Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το να προσπαθεί ο καθένας μας, να πείσει τον άλλον ποια σωλήνα είναι η καλύτερη μάλλον δε πρόκειται να το καταφέρει. Εγώ σαν επαγγελματίας προτείνω πολυαιθυλένιο , ( ΟΧΙ επειδή είναι το φθηνότερο , θα κοίταζα το κόστος διαφοράς χαλκού-πλαστικου ????? ετσι κι αλλιώς το σπίτι μου το έφτιαξα μόνος μου , οπότε δε θα δίσταζα στη διαφορά που έχει το μέτρο.

Το ότι το πολυαιθυλένιο είναι φθηνότερο στο μέτρο , δε σημαίνει ότι βγαίνει και φθηνότερο στη δουλειά. Π.χ , φτιάξτε μια δουλειά με κολλητό χαλκό χωρίς συλλέκτη και μια δουλειά με πολυαιθυλένιο , όπου απαραίτητα βάζεις συλλέκτη , και αν βάλεις Φαρ , τότε να δεις διαφορά στο κόστος.

Σαφως και βάζεις επώνυμο πολυαιθυλένιο , και να είστε σίγουροι ότι  έχει όλες τις προδιαγραφές για πόσιμο νερό. Αν διαβάσετε για το χαλκό τότε θα διαπιστώσετε ότι το  πλαστικό είναι πιο υγιεινό. Αλλά εμείς εδω μιλάμε  για λεπτομέρειες  , όταν η ΕΥΔΑΠ  έχει ακόμα αμίαντοσωλήνες σε πολλά τμήματα.

Εαν βάζουμε χαλκό με τη λογική ότι βγάζει 40-50-60 χρόνια απροβληματιστα (εγώ έχω δεί αρκετές τρύπες στο πουθενά , ακόμα και στο κρύο που δεν έχει συστολοδιαστολες) τότε να ξαναγυρίσουμε στις σιδεροσωληνες , μιας και υπάρχουν ακόμα προπολεμικές εγκαταστάσεις και δεν έχουν τρυπήσει ακόμα.

Ο καθένας μας βάζει και προτείνει ότι πιστεύει ότι είναι καλύτερο , μην το πηγαίνετε όλοι στη διαφορά κόστους , έτσι κι αλλιώς τη διαφορά την πληρώνει ο πελάτης , εγώ του προτείνω ότι με πολυαιθυλένιο ή πολυστρωματικη κοστίζει Χ και με χαλκό κοστίζει Ψ , εάν στο χαλκό θέλει και συλλέκτη τότε το κόστος ανεβαίνει , αλλά η επιλογή είναι του πελάτη . Δεν υπάρχει θέμα ΚΟΝΟΜΑΣ όταν είσαι σωστός, απλά προτείνεις ότι πιστεύεις ότι είναι καλύτερο.

Αυτά, συγνώμη εάν σας κούρασα, δε πρόκειται να πείσω κανέναν και δε νομίζω ότι αξίζει τον κόπο αυτή η αντιπαράθεση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η κολληση με χαλκο είναι πιο εύκολη από ρακορ σύσφιξης; που ο οποιοσδήποτε παίρνει 2 τσίμπιδες και σφίγγει; 

Έλα ρε παιδιά μην υπερβάλουμε.

Βαλτε 10 άτομα να κάνουν κολληση με χαλκο, οι 8 δεν γνωρίζουν η θα την κανουν λάθος ή θα χάνει μετά. 

Όσους βοηθούς πήρα στην δουλεια, θεωρούσαν εύκολο να κάνουν κολληση χαλκού, και τους έβαζα και είτε χάλαγαν μισό καρούλι, είτε έτρεχε μετά, είτε δεν γνώριζαν πως γίνεται και τους έδειχνα. 😋😋

Και γενικά μην τσακώνεστε, δεν είναι κάτι σήμαντικο, ο καθένας την γνώμη του λέει, οποία σωληνα βολεύει και θέλει ο καθένας ας τοποθετεί. 😃

 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

Έτσι νομίζεις. Και όχι φιλικά γιατί αυτό μου δείχνει την ασχετοσύνη σου. Γι αυτό με την κρίση ευτυχώς ξεσταρταρισε το επάγγελμα. 

Εγώ φιλικά σας ρωτάω.

Έχεις κάνει ποτέ κόλληση με χαλκό δοκιμαστικά;; Ούτε εμένα είναι η δουλειά μου αλλά έχει τύχει και κόλληση να κάνω αλλά κ να σφίξω ρακόρ.

