Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα σε όλους, ο επενδυμένος χαλκος ανεβαίνει παρα πολυ σε τιμή και θα χρειαστώ πολλα μετρα γιατι το σπίτι ειναι μεγαλο, οποτε λέω να παιξω σιγουρα σε πλαστικό αλλα τι ειναι το θεμα.

@stelios18120 μου ειπε δε θα εχει καποιο ιδιαίτερο κοστος να μεταφέρουμε τον πινακα καπου αλλού, για τη θεση του πίνακα εσυ θεωρείς μεσα η εξω στο μπαλκόνι είναι καλύτερα; 

επίσης πια τα αρνητικά της πολυστρωματικης; ο τεχνικός επιμένει οτι σε περίπτωση βλαβης δεν αλλαζει,βεβαια δεν αλλαζει η μονωμένη  δεν ξερω αν η πολυστρωματικη σε σπιραλ αλλαζει οπως το τουμποραμα.

τελος οσον αφορά τα πρεσαριστα ισχύει πως δεν εχει το εργαλείο αλλα στο κατάστημα που πήγα γιατι εγω θα πάρω τα υλικα μου ειπαν ότι εχουν και πρεσαριστα και βιδωτά για τις πολυστρωματικες σωληνες (η μαρκα που δουλεύουν ειναι η APE)

Επεξ/σία από someone-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, someone- είπε

 

@stelios18120 μου ειπε δε θα εχει καποιο ιδιαίτερο κοστος να μεταφέρουμε τον πινακα καπου αλλού, για τη θεση του πίνακα εσυ θεωρείς μεσα η εξω στο μπαλκόνι είναι καλύτερα; 

 

Η θέση του πίνακα πάει ανάλογα που βολεύει εμάς και θα έχουμε εύκολη πρόσβαση αν γίνει κάτι. Είτε μπαλκόνι, είτε μέσα στο μπάνιο, η οπουδήποτε που βολεύει εμάς, και τον μάστορα για να μην σας τραβήξει πολλά μέτρα σωληνα και ανέβει πολύ το κόστος €

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, someone- είπε

καλημέρα σε όλους, ο επενδυμένος χαλκος ανεβαίνει παρα πολυ σε τιμή και θα χρειαστώ πολλα μετρα γιατι το σπίτι ειναι μεγαλο, οποτε λέω να παιξω σιγουρα σε πλαστικό αλλα τι ειναι το θεμα.

@stelios18120 μου ειπε δε θα εχει καποιο ιδιαίτερο κοστος να μεταφέρουμε τον πινακα καπου αλλού, για τη θεση του πίνακα εσυ θεωρείς μεσα η εξω στο μπαλκόνι είναι καλύτερα; 

επίσης πια τα αρνητικά της πολυστρωματικης; ο τεχνικός επιμένει οτι σε περίπτωση βλαβης δεν αλλαζει,βεβαια δεν αλλαζει η μονωμένη  δεν ξερω αν η πολυστρωματικη σε σπιραλ αλλαζει οπως το τουμποραμα.

τελος οσον αφορά τα πρεσαριστα ισχύει πως δεν εχει το εργαλείο αλλα στο κατάστημα που πήγα γιατι εγω θα πάρω τα υλικά μου είπαν ότι εχουν και πρεσαριστα και βιδωτά για τις πολυστρωματικες σωληνες (η μαρκα που δουλεύουν ειναι η APE)

Υπάρχουν πολλες επιλογες τοσο απο υλικα οσο και απο εταιρίες. Και ο χαλκος δεν αλλάζει ευκολα παντως. Το τουμποραμα (πολυαιθυλενιο) ουτε αυτο αλλαζει εκτος αν το εχει βαλει χωρις πολλες στροφες κτλ πραγμα αδυνατο πρακτικα ποσο μάλλον να το περάσει. Τα πρεσαριστα αντεχουν παραπανω ειχα δει της rehau που πρωτα διαλυοταν η σωληνα και μετα η ενωση. Αν δε μπορει ο υδραυλικος που εχεις βρες αλλον να έχει τα καταλληλα εργαλεία.Το τι ειναι καλυτερο νοομιζω πως δεν υπαρχει ολα εχουν τα + και τα -. Για μερικες εφαρμογες οπως ηλιακα βεβιασμενης πχ ο χαλκος ειναι μονοδρομος ή  inox.Μερικες φορες ειναι καλυτερα να παρει τα υλικα ο υδραυλικος γιατι θα γλιτωσεις μπλεξιμο κτλ και σε τιμη τα ιδια θα ειναι.

