Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Αν φάλτσα είναι τα κοψίματα που γίνονται στα δύο ξύλα ωστε να ενωθούν τότε αυτά ψάχνω 

Αυτο εννοω. Βεβαια για να τα πετυχεις με το χερι θελει εμπειρία ακομα και με φαλτσοπριονο. Σου εγραψα το πως θα τα βρεις

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Αν φάλτσα είναι τα κοψίματα που γίνονται στα δύο ξύλα ωστε να ενωθούν τότε αυτά ψάχνω 

Με το γωνιόμετρο  που σου πρότεινα βρίσκεις την γωνία.. Μετά υπάρχουν δύο λύσεις.

Ή μεταφέρεις την γωνία στα δύο ξύλα και χαράζεις το οριζόντιο λοξό σε σχέση με το κάθετο και κόβεις.

Ή αν το κόβεις με φάλτσο-πριονο -  radial βρίσκεις την γωνία με το γωνιόμετρο και κάνεις την πράξη που σωστά ανέφερε ο @ParhsG , ρυθμίζεις το πριόνι σύμφωνα με το αποτέλεσμα, και κόβεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο και ακριβείς να εισαι οτι εργαλείο και να χρησιμοποιήσεις για να κόψεις τη γωνιά με το χερι, δεν πρόκειται ποτε να κάτσει καλά η γωνιά όπως θα κατσει αν κοπεί σε κάποιο επαγγελματικό δισκοπριονο πάγκου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Όταν λες καλάι τι είδους καλάι; Γιατί έχω ένα στο σπίτι εδώ σε ροδελα αλλά το έχω για ηλεκτρονικά και μάλλον δεν θα ειναι για κολλήσεις σωλήνε τέτοιου είδους. 

Καλάι που πουλάνε σε μαγαζιά με υδραυλικά/εργαλεία για κολλήσεις.

Λίγο πολύ είναι το ίδιο με αυτό για τα ηλεκτρονικά αν όχι ολόιδιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 ώρες πριν, Jiakometi είπε

Με το γωνιόμετρο  που σου πρότεινα βρίσκεις την γωνία.. Μετά υπάρχουν δύο λύσεις.

Ή μεταφέρεις την γωνία στα δύο ξύλα και χαράζεις το οριζόντιο λοξό σε σχέση με το κάθετο και κόβεις.

Ή αν το κόβεις με φάλτσο-πριονο -  radial βρίσκεις την γωνία με το γωνιόμετρο και κάνεις την πράξη που σωστά ανέφερε ο @ParhsG , ρυθμίζεις το πριόνι σύμφωνα με το αποτέλεσμα, και κόβεις.

Ωραια. Αν δεν βαριεμαι θα το δω το απογευμα. Εχω ακομη μερικά ξύλα να καταστρέψω πριν του βαλω φωτια. στην Τελική θα του βάλω ενα ξύλο που δεν θα εφάπτεται πλήρως και τελείωσε η υπόθεση. Ετσι και αλλιώς πρόκειται για πρόχειρη κατασκευη και που η πόρτα θα είναι μόνιμα κλειστεί οποτε δεν θα φαίνεται και κάτι. Συν οτι ακομη και ετσι θα φαίνεται καλύτερα απο τωρα :P

8 ώρες πριν, RVgtr είπε

Οσο και ακριβείς να εισαι οτι εργαλείο και να χρησιμοποιήσεις για να κόψεις τη γωνιά με το χερι, δεν πρόκειται ποτε να κάτσει καλά η γωνιά όπως θα κατσει αν κοπεί σε κάποιο επαγγελματικό δισκοπριονο πάγκου

Εχω φαλτσοπριονο παγκου. Πρωτη φορα το χρησιμοποιήσα χτες αλλα ντάξει δεν ειναι και πυρηνικη φυσική. 

 

ΥΓ: εννοειται προσεχω και δεν βαζω χερια ποδια κλπ κατω απο το δισκο και οταν θέλω να πιέσω κατι το κάνω με κάποιο ρετάλι ξύλου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Σε ενεργειακό αλουμίνιο (διπλό συρόμενο παράθυρο), παρατήρησα στο ένα φύλο, υγρασία εσωτερικά. Το τζάμι ειχε θολώσει προς τα κάτω και ηταν βρεγμένο.

Κανένα άλλο τζάμι στο σπίτι μου δεν έχει τέτοια συμπεριφορά, παρά μόνο ένα που δεν το άλλαξα εσκεμμένα και ΔΕΝ ειναι ενεργειακό (οπότε λογικο να τραβάει υγρασία)

Η ερώτηση ειναι:

Ειναι ελατvμματικό το αλουμίνιο, υπάρχει πρόβλημα με τα λαστιχάκια ή έκανε κάποιο λάθος ο αλουμινάς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Καλημέρα. Σε ενεργειακό αλουμίνιο (διπλό συρόμενο παράθυρο), παρατήρησα στο ένα φύλο, υγρασία εσωτερικά. Το τζάμι ειχε θολώσει προς τα κάτω και ηταν βρεγμένο.

