Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Θέλω να στρώσω πλακάκια σε μια βεράντα αλλά σκέφτηκα ταυτόχρονα να κάνω και μια υποτυπώδη μόνωση για το κατοικήσιμο ημιυπόγειο που είναι κάτω από την βεράντα. Αυτή τη στιγμή υπάρχει ένα παλιό μωσαικό στη βεράντα και το μέγιστο συνολικό που μπορώ να σηκωθώ είναι γύρω στα 6cm . Δεδομένου ότι δεν μπορω να σηκωθω πολύ, αυτό που σκέφτομαι είναι περλομπετό ώστε να δώσουμε και τις κατάλληλες ρήσεις και μετά κόλλα και πλακάκια. Υπάρχει μήπως κάποιο καλύτερο μονωτικό από το περλομπετό το οποίο όμως να είναι μέχρι 3-4πόντους ώστε να μπουν και τα πλακάκια μετά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περλομπετο.

Ελαφρύ χωρίς να επιβαρύνει την πλάκα,και μετά στρώνεις πλακάκι.

Επεξ/σία από stelios18120
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Cosmonaut21 είπε


Ερώτηση.Πώς μπορώ να αφαιρέσω καφέ στάμπα που έχει γίνει και δε λέει να φύγει σε πλακάκι μπαλκονιού από νερά που έτρεξαν από την γλάστρα;

Νομίζω έχει η Durostick κάποιο καθαριστικό. Σε καμία περίπτωση μην τρίξεις με γυαλόχαρτο ή με το πίσω μέρος από σφουγγάρι

Επεξ/σία από cger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Μακριά από Kraft. 

Μόνο vivechrom η vitex 

Αν έχεις τα € προχώρα με Benjamin Moore. 

Γιατι μακρια απο Kraft? Ξερεις κατι συγκεκριμενο? Ειναι η νουμερο 3 σε πωλησεις στην Ελλαδα απο ελληνικες εταιρειες σημερα.

@Cosmonaut21 επεσες σε καλο μαστορα γι αυτο δεν καλυψε το χρωμα. Το πιθανότερο μεγαλη αραίωση ή ενα χερι. Τα χρωματα τα ειχες παρει εσυ ή ο μαστορας? Γιατι...παιζει κι αυτο

Για την σταμπα, καθαριστικο πλακιδιων και καλο ξεπλημα μετα.Αν δεν εχει ποτισει το πλακακι θα φυγει αμέσως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, jefery είπε

Γιατι μακρια απο Kraft? Ξερεις κατι συγκεκριμενο? Ειναι η νουμερο 3 σε πωλησεις στην Ελλαδα απο ελληνικες εταιρειες σημερα.

@Cosmonaut21 επεσες σε καλο μαστορα γι αυτο δεν καλυψε το χρωμα. Το πιθανότερο μεγαλη αραίωση ή ενα χερι. Τα χρωματα τα ειχες παρει εσυ ή ο μαστορας? Γιατι...παιζει κι αυτο

Για την σταμπα, καθαριστικο πλακιδιων και καλο ξεπλημα μετα.Αν δεν εχει ποτισει το πλακακι θα φυγει αμέσως. 

Δύο σπίτια έκαναν με Kraft πελάτες μου, την αγορασαν οι ίδιοι την μπογια, (εγώ πχ βάζω μόνο vivechrom η Benjamin Moore) και στα 2 είχαν παράπονα, η μπογιά δεν είχε καλή καλυπτικοτητα και ήθελε πχ άλλο 1 χέρι ώστε να είναι σωστό,και γενικά δε φαίνεται ποιοτική μπογιά όπως είδαν τελικά (με το πέρασμα του χρόνου) Το ότι είναι 3η στην Ελλάδα δεν σημαίνει ότι είναι καλή, η αγορά μας είναι μικρή 😉

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, katbo είπε

Καλησπέρα. Θέλω να στρώσω πλακάκια σε μια βεράντα αλλά σκέφτηκα ταυτόχρονα να κάνω και μια υποτυπώδη μόνωση για το κατοικήσιμο ημιυπόγειο που είναι κάτω από την βεράντα. Αυτή τη στιγμή υπάρχει ένα παλιό μωσαικό στη βεράντα και το μέγιστο συνολικό που μπορώ να σηκωθώ είναι γύρω στα 6cm . Δεδομένου ότι δεν μπορω να σηκωθω πολύ, αυτό που σκέφτομαι είναι περλομπετό ώστε να δώσουμε και τις κατάλληλες ρήσεις και μετά κόλλα και πλακάκια. Υπάρχει μήπως κάποιο καλύτερο μονωτικό από το περλομπετό το οποίο όμως να είναι μέχρι 3-4πόντους ώστε να μπουν και τα πλακάκια μετά?

