Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, bobptz είπε

Καλημέρα

Πως καθαρίζουμε το μπλάνκο (το σβηστικό που χρησιμοποιούμε στα γραφεία) από το ξύλινο πάτωμα?  Το μέχρι τώρα googlarisma δεν έβγαλε κάτι.

Υπάρχουν και δυαλιτικά για μπλάνκο, μήπως με αυτά? 

https://www.public.gr/product/xartika/grafiki-ili/diorthotika/diorthotiko-and-dialytiko-stanger-18ml/prod5903261pp/

Δοκίμασα με οινόπνευμα και δε κάνει δουλειά.  Μήπως με νέφτι, βενζίνη κτλ?

Αν το τριψεις με κατι πχ ξυστρα; Ειναι γυαλισμενο; Με χημικα φοβαμαι.μη κανεις λεκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Αν το τριψεις με κατι πχ ξυστρα; Ειναι γυαλισμενο; Με χημικα φοβαμαι.μη κανεις λεκε

Το έτριψα με βοήθεια ζεστού νερού.  Το μπλάνκο έφυγε αλλά έφυγε και το λούστρο.  Δε βαριέσαι, καταταλαιπωρημένο ήταν το πάτωμα έτσι κι αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, TR-909 είπε

Καλησπέρα στην παρέα, έχω ένα γραφείο το οποίο είναι σε μορφή καθαρού ξύλου (από ΙΚΕΑ) και είναι οξιά. Θέλω να το περάσω με κάποιο βερνίκι με σκοπό αφενός να διατηρήσω το φυσικό του χρώμα αλλά και να το στεγανοποιήσω, κάνω αδιάβροχο και ανθεκτικό στο να λεκιάζει - ή και να καθαρίζεται εύκολα σχετικά. Η άλλη λύση θα ήταν το γυαλί αλλά μου αρέσει περισσότερο η υφή του ξύλου. Είναι αυτό εφικτό ή δεν θα αποφύγω το χρώμα? Υπάρχουν επίσης διάφανες βαφές ξύλου τι γνώμη έχετε? Γενικά ποια είναι η πιο σωστή διαδικασία με σκοπό την προστασία, την διατήρηση και την καλή εμφάνιση του ξύλου?

Η μοδα ειναι το διαφανο που λες εμποτισμου. Δεν εχεις τοση προστασια αλλα το νοημα ειναι οτι και καλα ειναι φυσικο δεν θες να ειναι τελειο χωρις βρωμιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/3/2020 στις 8:41 ΜΜ, TR-909 είπε

Καλησπέρα στην παρέα, έχω ένα γραφείο το οποίο είναι σε μορφή καθαρού ξύλου (από ΙΚΕΑ) και είναι οξιά. Θέλω να το περάσω με κάποιο βερνίκι με σκοπό αφενός να διατηρήσω το φυσικό του χρώμα αλλά και να το στεγανοποιήσω, κάνω αδιάβροχο και ανθεκτικό στο να λεκιάζει - ή και να καθαρίζεται εύκολα σχετικά. Η άλλη λύση θα ήταν το γυαλί αλλά μου αρέσει περισσότερο η υφή του ξύλου. Είναι αυτό εφικτό ή δεν θα αποφύγω το χρώμα? Υπάρχουν επίσης διάφανες βαφές ξύλου τι γνώμη έχετε? Γενικά ποια είναι η πιο σωστή διαδικασία με σκοπό την προστασία, την διατήρηση και την καλή εμφάνιση του ξύλου?

Εάν περάσεις βερνίκι (για νερού μιλάω μακριά από τα υπόλοιπα) θα χάσεις την αίσθηση του ξύλου.

Μπορείς να πας σε ένα λάδι επίπλων το οποίο συντηρεί αλλά δεν αλλοιώνει την υφή του Ξύλου.Υπάρχουν ακόμη και λάδια κατάλληλα για τροφές.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/3/2020 στις 8:47 ΠΜ, ParhsG είπε

Απο που βρηκες καταταξεις πχ πια ειναι πρωτη κτλ. Βεβαια λογικα σε πωλησεις θα εννοεις. Αυτο που δε ξερω ειναι αν αγοραζουν απο τα ιδια και απλα αλλαζει το κουτι

ναι απο τζιρο. Μια και στα κερδη εχουν αλλη καταταξη

θα σου πω απο icap μια και εχω προσβαση, αλλα λογικα θα το βρεις και στο google αν ψαξεις τα μεριδια αγορας στα οικοδομικα. Παντα το παιχνιδι ηταν στο 30%βιβεχρωμ 20+βιτεξ και μαλιοτραβιοντουσαν βεχρο με κραφτ. αν δεν κανω λαθος 20 εταιρειες ειναι στο κλαδο και μια ξενη η βιβεχρωμ που ανhκει πλεον στην akzo nobel.