Υπαρχουν πολλες λεπτομερειες που μονο ενα καλος υδραυλικος/μηχανικος τις ξερει. 

24 λεπτά πριν, someone- είπε

καλημέρα σε όλους, ο επενδυμένος χαλκος ανεβαίνει παρα πολυ σε τιμή και θα χρειαστώ πολλα μετρα γιατι το σπίτι ειναι μεγαλο, οποτε λέω να παιξω σιγουρα σε πλαστικό αλλα τι ειναι το θεμα.

@stelios18120 μου ειπε δε θα εχει καποιο ιδιαίτερο κοστος να μεταφέρουμε τον πινακα καπου αλλού, για τη θεση του πίνακα εσυ θεωρείς μεσα η εξω στο μπαλκόνι είναι καλύτερα; 

επίσης πια τα αρνητικά της πολυστρωματικης; ο τεχνικός επιμένει οτι σε περίπτωση βλαβης δεν αλλαζει,βεβαια δεν αλλαζει η μονωμένη  δεν ξερω αν η πολυστρωματικη σε σπιραλ αλλαζει οπως το τουμποραμα.

τελος οσον αφορά τα πρεσαριστα ισχύει πως δεν εχει το εργαλείο αλλα στο κατάστημα που πήγα γιατι εγω θα πάρω τα υλικα μου ειπαν ότι εχουν και πρεσαριστα και βιδωτά για τις πολυστρωματικες σωληνες (η μαρκα που δουλεύουν ειναι η APE)

Επισης για τη θεση του πινακα εγω τις έχω στο μπάνιο και θέλει μετα κάτι για να τα καλύψεις σε βαζει σε δουλειές. Αν εχεις δηλαδη ωραιο πλακάκι μετα θα εχεις ενα τσιγκο να βλεπεις που σκουριαζει. Υπαρχουν και λυσεις ωραιες αλλα ελλαδα δεν εχω βρει και αν τα εχει βαλει πολυ εξω ο υδραυλικος δε μπορεις να τα καλυψεις με πορτακι που να εχει πλακακια χωρις να εξεχει. Προσωπικα θα κανω πορτακι απο μαραγκο και ισως κολησω πανω πλακακια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γενικά στο σπιτι τα είχανε κανει λιγο μανταρα με τα υδραυλικά οταν το πρωτοφτιαξανε, τα δυο σπίτια συνδέονταν με κάποιο τρόπο και αν αναβε ο πανω το καλοριφέρ ειχε ο κάτω ζεστό νερο χωρίς να αναψει και το αντίθετο. ετσι μου πε θα μου φέρει εξωτερική σωλήνα απο το λεβητοστάσιο και το σημείο οπου θελει να μπει το κολλεκτερ ειναι ακριβως πανω απο το λεβητοστάσιο, απο αυτη την αποψη τον βόλευε εξω, και απο εκει θα μοιραζονταν στο σπίτι οι σωλήνες.

οπως επίσης η σωληνα του νερου που έρχεται απο το δρόμο προϋπήρχε και ειναι απλη πλαστική σωλήνα σε σπιραλ για να την αλλαξω να βαλω κατι πιο ποιοτικο πρεπει να σκαψω σημεια της αυλης για να φτασω μεχρι το δρομο να την φερει μεχρι το λεβητοστάσιο και να ανεβει με τις αλλες σωληνες που επρόκειτο να ανεβάσει. για το εργαλείο μου λεει αν θες πρεσαριστα θα παω να το αγοράσω να τα κάνω οπως θελεις.

@ParhsG  @stelios18120

Επεξ/σία από someone-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί ο χαλκοσωλήνας να είναι αθάνατος αλλά αν δεν έχουμε συνεχώς το νού μας στα ανόδια την "ακούει" ο λέβητας (που συνήθως είναι χαλύβδινος) και πιο μετά τα σώματα.

Παρατηρήστε πόσο σύντομότερα τρυπάνε οι θερμοσίφωνες  σε νεότερης ηλικίας σπίτια με χαλκοσωλήνες από ό,τι σε παλιά με σιδηροσωλήνα.

