Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, bobptz είπε

"κόλλα", εννοείς το υδρόχρωμα?  Δε νομίζω, θα είχε πρόβλημα παντού ο τοίχος. 

Άλλαξε μάστορα, δεν είναι εικόνα αυτή για δουλειά 8 μηνών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, Doubt είπε

Άλλαξε μάστορα, δεν είναι εικόνα αυτή για δουλειά 8 μηνών.

Αυτό είναι άλλο θέμα.  Φυσικά και δε θα τον εμπιστευόμουνα για άλλη δουλειά.  Αλλά προσπαθώ να καταλάβω τι συνέβη.

Δε μου απάντησες, "κόλλα" εννοείς το "υδρόχρωμα"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ParhsG είπε

Το τι λεει πως ειναι το τι πραγματικα ειναι ειναι αλλο θέμα.

Υποτιθεται οτι αυτο πλήρωσα. Έχω και την εγγύηση!!!Αυτο ειναι το περίεργο.

Είχα μια επικοινωνια με αλουμινά και μου ειπε πως ότι και να έχει, υπάρχει περίπτωση πάντα να περνάει λιγη υγρασία λογω διαφοράς. Το ελαχιστοποιεί, δε το μηδενίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Υποτιθεται οτι αυτο πλήρωσα. Έχω και την εγγύηση!!!Αυτο ειναι το περίεργο.

Είχα μια επικοινωνια με αλουμινά και μου ειπε πως ότι και να έχει, υπάρχει περίπτωση πάντα να περνάει λιγη υγρασία λογω διαφοράς. Το ελαχιστοποιεί, δε το μηδενίζει.

Βασικα πρεπει να ξερεις αν το τζαμι που πηρες ειναι αυτο που θες. Εχεις προδιγραφη;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bobptz είπε

Αυτό είναι άλλο θέμα.  Φυσικά και δε θα τον εμπιστευόμουνα για άλλη δουλειά.  Αλλά προσπαθώ να καταλάβω τι συνέβη.

Δε μου απάντησες, "κόλλα" εννοείς το "υδρόχρωμα"?

https://www.paints-mihopoulos.gr/Χρώματα-Μύθοι-και-Πραγματικότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παλιό μπάνιο βάλαμε παράθυρο με υαλότουβλοπου ανοιγοκλείνει οπότε θέλω να καταργήσω το μηχανάκι εξαερισμού.
Πώς να μονώσω σωστά τα καλώδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Cosmonaut21 είπε

Σε παλιό μπάνιο βάλαμε παράθυρο με υαλότουβλοπου ανοιγοκλείνει οπότε θέλω να καταργήσω το μηχανάκι εξαερισμού.
Πώς να μονώσω σωστά τα καλώδια;

Επειδή είχα κοιτάξει το ηλεκτρολόγο. Έβαλε μονωτική στο καθένα ξεχωριστά και μετά σε όλα μαζί.

Δεν ξέρω μήπως θα ήταν καλύτερα και υφασμάτινη μονωτικη ταινία.

Μου είχε ξεσυνδεσει πράγματα για εργασίες στο μπανιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Cosmonaut21 είπε

Σε παλιό μπάνιο βάλαμε παράθυρο με υαλότουβλοπου ανοιγοκλείνει οπότε θέλω να καταργήσω το μηχανάκι εξαερισμού.
Πώς να μονώσω σωστά τα καλώδια;

Αν είχε κλέμμα την αφήνεις και αν θέλεις την τυλίγεις με μία μονωτική ταινία λευκή στο χρώμα του καλωδίου.Είναι η καλύτερη μόνωση καλωδίων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, bobptz είπε

Αυτό είναι άλλο θέμα.  Φυσικά και δε θα τον εμπιστευόμουνα για άλλη δουλειά.  Αλλά προσπαθώ να καταλάβω τι συνέβη.

Δε μου απάντησες, "κόλλα" εννοείς το "υδρόχρωμα"?

Δεν έχει γίνει καθόλου προεργασία και μάλλον κακής ποιότητας χρώμα.

Κόλλα βάζαν συνήθως στα ταβάνια, απλά περνά το δάκτυλο σου άμα γίνει άσπρο είναι κόλλα.

Υδρόχρωμα = πλαστικό.

