Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Doubt είπε

Δες και αυτόν

https://www.skroutz.gr/s/5969884/Olympia-Electronics-BS-812.html

Είναι προρυθμισμένος με βήμα 0,3 βαθμούς αντί 0,5 του Siemens κι έχει και διακόπτη On/Off κι ένα σωρό δυνατότητες προγραμματισμού.

Ωραια καλη φαση, βρηκα και στο σκουτζ ενα στην γειτονια μου , μηπως γνωριζεις και πως το συνδεω και αν συνδεεται με τον λεβητα μου; ή ολα ειναι universal?

Επεξ/σία από ExTaCy1337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, ExTaCy1337 είπε

Ωραια καλη φαση, βρηκα και στο σκουτζ ενα στην γειτονια μου , μηπως γνωριζεις και πως το συνδεω και αν συνδεεται με τον λεβητα μου; ή ολα ειναι universal?

Για το λέβητα δε μπορώ να γνωρίζω.

Τον τοποθέτησα μόνος μου τον Olympia που πήρα, σύμφωνα με το φυλλάδιο οδηγιών. Θυμάμαι πως δεν συνδέεις καθόλου τον ουδέτερο (γαλάζιο) και για τα άλλα δυο γράφει ακριβώς πως μπαίνουν σύμφωνα με το χρώμα του καθενός. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Διάβασε και τα σχόλια στο σκρουτζ, είναι πολύ διαφωτιστικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ExTaCy1337 είπε

Καλησπερα τα παλικαρια.

Εχω εναν λεβητα αεριου Immergas mini eolo και εναν παλιου τυπου θερμοστατη Siemens.

Θα ηθελα να τον αλλαξω σε καποιον ηλεκτρονικο γιατι αυτος αναβει μετα τους 26! και τα σωματα παιρνουν φωτια.
Εχει σχεση ποιον θα αγορασω; καμια προταση vfm; απ'οτι ακουσα δεν συνδεονται ολα με ολους τους λεβητες, επειδη ο λεβητας μπηκε προσφατα εντωμεταξυ στο Siemens που ηδη υπαρχει δεν δουλευει το led λαμπακι του, ενω στον παλιο δουλευε, αυτος που το περασε ειχε πει οτι με τον συγκεκριμενο λεβητα δεν δουλευει το ledaki.

Και επισης πως θα κανω την συνδεση σε αυτο που θα μου προτεινετε.

Εγω ελεγα για Siemens RDH100

Φωτο απο τα καλωδια οπως ειναι τωρα:

qGQau2S.jpg

Νομιζω πως η ταση μετράει. Ειναι universal αρκει να ειναι η ταση λειτουργειας ιδια. Μη βαλεις 24v σε 230v πχ. Αυτο εξαρτάται απο το λεβητα σου. Δε ξερω βεβαια αν το μοντελο σου εχει ebus να εβαζες δικο του θερμοστατη ετσι ωστε να μην εχει απλα on off αλλα και πληρη ελεγχο/πληροφοριες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, ParhsG είπε

Νομιζω πως η ταση μετράει. Ειναι universal αρκει να ειναι η ταση λειτουργειας ιδια. Μη βαλεις 24v σε 230v πχ. Αυτο εξαρτάται απο το λεβητα σου. Δε ξερω βεβαια αν το μοντελο σου εχει ebus να εβαζες δικο του θερμοστατη ετσι ωστε να μην εχει απλα on off αλλα και πληρη ελεγχο/πληροφοριες

Βλεπω της immergas ειναι πανακριβα..

RAA31.16 ειναι ο Siemens που εχω τωρα και βλεπω στο ιντερνετ 230V, αλλα ο Olympia δεν βρισκω στα ποσα δουλευει.

Με πολυμετρο ομως σε AC Μου δινει 38 volt και σε DC 20κατι... τι φαση 😛 

RH3XGNug.jpg

Επεξ/σία από ExTaCy1337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello

Εχω αγορασει παλετες για να τις χρησιμοποιησω ως βάση για κρεβατι. Ειναι σχετικα καθαρες, εχω ξεκινήσει και τις περνάω με τριβειο. Σε μια απο τις 8 ειδα κατι τρυπες (3) που  μοιαζουν να ειναι απο σαράκι.

Να παρω αλλη ή να ασχοληθω με ενεση κτλ.

Τις υπολοιπες να τις περασω με μυκητοκτονο?

 

Τελος θελω να τις περασω με καποιου ειδους βερνικι για να σκουρηνουν και να φανουν τα νερά. Staining το λενε στο youtube.

