Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά το έλυσα το θέμα. Το πρόβλημα ήταν σε ένα ξεβίδωτο ρυθμιστικό που επειδή ήταν μισοσφιγμένο δεν κουνιόταν από τη θέση του για να θεωρήσω οτι ήθελε κάτι.

Ήταν στο εσωτερικό κάθετο αυλάκι του παραθύρου. Εκεί βρίσκονται 2 τέτοια παπαράκια. Ένα ψηλά και ένα χαμηλά.

Το χαμηλό που είχα εύκολη πρόσβαση ήταν οκ.

Το πάνω που δε φαινότανε είχε κρεμάσει αλλά δεν είχε φύγει απο τη θέση του.

Μόλις το έσφιξα το παράθυρο ασφάλισε σωστά χωρίς σκαλοπάτι.

Αυτό στη φώτο είναι το κάτω.

windowstop.JPG

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 20/3/2020 στις 10:30 ΠΜ, someone- είπε

σας ευχαριστω ολους για τις απαντήσεις αλλα ειμαι αναμεσα σε τουμποραμα και πολυστρωματικη, η πρωτη για την ευκολία αλλαγης μεσα σε σπιραλ η δεύτερη για πιο ποιοτική και παραμένει χαμηλα σε τιμη. σιγουρα απο τα λιγα που ξερω και εχω διαβασει ο χαλκος ειναι ο καλύτερος αλλα χανεις παλι το ατου της αλλαγης σε περίπτωση βλαβης και ειναι πολυ πιο ακριβο.

οσον αφορα τα εργαλεία για τις πολυστρωμστικες νομιζω μιλάτε για την πρεσα για την οποια μου πε αν θες πρεσαριστα θα παω να την παρω.

αυτο που με αγχωνει ακομα και χαλκο να επελεγα η στην πολυστρωματικη με μόνωση που μου πε ο μηχανικος ειναι μια πιθανή διαρροή κατω απο το πλακακι εκεινπου κερδίζει το τουμποραμα.

Ο καθένας από μας , θα σου πει τη γνώμη του και τις ανάλογες εμπειρίες του , αλλά σε καμία περίπτωση δε δέχομαι ότι κάποιο υλικό είναι άχρηστο π.χ πολυαιθυλένιο (κοινώς τουμποραμα) και ότι π.χ ο χαλκός είναι το καλύτερο υλικό.

Όλα έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα, εγώ έχω φτιάξει το σπίτι μου, ύδρευση και θέρμανση με πολυαιθυλένιο. Οι σωλήνες όντως αλλάζουν χωρίς να χρειαστεί να σπάσεις κανένα πλακάκι ,παρά μόνο  εκεί που  τερματίζει , αρκεί να τις έχεις δουλέψει σωστά .Εγώ π.χ δε δουλεύω τη ρεχαου , έχω δει κάποια πράγματα που δε μ'αρεσουν , έτσι δεν τη προτείνω , αλλά δε μπορώ να πω ότι είναι άχρηστη σα σωλήνα, εάν ήταν έτσι δε θα υπήρχε τόσα χρόνια,αυτό ισχύει για όλες τιςσωλήνες.  

Αυτό που σου προτείνω είναι να βρεις έναν υδραυλικό που να στον έχουν συστήσει , και όχι όποιον φθηνότερο βρήκαμε , και να σου προτείνει εκείνος τι σωλήνες μπορείς να βάλεις.  Το να πεις στο μάστορα ποια σωλήνα θα σου βάλει , ενώ εκείνος δε τη δουλεύει συστηματικά, ώστε να γνωρίζει κάποια "μυστικά" , να είσαι σχεδόν βέβαιος ότι στο μέλλον μπορεί να έχεις προβλήματα. Μπορει να δώσεις σε κάποιον χρυσό υλικό , εάν όμως δε γνωρίζει πως να το δουλέψει , να το αχρηστεύσει.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, troi.g είπε

Ο καθένας από μας , θα σου πει τη γνώμη του και τις ανάλογες εμπειρίες του , αλλά σε καμία περίπτωση δε δέχομαι ότι κάποιο υλικό είναι άχρηστο π.χ πολυαιθυλένιο (κοινώς τουμποραμα) και ότι π.χ ο χαλκός είναι το καλύτερο υλικό.

