Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, rigo0sotirhs είπε

Δεν θα φένοντε παρατερα; 

αυτα ειναι στο χρωμα του ξυλου (αχρωμα). απο εκει και περα τα βαφεις αν ειναι ξυλινα ή βρίσκεις πλαστικα σε παρομοιο ή ιδιο χρωμα. Ή σε χρωμα που να ταιριαζεις.

Αν φτασεις σε σημειο βαφης κοιτα για βερνικι κρουστας νερου, μια και μιλάμε για τραπεζι για να μην 'ρουφαει΄ ρύπους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/3/2020 στις 11:20 ΜΜ, deathblade είπε

Ανοίγω τη βρύση,βάζω το χέρι από κάτω και πέφτει ο γενικός μετά από μισό,το πολύ ένα λεπτό..Και να τονίσω πως ο ταχυθερμοσίφωνας είναι κλειστός,στο 0..

Το ίδιο συμβαίνει και αν τον ανοίξω,μόνο που ο γενικός πέφτει πολύ πιο γρήγορα,μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα...

Υποθέτω κάπου υπάρχει διαρροή ρεύματος..Καμμιά ιδέα για το που ακριβώς είναι το πρόβλημα?

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

IMG_20200310_224314.thumb.jpg.99428c40a5c21ec531d42f9e4e9dde90.jpgIMG_20200310_224346.thumb.jpg.09d3549cd615dbb987515d613a294672.jpgIMG_20200310_224625.jpg.ade797ec39e86324fcdbf849f364c258.jpg

Με την πρώτη ευκαιρία άλλαξε πίνακα. 

Δεν κοστίζει πολύ. Ο συγκεκριμένος που έχεις είναι πολύ πολύ παλιός και δεν σου παρέχει καμία ασφάλεια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Έχω ένα λέβητα Συμπύκνωσης Ariston, ο οποίος κάποιες φορές αρχίζει και σφυρίζει.  Αυτό κρατάει για 1-2 λεπτά, μετά σταματάει.

Ήρθε μάστορας 3-4 φορές, τον κάνει reset, και μετά τον ξαναρυθμίζει.  Το πρόβλημα όμως παραμένει. 

Ο θόρυβος μοιάζει με τις σειρήνες συναγερμού πολέμου, απλά όχι τόσο δυνατός:  (

).

Από ότι κατάλαβα και μου είπε ο μάστορας, είναι γνωστό πρόβλημα με τους Ariston, και είναι θέμα ρύθμισης.  Σε εμένα όμως η ρύθμιση δεν έκανε τίποτα.

Έχει να προτείνει κάποιος κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε ολους, σε ολικη ανακαίνιση σπιτιού ο υδραυλικός μου πρότεινε να βαλω για βρυση,μπανια, καλοριφέρ απλη σωλήνα τουμποραμα γιατι όπως λεει σε περίπτωση βλαβης αλλάζει εύκολα μεσα απο το σπιράλ. Σε συζητήσεις με φιλο και με ενα μηχανικό επιμένουν να βαλω πολυστρωματικη μονωμένη στα πάντα.

Επίσης ο συλλέκτης αυτη τη στιγμή βρίσκεται εντός του σπιτιού στριμωγμένος βεβαια, ο υδραυλικός μου λέει να το παω στο μπαλκόνι ενω ο μηχανικός ειναι αρνητικός και λεει πρέπει να μείνει καπου μεσα στο σπιτι. είμαι πολυ μπερδεμένος ποια η γνώμη σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σπίτι είναι διαμέρισμα ή μονοκατοικία.

Για ποσά τετραγωνικά μιλάμε;

Πάνω κάτω υπάρχει κλειστό οίκημα;

Αν δεν έχεις θέμα με απώλειες και εφόσον οι σωλήνες θα θαφτούν εγώ είμαι υπέρ του τουμποραματος.

Φτηνή, ανθεκτική και εύκολη στην αλλαγή.

Πολυστρωματικη θα έβαζα σε μεγάλες διαδρομές που θα περιελάμβαναν και εξωτερικό χώρο ώστε να αποφύγω τις απώλειες.

Συλλέκτης εννοείται στο μπαλκόνι αν δεν έχεις χώρο. Δεν παίζει κάποιο ρόλο άλλωστε αν είναι εσωτερικός ή εξωτερικός. Απλά στον εξωτερικό φτιάξε και ένα πορτακι με λίγο ορυκτοβαμαβακα ή φελιζολ για να τον ψιλομονωσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bill999r είπε

Το σπίτι είναι διαμέρισμα ή μονοκατοικία.