σαν πρωτη ύλη (ακριλικές ρυτινες) απο τους ιδιους αγοραζουν ολοι δυο ή τρεις ειναι οι εταιρειες εισαγωγης.. Απο κει και περα ομως εχει να κανει με τις συνταγες που χρησιμοποιει ο καθενας. Φυσικα ο καθενας εχει τη δικη του που την εχει βγαλει μετα απο ερευνες στο χημειο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω φωτισμό με σποτ που παίρνουν λάμπα στρογγυλή GU4 με ακιδάκια σαν αυτή https://www.kafkas.gr/proionta/lamptires-led/lamptires-led-g4/sylvania-lamba-led-mr11-4w-345lm-gu4-12v-3000k-198839_198839/

Επειδή βλέπω ότι πλέον οι συγκεκριμένες δεν κυκλοφορούν τόσο, και ειδικά σε led είναι και πιο ακριβές, έλεγα να κόψω τα παλιά καλώδια και να αλλάξω τις άκρες με GU10 που υπάρχει μεγάλη ποικιλία. Υπάρχει κάποιo κατάστημα από τα γνωστά που έχει τέτοια καλώδια ή ψάχνω για κάποιο με ηλεκτρολογικό υλικό μόνο; Το πλαστικό που βάζουμε στις ενώσεις και μαζεύει με το θερμό αέρα πώς το λέμε; 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 ώρες πριν, Cosmonaut21 είπε

Έχω φωτισμό με σποτ που παίρνουν λάμπα στρογγυλή GU4 με ακιδάκια σαν αυτή https://www.kafkas.gr/proionta/lamptires-led/lamptires-led-g4/sylvania-lamba-led-mr11-4w-345lm-gu4-12v-3000k-198839_198839/

Επειδή βλέπω ότι πλέον οι συγκεκριμένες δεν κυκλοφορούν τόσο, και ειδικά σε led είναι και πιο ακριβές, έλεγα να κόψω τα παλιά καλώδια και να αλλάξω τις άκρες με GU10 που υπάρχει μεγάλη ποικιλία. Υπάρχει κάποιo κατάστημα από τα γνωστά που έχει τέτοια καλώδια ή ψάχνω για κάποιο με ηλεκτρολογικό υλικό μόνο; Το πλαστικό που βάζουμε στις ενώσεις και μαζεύει με το θερμό αέρα πώς το λέμε; 
 

mμηπως σε βολευε κατι τετοιο;

https://www.alibaba.com/product-detail/MR16-to-Gu10-Adapter-Gu10-2Pin_60816694712.html?spm=a2700.7724857.normalList.59.768867aaOSEFng

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους.  γνωριζει καποιος εαν γινεται να αλλαχτει ενας ρεγουλαδορος απο μπαλκονοπορτα ( kommerling προφιλ αλλα δεν θυμαμαι ονομα μηχανισμου )

και αν ναι ποσο ευκολη ειναι αυτη η αλλαγη? διαπιστωσα προσπαθωντας να το ρυθμισω με αστερακι οτι εχει τζογο και ουσιαστικα δεν δινει κλιση.

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Cosmonaut21 είπε

Έχω φωτισμό με σποτ που παίρνουν λάμπα στρογγυλή GU4 με ακιδάκια σαν αυτή https://www.kafkas.gr/proionta/lamptires-led/lamptires-led-g4/sylvania-lamba-led-mr11-4w-345lm-gu4-12v-3000k-198839_198839/

Επειδή βλέπω ότι πλέον οι συγκεκριμένες δεν κυκλοφορούν τόσο, και ειδικά σε led είναι και πιο ακριβές, έλεγα να κόψω τα παλιά καλώδια και να αλλάξω τις άκρες με GU10 που υπάρχει μεγάλη ποικιλία. Υπάρχει κάποιo κατάστημα από τα γνωστά που έχει τέτοια καλώδια ή ψάχνω για κάποιο με ηλεκτρολογικό υλικό μόνο; Το πλαστικό που βάζουμε στις ενώσεις και μαζεύει με το θερμό αέρα πώς το λέμε; 
 

Και καλά θα κάνεις. Θα ζητήσεις ντουί GU10 που υπάρχουν σε κάθε κατάστημα ηλεκτρολογικού υλικού. Το πλαστικό που αναφέρεις ονομάζεται θερμοσυστελόμενο.  Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για την σύνδεση ή με κλέμα εναλλακτικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω θέμα υγρασίας στη μία πλευρά του σπιτιού και αντίστοιχα έχει και το σπίτι από την άλλη πλευρά. Όταν βρέχει το πρόβλημα γίνεται πιο έντονο και ο τοίχος γίνεται υγρός σε κάποια σημεία. Έχουμε καταλήξει με τον ιδιοκτήτη ότι κάτι γίνεται με τη στέγη, εκεί που ενώνονται οι στέγες των δύο σπιτιών δηλαδή ή με τις υδρορροές. 

Ήρθε κάποιος, υποτίθεται κάτι έκανε αλλά δεν λύθηκε το πρόβλημα. 