Όλα έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα, εγώ έχω φτιάξει το σπίτι μου, ύδρευση και θέρμανση με πολυαιθυλένιο. Οι σωλήνες όντως αλλάζουν χωρίς να χρειαστεί να σπάσεις κανένα πλακάκι ,παρά μόνο  εκεί που  τερματίζει , αρκεί να τις έχεις δουλέψει σωστά .Εγώ π.χ δε δουλεύω τη ρεχαου , έχω δει κάποια πράγματα που δε μ'αρεσουν , έτσι δεν τη προτείνω , αλλά δε μπορώ να πω ότι είναι άχρηστη σα σωλήνα, εάν ήταν έτσι δε θα υπήρχε τόσα χρόνια,αυτό ισχύει για όλες τιςσωλήνες.  

Αυτό που σου προτείνω είναι να βρεις έναν υδραυλικό που να στον έχουν συστήσει , και όχι όποιον φθηνότερο βρήκαμε , και να σου προτείνει εκείνος τι σωλήνες μπορείς να βάλεις.  Το να πεις στο μάστορα ποια σωλήνα θα σου βάλει , ενώ εκείνος δε τη δουλεύει συστηματικά, ώστε να γνωρίζει κάποια "μυστικά" , να είσαι σχεδόν βέβαιος ότι στο μέλλον μπορεί να έχεις προβλήματα. Μπορει να δώσεις σε κάποιον χρυσό υλικό , εάν όμως δε γνωρίζει πως να το δουλέψει , να το αχρηστεύσει.  

Διαφωνώ σ'ενα βασικό κατά τη γνώμη μου. Εγώ θεωρώ τέρμα ανθυγιεινό να πίνει κάποιος νερό από πλαστική σωλήνα. Και το τουμποραμα είτε είναι rehau είτε όχι παραμένει πλαστικό. Πολυστρωματικη αντε να το δεχτώ γιατί υπάρχουν ποιότητες έχουν και το αλουμινακι τους ενδιάμεσα και μια αξιοπρεπή μόνωση. Αυτά τα υλικά δουλευτηκαν όταν έπεσε η οικοδομή και ξεκίνησαν οι προσφορές με τις ανακαινίσεις. Επίσης αν μου πεις βάζω τέτοια σωλήνα σε ηλιακά απλά θα σε πω ανεύθυνο (όχι εσένα προσωπικά τον εκάστοτε μάστορα φυσικά). Και δεν μπορείς να μου αλλάξεις φυσικά γνώμη για ένα υλικό που έχει βρεθεί σε εγκαταστάσεις 100 χρόνων κι ακόμα λειτουργεί άψογα (χαλκός). 

Επεξ/σία από john_petrucci7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

Διαφωνώ σ'ενα βασικό κατά τη γνώμη μου. Εγώ θεωρώ τέρμα ανθυγιεινό να πίνει κάποιος νερό από πλαστική σωλήνα. Και το τουμποραμα είτε είναι rehau είτε όχι παραμένει πλαστικό. Πολυστρωματικη αντε να το δεχτώ γιατί υπάρχουν ποιότητες έχουν και το αλουμινακι τους ενδιάμεσα και μια αξιοπρεπή μόνωση. Αυτά τα υλικά δουλευτηκαν όταν έπεσε η οικοδομή και ξεκίνησαν οι προσφορές με τις ανακαινίσεις. Επίσης αν μου πεις βάζω τέτοια σωλήνα σε ηλιακά απλά θα σε πω ανεύθυνο (όχι εσένα προσωπικά τον εκάστοτε μάστορα φυσικά). Και δεν μπορείς να μου αλλάξεις φυσικά γνώμη για ένα υλικό που έχει βρεθεί σε εγκαταστάσεις 100 χρόνων κι ακόμα λειτουργεί άψογα (χαλκός). 