Εχετε να μου προτεινετε τι να χρησιμοποιησω?

Φαρμακο για σαρακι, μυκητοκτονο , staining βερνικι κτλ?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ExTaCy1337 είπε

Βλεπω της immergas ειναι πανακριβα..

RAA31.16 ειναι ο Siemens που εχω τωρα και βλεπω στο ιντερνετ 230V, αλλα ο Olympia δεν βρισκω στα ποσα δουλευει.

Με πολυμετρο ομως σε AC Μου δινει 38 volt και σε DC 20κατι... τι φαση 😛 

RH3XGNug.jpg

Το θέμα είναι λίγο σύνθετο. Ο θερμοστάτης που έχεις δουλεύει στα 230V ενώ οι περισσότεροι θερμοστάτες (όπως αυτός που ανέφερες) δουλεύουν πλέον με μπαταρίες. Ο λέβητας που έχεις λογικά θα θέλει μόνο ηλεκτρική εντολή για να ξεκινήσει. Πρόσεξε μην τροφοδοτήσεις το νέο σου θερμοστάτη ή απευθείας τον λέβητα σου με 230V γιατί θα σου μείνουν οι πλακέτες στα χέρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, stelakis1914 είπε

Το θέμα είναι λίγο σύνθετο. Ο θερμοστάτης που έχεις δουλεύει στα 230V ενώ οι περισσότεροι θερμοστάτες (όπως αυτός που ανέφερες) δουλεύουν πλέον με μπαταρίες. Ο λέβητας που έχεις λογικά θα θέλει μόνο ηλεκτρική εντολή για να ξεκινήσει. Πρόσεξε μην τροφοδοτήσεις το νέο σου θερμοστάτη ή απευθείας τον λέβητα σου με 230V γιατί θα σου μείνουν οι πλακέτες στα χέρια. 

Αδερφε εβαλα καθε πιθανο συνδιασμο στα 3 καλωδια με το πολυμετρο και σε AC και σε DC, και οι μετρησεις ητανε 38V και 20κάτι, 230 δεν εδινε πουθενα, μηπως γνωριζεις τι παιζει;
Και πως δουλευει αφου δεν ερχονται απο πουθενα 230v?? 😐

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον τρόπο που έκανες τις μετρήσεις μπορεί να έκαψες και το πολύμετρο σου. Επανέλαβε την μέτρηση σε μια πρίζα του σπιτιού για να επαληθεύσεις ότι μετράει σωστά.  Προσπάθησε να εντοπίσεις από που έρχονται τα καλώδια στον θερμοστάτη και να τσεκάρεις στον λέβητα (ή το manual του) τι σύνδεση απαιτείται στον θερμοστάτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ExTaCy1337 είπε

Αδερφε εβαλα καθε πιθανο συνδιασμο στα 3 καλωδια με το πολυμετρο και σε AC και σε DC, και οι μετρησεις ητανε 38V και 20κάτι, 230 δεν εδινε πουθενα, μηπως γνωριζεις τι παιζει;
Και πως δουλευει αφου δεν ερχονται απο πουθενα 230v?? 😐

Πρεπει να δεις ολη τη συνδεσμολογια αλλιως δε μπορουμε να ξερουμε τι παιζει. Αν εχεις μανουαλι λεβητα μπορεις να δεις. Εχεις ηλεκτροβανα; μπορει να στο εχει σε 24vac η dc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, ExTaCy1337 είπε

RAA31.16 ειναι ο Siemens που εχω τωρα και βλεπω στο ιντερνετ 230V, αλλα ο Olympia δεν βρισκω στα ποσα δουλευει.

Θα σου δουλέψει ο Olympia, κι εγώ παλιό/αναλογικό είχα. Για να λειτουργεί η οθόνη με τις μνήμες, προγραμματισμούς κλπ. παίρνει ΑΑ μπαταρία.

Επεξ/σία από Doubt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, stelakis1914 είπε

Με τον τρόπο που έκανες τις μετρήσεις μπορεί να έκαψες και το πολύμετρο σου. Επανέλαβε την μέτρηση σε μια πρίζα του σπιτιού για να επαληθεύσεις ότι μετράει σωστά.  Προσπάθησε να εντοπίσεις από που έρχονται τα καλώδια στον θερμοστάτη και να τσεκάρεις στον λέβητα (ή το manual του) τι σύνδεση απαιτείται στον θερμοστάτη. 

