Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και να σας έρθουν από Κίνα (που το ποιο πιθανό θα είναι να έχουν έρθει) , τα δέματα με ρητή εντολή θα μεινουν στα ΕΛΤΑ, δεν θα γίνει καμία διανομή δέματος. 

Γ αυτό οι μεγάλες καθυστερήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Ωραία δουλειά αλλά πρέπει να σου έφαγε πολύ χρόνο στις λεπτομέρειες.

Εγώ κατήργησα το τζάκι έβαλα ξυλόσομπα και ζεστάθηκε το κ...αράκι μου.:PΤο σκεφτόμουν τα τελευταία χρόνια γιατί έκαιγα τόννους δικά μου ξύλα ,αντί για ζέστη είχα κρύο επειδή η ζέστη  έφυγε από την καμινάδα και κυριολεκτικά λέω τι παπάρας που ήμουν τόσα χρόνια και δεν το τολμούσα.

Απογείωσα κυριολεκτικά τη ζέστη.Και μιλάμε για γλυκειά υπέροχη ζέστη.Για όσους έχουν παρόμοιο τζάκι και το ανάβουν και καίνε τζάμπα ξύλα το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

https://www.youtube.com/watch?v=EZ7-_WToANU&t=6s

Άμα ανακαλύψεις και τις χτιστές «θερμάστρες» σε βλέπω να μπαίνεις με μπουλντόζα μέσα στο σπίτι να ρίξεις κάνα τοίχο.  :P


H φωτιά φτάνει ~820 βαθμούς Κελσίου μόνο.

 

Spoiler

 

 

 

Επεξ/σία από Havik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Havik είπε

Άμα ανακαλύψεις και τα χτιστά τζάκια σε βλέπω να μπαίνεις με μπουλντόζα μέσα στο σπίτι να ρίξεις κάνα τοίχο. :P

Φτάνει μόνο ~820 βαθμούς Κελσίου.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Έλα βρε μιά τρυπούλα 15 εκατοστών άνοιξα την οποία ότι ώρα γουστάρω την κλείνω και επαναφέρω την προτέρα κατάσταση αλλά δεν θα το κάνω ποτέ.

Φίλε τα ξέρω και ρώτησα για ενεργειακό που λένε το κόστος μεγάλο και πολύ η φασαρία.Βέβαια και οι μαστόροι αυτών πολύ μπλα μπλα πολλά θα όπως και οι τζακάδες τα οποία δεν μασάω πλέον.

Με 180 ευρώ έβαλα τη σόμπα (δεν ξέρω αν είδες το θερμόμετρο) που αν την τροφοδοτείς πιάνει απίστευτες θερμοκρασίες το σπίτι και εκμεταλεύεσαι όλη τη θερμότητά της.Ο φούρνος αν βάζεις πολλά ξύλα πιάνει τους  350 που έχει ρολογάκι τερματίζει και αν είχε και άλλο σίγουρα θα έπιανε 500.

Η συγκεκριμένη είναι ενεργειακή κατασκευή με φοβερή  απόδοση ακόμη και ένα - ένα ξυλαράκι να καις μόλις πιάσει θερμοκρασία.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Ωραίο εργαλειάκι και makita αξίζει να το μαζέψεις.Δεν αγοράζονται είναι πανάκριβα.Κουκλί το έκανες.

Καρβουνάκια και σύ από Κίνα.;;;; Και εγώ έχω παραγγείλει και τα περιμένω γιατί θέλω να αλλάξω σε έναν τροχό και ένα τρυπάνι.Να δούμε με τούτη την κατάσταση πότε θα τα στείλουν οι σχιστομάτηδες.:D

Ναι αυτο σκεφτηκα και το συμμάζεψα.. Ενα καινούριο κινεζικο κοστιζει 50ε, θα ηταν τσιλικο εμφανισιακα αλλα το makita ειναι για μια ζωη και θεωρησα κριμα να το εχω σε αυτη την κατασταση. Χώρια που εβλεπα τελευταία βιντεακια στο youtube και κόλλησα.. Τωρα σειρά εχει ενα ηλεκτρικό δραπανο (με υποδοχη bit, κατσαβιδι στην ουσια) της black & decker. 