Σε καμία περίπτωση δεν συνιστώ σιδηροσωλήνα παρά μόνο για την κατανόηση του φαινομένου και για την επισήμανση της αναγκαιότητας των ανοδίων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου βάλε χαλκοσωλήνα και δώσε κάτι παραπανω να είσαι ήσυχος μια ζωή. Και το εννοώ. Έχει βρεθεί ακόμα και χαλκός σε δίκτυα από κτίρια της αναγέννησης. Καμία σωλήνα δεν αλλάζει για πλάκα όταν είναι στο πάτωμα θέλει μερεμέτι. Και αν δεν έχει τα εργαλεία όλα ο υδραυλικός σου πες ευχαριστω και γειά σου. Ο μάστορας ο σωστός πρέπει να έχει εργαλεία από τουμποραμα μέχρι βιδολογους για πυροσβεση. Και για να μη ζαλίζεις το μυαλό σου εκτός από οικονομία όπως είπε ο στελιος μια καλή θέση του πίνακα υδροληψιας είναι κάτω από το νεροχύτη 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

Φίλε μου βάλε χαλκοσωλήνα και δώσε κάτι παραπανω να είσαι ήσυχος μια ζωή. Και το εννοώ. Έχει βρεθεί ακόμα και χαλκός σε δίκτυα από κτίρια της αναγέννησης. Καμία σωλήνα δεν αλλάζει για πλάκα όταν είναι στο πάτωμα θέλει μερεμέτι. Και αν δεν έχει τα εργαλεία όλα ο υδραυλικός σου πες ευχαριστω και γειά σου. Ο μάστορας ο σωστός πρέπει να έχει εργαλεία από τουμποραμα μέχρι βιδολογους για πυροσβεση. Και για να μη ζαλίζεις το μυαλό σου εκτός από οικονομία όπως είπε ο στελιος μια καλή θέση του πίνακα υδροληψιας είναι κάτω από το νεροχύτη 

Σωστος ο φίλος 👍👍

Και ειδικά στο κομμάτι του σωστού μάστορα που πρέπει να έχει απ όλα 👍

Χαλκος παιδιά. Χρόνια φωνάζω τα ίδια. 

Ολα τα άλλα είναι για οικονομία και ευκολία. 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστω ολους για τις απαντήσεις αλλα ειμαι αναμεσα σε τουμποραμα και πολυστρωματικη, η πρωτη για την ευκολία αλλαγης μεσα σε σπιραλ η δεύτερη για πιο ποιοτική και παραμένει χαμηλα σε τιμη. σιγουρα απο τα λιγα που ξερω και εχω διαβασει ο χαλκος ειναι ο καλύτερος αλλα χανεις παλι το ατου της αλλαγης σε περίπτωση βλαβης και ειναι πολυ πιο ακριβο.

οσον αφορα τα εργαλεία για τις πολυστρωμστικες νομιζω μιλάτε για την πρεσα για την οποια μου πε αν θες πρεσαριστα θα παω να την παρω.

αυτο που με αγχωνει ακομα και χαλκο να επελεγα η στην πολυστρωματικη με μόνωση που μου πε ο μηχανικος ειναι μια πιθανή διαρροή κατω απο το πλακακι εκεινπου κερδίζει το τουμποραμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, someone- είπε

σας ευχαριστω ολους για τις απαντήσεις αλλα ειμαι αναμεσα σε τουμποραμα και πολυστρωματικη, η πρωτη για την ευκολία αλλαγης μεσα σε σπιραλ η δεύτερη για πιο ποιοτική και παραμένει χαμηλα σε τιμη. σιγουρα απο τα λιγα που ξερω και εχω διαβασει ο χαλκος ειναι ο καλύτερος αλλα χανεις παλι το ατου της αλλαγης σε περίπτωση βλαβης και ειναι πολυ πιο ακριβο.

οσον αφορα τα εργαλεία για τις πολυστρωμστικες νομιζω μιλάτε για την πρεσα για την οποια μου πε αν θες πρεσαριστα θα παω να την παρω.

