Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναφορά σε κείμενο

Περίεργα προβλήματα διαβάζω σε αυτό το forum!!! Ποτέ δεν φανταζόμουν ότι υπάρχουν!!!

  1. Κάνει μόνο ένα σώμα στο σπίτι, ή όλα?
  2. Το έκανε πάντα ή ξεκίνησε τώρα?
    1. Αν ξεκίνησε τώρα, έγινε κάποια εργασία και μετά ξεκίνησε?
  3. Αν ανεβάσεις ή κατεβάσεις το θερμοστάτη, αλλάζει ο θόρυβος?
  4. Αν ανοίξεις ή κλείσεις λίγο τη βάνα του σώματος, αλλάζει ο θόρυβος?

 

μόνο ένα,αυτό δίπλα στο κρεβάτι

δε ξέρω γιατί πρόσφατα μετακόμισα,αλλά όσες μέρες είμαι το ακουω

όχι δεν έγιννε κάτι

 

δε δοκίμσα με τη βάνα,θα το δοκιμάσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λόγω της συνεχούς κλεισούρας και μη ξέροντας τι να κάνω αναβάθμισα την κινέζικη κουρευτική μηχανή μου βάζοντάς της μπαταρίες από το lidl 2400 mah. Α ρε κορονοιέ  μαγκάιβερ θα μας κάνεις. Θαυμάστε κατασκευή και μη με κοροιδεύεται για τις κολλήσεις. Ήταν οι πρώτες με το νέο κολητήρι.:D

Kemei  η Philips των πτωχών.

 

https://www.youtube.com/watch?v=pSL_v3nb25k

 

 

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, μιας που είμαστε περισσότερο σπίτι, αποφάσισα να αλλάξω τις παλιές πρίζες (τριπολικες νομίζω λέγονται, αυτές που είναι ευθεία με 3 τρυπες) σε σουκο ασφαλείας. Έχω κάνει πολλές αλλαγές σουκο σε σουκο, αλλα το τριπολικο σε σουκο οχι. Να φανταστω το μεσαιο ειναι γειωση και τα αλλα 2 φαση ουδετερο, σωστα; Επισης έχω 2 πρίζες τριπολικες με διακόπτη μαζί. Σε αυτήν την περίπτωση λογικά πρέπει να σκαφτει καινούρια θέση και να σπάσω τη πριζα με διακόπτη σε σουκο και διακόπτη;

Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς όπως τα είπες.

Το θέμα όμως είναι ότι σε παλιές εγκαταστάσεις με τις απλές τριπολικές πρίζες δεν έβαζαν χοντρά καλώδια να σηκώνουν συσκευές με πολλά watt. Έτσι αν βάλεις σε τέτοια σούκο και τοποθετήσεις π.χ. μία συσκευή θέρμανσης 2000 και 3000 watt θα πάθεις ζημιά. Αν δεν το κατέχεις με καλώδια και ασφάλειες καλό είναι να φωνάξεις κάποιο ηλεκτρολόγο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Ακριβώς όπως τα είπες.

Το θέμα όμως είναι ότι σε παλιές εγκαταστάσεις με τις απλές τριπολικές πρίζες δεν έβαζαν χοντρά καλώδια να σηκώνουν συσκευές με πολλά watt. Έτσι αν βάλεις σε τέτοια σούκο και τοποθετήσεις π.χ. μία συσκευή θέρμανσης 2000 και 3000 watt θα πάθεις ζημιά. Αν δεν το κατέχεις με καλώδια και ασφάλειες καλό είναι να φωνάξεις κάποιο ηλεκτρολόγο.

Ευχαριστώ παππού,  έχω a/c που τα πέρασε κανονικά ηλεκτρολόγος καθως και αντιηλεκτροπληξιακο, οπότε οι πρίζες αφορούν φορτιστές, τηλεοράσεις, υπολογιστές κλπ. Νομίζω δε θα έχω θέμα σωστα;

Αυτά τα παλιά τριπολικα μέχρι τι φορτία αντέχουν σε βατ; Από περιέργεια ρωτάω, δεν πρόκειται να δοκιμασω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vins είπε

Ευχαριστώ παππού,  έχω a/c που τα πέρασε κανονικά ηλεκτρολόγος καθως και αντιηλεκτροπληξιακο, οπότε οι πρίζες αφορούν φορτιστές, τηλεοράσεις, υπολογιστές κλπ. Νομίζω δε θα έχω θέμα σωστα;

Αυτά τα παλιά τριπολικα μέχρι τι φορτία αντέχουν σε βατ; Από περιέργεια ρωτάω, δεν πρόκειται να δοκιμασω

Πήγαινε σε ένα κατάστημα με ηλεκτρολογικά και πες να σου δώσει μισό μέτρο καλώδιο 1,5  και μισό μέτρο 2,5 να έχεις δείγμα.

Αν τα καλώδια της πρίζας όταν την ανοίξεις είναι 1,5 δεν είναι για μεγάλα φορτία.Αν είναι 2,5 και πάνω τότε δεν έχουν πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Πήγαινε σε ένα κατάστημα με ηλεκτρολογικά και πες να σου δώσει μισό μέτρο καλώδιο 1,5  και μισό μέτρο 2,5 να έχεις δείγμα.

Αν τα καλώδια της πρίζας όταν την ανοίξεις είναι 1,5 δεν είναι για μεγάλα φορτία.Αν είναι 2,5 και πάνω τότε δεν έχουν πρόβλημα.

Που να το βρει ανοιχτο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση προς παραθυράδες τζαμάδες πορτάδες αλουμινάδες (και γενικά όλους τους άδες) :D

έχουμε ένα παράθυρο αλουμινίου που δεν τερματίζει για να ασφαλίσει.