Λοιπόν με την κόλληση παίζει κ να μου πήρε 2 λεπτά η διαδικασία.

Με το ρακόρ και στο τουμποραμα πιο πολύ παιδευτικα.

Τι να σου πω. Σίγουρα είναι και θέμα εμπειρίας και για έναν μάστορα να είναι πιο απλό αλλά και η κόλληση δεν είναι και κανένα φοβερo skill

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bill999r είπε

Εγώ φιλικά σας ρωτάω.

Έχεις κάνει ποτέ κόλληση με χαλκό δοκιμαστικά;; Ούτε εμένα είναι η δουλειά μου αλλά έχει τύχει και κόλληση να κάνω αλλά κ να σφίξω ρακόρ.

Λοιπόν με την κόλληση παίζει κ να μου πήρε 2 λεπτά η διαδικασία.

Με το ρακόρ και στο τουμποραμα πιο πολύ παιδευτικα.

Τι να σου πω. Σίγουρα είναι και θέμα εμπειρίας και για έναν μάστορα να είναι πιο απλό αλλά και η κόλληση δεν είναι και κανένα φοβερo skill

Έχω κάνει κόλληση σε χαλκό. Το θέμα είναι ότι για να γίνει ωραίο θέλει πείρα. Να μην σταζει παντού, να πάει ωραία η αλοιφή και να μην αφήσει κατάλοιπα και να έχει χρώμα μετά, να μην κάνει δάκρυα παντού, να μην πάει πιο μέσα απ όσο πρέπει και πνιξεις τη σωλήνα κλπ κλπ. Το να βάλω ένα ρακορ σε μια πολυστρωματικη και να το σφιξω το κάνουν και κάτι τύποι "εγκω τα κάνει όλα μάθαμε στη κωριο" 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά , θέλω να αλλάξω ένα πλαστικό φύλλο που είναι στο παλιό παράθυρο του μπάνιου (δε μιλάμε για παράθυρο συγχρονου τύπου αλλά τα παλιά από 4 μεταλλικές γωνιες) και ψάχνω στο νετ μιας και αυτές τις μέρες είναι όλα κλειστά (απλά για να βρω κάνα μαγαζί τέτοιο, όχι να το παραγγείλω από το νετ) αλλά βρίσκω υπορβολικο να δώσω ξερωγω 20 και 30 ευρώ για πολυκαρβονικο φύλλο τύπου 30χ40 cm ... Αυτά τα απλά πλαστικά φύλλα , ξέρετε που είναι και σαγρέ για να είναι ημιδιάφανη , πως τα ψάχνω? Εννωω έχουν κάποια άλλη "ονομασία πιάτσας"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Επενδυμενος χαλκος παιδιά. 

Και έληξε το θέμα. 

Ούτε χωρίς μονωση, Ούτε κρύα, ούτε ζεστές, ούτε ανθυγιεινο, ούτε τίποτα. 

Πληρώνεις παραπάνω €€€ μια φορά, δεν φτιάχνεις κάθε μέρα μπάνιο, σπίτι, ανακαίνιση, κτλπ και ξεμπερδεύεις. 

Οποίος δεν θέλει, βάζει ότι άλλο γουστάρει, η αγορά έχει 4-5σωληνες να επιλέξεις. Αλλιώς συνεχίστε να πίνετε νερό απο σιδεροσωληνες και να έχετε για αποχέτευση μαντεμια η πήλινες 😋😋

Νομίζω ότι στη Γερμανία βάζουν στην αποχέτευση μαντέμι και πήλινα!

5 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

Έχω κάνει κόλληση σε χαλκό. Το θέμα είναι ότι για να γίνει ωραίο θέλει πείρα. Να μην σταζει παντού, να πάει ωραία η αλοιφή και να μην αφήσει κατάλοιπα και να έχει χρώμα μετά, να μην κάνει δάκρυα παντού, να μην πάει πιο μέσα απ όσο πρέπει και πνιξεις τη σωλήνα κλπ κλπ. Το να βάλω ένα ρακορ σε μια πολυστρωματικη και να το σφιξω το κάνουν και κάτι τύποι "εγκω τα κάνει όλα μάθαμε στη κωριο" 

εδώ ούτε να καναβώνουνε δεν ξέρουν 😒

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δε ξέρω πάντως εδώ όλοι βάζουν pipe in pipe σωλήνες στις νέες οικοδομές και νομίζω είναι πλαστικές σωλήνες για να αλλάζουν εύκολα. https://www.google.com/search?q=pipe+in+pipe+water+system&oq=pipe+in&aqs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, DrLo είπε