Κανένα άλλο τζάμι στο σπίτι μου δεν έχει τέτοια συμπεριφορά, παρά μόνο ένα που δεν το άλλαξα εσκεμμένα και ΔΕΝ ειναι ενεργειακό (οπότε λογικο να τραβάει υγρασία)

Η ερώτηση ειναι:

Ειναι ελατvμματικό το αλουμίνιο, υπάρχει πρόβλημα με τα λαστιχάκια ή έκανε κάποιο λάθος ο αλουμινάς;

Οταν λες εσωτερικα εννοεις αναμεσα στο τζαμι η απο την εσωτερικη πλευρα; Μια φωτογραφια θα βοηθουσε

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ParhsG είπε

Οταν λες εσωτερικα εννοεις αναμεσα στο τζαμι η απο την εσωτερικη πλευρα; Μια φωτογραφια θα βοηθουσε

Από την εσωτερική πλευρά. Φαντάσου οτι πλέον παίρνω χαρτί κουζίνας και σκουπίζω την υγρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/1/2020 στις 11:02 ΠΜ, meletis_m είπε

Ψάξε στο Youtube , είναι ένας που αναφέρει οτι είναι συχνό πρόβλημα και οτι αλλάζει ενα καλώδιο . 

Αλλιώς μίλησε είτε με αντιπροσωπεία , να σου στειλου κάποιον .

Δεν τον βρισκω αυτον που λες στο Youtube. Μου εστειλαν ανθρωπο απο την αντιπροσωπεια και μου τον εκανε βιδες και μετα δεν ηξερε να τον ''δεσει''!!! Εχω μπλεξει με ηλιθιους.....
Ειμαι σε απελπιστικη κατασταση. Καθε 2-3 μερες το ιδιο.....

Στις 8/1/2020 στις 11:23 ΠΜ, stelakis1914 είπε

Έχει αναφερθεί ότι οι κορεάτικοι λέβητες (saturn. kiturami) μπορεί να παρουσιάσουν περίεργη συμπεριφορά όταν το καλώδιο της εντολής που συνδέει τον θερμοστάτη, είμαι μεγαλύτερης διατομής από τα 0,75 mm2.

Αν αυτο που μου λες το πω σε εναν τεχνικο θα καταλαβει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Από την εσωτερική πλευρά. Φαντάσου οτι πλέον παίρνω χαρτί κουζίνας και σκουπίζω την υγρασία.

Λογικό όταν υπάρχει μεγάλη υγρασία στην ατμόσφαιρα έχει πολύ κρύο ανάβουμε τα καλοριφέρ στο φουλ κάποια τζάμια εσωτερικά να πιάσουν υγρασία ειδικά αν έχεις βάλει κάτι και ψήνεις στην κουζίνα ή μαγειρεύεις και δεν έχεις στο φουλ τον αποροφητήρα.

Όχι ότι θα την αποφύγεις τελείως ,δεν το συνιστώ, αλλά αν θέλεις με έναν αφυγραντήρα θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2020 στις 1:10 ΠΜ, bill999r είπε

Τι θερμοστάτη έχεις;

Για αρχή θα σου έλεγα να αλλάξεις θερμοστάτη μιας και από τα γραφόμενα σου εκεί εντοπίζεται το πρόβλημα.

Φιλε μου εχω αλλαξει 3 φορες θερμοστατη. Και του σπιτιου και τον κεντρικο που βρισκεται πανω στον λεβητα. Αλλα τζιφος. Δινω ασκοπα λεφτα χωρις να βρισκω λυση. Αν ειναι να αγοραζω ολο και κατι καινουργιο για να αποκλειω πιθανοτητες καλυτερα να τον σουταρω απο την ταρατσα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς αν μπορώ να βρω δαγκάνα/σφιχτήρα όπως αυτή στα αριστερά, και βίδες με σίδερο σαν μανιβέλα όπως αυτή στα δεξιά?

forito_systima5.jpg.1c5fb9b86fc967962f3af54530fb2e18.jpg

Κατά προτίμηση από ίντερνετ αλλά ελληνικό μαγαζί γιατί τα βιάζομαι. Ρωτάω γιατί δεν ξέρω πως ακριβώς να τα ψάξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Από την εσωτερική πλευρά. Φαντάσου οτι πλέον παίρνω χαρτί κουζίνας και σκουπίζω την υγρασία.

Μήπως αυτό το άνοιγμα βλέπει βόρεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Ξέρει κανείς αν μπορώ να βρω δαγκάνα/σφιχτήρα όπως αυτή στα αριστερά, και βίδες με σίδερο σαν μανιβέλα όπως αυτή στα δεξιά?

forito_systima5.jpg.1c5fb9b86fc967962f3af54530fb2e18.jpg

Κατά προτίμηση από ίντερνετ αλλά ελληνικό μαγαζί γιατί τα βιάζομαι. Ρωτάω γιατί δεν ξέρω πως ακριβώς να τα ψάξω

Κάτι τέτοιο  σου κάνει ?   Σε έτοιμο δεν νομίζω να βρεις κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

Κάτι τέτοιο  σου κάνει ?   Σε έτοιμο δεν νομίζω να βρεις κάτι άλλο.

Χμ όχι δεν κάνει καθόλου.

Πρέπει να είναι σε στυλ δαγκάνας και να σφίγγει με βίδα/μανιβελάκι όπως στην φωτο.

Και θέλω μόνο το κομμάτι της δαγκάνας για να το προσαρμόσω αλλού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...