 

4 ώρες πριν, ParhsG είπε

Πρεπει να δεις ολη τη συνδεσμολογια αλλιως δε μπορουμε να ξερουμε τι παιζει. Αν εχεις μανουαλι λεβητα μπορεις να δεις. Εχεις ηλεκτροβανα; μπορει να στο εχει σε 24vac η dc.

Το πολυμετρο δουλευει κανονικα 219v AC μου δωσε σε πριζα.

Τωρα τι ακριβως παιζει δεν ξερω 😛 

Ηλεκτροβανα τι δουλεια κανει; να γυρναει π.χ. απο τον λεβητα σε ηλιακο αυτοματα; γιατι το κανουμε στο χερι, δεν εχει εξτραδακια απ'όσο ξερω η εγκατασταση.

Τα καλωδια ερχονται απευθειας απο τον Λεβητα στον θερμοστατη, στο μανουαλ δεν εβγαλα ακρη :( Λογικα θα παιζει :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/3/2020 στις 1:05 ΠΜ, dimo69 είπε

Hello

Εχω αγορασει παλετες για να τις χρησιμοποιησω ως βάση για κρεβατι. Ειναι σχετικα καθαρες, εχω ξεκινήσει και τις περνάω με τριβειο. Σε μια απο τις 8 ειδα κατι τρυπες (3) που  μοιαζουν να ειναι απο σαράκι.

Να παρω αλλη ή να ασχοληθω με ενεση κτλ.

Τις υπολοιπες να τις περασω με μυκητοκτονο?

Τελος θελω να τις περασω με καποιου ειδους βερνικι για να σκουρηνουν και να φανουν τα νερά. Staining το λενε στο youtube.

Εχετε να μου προτεινετε τι να χρησιμοποιησω?

Φαρμακο για σαρακι, μυκητοκτονο , staining βερνικι κτλ?

Ευχαριστώ!

Για κατασκευές παλετών χρησιμοποιούν ότι χειρότερο ξύλο υπάρχει ακόμη και παλιά που ήδη έχουν πιάσει σαράκι.

Δεν θα τις χρησιμοποιούσα για εσωτερικό χώρο ειδικά για κρεβάτι γιατί αν έχουν σαράκι μπορεί να μεταφερθεί και σε άλλα έπιπλα του σπιτιού.Αν όντως θέλεις να τις χρησιμοποιήσεις έχουν δεν έχουν τρύπες θα πρέπει να πάρεις καλό μυκητοκτόνο να τις περάσεις και μετά βερνίκια κ.λ.π.Αξίζει όμως να κάνεις τόσο έξοδα όταν μπορείς να βρείς πολύ φτηνά κρεβάτια έτοιμα στην αγορά;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να κανω ενα βαψιμο σε παιδικο δωματιο τρ που θα ανοιξει ο καιρος.. 

Εχει καποιες μικρορωγμες απο τον σεισμο.. 

Ποια διαδικασια να ακολουθησω? Στοκο στις ρωγμες,λιγο τριψιμο, ασταρι ένα χερι ολο το δωμάτιο κ μετα το χρωμα? 

Επισης, τι χρωμα προτείνουν οι ειδικοί γτ δν υπαρχει εναλλακτικη  για υπνο?Να μυρίζει οσο το δυνατόν λιγότερο.. 

Θα παρουμε το παιδι για υπνο στο δωματιο μας 1-2 μερες.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/3/2020 στις 5:46 ΜΜ, Πανος999 είπε

Θελω να κανω ενα βαψιμο σε παιδικο δωματιο τρ που θα ανοιξει ο καιρος.. 

Εχει καποιες μικρορωγμες απο τον σεισμο.. 

Ποια διαδικασια να ακολουθησω? Στοκο στις ρωγμες,λιγο τριψιμο, ασταρι ένα χερι ολο το δωμάτιο κ μετα το χρωμα? 

Επισης, τι χρωμα προτείνουν οι ειδικοί γτ δν υπαρχει εναλλακτικη  για υπνο?Να μυρίζει οσο το δυνατόν λιγότερο.. 

Θα παρουμε το παιδι για υπνο στο δωματιο μας 1-2 μερες.. 

Οι ρωγμές αν είναι πολύ βαθιές και μεγάλες σε διάμετρο καλό είναι πρώτα να περαστούν με κόλλα πλακιδίων ή έτοιμο σοβά και μετά ακρυλικό στόκο , αστάρι πλαστικό και χρώμα όπως αναφέρεις. Εγώ χρησιμοποίησα σε ανάλογη περίπτωση Vivechrom Neopal Eco και δεν μύρισε σχεδόν καθόλου μετά την ημέρα εφαρμογής του χρώματος

Επεξ/σία από cger
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...