 

Καρβουνακια απο Κινα παρήγγειλα, δεν τα βιαζομαι ετσι κι αλλιως, δουλεύει το εργαλείο και με τα παλια. Ηθελα να παρω αρχικα τα γνησια τα οποια τα έβρισκα μονο Αμερικη, μετα εδω Ελλάδα δεν βρηκα τιποτα (τουλαχιστον στα online μαγαζιά, εδω στην πολη μου σιγουρα θα εβρισκα αλλα πετυχα την περίπτωση) και ειπα να παρω full κινεζικα και φθηνα στο τελος.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Ωραίο εργαλειάκι και makita αξίζει να το μαζέψεις.Δεν αγοράζονται είναι πανάκριβα.Κουκλί το έκανες.

Καρβουνάκια και σύ από Κίνα.;;;; Και εγώ έχω παραγγείλει και τα περιμένω γιατί θέλω να αλλάξω σε έναν τροχό και ένα τρυπάνι.Να δούμε με τούτη την κατάσταση πότε θα τα στείλουν οι σχιστομάτηδες.:D

Τι χρώματα (ασταρι , χρώμα) χρησιμοποίησες ; (εννωω τύπο, μάρκα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιταξε ηθελα να αγορασω χρωματα για πιστολι βαφης κανονικα αλλα θα μου έβγαινε ο κουκος αηδόνι, ετσι επελεξα τον κλασσικο δρομο των σπρέι.. 

Πηρα ασταρι (primer) σε σπρέι, και επισης ασημι, μαυρο και μπλε..  Εδω παλι ηθελα να παρω συγκεκριμενο πρασινο (εψαξα και βρηκα την αντιστοιχία  για το χρώμα της makita) το οποιο ειναι το ral 5018 ειτε το ral 5021..αλλα οταν βγανεις για "ψωνια" την προηγούμενη Τριτη, μια μερα πλην την απαγόρευση ανοίγματος των εμπορικων καταστηματων, παιρνεις οτι βρισκεις και ταιριάζει.. Ειναι λιγο πιο μπλε απο το αρχικο, αλλα δεν ειναι μακρυά σαν χρώμα.. Με το ασημι επισης μου δημιουργήθηκε ενα θεμα καθως του είπα ματ, μου εδωσε γυαλιστερό και δεν το βρηκα ανοιχτό για να το αλλαξω.. Λεπτομέρειες θα πειτε, αλλα κάνεις τοσο κοπο (ιδιως το τριψιμο) κριμα να μην γινει 100% οπως το φανταζοσουν.. 

Επισης την βαση ηθελα κανονικα να την κανω με ηλεκτροστατικη βαφη (στην πρώην μου δουλειά) αλλα παλι πεσαμε σε εποχη που δεν πετυχα ανοιχτους καποιους για να προχωρησω οπως αρχικα ήθελα.. (η βαση ευκολα βγαινει, ισως καποια στιγμη την παω για ηλεκτροστατικη βαφη).. 

Anyway.. Σε γενικες γραμμές σουλουπωθηκε πάρα πολύ απλα τις αρχικες μου σκεψεις ανεφερα παραπάνω, μονο εναν δισκο καινουριο θα αγορασω για να μην φαινεται ετσι ο παλιος που ειχε πανω και ενα ξυλινο βαλιτσακι θα φτιαξω (ξυλουργος γαρ) και είμαστε κομπλε.. 

Επεξ/σία από Maktheo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Maktheo μπορούμε να κάνουμε ηλεκτροστατικη βαφή στο σπίτι; τι εργαλεία χρειάζεται; και τι αναλώσιμα. 

Επεξ/σία από thanasisxask
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Maktheo είπε

Κοιταξε ηθελα να αγορασω χρωματα για πιστολι βαφης κανονικα αλλα θα μου έβγαινε ο κουκος αηδόνι, ετσι επελεξα τον κλασσικο δρομο των σπρέι.. 

Πηρα ασταρι (primer) σε σπρέι, και επισης ασημι, μαυρο και μπλε..  Εδω παλι ηθελα να παρω συγκεκριμενο πρασινο (εψαξα και βρηκα την αντιστοιχία  για το χρώμα της makita) το οποιο ειναι το ral 5018 ειτε το ral 5021..αλλα οταν βγανεις για "ψωνια" την προηγούμενη Τριτη, μια μερα πλην την απαγόρευση ανοίγματος των εμπορικων καταστηματων, παιρνεις οτι βρισκεις και ταιριάζει.. Ειναι λιγο πιο μπλε απο το αρχικο, αλλα δεν ειναι μακρυά σαν χρώμα.. Με το ασημι επισης μου δημιουργήθηκε ενα θεμα καθως του είπα ματ, μου εδωσε γυαλιστερό και δεν το βρηκα ανοιχτό για να το αλλαξω.. Λεπτομέρειες θα πειτε, αλλα κάνεις τοσο κοπο (ιδιως το τριψιμο) κριμα να μην γινει 100% οπως το φανταζοσουν.. 