Το περλομπετο δεν ειναι μονοτικο. Το αντιθετο μαλιστα λογω του περλιτη. Σωστη επιλογη παντων και δεν προσθετει και βαρος. Πριν το πλακακι και μετα τη τσιμεντικονια, εγω θα εβαζα αυτο για στεγανοποιηση.

11 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Δύο σπίτια έκαναν με Kraft πελάτες μου, την αγορασαν οι ίδιοι την μπογια, (εγώ πχ βάζω μόνο vivechrom η Benjamin Moore) και στα 2 είχαν παράπονα, η μπογιά δεν είχε καλή καλυπτικοτητα και ήθελε πχ άλλο 1 χέρι ώστε να είναι σωστό,και γενικά δε φαίνεται ποιοτική μπογιά όπως είδαν τελικά. Το ότι είναι 3η στην Ελλάδα δεν σημαίνει ότι είναι καλή, η αγορά μας είναι μικρή 😉

Εντελως πληροφοριακα το τελευταιο πραγμα που κοιτας για την ποιοτητα του χρωματος ειναι η καλυπτικοτητα. Καλυπτικοτητα εχει και ο ασβεστης που βαζανε στις αυλες με ενα χερι το τσιμεντο γινεται ασπρο 😄 Και το υδροχρωμα το ιδιο....

Γενικα η καλυπτικοτητα δημιουργειτε στο χρμα απο πυγμεντα και διογκοτικα, που ειναι τσαμπα σε σχεση με τις ακρυλικες ρητίνες που ειναι η πρωτη ηλη του χρωματος. Οπως επισης υπαρχουν συγκεκριμενες αποχρωσεις που οσο και να θες με 2 χερια δεν καλυπτουν οπως οι αποχρωσεις του κοκκινου ας πουμε που θελει αλλο χρωμα απο κατω για να καλυψει με 1 χερι. Ουτε καν με 2.

Γι αυτο οι εταιρειες γραφουν και ποσο αραιωση θελει. Βεβαια οχι πως το κοιτανε ποτε οι μαστοροι, οι περισσοτεροι ειναι του 'ξερω γω μη σε νοιαζει'.😅  

Παντως για μενα, για να ειναι 3η μετα απο βιβεχρωμ και βιτεξ μαλλον κατι λεει μια και δεν ειναι φτηνή σαν τιμη. Αλλα αυτα ειναι προσωπικές αντιλήψεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πληροφοριακά ρωτησα κι εγω ίσως το καλοκαίρι φέτος ξαναβαψω. Απλά ήθελα γνώμες. Στην οικοδομή (από σοβαδες δηλαδή) το kraft Master βάλαμε και πάει φυτιλια. Οι δικοι μου βάζουν πάνω από 10 χρονια kraft τα δουλεύει ο συγκεκριμένος μάστορας αλλά ρωτάει πρώτα και σου παίρνει ότι θες δεν έχει τέτοια θέματα και πάει μια χαρά το χρώμα. Εξωτερικους χώρους ο ίδιος μαστορας μου έβαλε το acrylan της vitex. Θα συμφωνήσω ότι σε χαρακιές δεν βγαίνει εύκολα αν φάει καμία νύχια δηλαδή αλλά σε κάτι καφέδες που φύγανε τελευταία στον τοίχο μ ένα πανάκι είναι σα να μην υπήρχαν. Αν με παίρνει όταν βάψω σκεφτόμουν και τα caparol

Επεξ/σία από john_petrucci7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, jefery είπε

Το περλομπετο δεν ειναι μονοτικο. Το αντιθετο μαλιστα λογω του περλιτη.