Για ποιό λόγο να κάνει διαφορά στο αν είναι υγιεινο αν έχει μια πλαστική σωλήνα έχει "αλουμινάκι" ενδιάμεσα;

Κατά τα άλλα δεν έχε καμία σημασία αν είναι rehau ή ότι άλλο, έχει σημασία αν είναι πλαστικό πιστοποιημένο για ποσιμο νερό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

Εγώ θεωρώ

Εγώ νομίζω....κτλ

Φίλε μου όλες οι παραπάνω έχουν και τις κατάλληλες πιστοποιήσεις.

Οι ενισχυμένες με τους διάφορους φραγμούς όπως φραγμός οξυγόνου ή το αλουμινακι που λες είναι για εφαρμογές σε δύσκολα περιβάλλοντα με υπόγεια νερά ή εξωτερικές διαδρομές ,η σε ενδοδαπεδια στην περίπτωση του φυλλου αλουμινίου κτλ.

Κάθε σωλήνα έχει τα υπέρ και τα κατά τής και προορίζεται για συγκεκριμένες εφαρμογές.

Ο χαλκός σπάει στα κρύα. Δεν τον βάζεις σε ορεινά περιβάλλοντα λοιπόν.

Υπάρχει και ο χαλκός με μόνωση. 

Όλα όμως έχουν τις απαραίτητες πιστοποιήσεις και προδιαγραφές και αναφέρουν που μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις και που όχι.

Και ναι το τουμποραμα σε σπιράλ αλλάζει πανευκολα με τον κατάλληλο εξωλκεα και εφόσον έχει γίνει τοποθέτηση σύμφωνα με τις προδιαγραφές.

Τώρα τα νομίσματα...δεν βοηθούν....

 

Επεξ/σία από bill999r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επενδυμενος χαλκος παιδιά. 

Και έληξε το θέμα. 

Ούτε χωρίς μονωση, Ούτε κρύα, ούτε ζεστές, ούτε ανθυγιεινο, ούτε τίποτα. 

Πληρώνεις παραπάνω €€€ μια φορά, δεν φτιάχνεις κάθε μέρα μπάνιο, σπίτι, ανακαίνιση, κτλπ και ξεμπερδεύεις. 

Οποίος δεν θέλει, βάζει ότι άλλο γουστάρει, η αγορά έχει 4-5σωληνες να επιλέξεις. Αλλιώς συνεχίστε να πίνετε νερό απο σιδεροσωληνες και να έχετε για αποχέτευση μαντεμια η πήλινες 😋😋

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, bill999r είπε

Εγώ νομίζω....κτλ

Φίλε μου όλες οι παραπάνω έχουν και τις κατάλληλες πιστοποιήσεις.

Οι ενισχυμένες με τους διάφορους φραγμούς όπως φραγμός οξυγόνου ή το αλουμινακι που λες είναι για εφαρμογές σε δύσκολα περιβάλλοντα με υπόγεια νερά ή εξωτερικές διαδρομές ,η σε ενδοδαπεδια στην περίπτωση του φυλλου αλουμινίου κτλ.

Κάθε σωλήνα έχει τα υπέρ και τα κατά τής και προορίζεται για συγκεκριμένες εφαρμογές.

Ο χαλκός σπάει στα κρύα. Δεν τον βάζεις σε ορεινά περιβάλλοντα λοιπόν.

Υπάρχει και ο χαλκός με μόνωση. 

Όλα όμως έχουν τις απαραίτητες πιστοποιήσεις και προδιαγραφές και αναφέρουν που μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις και που όχι.

Και ναι το τουμποραμα σε σπιράλ αλλάζει πανευκολα με τον κατάλληλο εξωλκεα και εφόσον έχει γίνει τοποθέτηση σύμφωνα με τις προδιαγραφές.

Τώρα τα νομίσματα...δεν βοηθούν....