αυτο που με αγχωνει ακομα και χαλκο να επελεγα η στην πολυστρωματικη με μόνωση που μου πε ο μηχανικος ειναι μια πιθανή διαρροή κατω απο το πλακακι εκεινπου κερδίζει το τουμποραμα.

Η αλλαγη οπως σου ειπαμε ειναι στη θεωρια, εδω καλώδια περασμενα απο πάτωμα δε μπορουν να τα αλλαξουν ηλεκτρολογοι πιστευεις οτι θα μπορει να αλαχτει σωληνα; 

Για να εχεις διαρροη σε πλαστικη θα εχεις σε ενωσεις - οπως και σε χαλκο για αυτο εχει σημασια να γινουν σωστα. Οσα ειναι με συσφιξη και οχι πρεσαριστα δε τα πανε καλα με τις δονησεις κτλ.

Παντως υπάρχει και η πολυπροπυλενιου pp/r κτλ που ειναι με κοληση και ειδικο εργαλειο - εγω θα τη σκεφτομουν και αυτη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά τα φώτα σας. Έκανα εγχείριση σε μία από τις πολλές σκούπες που έκαψε μοτέρ η σύζυγος (είπαμε σκουποφάγος) και έβγαλα το διακόπτη με την πλακέτα που αυξομειώνει την ένταση του ρεύματος.

όπως φαίνεται στις φωτογραφίες έχει 4 καλώδια κόκκινο και άσπρο που φεύγουν ή έρχονται στο κάτω μέρος της πλακέτας και άσπρο μαύρο που φεύγουν ή έρχονται  από το κάτω μέρος του διακόπτη.Επειδή δεν τόχω με ηλεκτρονικά μπορεί κάποιος να μου πει  σε ποια θα συδέσω το ρεύμα και ποια θα πηγαίνουν π.χ. στο γωνιακό τροχό ή στο τρυπάνι ώστε να μπορώ με αυτό να αυξομειώνω τις στροφές.;;;;;;;

IMG-0477.jpg

IMG-0478.jpgphoto online upload

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανείς πως λέγονται αυτές οι "κλειδαριές" (εισαγωγικά γιατί δεν έχουν κλειδί) που έιχαν οι παλιές ξύλινες μπαλκονοπορτες με τα δυο σίδερα που ανεβοκατεβαίουν μέσα στο ξύλο και πιάνουν πάνω κάτω ;

Αν ξέρετε που μπορώ να βρω γιατί μια που έβγαλα δε νομίζω να τη σώζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, stelakis1914 είπε

Σπανιολέτα λέγεται. Για ξύλινες πόρτες σίγουρα δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα να βρεις. 

thanks 

Το έψαξα και έτσι

έψαξα διάφορες λέξεις με βάση τις φωτογραφίες από το google τελικά είναι το "γρύλος χωνευτός"

Στο σχήμα είναι ακροβώς αυτός ο τύπος. Ίσως μπορεί να αντικατασταθεί με αυτό που βλέπω ψαχνοντας "Σπανιολέτα" που είναι λίγο διαφορετικό.

 

Φαίνεται να έχει το πράκτικερ

μόνο οι τρύπες ίσως ειναι λίγο διαφορετικές.

Προστίθεται στη λίστα για αγορές μετά το κορονωιο γιατί πρεπει να πάω από το μαγαζί με δείγμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, DrLo είπε

Ξερει κανείς πως λέγονται αυτές οι "κλειδαριές" (εισαγωγικά γιατί δεν έχουν κλειδί) που έιχαν οι παλιές ξύλινες μπαλκονοπορτες με τα δυο σίδερα που ανεβοκατεβαίουν μέσα στο ξύλο και πιάνουν πάνω κάτω ;

Αν ξέρετε που μπορώ να βρω γιατί μια που έβγαλα δε νομίζω να τη σώζω.

Γκούγκλαρε και καταστήματα υλικών επιπλοποιίας στην περιοχή σου.Σε μένα έχει ένα στην Κλεισθένους στο Γέρακα ο οποίος έχει ότι μπορείς να φανταστείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου σκάει το φως του ήλιου στην οθόνη του υπολογιστή;

υπάρχουν να βάλω τπτ στα παράθυρα anti-glare φάση;

αν ναι πως τα ψάχνω στην ελλαδα η ποιος ασχωλείτε με τέτοια θέματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...