Είσαι σίγουρος γι αυτό; Σε όλα τα σάιτ βλέπω ότι αναφέρουν τον περλίτη σαν πολύ καλό θερμομονωτικό υλικό, απλά δεν ξέρω αν θεωρείται καλύτερο από το dow π.χ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, katbo είπε

Είσαι σίγουρος γι αυτό; Σε όλα τα σάιτ βλέπω ότι αναφέρουν τον περλίτη σαν πολύ καλό θερμομονωτικό υλικό, απλά δεν ξέρω αν θεωρείται καλύτερο από το dow π.χ.

Εγω γ αυτό στο πρότεινα εξ αρχής. 😉

Επειδή ξέρω από πρώτο χέρι λόγω δουλειάς, οτι ο περλιτης είναι αρκετά καλό θερμομονωτικο υλικό. (και γενικά μονωτικο υλικό) 

Τώρα τι ξέρει και λέει ο καθένας, καλύτερα να διαβάζεις και μόνος σου και να κρίνεις ... 😑

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα προσοχή με το περλομπετόν  μόνο στα θέματα υγρασίας έχω δει πάτωμα με πλακάκια να φεύγει στον αέρα γιατί τράβηξε νερό σε κάποιο σημείο η ταράτσα περλομπετού  και δεν λέμε για 2-3 πλακάκια γειτονικά αλλά όλη η πλάκα (160Τμ ) και η υγρασία είχε μπει σε ένα μπαλκόνι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, katbo είπε

Είσαι σίγουρος γι αυτό; Σε όλα τα σάιτ βλέπω ότι αναφέρουν τον περλίτη σαν πολύ καλό θερμομονωτικό υλικό, απλά δεν ξέρω αν θεωρείται καλύτερο από το dow π.χ.

Διαβασε το απο μονος σου και αποφασισε. Ειναι το πρωτο που βρηκα.

Ειναι καλυτερο απο μια σκετη τσιμεντοκονια αλλα χειροτερο απο οποιοδηποτε διογκωμένο ή εξιλασμενο, υλικο πολυστερινης daw fibran κλπ ακομα και απο το φελιζολ. Ιδιος αν το θες για εξωτερικη χρηση δεν θα στο προτεινει κανεις χωρις στεγανωτικο απο πανω. 

Σκεψου το και λογικα. Tι θες στη θερμομονωση; Ενα υλικο που να εχει μεγαλο βαθμο θερμικης αντιστασης. εχεις λοιπον απο τη μια το περλομπετον που φτιαχνετε απο περλιτη και τσιμεντο και εχεις και ενα περλιτη ή πολυστερινη πλακα  (daw). Το τσιμεντο ως γνωστο δεν εχει θερμικη αντισταση και ειναι και υδροφιλο (Μη στεγανωτικο ). Γι αυτο και στις πλακες κανουμε στεγανοποιηση.

Αυτο που βαζουν λοιπον σαν θερμομονωτικο υλικο για εξωτερικη θερμομονωση και για εσωτερικη ειναι διαφορες πλακες τυπου daw και μετα τις καλυπτουν με κατι. Αυτο μπορει να ειναι τσιμεντοσανιδα, πισοχαρτα φιλα αλουμινιου και τελικα τσιμεντοκονια στεγανη ή απλη με στεγανωτικο απο πανω. (σου λεω για daw μια και ειναι γνωστη σαν ονομασια, υπαρχουν και πολυ καλυτερες πολυστερινες) 

 Αλλωστε μπορεις να το googleαρεις και απο μονος σου αν γραψεις θερμομονοτικα υλικα, δεν νομιζω να σου βγαλει πουθεμα perlompeton.

Περλομπετον εχω στο σπιτι μου αντι για τσιμεντοκονια σε πλακακια. Το χρησιμοποιησα μονο απο θεμα βαρους για τιποτα αλλο

https://www.monodomiki.gr/Arthra-kai-symvoyles/Gia-Thermomonosi/Vasikoi-syntelestes-thermomonosis

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην παρεξηγηθώ. 