πιο συγκεκριμένα στο τέλος της διαδρομής που το σπρώχνεις για το κλείσιμο ανασηκώνεται ελαφρά σαν κάτι να το εμποδίζει να φτάσει ως το τέρμα της ράγας.

κοίταξα το αυλάκι για βρωμιά, χώμα, αντικείμενα που μπορεί να έχουν κολλήσει και να το φρακάρουν και δε βρήκα κάτι.

Έλυσα τον μηχανισμό κλειδώματος και τον ξανασυναρμολόγησα και δεν έχει στραβώσει κάποιος πύρος ή μεταλλική γλώσσα ούτε από τη μεριά του παραθύρου ούτε από τη μεριά του προφίλ που ακουμπά στον τοίχο.

τι άλλο θα μπορούσε να εμποδίζει αυτή την κίνηση;

Μοναδικό σημείο που δεν έχω οπτική πρόσβαση είναι στο χώρο κάτω από το παράθυρο που καβαλάει τη ράγα. Δε μπορώ να το ανασηκώσω κιόλας για να δω.....

ακούω γνώμες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Ερώτηση προς παραθυράδες τζαμάδες πορτάδες αλουμινάδες (και γενικά όλους τους άδες) :D

έχουμε ένα παράθυρο αλουμινίου που δεν τερματίζει για να ασφαλίσει.

πιο συγκεκριμένα στο τέλος της διαδρομής που το σπρώχνεις για το κλείσιμο ανασηκώνεται ελαφρά σαν κάτι να το εμποδίζει να φτάσει ως το τέρμα της ράγας.

κοίταξα το αυλάκι για βρωμιά, χώμα, αντικείμενα που μπορεί να έχουν κολλήσει και να το φρακάρουν και δε βρήκα κάτι.

Έλυσα τον μηχανισμό κλειδώματος και τον ξανασυναρμολόγησα και δεν έχει στραβώσει κάποιος πύρος ή μεταλλική γλώσσα ούτε από τη μεριά του παραθύρου ούτε από τη μεριά του προφίλ που ακουμπά στον τοίχο.

τι άλλο θα μπορούσε να εμποδίζει αυτή την κίνηση;

Μοναδικό σημείο που δεν έχω οπτική πρόσβαση είναι στο χώρο κάτω από το παράθυρο που καβαλάει τη ράγα. Δε μπορώ να το ανασηκώσω κιόλας για να δω.....

ακούω γνώμες.

Συνηθως καλιμπραρεται αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Ερώτηση προς παραθυράδες τζαμάδες πορτάδες αλουμινάδες (και γενικά όλους τους άδες) :D

έχουμε ένα παράθυρο αλουμινίου που δεν τερματίζει για να ασφαλίσει.

πιο συγκεκριμένα στο τέλος της διαδρομής που το σπρώχνεις για το κλείσιμο ανασηκώνεται ελαφρά σαν κάτι να το εμποδίζει να φτάσει ως το τέρμα της ράγας.

κοίταξα το αυλάκι για βρωμιά, χώμα, αντικείμενα που μπορεί να έχουν κολλήσει και να το φρακάρουν και δε βρήκα κάτι.

Έλυσα τον μηχανισμό κλειδώματος και τον ξανασυναρμολόγησα και δεν έχει στραβώσει κάποιος πύρος ή μεταλλική γλώσσα ούτε από τη μεριά του παραθύρου ούτε από τη μεριά του προφίλ που ακουμπά στον τοίχο.

τι άλλο θα μπορούσε να εμποδίζει αυτή την κίνηση;

Μοναδικό σημείο που δεν έχω οπτική πρόσβαση είναι στο χώρο κάτω από το παράθυρο που καβαλάει τη ράγα. Δε μπορώ να το ανασηκώσω κιόλας για να δω.....

ακούω γνώμες.

Εμένα είχε φύγει το πυράκι που έχει στο μηχανισμό για να ασφαλίζει είχε πέσει στο αυλάκι και δεν το άφηνε να πάει στο τέρμα όπως το δικό σου.Έλυσα το μηχανισμό τον σύγκρινα με μιας άλλης συρόμενης διαπίστωσα ότι έλειπε ανασήκωσα λίγο το συρόμενο και είδα ότι είχε φρακάρει στην κάτω γωνία και άφηνε το συρόμενο να πάει στο τέρμα όπως το δικό σου.Για δες μήπως έχεις το ίδιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Εμένα είχε φύγει το πυράκι που έχει στο μηχανισμό για να ασφαλίζει είχε πέσει στο αυλάκι και δεν το άφηνε να πάει στο τέρμα όπως το δικό σου.Έλυσα το μηχανισμό τον σύγκρινα με μιας άλλης συρόμενης διαπίστωσα ότι έλειπε ανασήκωσα λίγο το συρόμενο και είδα ότι είχε φρακάρει στην κάτω γωνία και άφηνε το συρόμενο να πάει στο τέρμα όπως το δικό σου.Για δες μήπως έχεις το ίδιο πρόβλημα.

ο μηχανισμός είναι κομπλέ. δε λείπει κάτι.

όσο και να ανασηκώσω δε μπορώ να δω κάτω από το αλουμίνιο του παραθύρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ροδάκια στο συρόμενο έχεις αλλάξει ποτέ;;;;; Το παράθυρο κινείται άνετα στη ράγα;;;;;; Μπορεί να έχεις εκεί το πρόβλημα και σου λένε για καλιμπράρισμα τα παιδιά.

Εμένα μου είχε φύγει το μαντζαφλαράκι που φαίνεται στη μέση του μηχανισμού.😊

IMG-0496.jpgbest soup in wilmington nc

 

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...