Για ποσά τετραγωνικά μιλάμε;

Πάνω κάτω υπάρχει κλειστό οίκημα;

Αν δεν έχεις θέμα με απώλειες και εφόσον οι σωλήνες θα θαφτούν εγώ είμαι υπέρ του τουμποραματος.

Φτηνή, ανθεκτική και εύκολη στην αλλαγή.

Πολυστρωματικη θα έβαζα σε μεγάλες διαδρομές που θα περιελάμβαναν και εξωτερικό χώρο ώστε να αποφύγω τις απώλειες.

Συλλέκτης εννοείται στο μπαλκόνι αν δεν έχεις χώρο. Δεν παίζει κάποιο ρόλο άλλωστε αν είναι εσωτερικός ή εξωτερικός. Απλά στον εξωτερικό φτιάξε και ένα πορτακι με λίγο ορυκτοβαμαβακα ή φελιζολ για να τον ψιλομονωσεις

σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

το σπιτι ειναι γυρω στα 130 τμ στον πρώτο όροφο διπλόκατοικίας, απο πανω εχει σκεπη και το ισόγειο κατοικείται. οι σωλήνες θα θαφτούν καθως εχουν ξηλωθει τα πλακακια και επειδή θα γινει καινούριος πινακας μου ειπε ο υδραυλικός καθε σωμα να μπει ξεχωριστα στο κολλεκτερ.

για το κολλεκτερ αυτη τη στιγμή ειναι στο χωλ αλλά στριμωγμένο και έχουν φάει την κασα απο εσωτερική πορτα και αφου θα αλλαξω πορτες θελω να το παρω απο εκει ωστε να μπορέσει να συνδέσει και κάθε σωμα ξεχωριστά καθως τωρα δεν έχει χώρο.

ελεγα να το παω μεσα σε ενα δωματιο γιατι φοβόμουν εξω σε κανενα κρυο μη την ακούσει το κολλεκτερ αν και μου ειπε θα μονωσει τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, someone- είπε

μου ειπε ο υδραυλικός καθε σωμα να μπει ξεχωριστα στο κολλεκτερ.

Πολύ σωστός. Ειναι και πιο ασφαλές σε περίπτωση βλάβης αλλά και πιο αποδοτικό στη θέρμανση.

Εγώ θα σου προτείνω να τα βάλεις όλα με ξεχωριστές γραμμές, καζανάκια, βρύσες κτλ. Εγώ τουλάχιστον έτσι έκανα ώστε σε περίπτωση βλάβης να απομονωθεί το προβληματικό σημείο.

Αν μονωθει το κολεκτερ μην φοβάσαι τίποτα. Βέβαια δεν ξέρω σε ποιο μέρος μένεις αλλά αν δεν έχεις παγωνιες στα μέρη σου ακόμα κ αμονωτο το αφήνουν κάποιοι.. Βέβαια μπορεις να το πας σε οποιαδήποτε σημείο του σπιτιού σου εσωτερικά όπου έχεις χώρο. Απλά θα βάλεις και μια ξεχωριστη βανα στην κεντρική παροχή που θα τροφοδοτεί το κολεκτερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά σας τα λεει ο φίλος. Αρχικώς πες του μάστορα να πίνει εκείνος νερό από τουμποραμα που το προτείνει και μετά αν σου αρέσει πίνε κι εσύ. Επίσης για θέρμανση δεν το σχολιάζω το τουμποραμα. Και αν θέλει να πάει σε φτηνές λύσεις ας πάει έστω σε ppr (αντε η πολυστρωματικη ανεβαίνει τιμή). Όπως και βάζω το χέρι μου στη φωτιά πως δεν ξέρει να δουλεύει καλά όλες τις σωλήνες και θα πρότεινα αν σε παίρνει οικονομικά βάλε χαλκό σε όλα. Επίσης θα γελάω μαζί του αν προτείνει και τουμποραμα για ηλιακό... 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά τώρα τα διάβασα όλα αυτά που γράψατε. 

Λοιπόν Επενδυμενο χαλκο σε όλα και τελείωσε. 

Αφήστε τις φτηνόσωλήνες όταν κάνετε εργασίες. Δώστε κάτι παραπάνω γιατί αξιζει. 

