Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, daPro είπε

Καλημέρα.Κατι έπαθε το ψυγείο.. συγκεκριμένα η κατάψυξη δεν ψύχει..έχουν λιώσει όλα..ακούω το μοτέρ να παίρνει μπρος αλλά μετά από 10 δευτερόλεπτα σταματάει..ξέρετε κάτι?

Μάλλον θέλει αλλαγή το μοτέρ 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, daPro είπε

Καλημέρα.Κατι έπαθε το ψυγείο.. συγκεκριμένα η κατάψυξη δεν ψύχει..έχουν λιώσει όλα..ακούω το μοτέρ να παίρνει μπρος αλλά μετά από 10 δευτερόλεπτα σταματάει..ξέρετε κάτι?

O θερμοστάτης σου δουλεύει σωστα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Σε εξωτερικό χαλκοσωλήνα νερού σε βεράντα παρουσιάστηκε διαρροή νερού. Θέλω να δοκιμάσω αν θα μπορέσω να κλείσω την διαρροή με ένα φλογιστρο και μια βέργα χαλκού. Θέλω να ρωτήσω αν απαιτείται και τίποτε άλλο εκτός από αυτά. 

Καλάι χρειάζεσαι, όχι βέργα χαλκού. Και σίγουρα πάστα (σολντερίνη). Μερικές φορές το καλάι έχει ήδη μέσα του λίγο πάστα, αλλά χρειάζεται και επιπλέον για να βάλεις στα σημεία που θες να τρέξει η πάστα.

Σίγουρα βρες και κάνε πρώτα δοκιμές σε κανα παλιό κομμάτι χαλκό μέχρι να δεις ότι τα καταφέρνεις αλλιώς πολύ δύσκολα να το πετύχεις με την πρώτη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Καλάι χρειάζεσαι, όχι βέργα χαλκού. Και σίγουρα πάστα (σολντερίνη). Μερικές φορές το καλάι έχει ήδη μέσα του λίγο πάστα, αλλά χρειάζεται και επιπλέον για να βάλεις στα σημεία που θες να τρέξει η πάστα.

Σίγουρα βρες και κάνε πρώτα δοκιμές σε κανα παλιό κομμάτι χαλκό μέχρι να δεις ότι τα καταφέρνεις αλλιώς πολύ δύσκολα να το πετύχεις με την πρώτη

Όταν λες καλάι τι είδους καλάι; Γιατί έχω ένα στο σπίτι εδώ σε ροδελα αλλά το έχω για ηλεκτρονικά και μάλλον δεν θα ειναι για κολλήσεις σωλήνε τέτοιου είδους. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον επειδη ο εγκεφαλος μου εχει παραδωσει πνεύμα σημερα και δεν ειμαι σε φαση να χαλασω την ηρεμια ρωταω εδω. Θελω να φτιαξω ενα ξυλινο περιγραμμα, κασαδουρα, σαν της φωτογραφιας για να βαλω μια πορτα. Το δεξι και το αριστερο ξυλο θα μπουν δεξια και αριστερα αντιστοιχα απο το ξυλο που ειναι κατω. Στην πανω μερια προφανως που θα γινει η ενωση λογω κλισης θα πρεπει να κοπουν τα ξυλα στις αντιστοιχες μοιρες ωστε να μπορουν να δεσουν. Πως θα βρω αυτες τις μοιρες;

door.png

Επεξ/σία από Spect~
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Λοιπον επειδη ο εγκεφαλος μου εχει παραδωσει πνεύμα σημερα και δεν ειμαι σε φαση να χαλασω την ηρεμια ρωταω εδω. Θελω να φτιαξω ενα ξυλινο περιγραμμα, κασαδουρα, σαν της φωτογραφιας για να βαλω μια πορτα. Το δεξι και το αριστερο ξυλο θα μπουν δεξια και αριστερα αντιστοιχα απο το ξυλο που ειναι κατω. Στην πανω μερια προφανως που θα γινει η ενωση λογω κλισης θα πρεπει να κοπουν τα ξυλα στις αντιστοιχες μοιρες ωστε να μπορουν να δεσουν. Πως θα βρω αυτες τις μοιρες;

Τη φωτογραφία ξέχασες αλλά νοητά θα σου πω τι τις θέλεις τις μοίρες και παιδεύεσαι αφού δεν έχεις το κατάλληλο εργαλείο;;;;

Πάρε ένα χαρτόνι κάνε πατρόν τις γωνίες αφού δεν  είναι ορθή γωνία  και μετά σημάδεψε το ανάλογο ξύλο και κόψε το.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Μόλις τώρα, papoys1 είπε

Τη φωτογραφία ξέχασες αλλά νοητά θα σου πω τι τις θέλεις τις μοίρες και παιδεύεσαι αφού δεν έχεις το κατάλληλο εργαλείο;;;;

Πάρε ένα χαρτόνι κάνε πατρόν τις γωνίες αφού δεν  είναι ορθή γωνία  και μετά σημάδεψε το ανάλογο ξύλο και κόψε το.......