Τι μάστορας πρέπει να το δει; Κάποιος που ασχολείται με στέγες, με υδρορροές ή με μονώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zio10 είπε

Έχω θέμα υγρασίας στη μία πλευρά του σπιτιού και αντίστοιχα έχει και το σπίτι από την άλλη πλευρά. Όταν βρέχει το πρόβλημα γίνεται πιο έντονο και ο τοίχος γίνεται υγρός σε κάποια σημεία. Έχουμε καταλήξει με τον ιδιοκτήτη ότι κάτι γίνεται με τη στέγη, εκεί που ενώνονται οι στέγες των δύο σπιτιών δηλαδή ή με τις υδρορροές. 

Ήρθε κάποιος, υποτίθεται κάτι έκανε αλλά δεν λύθηκε το πρόβλημα. 

Τι μάστορας πρέπει να το δει; Κάποιος που ασχολείται με στέγες, με υδρορροές ή με μονώσεις;

Σε εναν ιδανικο κοσμο ο μηχανικος. Στη πραξη πετας λεφτα εως ωτου λυθει. Τι ειδους στεγη ειναι; Αν ειναι κεραμιδια δεν ασχολουνται οι εταιριες μονωσεων. Ισως καποιος σκεπας που να το χει. Πρεπει να μας δωσεις λεπτομεριες και φωτο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Σε εναν ιδανικο κοσμο ο μηχανικος. Στη πραξη πετας λεφτα εως ωτου λυθει. Τι ειδους στεγη ειναι; Αν ειναι κεραμιδια δεν ασχολουνται οι εταιριες μονωσεων. Ισως καποιος σκεπας που να το χει. Πρεπει να μας δωσεις λεπτομεριες και φωτο.

Κατάλαβα, ευχαριστώ! Κεραμίδια είναι. Φωτογραφία δεν μπορώ να βγάλω, δεν έχω πρόσβαση εκεί... απλά έχει βάλει υγρασία εκείνη η πλευρά και στους δύο ορόφους ( είχα βάλει παλιότερα και φωτογραφία) και όταν βρέχει ο τοίχος στον έναν όροφο φαίνεται έντονα πιο υγρός.

Ο ιδιοκτήτης λέει ότι ίσως χρειάζεται μεγαλύτερη υδρορροή για να προλαβαίνει να τραβήξει τα νερά από τις δύο στέγες.

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, zio10 είπε

Κατάλαβα, ευχαριστώ! Κεραμίδια είναι. Φωτογραφία δεν μπορώ να βγάλω, δεν έχω πρόσβαση εκεί... απλά έχει βάλει υγρασία εκείνη η πλευρά και στους δύο ορόφους ( είχα βάλει παλιότερα και φωτογραφία) και όταν βρέχει ο τοίχος στον έναν όροφο φαίνεται έντονα πιο υγρός.

Ο ιδιοκτήτης λέει ότι ίσως χρειάζεται μεγαλύτερη υδρορροή για να προλαβαίνει να τραβήξει τα νερά από τις δύο στέγες.

απλα δεν εχω εικονα πως ειναι το σημειο της ενωσης που λες αν εκανες ενα σχεδιο ισως βοηθουσε.

Εγω ειχα παντως προβλημα εκει που ενωνεται ο τοιχος με κεραμιδια γιατι δεν ειχε υγρομονωση. Οι εταιρίες μονωσεων ζητουσαν 1500 ευρω για 10 τετραγωνικα να βαλουν ασφαλτοπανο περιμετρικα μονο με ψηφιδα. Τελικα μου εβαλε ασφαλτοπανο με ασταρωμα πισα και το εβαψε μετα σκεπας και λυθηκε το θεμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ParhsG είπε

απλα δεν εχω εικονα πως ειναι το σημειο της ενωσης που λες αν εκανες ενα σχεδιο ισως βοηθουσε.

Εγω ειχα παντως προβλημα εκει που ενωνεται ο τοιχος με κεραμιδια γιατι δεν ειχε υγρομονωση. Οι εταιρίες μονωσεων ζητουσαν 1500 ευρω για 10 τετραγωνικα να βαλουν ασφαλτοπανο περιμετρικα μονο με ψηφιδα. Τελικα μου εβαλε ασφαλτοπανο με ασταρωμα πισα και το εβαψε μετα σκεπας και λυθηκε το θεμα.

Βάζω μια εικόνα από google maps, δεν ξέρω αν βοηθάει. Το δικό μου σπίτι είναι αυτό που δείχνει το βέλος και το πρόβλημα είναι στο κυκλωμένο σημείο.

 

Screenshot_2020-03-05-20-51-51.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, zio10 είπε

Βάζω μια εικόνα από google maps, δεν ξέρω αν βοηθάει. Το δικό μου σπίτι είναι αυτό που δείχνει το βέλος και το πρόβλημα είναι στο κυκλωμένο σημείο.

Screenshot_2020-03-05-20-51-51.jpg

Ειναι λιγο περιεργο αλλα αν λιμναζουν νερα ισως βρισκει καπου.. Επισης βλεπω κατι καμινάδες; μπορει και απο εκει να υπαρχει θεμα δηλαδη περιμετρικα ισως να θελει καποιο ασφαλτοπανο/σφραγιστικο αν εχει ρωγμες.. αλλα μονο εικασιες.. Μπορεις να ρωτησεις σκεπα αν θες.. ξερω εναν αν εισαι αττικη.

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...