Δεν εννοούσα να μπει μόνο περλομπετον "σαν μονωτικο" και τέλος και ότι αυτό είναι καλύτερο από down κτλπ 

Επειδή όμως είπε το μέλος ότι δεν τον παίρνει λόγω ότι έχει μέχρι 7 εκ αν θυμάμαι καλά και θέλει να πάρει και ρυσεις και τα πάντα όλα μέσα σε αυτά τα 7εκ περιθώριο, γ αυτό το είπα. 

Αν μου έλεγε ότι δεν έχει θέμα με ύψος και πόσο θα σηκωθεί, εννοείται down και τα σχετικά. 

Αντε καλημέρα και καλή καθαρό Δευτέρα 👍

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/2/2020 στις 9:09 ΜΜ, jefery είπε

Το περλομπετο δεν ειναι μονοτικο. Το αντιθετο μαλιστα λογω του περλιτη. Σωστη επιλογη παντων και δεν προσθετει και βαρος. Πριν το πλακακι και μετα τη τσιμεντικονια, εγω θα εβαζα αυτο για στεγανοποιηση.

Εντελως πληροφοριακα το τελευταιο πραγμα που κοιτας για την ποιοτητα του χρωματος ειναι η καλυπτικοτητα. Καλυπτικοτητα εχει και ο ασβεστης που βαζανε στις αυλες με ενα χερι το τσιμεντο γινεται ασπρο 😄 Και το υδροχρωμα το ιδιο....

Γενικα η καλυπτικοτητα δημιουργειτε στο χρμα απο πυγμεντα και διογκοτικα, που ειναι τσαμπα σε σχεση με τις ακρυλικες ρητίνες που ειναι η πρωτη ηλη του χρωματος. Οπως επισης υπαρχουν συγκεκριμενες αποχρωσεις που οσο και να θες με 2 χερια δεν καλυπτουν οπως οι αποχρωσεις του κοκκινου ας πουμε που θελει αλλο χρωμα απο κατω για να καλυψει με 1 χερι. Ουτε καν με 2.

Γι αυτο οι εταιρειες γραφουν και ποσο αραιωση θελει. Βεβαια οχι πως το κοιτανε ποτε οι μαστοροι, οι περισσοτεροι ειναι του 'ξερω γω μη σε νοιαζει'.😅  

Παντως για μενα, για να ειναι 3η μετα απο βιβεχρωμ και βιτεξ μαλλον κατι λεει μια και δεν ειναι φτηνή σαν τιμη. Αλλα αυτα ειναι προσωπικές αντιλήψεις.

Απο που βρηκες καταταξεις πχ πια ειναι πρωτη κτλ. Βεβαια λογικα σε πωλησεις θα εννοεις. Αυτο που δε ξερω ειναι αν αγοραζουν απο τα ιδια και απλα αλλαζει το κουτι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα

Πως καθαρίζουμε το μπλάνκο (το σβηστικό που χρησιμοποιούμε στα γραφεία) από το ξύλινο πάτωμα?  Το μέχρι τώρα googlarisma δεν έβγαλε κάτι.

Υπάρχουν και δυαλιτικά για μπλάνκο, μήπως με αυτά? 

https://www.public.gr/product/xartika/grafiki-ili/diorthotika/diorthotiko-and-dialytiko-stanger-18ml/prod5903261pp/

Δοκίμασα με οινόπνευμα και δε κάνει δουλειά.  Μήπως με νέφτι, βενζίνη κτλ?

Επεξ/σία από bobptz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα, έχω ένα γραφείο το οποίο είναι σε μορφή καθαρού ξύλου (από ΙΚΕΑ) και είναι οξιά. Θέλω να το περάσω με κάποιο βερνίκι με σκοπό αφενός να διατηρήσω το φυσικό του χρώμα αλλά και να το στεγανοποιήσω, κάνω αδιάβροχο και ανθεκτικό στο να λεκιάζει - ή και να καθαρίζεται εύκολα σχετικά. Η άλλη λύση θα ήταν το γυαλί αλλά μου αρέσει περισσότερο η υφή του ξύλου. Είναι αυτό εφικτό ή δεν θα αποφύγω το χρώμα? Υπάρχουν επίσης διάφανες βαφές ξύλου τι γνώμη έχετε? Γενικά ποια είναι η πιο σωστή διαδικασία με σκοπό την προστασία, την διατήρηση και την καλή εμφάνιση του ξύλου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...