Ειχες ενα δικιο για τη φωτογραφια. Αμα λαχει αγοραζω μοιρογνωμονιο απ τα τζαμπο 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Λοιπον επειδη ο εγκεφαλος μου εχει παραδωσει πνεύμα σημερα και δεν ειμαι σε φαση να χαλασω την ηρεμια ρωταω εδω. Θελω να φτιαξω ενα ξυλινο περιγραμμα, κασαδουρα, σαν της φωτογραφιας για να βαλω μια πορτα. Το δεξι και το αριστερο ξυλο θα μπουν δεξια και αριστερα αντιστοιχα απο το ξυλο που ειναι κατω. Στην πανω μερια προφανως που θα γινει η ενωση λογω κλισης θα πρεπει να κοπουν τα ξυλα στις αντιστοιχες μοιρες ωστε να μπορουν να δεσουν. Πως θα βρω αυτες τις μοιρες;

door.png

Με αυτό .....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εξωτερικο τοιχο που εχει φυγει ο τελικος σοβας εως και ενα μερος του βασικου επειδη ειχε σκαφτει παλαια κανει αυτος;

https://marmoline.gr/el/categories/etoimoi-sovades-domika-episkeyastika-veltiotika/products/sovas-mias-strosis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Λοιπον επειδη ο εγκεφαλος μου εχει παραδωσει πνεύμα σημερα και δεν ειμαι σε φαση να χαλασω την ηρεμια ρωταω εδω. Θελω να φτιαξω ενα ξυλινο περιγραμμα, κασαδουρα, σαν της φωτογραφιας για να βαλω μια πορτα. Το δεξι και το αριστερο ξυλο θα μπουν δεξια και αριστερα αντιστοιχα απο το ξυλο που ειναι κατω. Στην πανω μερια προφανως που θα γινει η ενωση λογω κλισης θα πρεπει να κοπουν τα ξυλα στις αντιστοιχες μοιρες ωστε να μπορουν να δεσουν. Πως θα βρω αυτες τις μοιρες;

door.png

τΙ εννοείς πως θα βρεις τις μοίρες;

- εννοείς πώσες μοίρες είναι αν ξέρεις τα μήκη του παραπάνω τραπεζίου (υποθέτουμε ότι οι κάτω γωνίες είναι 90)

ή

- πως θα μετρήσεις τη γωνία στο άνοιγμα που έχεις (κάτω από κάποια σκάλα υποθέτω);

..

και στις 2 περιπτώσεις λίγη τριγωνομετρία λυκείου βοηθά

.

Αν η αριστερή πλευρά είναι Α, η δεξιά είναι Β η οριζόντια Γ

για την οξία πάνω δεξιά θα είναι

γωνία1 = atan(Γ/(Β-Α)) ... όπου atan η συνάρτηση "τόξο εφαπτωμένης" :)

η αμβλεία στα αριστερά θα είναι 180-γωνία1

,

Το καλύτερο είναι πάντως να "μεταφέρεις" τη γωνία από εκεί που θες να μπει το κάσωμα πάνω στο ξύλο προς κόψιμο με κάποια εργαλείο σας αυτό που φαίνεται παραπάνω ή παρόμοιο

Εγώ κάποιες φορές για τετοια δουλειά "κοβω πατρόν" τις γωνίας με κάποιο χαρτόνι

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως εννοει τα φαλτσα που πρεπει να κοψει;  

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Γιατί να μην κάνει; Θα αγοράσεις όμως σακί 40 κιλών;

https://www.praktiker.gr/m/p/etoimos-sovas-durostick-d-32-5kg-leyko-100033

Γιατι αυτος δεν εχει w2 και ειναι gp γενικης χρησης αν και για καποιο λογο ειναι πιο ακριβοι. 40 κιλα ισως ειναι πολλα αλλα δε θα παει σκουπιδια εχει πολλα μερεμετια το σπιτι

3 ώρες πριν, Spect~ είπε

Λοιπον επειδη ο εγκεφαλος μου εχει παραδωσει πνεύμα σημερα και δεν ειμαι σε φαση να χαλασω την ηρεμια ρωταω εδω. Θελω να φτιαξω ενα ξυλινο περιγραμμα, κασαδουρα, σαν της φωτογραφιας για να βαλω μια πορτα. Το δεξι και το αριστερο ξυλο θα μπουν δεξια και αριστερα αντιστοιχα απο το ξυλο που ειναι κατω. Στην πανω μερια προφανως που θα γινει η ενωση λογω κλισης θα πρεπει να κοπουν τα ξυλα στις αντιστοιχες μοιρες ωστε να μπορουν να δεσουν. Πως θα βρω αυτες τις μοιρες;

door.png

Δυστυχως δε ξερω πως θα το εκανε μαραγκος χωρις να μετρησει αλλα με ψαξιμο θα το βρεις. Αν θες να κοψεις για φαλτσα και εχεις μετρησει γωνια πχ 70 

180 - 70 = 110 / 2 = 55 πρεπει να κοπει το καθε ξυλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...