Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά, ελπίζω να είμαστε όλοι υγιείς! Καραντίνα diy μέρος δευτερο: Έχω πάρει βουρτσακι μονωτικο για τα αλουμινένια παράθυρα για να αντικαταστήσω τα παλιά που έχουν κατσιασει. Πώς το κολλάω στο προφιλ; Χρειάζεται κάποια κόλλα ειδική ή μπορώ π.χ. να τα κολλήσω με σιλικόνη αντιμουχλικη κιολας; Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, vins είπε

Καλημέρα παιδιά, ελπίζω να είμαστε όλοι υγιείς! Καραντίνα diy μέρος δευτερο: Έχω πάρει βουρτσακι μονωτικο για τα αλουμινένια παράθυρα για να αντικαταστήσω τα παλιά που έχουν κατσιασει. Πώς το κολλάω στο προφιλ; Χρειάζεται κάποια κόλλα ειδική ή μπορώ π.χ. να τα κολλήσω με σιλικόνη αντιμουχλικη κιολας; Ευχαριστώ πολύ 

Τα βουρτσάκια μπαίνουν συρταρωτά στα προφίλ. Φαντάζομαι ότι μιλάς για παλιά συρόμενα και θέλεις να περάσεις το βουρτσάκι στην κάσα. Αν ναι, τότε πρέπει να λυθεί η κάσα ή να στραβώσεις στην αρχή του οδηγού για να μπορέσεις να κάνεις την αρχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alejandro είπε

Τα βουρτσάκια μπαίνουν συρταρωτά στα προφίλ. Φαντάζομαι ότι μιλάς για παλιά συρόμενα και θέλεις να περάσεις το βουρτσάκι στην κάσα. Αν ναι, τότε πρέπει να λυθεί η κάσα ή να στραβώσεις στην αρχή του οδηγού για να μπορέσεις να κάνεις την αρχή.

Ευχαριστώ, μόλις το είδα ότι είναι όντως έτσι. Από πολλά χρόνια όμως έχουν γίνει ένα με το συρταρακι και δεν ξέρω αν θέλω να τα πειράξω τώρα μη μου σπάσει κάνα αλουμίνιο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vins είπε

Ευχαριστώ, μόλις το είδα ότι είναι όντως έτσι. Από πολλά χρόνια όμως έχουν γίνει ένα με το συρταρακι και δεν ξέρω αν θέλω να τα πειράξω τώρα μη μου σπάσει κάνα αλουμίνιο.. 

Ακόμη και να τα αλλάξεις πάντως, μη νομίζεις ότι θα δεις καμιά ιδιαίτερη αλλαγή σε στεγάνωση. Ίσως να μην "παίζουν" τόσο όταν είναι κλειστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vins είπε

Ευχαριστώ, μόλις το είδα ότι είναι όντως έτσι. Από πολλά χρόνια όμως έχουν γίνει ένα με το συρταρακι και δεν ξέρω αν θέλω να τα πειράξω τώρα μη μου σπάσει κάνα αλουμίνιο.. 

Αν μπορείς, πήγαινε τα πίσω και πάρε κάτι τέτοιο. Αξίζει

https://www.ergaleiogatos.gr/shop/aerostop-aftokollito-tipou-p-lefko-fixman-531740-15m/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτα εδω πως τα ψαχνω στα ελληνικα, πως ακριβώς λεγονται; 

spacer.png

 

Edit.  Μετα απο αρκετο ψαξιμο το βρήκα.. Μανταλο καταβάτης λεγεται.. 

Επεξ/σία από Maktheo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Doubt είπε

Αν μπορείς, πήγαινε τα πίσω και πάρε κάτι τέτοιο. Αξίζει

https://www.ergaleiogatos.gr/shop/aerostop-aftokollito-tipou-p-lefko-fixman-531740-15m/

Αυτό πού ακριβώς θα το βάλω σε αλουμινένιο παραθυρο;

Δεν το πάω πίσω γιατί 10 μέτρα πήρα και πλήρωσα 2€, δεν αξίζει τη δήλωση κυκλοφορίας  🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά τα αλουμίνια αλλά μου τη δίνει που οι αλουμινάδες δεν πρόβλεψαν κάποιο πιο εύκολο τρόπο για αλλαγή σε βουρτσάκια και ροδάκια.

Πρέπει να λυθεί όλο το αλουμίνιο για να  αλλαχτούν άρα πρέπει να φωνάξεις αλουμινά για τη δουλειά.Και εντάξει για τα βουρτσάκια αλλιώς φεύγουν αλλά για το ροδάκια θα μπορούσαν να είχαν προβλέψει κάποιο παραθυράκι έστω από τη μεριά που χωνεύουν στον τοίχο.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, vins είπε

Αυτό πού ακριβώς θα το βάλω σε αλουμινένιο παραθυρο;

Εγώ έχω βάλει στην κάσα, στο κάθετο μέρος που είναι η κλειδαριά και στο πάνω οριζόντιο, μέχρι όσο πάει (για συρόμενο χωνευτό μιλάμε)

Αν μπορείς να βάλεις δυο λωρίδες παράλληλες μεταξύ τους είναι το καλύτερο, αλλά και με μια είναι μεγάλη η διαφορά.

Αν είναι τα πολύ παλιά με μονό τζάμι, μην περιμένεις θαύματα.

Επεξ/σία από Doubt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Alejandro είπε

Αφού το κούφωμα πατάει στα ροδάκια, με ποιο τρόπο θα μπορούσαν να αλλαχθούν χωρίς να πλαγιάσει το φύλλο;

Δεν εννοώ να αλλαχτεί όπως είναι πάνω στις ράγες αλλά όταν βγάλεις (πράγμα το οποίο δεν είναι και δύσκολο) το φύλλο να μπορείς να βγάλεις τα ροδάκια χωρίς να το λύσεις γιατί ο μηχανισμός με τα ροδάκια ενώ κινείται άνετα στο κάτω οριζόντια βρίσκει στο όρθιο κάθετο και δεν βγαίνει.😊

8 ώρες πριν, Doubt είπε

Εγώ έχω βάλει στην κάσα, στο κάθετο μέρος που είναι η κλειδαριά και στο πάνω οριζόντιο.μέχρι όσο πάει (για συρόμενο χωνευτό μιλάμε)

Αν μπορείς να βάλεις δυο λωρίδες παράλληλες μεταξύ τους είναι το καλύτερο, αλλά και με μια είναι μεγάλη η διαφορά.

Αν είναι τα πολύ παλιά με μονό τζάμι, μην περιμένεις θαύματα.

Αν σου κλείνει ο μηχανισμός έχει καλώς γιατί είχα βάλει και εγώ σε ένα όμως μου έβρισκε όταν πήγαινε να κλείσω και δεν σφράγιζε ο μηχανισμός.Έτσι αναγκάστηκα να το βγάλω.Μπορεί ο TS να δοκιμάσει σε ένα και αν πετύχει είναι μία καλή λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Θα φτιαχνουν αποχρωσεις; αυτο δε ξερω. Ισως με τηλε-φωνο

To Leroy Merlin εχει δωρεαν μεταφορικά για τηλεφωνικές και online παραγγελίες ανω των 50€, ισως σε βολεψει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...