Ρε παιδιά , θέλω να αλλάξω ένα πλαστικό φύλλο που είναι στο παλιό παράθυρο του μπάνιου (δε μιλάμε για παράθυρο συγχρονου τύπου αλλά τα παλιά από 4 μεταλλικές γωνιες) και ψάχνω στο νετ μιας και αυτές τις μέρες είναι όλα κλειστά (απλά για να βρω κάνα μαγαζί τέτοιο, όχι να το παραγγείλω από το νετ) αλλά βρίσκω υπορβολικο να δώσω ξερωγω 20 και 30 ευρώ για πολυκαρβονικο φύλλο τύπου 30χ40 cm ... Αυτά τα απλά πλαστικά φύλλα , ξέρετε που είναι και σαγρέ για να είναι ημιδιάφανη , πως τα ψάχνω? Εννωω έχουν κάποια άλλη "ονομασία πιάτσας"

Μήπως το πολυκαρβονικό το μπερδεύεις με πλεξιγκλάς το οποίο όντως είναι πανάκριβο;;;;;;;;

Το πολυκαρβονικό δεν είναι τόσο ακριβό 12 με 17 ευρώ κάνει το τετραγωνικό ανάλογα το πάχος απλά είναι δύσκολο να βρεις μικρό κομματάκι για παράθυρο. Δεν σου κάνει να πας σε κάποιο τζαμά να κόψεις τζάμι με 3-4  ευρώ και να το βάλεις με  φτηνή ακρυλική σιλικόνη που κάνει 1 ευρώ το σωληνάριο;;;;;;;;

 

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Μήπως το πολυκαρβονικό το μπερδεύεις με πλεξιγκλάς το οποίο όντως είναι πανάκριβο;;;;;;;;

Το πολυκαρβονικό δεν είναι τόσο ακριβό 12 με 17 ευρώ κάνει το τετραγωνικό ανάλογα το πάχος απλά είναι δύσκολο να βρεις μικρό κομματάκι για παράθυρο. Δεν σου κάνει να πας σε κάποιο τζαμά να κόψεις τζάμι με 3-4  ευρώ και να το βάλεις με  φτηνή ακρυλική σιλικόνη που κάνει 1 ευρώ το σωληνάριο;;;;;;;;

Μπορεί να τα μπέρδεψα. Θα το ξαναδώ.

Δε θέλω να βάλω τζάμι γιατί είναι σε ανακλινόμενο παραθυράκι (ορισζόντια) πάνω από μπάνιέρα και θεωρητικά (αν και κλειστό δεν έχει θεμα)  ανοικτό θα μπορούσε κάποιος να χτυπήσει πάνω του και να σπάσει αν χτυπήσει κάποιος πάνω του ... αλλά θα το κοιτάξω και αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrLo είπε

Μπορεί να τα μπέρδεψα. Θα το ξαναδώ.

Δε θέλω να βάλω τζάμι γιατί είναι σε ανακλινόμενο παραθυράκι (ορισζόντια) πάνω από μπάνιέρα και θεωρητικά (αν και κλειστό δεν έχει θεμα)  ανοικτό θα μπορούσε κάποιος να χτυπήσει πάνω του και να σπάσει αν χτυπήσει κάποιος πάνω του ... αλλά θα το κοιτάξω και αυτό.

Οι τζαμάδες πρέπει να έχουν και φτηνά πλαστικά για τέτοιες περιπτώσεις.Για ρώτησέ το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επισκευή μηχανής γκαζόν.

Η επισκευή έγινε με λαμαρίνα 1mm. Την κόλλησα με την mig (ήθελε πολύ υπομονή) μετά με flap disk λειανα τις κολλήσεις, με σιδηροστοκο πέρασα τις ατέλειες (όταν ξεραθηκε τον έτριψα με 120αρι γυαλόχαρτο) και στο τέλος, αφού την έτριψα και την καθάρισα με ασετον, την έβαψα με χρώμα σασί. 

20200324_164332-COLLAGE.jpg

20200324_164502-COLLAGE.jpg

20200324_164542-COLLAGE.jpg

Επεξ/σία από thanasisxask
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία δουλειά αλλά πρέπει να σου έφαγε πολύ χρόνο στις λεπτομέρειες.

Εγώ κατήργησα το τζάκι έβαλα ξυλόσομπα και ζεστάθηκε το κ...αράκι μου.:PΤο σκεφτόμουν τα τελευταία χρόνια γιατί έκαιγα τόννους δικά μου ξύλα ,αντί για ζέστη είχα κρύο επειδή η ζέστη  έφυγε από την καμινάδα και κυριολεκτικά λέω τι παπάρας που ήμουν τόσα χρόνια και δεν το τολμούσα.