Βέβαια τώρα τα τελευταία χρόνια όλο και περισσότεροι υδραυλικοι και ειδικά οι νέοι σχεδόν όλοι αποφεύγουν τον χαλκο, επειδή είναι ακριβός και δεν έχουν μεγάλο κέρδος, δουλεύεται πιο δύσκολα και θέλει πείρα εννοείται, και γενικά τους είναι πιο μπελάς και δεν θέλουν να βάζουν. 

 Εγώ βάζω Επενδυμενο χαλκο πάντα σε πελάτες, μόνο αν θέλει και έχει οικονομικό θέμα βάζω τουμπόραμα η πολυστρωματικη (ανάλογα την εργασία εννοείται)  λέγοντας πάντα τα μειοντεκτηματα και πλεονεκτήματα. 

Σαν τον χαλκο δεν έχει. Τέλος. Γ'αυτό και κοστίζει!! 

Τώρα όσο για τα υπόλοιπα, εννοείται αν υπάρχει το οικονομικό, κανείς πίνακα αυτονομίας, κολλεκτερ κτλπ κτλπ και φυσικά είναι το καλύτερο,και αν πάθεις μια βλάβη, και να απόμονωσεις κάτι αν θέλεις κ.α

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Παιδιά τώρα τα διάβασα όλα αυτά που γράψατε. 

Λοιπόν Επενδυμενο χαλκο σε όλα και τελείωσε. 

Αφήστε τις φτηνόσωλήνες όταν κάνετε εργασίες. Δώστε κάτι παραπάνω γιατί αξιζει. 

Βέβαια τώρα τα τελευταία χρόνια όλο και περισσότεροι υδραυλικοι και ειδικά οι νέοι σχεδόν όλοι αποφεύγουν τον χαλκο, επειδή είναι ακριβός και δεν έχουν μεγάλο κέρδος, δουλεύεται πιο δύσκολα και θέλει πείρα εννοείται, και γενικά τους είναι πιο μπελάς και δεν θέλουν να βάζουν. 

 Εγώ βάζω Επενδυμενο χαλκο πάντα σε πελάτες, μόνο αν θέλει και έχει οικονομικό θέμα βάζω τουμπόραμα η πολυστρωματικη (ανάλογα την εργασία εννοείται)  λέγοντας πάντα τα μειοντεκτηματα και πλεονεκτήματα. 

Σαν τον χαλκο δεν έχει. Τέλος. Γ'αυτό και κοστίζει!! 

Τώρα όσο για τα υπόλοιπα, εννοείται αν υπάρχει το οικονομικό, κανείς πίνακα αυτονομίας, κολλεκτερ κτλπ κτλπ και φυσικά είναι το καλύτερο,και αν πάθεις μια βλάβη, και να απόμονωσεις κάτι αν θέλεις κ.α

Αν δε κάνω λαθος οι πρεσσες/τσιμπιδες για τις πλαστικες σωληνες ειναι πανακριβες και δε θες μονο μια-δυο.Αν θες να εχεις εργαλεια για ολες τις πλαστικες και θες 5000 ευρω συμφερει τον υδραυλικο; Και δε λεω για αυτον που εχει εταιρία και μπορει να παρει της rehau ολα τα σετ αλλα τον απλο υδραυλικο που μαλλον θα πρεπει να επιλεξει

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Αν δε κάνω λαθος οι πρεσσες/τσιμπιδες για τις πλαστικες σωληνες ειναι πανακριβες και δε θες μονο μια-δυο.Αν θες να εχεις εργαλεια για ολες τις πλαστικες και θες 5000 ευρω συμφερει τον υδραυλικο; Και δε λεω για αυτον που εχει εταιρία και μπορει να παρει της rehau ολα τα σετ αλλα τον απλο υδραυλικο που μαλλον θα πρεπει να επιλεξει

Δεν ειναι το θέμα τα εργαλεία, ούτως ή άλλως ένας μάστορας πρέπει να έχει τα πάντα, είτε θέλει ο πελάτης χαλκο, είτε πολυστρωματική, είτε οτιδήποτε. 

Αν δεν εχει την οικονομική δύναμη να πάρει εργαλεία, να μην αναλάβει την συγκεκριμένη δουλειά αλλά κάτι κατώτερο. Δεν είναι όλοι για όλα! 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...