Μιλάω με επιχειρήματα πάντα. Αν εσύ θες να πίνεις νερό από τουμποραμα που δεν πίνει ούτε ο σκύλος μου πιες. Για τα ορεινά που λες υπάρχει η ppr. Ποιος είμαι εγώ να σε πείσω. Αλλά έχετε τέτοια φιλοσοφία ορισμένοι που μου βάζετε τουμποραμα με μπαταρίες των 300€ και πλακάκι των 40€/τμ αλλά όταν σας λένε χαλκό σωλήνα σας φαίνεται ακριβό. Και για να δώσω πάτημα και στον φίλτατο Στέλιο που γνωρίζει το επάγγελμα είμαι σίγουρος ότι οι μάστορες που σας το λένε δεν ξέρουν ούτε κόλληση να κάνουν σε χαλκοσωληνά (σσ. ακόμα ΚΑΙ αυτό θέλει καλά @@) 

8 ώρες πριν, DrLo είπε

Για ποιό λόγο να κάνει διαφορά στο αν είναι υγιεινο αν έχει μια πλαστική σωλήνα έχει "αλουμινάκι" ενδιάμεσα;

Κατά τα άλλα δεν έχε καμία σημασία αν είναι rehau ή ότι άλλο, έχει σημασία αν είναι πλαστικό πιστοποιημένο για ποσιμο νερό. 

Πολυστρωματικη είναι δοκιμασμενη έστω, στο υγιεινό έχω επιφυλάξεις και γι αυτή. Όπως προείπανε μια φορά κάνεις σπίτι οπότε ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Απλά να πω για την ιστορία όταν έφτιαχνα το σπίτι η διαφορά στην ύδρευση (ήταν πρώτη σαν τιμή) χαλκοσωληνά με πολυστρωματικη ήταν 300€. Μετά θέρμανση απλά συνέχισα με χαλκό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eνα από τα πράγματα που με στέλνει από νεύρα. 

Να μου φερνει ο αλλος πχ βρύση με 300 ευρώ grohe αλλά να θέλει φθηνή σωληνα, η παρόμοιες φθηνές καταστάσεις για να μην ανέβει σε κόστος. 

Εξοργιστικο πραγματικά. 

Και κάτι ακόμα, έχω πάει σε ανακαίνιση μπάνιου πριν 3 χρόνια, σε ένα  ισογειο που έχει κυρία από Ρωσία. Μου λεει οικονομικά να παίξουμε χαμηλά, δεν έχει χρήματα κτλπ κτλπ, λέω οκ. Βγάζω τιμη - 350 ευρώ περίπου από το νορμάλ μπάνιο, λόγω φθηνή σωληνας, μείωσα κόστος σε πλακάκια, κ.α.

Τελειωνουμε και έρχεται η ώρα για είδη υγιεινής. Και τι μου φερνει; ΤΖΑΚΟΎΖΙ!!!! εμείς λέει στην Ρωσία βάζουμε τζακούζι η υδρομασάζ γενικά 👺👺👺

Κατά τ άλλα ήθελε φθηνή εργασία, φθηνή εγκατάσταση γενικά, και έσκασε 1500++ ευρώ για τζακούζι. 😤 (τζακούζι σε ισογειο,σαν να φοράς κουστούμι με χεσμενο σωβρακο ένα πράγμα 😋

Εννοείται δεν το έβαλα, γιατί έπρεπε να μου το πει από πριν, όχι να παίξει πονηρά. Γεμίσαμε πονηρους βέβαια τώρα τα τελευταία χρόνια,όποιος άλλος κάνει τέτοια και σπάει συμφωνίες η κάνει τα δικά του,εγω είμαι καλός καλός, κάθε μέρα να είναι εκεί να σε βοηθήσω να έρθει το έργο εις πέρας όπως οφείλω, αλλά μην μου κάνεις εξυπνάδες, με έχασες από μάστορα και εργολάβο.

 

(και για να απαντήσω στον φίλο αποπανω, πείτε από περιέργεια σε καινουργιο μάστορα μέχρι 40 ετών να σας βάλει χαλκοσωληνες σε εγκατάσταση, ούτε εργαλεία θα έχει, ούτε γνώσεις, το βασικότερο για να βάλει χαλκο,έμαθαν όλοι να παίζουν με πλαστικες κ.α παρόμοιες για ευκολία, δεν θέλει εργαλεία κτλπ και δεν μιλάω για πρεσαριστα εννοείτα) 

 

Sorry για το σεντόνι. 