Επισης την βαση ηθελα κανονικα να την κανω με ηλεκτροστατικη βαφη (στην πρώην μου δουλειά) αλλα παλι πεσαμε σε εποχη που δεν πετυχα ανοιχτους καποιους για να προχωρησω οπως αρχικα ήθελα.. (η βαση ευκολα βγαινει, ισως καποια στιγμη την παω για ηλεκτροστατικη βαφη).. 

Anyway.. Σε γενικες γραμμές σουλουπωθηκε πάρα πολύ απλα τις αρχικες μου σκεψεις ανεφερα παραπάνω, μονο εναν δισκο καινουριο θα αγορασω για να μην φαινεται ετσι ο παλιος που ειχε πανω και ενα ξυλινο βαλιτσακι θα φτιαξω (ξυλουργος γαρ) και είμαστε κομπλε.. 

Αξίζει τον κόπο όχι μόνο γιατί είναι καλά εργαλεία αλλά  ειδικά επειδή είναι από τον πατέρα σου.Μπράβο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά τώρα με τον περιορισμό θέλω να βγάλω το συρτάρι της κουζίνας για να στερεωσω ένα καλώδιο από πίσω και δεν βρίσκω πως βγαίνει!

https://imgur.com/gallery/NIoHmvL

Επεξ/σία από Son^Goku
Διόρθωσα τον σύνδεσμο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην 1η φωτο φαινεται ο μοχλος που εχει (πανω από το πορτοκαλί). 

Εχει δεξια και αριστερα τετοιο μοχλο, τους πιεζεις και τους 2 δεξι και αριστερο (προς το πορτοκαλί) , τραβωντας ταυτοχρονα το συρταρι εξω και πανω

Επεξ/σία από Maktheo
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/3/2020 στις 8:58 ΠΜ, vins είπε

Επισης έχω 2 πρίζες τριπολικες με διακόπτη μαζί. Σε αυτήν την περίπτωση λογικά πρέπει να σκαφτει καινούρια θέση και να σπάσω τη πριζα με διακόπτη σε σουκο και διακόπτη;

Σούκο με διακόπτη Εδώ

Επεξ/σία από Jiakometi
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Και να σας έρθουν από Κίνα (που το ποιο πιθανό θα είναι να έχουν έρθει) , τα δέματα με ρητή εντολή θα μεινουν στα ΕΛΤΑ, δεν θα γίνει καμία διανομή δέματος. 

Γ αυτό οι μεγάλες καθυστερήσεις. 

Στέλιο ρώτησα εδώ και κοστίζουν από 3 μέχρι 5 ευρώ το ζευγάρι και στην Κίνα ούτε 25 λεπτά το ζευγάρι.Δουλεύουν τα εργαλεία αλλά τους παρήγγειλα προληπτικά γιατί έχω τρία που παίρνουν το συγκεκριμένο μέγεθος και καλό να τα αλλάζουμε πριν φτάσουν στο τέρμα και δεν πατάνε.Εξάλλου το κόστος από Κίνα είναι για γέλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Στέλιο ρώτησα εδώ και κοστίζουν από 3 μέχρι 5 ευρώ το ζευγάρι και στην Κίνα ούτε 25 λεπτά το ζευγάρι.Δουλεύουν τα εργαλεία αλλά τους παρήγγειλα προληπτικά γιατί έχω τρία που παίρνουν το συγκεκριμένο μέγεθος και καλό να τα αλλάζουμε πριν φτάσουν στο τέρμα και δεν πατάνε.Εξάλλου το κόστος από Κίνα είναι για γέλια.

και εγώ από υλικά και μικροπραγματακια ρίχνω παραγγελία από κινα, μεγάλες διαφορές από την αγορά εδώ. 

Απλά θα έχουμε μεγάλη καθυστέρηση μέχρι να λάβουμε δέματα στα χέρια μας δυστυχως λόγω του ιού 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...