Απογείωσα κυριολεκτικά τη ζέστη.Και μιλάμε για γλυκειά υπέροχη ζέστη.Για όσους έχουν παρόμοιο τζάκι και το ανάβουν και καίνε τζάμπα ξύλα το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

https://www.youtube.com/watch?v=EZ7-_WToANU&t=6s

 

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγω σε φαση restoration ειμαι τωρα που υπάρχει λιγος διαθεσιμος χρονος σε κατι παλιά εργαλεία του πατερα μου.. 

Σημερα τελειωσα ενα δισκοπριονο Makita που ειχα ξεκινησει την προηγούμενη βδομαδα.. Λυθηκε ολο, τριφτικαν πλαστικα μεταλλικα μερη, ασταρι, και βαψιμο.. Γρασσο όπου χρειαζοταν, και καποιες κολλήσεις με κολλα 2 συστατικών σε κάποια πλαστικα.. 

Περιμενω μονο τα καρβουνακια τα οποια εχω παραγγείλει και θελω να βρω μια βιδα (τυπου καροβιδα) για τον οδηγο που ανεβοκατεβαζει τον δισκο (ειχε κλωτσησει προφανως η μαμα βιδα και αλλαχτηκε με απλη εξάγωνη  M8, αλλα επειδη εβρισκε το κεφαλι της εξάγωνης στο συστημα προστασίας του δισκου, αυτο το είχαν καταργησει..) 

 

https://photos.app.goo.gl/jT3CNGfYGffERM3X9

Επεξ/σία από Maktheo
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Maktheo είπε

Και εγω σε φαση restoration ειμαι τωρα που υπάρχει λιγος διαθεσιμος χρονος σε κατι παλιά εργαλεία του πατερα μου.. 

Σημερα τελειωσα ενα δισκοπριονο Makita που ειχα ξεκινησει την προηγούμενη βδομαδα.. Λυθηκε ολο, τριφτικαν πλαστικα μεταλλικα μερη, ασταρι, και βαψιμο.. Γρασσο όπου χρειαζοταν, και καποιες κολλήσεις με κολλα 2 συστατικών σε κάποια πλαστικα.. 

Περιμενω μονο τα καρβουνακια τα οποια εχω παραγγείλει και θελω να βρω μια βιδα (τυπου καροβιδα) για τον οδηγο που ανεβοκατεβαζει τον δισκο (ειχε κλωτσησει προφανως η μαμα βιδα και αλλαχτηκε με απλη εξάγωνη  M8, αλλα επειδη εβρισκε το κεφαλι της εξάγωνης στο συστημα προστασίας του δισκου, αυτο το είχαν καταργησει..) 

https://photos.app.goo.gl/jT3CNGfYGffERM3X9

Και εγω σε φαση restoration ειμαι τωρα που υπάρχει λιγος διαθεσιμος χρονος σε κατι παλιά εργαλεία του πατερα μου.. 

Σημερα τελειωσα ενα δισκοπριονο Makita που ειχα ξεκινησει την προηγούμενη βδομαδα.. Λυθηκε ολο, τριφτικαν πλαστικα μεταλλικα μερη, ασταρι, και βαψιμο.. Γρασσο όπου χρειαζοταν, και καποιες κολλήσεις με κολλα 2 συστατικών σε κάποια πλαστικα.. 

Περιμενω μονο τα καρβουνακια τα οποια εχω παραγγείλει και θελω να βρω μια βιδα (τυπου καροβιδα) για τον οδηγο που ανεβοκατεβαζει τον δισκο (ειχε κλωτσησει προφανως η μαμα βιδα και αλλαχτηκε με απλη εξάγωνη  M8, αλλα επειδη εβρισκε το κεφαλι της εξάγωνης στο συστημα προστασίας του δισκου, αυτο το είχαν καταργησει..) 

https://photos.app.goo.gl/jT3CNGfYGffERM3X9

Ωραίο εργαλειάκι και makita αξίζει να το μαζέψεις.Δεν αγοράζονται είναι πανάκριβα.Κουκλί το έκανες.

Καρβουνάκια και σύ από Κίνα.;;;; Και εγώ έχω παραγγείλει και τα περιμένω γιατί θέλω να αλλάξω σε έναν τροχό και ένα τρυπάνι.Να δούμε με τούτη την κατάσταση πότε θα τα στείλουν οι σχιστομάτηδες.:D

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...