Με αγάπη 😁😎

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

Μιλάω με επιχειρήματα πάντα.

Εγώ αναφέρομαι σε πιστοποιήσεις.

Τώρα ο καθένας μπορεί να νομίζει ότι θέλει.

3 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

τουμποραμα με μπαταρίες των 300€ και πλακάκι των

Γτ λέει πουθενά πως για να βάλεις καλά πράγματα πρέπει να πληρώσεις τη χαλκοσωλήνα χρυσάφι;;;

Αυτά είναι νεοπλουτιστικες λογικές φίλε μου, ότι κ καλά θα βαλω το πιο ακριβο ότι κ να είναι. Βάζουμε ότι μας συμφέρει και μας αρέσει. 

4 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

ξέρουν ούτε κόλληση να κάνουν σε χαλκοσωληνά

Θές να μου πεις ότι η κόλληση είναι κάτι δύσκολο;;;

Είναι πιο εύκολο ακόμα κ από τα ρακόρ σύσφιξης.

4 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

Μετά θέρμανση απλά συνέχισα με χαλκό.

Αν δεν είσαι μάστορας ή δεν έχεις δοκιμάσει δεν μπορείς να σχηματίζεις γνώμη. Είναι καθαρά στο μυαλό σου το θέμα υγιεινής του νερού. Μάντεψε οι σωλήνες της ΕΥΔΑΠ που μεταφέρουν το νερό στο σπίτι σου από τι υλικό είναι;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν ~8 χρόνια θέλαμε να περάσουμε νέες σωλήνες μεταλλικούς απ'εξω , 2 υδραυλικοί, ο ένας έλεγε να βάλουμε χαλκό ο άλλος πλαστική, θα  είχαμε δλδ από το ρολόι στην βρύση 2 διαφορετικές σωλήνες, τελικά αγοράσαμε αυτό που κάνει το σπύρωμα και τις αλλάξαμε μόνοι, ο καθένας ότι γουστάρει λέει, δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Havik είπε

Πριν ~8 χρόνια θέλαμε να περάσουμε νέες σωλήνες μεταλλικούς απ'εξω , 2 υδραυλικοί, ο ένας έλεγε να βάλουμε χαλκό ο άλλος πλαστική, θα  είχαμε δλδ από το ρολόι στην βρύση 2 διαφορετικές σωλήνες, τελικά αγοράσαμε αυτό που κάνει το σπύρωμα και τις αλλάξαμε μόνοι, ο καθένας ότι γουστάρει λέει, δυστυχώς.

Δηλαδη εβαλες γαλβανιζε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Δηλαδη εβαλες γαλβανιζε;

Ναι, τους παλιούς μεταλλικούς, δεν ξέρω αν είναι καλύτεροι ή χειρότεροι αλλά μου φαίνεται χειρότερο να έχεις ένα κομμάτι π.χ. χαλκό και να συνεχίζεις δίπλα με άλλο είδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Havik είπε

Ναι, τους παλιούς μεταλλικούς, δεν ξέρω αν είναι καλύτεροι ή χειρότεροι αλλά μου φαίνεται χειρότερο να έχεις ένα κομμάτι π.χ. χαλκό και να συνεχίζεις δίπλα με άλλο είδος.

Όταν μπερδεύονται μέταλλα όπως λέει εμφανίζεται το φαινόμενο της ηλεκτρόλυσης όπου διαβρώνονται οι σωλήνες του κυκλώματος με αποτέλεσμα μετά από καιρό διαρροές και σαθρές σωλήνες. Το συγκεκριμένο πρόβλημα λύνεται με χρήση ανοδιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, bill999r είπε

Είναι πιο εύκολο ακόμα κ από τα ρακόρ σύσφιξης.

Έτσι νομίζεις. Και όχι φιλικά γιατί αυτό μου δείχνει την ασχετοσύνη σου. Γι αυτό με την κρίση ευτυχώς ξεσταρταρισε το επάγγελμα. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...