Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, kostakiss είπε

καλημερα,

με συγχωρειτε αν δεν το εξηγησα σωστα.

οι σωληνες εχουν "φυτευτεί" πλέον με το νέο υδραυλικό συστημα ,εντός του τοίχου , και πάνω απο τους σωλήνες,εχει "στοκαριστει" με σοβά-γύψο. για να φανέι ένα αρμωνικό αποτέλεσμα και να εξαφανιστούν.

αυτό το "στοκάρισμα" μου είπε ο έλαιοχρωματιστης ότι θα το "πετάξει¨λόγω της θερμότητας.

δεν ισχυει κατι τέτοιο?

Εάν έχουν μπει σκέτες και χωρίς εξωτερικό μονωτικό ενδεχομένως να έχεις πρόβλημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 minutes ago, papoys1 said:

Εάν έχουν μπει σκέτες και χωρίς εξωτερικό μονωτικό ενδεχομένως να έχεις πρόβλημα.

πριν βαφει το σπιτι,μπορει να γινει καποια διορθωση,τοπικα?

 

με εκτιμηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, kostakiss είπε

πριν βαφει το σπιτι,μπορει να γινει καποια διορθωση,τοπικα?

με εκτιμηση

Ισως αν ειχαν πλεγμα να βοηθουσε αλλα φανταζομαι επισκευαστηκαν με επισκευαστικο μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, ParhsG said:

Ισως αν ειχαν πλεγμα να βοηθουσε αλλα φανταζομαι επισκευαστηκαν με επισκευαστικο μονο

σωστα ,αλλα ισως αν πιεσω τον ελαιοχρωματιστη να τα "ριξει" και να βαλουμε διχτυ,δεν ειναι μεγαλη εκταση πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, kostakiss είπε

σωστα ,αλλα ισως αν πιεσω τον ελαιοχρωματιστη να τα "ριξει" και να βαλουμε διχτυ,δεν ειναι μεγαλη εκταση πιστευω.

Εχεις δει αν ειναι μονωμενες οι σωληνες αν ειναι στηριγμένες κτλ; Τι ειδους ειναι pex/χαλκος/ ppr ; 

Πρεπει να μας πεις και πως τα μπαλωσαν... με λάσπη; με επισκευαστικό σοβα; με επισκευαστικο σκυροδεματος;

Δε ξερω ο μπογιατζης σου αν θα ασχοληθει εμενα μου λεει αν τα φτιάχναμε σωστα τοτε δε θα μας χρειαζόσασταν ξανα

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, ParhsG said:

Εχεις δει αν ειναι μονωμενες οι σωληνες αν ειναι στηριγμένες κτλ; Τι ειδους ειναι pex/χαλκος/ ppr ; 

Πρεπει να μας πεις και πως τα μπαλωσαν... με λάσπη; με επισκευαστικό σοβα; με επισκευαστικο σκυροδεματος;

Δε ξερω ο μπογιατζης σου αν θα ασχοληθει εμενα μου λεει αν τα φτιάχναμε σωστα τοτε δε θα μας χρειαζόσασταν ξανα

το υλικο δεν το γνωριζω,ξερω οτι ειναι καταλευκοι σωληνες και εσωτερικα αν θυμαμαι καλα ειναι πρασινοι.

τα μπαλωσαν με ενα υλικο της knauf που ειναι καπως γκριζο.

ο μπογιατζης ο ιδιος μου ανεφερε το συγκεκριμενο θεμα για το "σκασιμο" του τοιχου,ηταν κατι που λογω χαμηλων γνωσεων στο συγκεκριμενο θεμα δεν το γνωριζα για να το αναφερω στον υδραυλικο που το ανελαβε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostakiss είπε

το υλικο δεν το γνωριζω,ξερω οτι ειναι καταλευκοι σωληνες και εσωτερικα αν θυμαμαι καλα ειναι πρασινοι.

τα μπαλωσαν με ενα υλικο της knauf που ειναι καπως γκριζο.

ο μπογιατζης ο ιδιος μου ανεφερε το συγκεκριμενο θεμα για το "σκασιμο" του τοιχου,ηταν κατι που λογω χαμηλων γνωσεων στο συγκεκριμενο θεμα δεν το γνωριζα για να το αναφερω στον υδραυλικο που το ανελαβε.

μαλλον ppr μου φαινεται nHIxOFTFBmVUr4W9rrdptqk-CZa44kafxRVMJMMf

.Απο οσο ξερω η knauf βγαζει σοβαδες με γυψο μονο. 

Δε γνωριζω αν εχεις παραδοσιακο σοβα και αν εχει θεμα αν μπαλωσεις παροδοσιακο σοβα με γυψοσοβα και αν θελει λασπωμα πρωτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, ParhsG said:

μαλλον ppr μου φαινεται nHIxOFTFBmVUr4W9rrdptqk-CZa44kafxRVMJMMf

.Απο οσο ξερω η knauf βγαζει σοβαδες με γυψο μονο. 

Δε γνωριζω αν εχεις παραδοσιακο σοβα και αν εχει θεμα αν μπαλωσεις παροδοσιακο σοβα με γυψοσοβα και αν θελει λασπωμα πρωτα

απο οτι διακρινω στη φωτογραφια ,αυτο το λευκο ειναι στερεο η εκεινο το αφρωδες υλικο που ειναι σαν επενδυση?

αυτα που βαλαμε για τα νερα(ζεστο-κρυο) ειναι με σταθερο υλικο και οχι αυτο το αφρωδες που εξηγω παραπανω.

 

πιστευω οτι εβαλαν μονο το υλικο της knauf και οχι κατι αλλο πριν απο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kostakiss είπε

απο οτι διακρινω στη φωτογραφια ,αυτο το λευκο ειναι στερεο η εκεινο το αφρωδες υλικο που ειναι σαν επενδυση?

αυτα που βαλαμε για τα νερα(ζεστο-κρυο) ειναι με σταθερο υλικο και οχι αυτο το αφρωδες που εξηγω παραπανω.

πιστευω οτι εβαλαν μονο το υλικο της knauf και οχι κατι αλλο πριν απο αυτο.

ppr-water-pipe-latest-price-manufacturer

ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, ParhsG said:

ppr-water-pipe-latest-price-manufacturer

ετσι;

νομιζω πως ναι,χωρις βεβαια τις γραμμες τις πρασινες και κοκκινες ,και εχω την εντυπωση οτι το πρασινο μερος δεν ηταν τοσο παχυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Spect~ είπε

καλύτερο χρώμα(τύπος) για να βάψω κάτι πλαστικούς σωλήνες (τους κλασσικους γκρι);

Σωλήνες υδροροής ενοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Spect~ είπε

καλύτερο χρώμα(τύπος) για να βάψω κάτι πλαστικούς σωλήνες (τους κλασσικους γκρι);

Απλό πλαστικό χρώμα εξωτερικού χώρου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...