Όπως το πας θα μάθεις περισσότερα από τον "τεχνίτη" που σου έκανε την δουλεία 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Γενική απορία λόγω της κοβέντας. Η ηλεκτρική ταινία μπορεί να κάνει την ίδια δουλειά; Γενικάποια η διαφορά με τη μονωτική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Klausx είπε

Υδρόχρωμα = πλαστικό.

Συγνώμη, σύμφωνα με αυτό το λινκ ( https://www.paints-mihopoulos.gr/Χρώματα-Μύθοι-και-Πραγματικότητα ) :

Υδρόχρωμα = Κόλλα :   Ο "κόλλα" ή υδρόχρωμα αποτελείται από στόκο και γλουτολίνη (κόλλα με βάση την μεθυλοκυτταρίνη). Τα καλύτερης ποιότητας υδροχρώματα περιέχουν μικρή ποσότητα ρητίνης.

12 ώρες πριν, Klausx είπε

Κόλλα βάζαν συνήθως στα ταβάνια, απλά περνά το δάκτυλο σου άμα γίνει άσπρο είναι κόλλα.

Όχι, δεν αφήνει σκόνη, σίγουρα δε μου έβαψε με κόλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει νέα υδραυλικά στο σπίτι τα οποία αντί για ενδοδαπεδια , περάστηκαν από τους τοίχους . Ο έλαιοχρωματιστης που θα αναλάβει το βάψιμο μου ανέφερε ότι λόγω της θερμότητας , θα κάνει ρωγμές ο τοίχος και θα πετάξει το στόκο-σοβά ... μπορώ να το σώσω κάπως ;;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostakiss είπε

Έχω κάνει νέα υδραυλικά στο σπίτι τα οποία αντί για ενδοδαπεδια , περάστηκαν από τους τοίχους . Ο έλαιοχρωματιστης που θα αναλάβει το βάψιμο μου ανέφερε ότι λόγω της θερμότητας , θα κάνει ρωγμές ο τοίχος και θα πετάξει το στόκο-σοβά ... μπορώ να το σώσω κάπως ;;!

Για ποιο λόγο μόνο αν ακουμπάνε στον τοίχο αλλά συνήθως μπαίνουν στηρίγματα και είναι σε απόσταση 1,2 πόντους από τον τοίχο.Εάν πετούσαν χρώμα και γύρω από τα σώματα καλοριφέρ έπρεπε να γινόταν αυτό αλλά δεν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, kostakiss είπε

Έχω κάνει νέα υδραυλικά στο σπίτι τα οποία αντί για ενδοδαπεδια , περάστηκαν από τους τοίχους . Ο έλαιοχρωματιστης που θα αναλάβει το βάψιμο μου ανέφερε ότι λόγω της θερμότητας , θα κάνει ρωγμές ο τοίχος και θα πετάξει το στόκο-σοβά ... μπορώ να το σώσω κάπως ;;!

 Οταν λες περαστηκαν απο τους τοίχους, μέσα η εξωτερικές σου έκανε σωληνωσεις; 

Πάντως και στις 2 περιπτώσεις δεν επηρεάζει το χρώμα εννοείται. 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, papoys1 said:

Για ποιο λόγο μόνο αν ακουμπάνε στον τοίχο αλλά συνήθως μπαίνουν στηρίγματα και είναι σε απόσταση 1,2 πόντους από τον τοίχο.Εάν πετούσαν χρώμα και γύρω από τα σώματα καλοριφέρ έπρεπε να γινόταν αυτό αλλά δεν γίνεται.

 

2 hours ago, stelios18120 said:

 Οταν λες περαστηκαν απο τους τοίχους, μέσα η εξωτερικές σου έκανε σωληνωσεις; 

Πάντως και στις 2 περιπτώσεις δεν επηρεάζει το χρώμα εννοείται. 

καλημερα,

 

με συγχωρειτε αν δεν το εξηγησα σωστα.

οι σωληνες εχουν "φυτευτεί" πλέον με το νέο υδραυλικό συστημα ,εντός του τοίχου , και πάνω απο τους σωλήνες,εχει "στοκαριστει" με σοβά-γύψο. για να φανέι ένα αρμωνικό αποτέλεσμα και να εξαφανιστούν.

 

αυτό το "στοκάρισμα" μου είπε ο έλαιοχρωματιστης ότι θα το "πετάξει¨λόγω της θερμότητας.

 

δεν ισχυει κατι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...