Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, The_Judas είπε

τι διαστάσεις είχε το κάδρο σου και τι μήκους καρφί έβαλες;

Αυτό είναι το κάδρο

https://www.leroymerlin.gr/gr/diakosmisi/kornizes-kathreftes-afises-pinakes/kornizes/korniza-me-plaisio-inspire-milo-gia-fotografies-diastaseon-p50xu70cm-62187195/

Το κάρφι είναι πολύ απλό 2-3 εκατοστά και και δεν το έβαλα όλο μέχρι μέσα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, kostakiss είπε

Τα γύψινα σε ένα σπίτι προσφέρουν κάτι ;

αν υπάρχουν ήδη , μπορώ να τα αφαιρέσω μόνος ;

F84-ECE30-0122-44-BA-908-D-802642-F79515

που πιστεύετε είναι το καλύτερο σημείο για να μπει ο θερμοστάτης ;

Κάπου εκεί.

 

InkedF84-ECE30-0122-44-BA-908-D-802642-F79515_LI.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θέλω να φτιάξω περιμετρικα της αυλής (τσιμεντενια) ένα πέτρινο παρτερι για λουλουδια. Υπάρχει περίπτωση με το πότισμα να χαλάσει το τσιμεντο ; χρειάζεται να βάλω κάτι άλλο πριν τοποθετήσω το χωμα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, CoNt είπε

Καλησπέρα. Θέλω να φτιάξω περιμετρικα της αυλής (τσιμεντενια) ένα πέτρινο παρτερι για λουλουδια. Υπάρχει περίπτωση με το πότισμα να χαλάσει το τσιμεντο ; χρειάζεται να βάλω κάτι άλλο πριν τοποθετήσω το χωμα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Είναι δυνατόν να χαλάει το τσιμεντο με το νερό; 

Αν ήταν έτσι, δεν θα είχαμε σπίτια με την πρώτη βροχή 😋

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, CoNt είπε

Καλησπέρα. Θέλω να φτιάξω περιμετρικα της αυλής (τσιμεντενια) ένα πέτρινο παρτερι για λουλουδια. Υπάρχει περίπτωση με το πότισμα να χαλάσει το τσιμεντο ; χρειάζεται να βάλω κάτι άλλο πριν τοποθετήσω το χωμα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Αν εννοείς να φτιάξεις παρτέρι κάτι ΠΑΝΩ σε υπάρχων τσιμέντο (πχ μια υπάρχουσα τσιμεντένια πλάκα)

το πρόβλημα είναι προφανές.

Το τσιμέντο μπορεί να μη πάθει και τίποτα, αλλά θα πρέπει να υπάρχει δυνατότητα το νερό να μη λυμνάζει, μέσα στο χώμα

να μπορεί να στραγγίζει δηλαδή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, panostom είπε

ΤΙ τροφοδοτικο χρειαζομαι για να μετατρεψω ενα δραπανοκατσαβιδο μπαταριας σε ηλεκτρικο; Η μπαταρια του ειναι 12v 1,2Ah

χοντρα χοντρα

Ένα 12V και τόσα αμπέρ που επι 12 να κάνουν για τα W του

αλλά

πέρα από ότι δε θα στο συνιστούσα για διαφορούς λόγους (πρακτικούς αλλά και ασφαλείας), δεν αξίζει και οινομικά θα έλεγα. Αν πάρεις ένα φτθηνό ρευματος μπορεί να είναι και φθηνότερο και πιο δυνατό.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panostom είπε

ΤΙ τροφοδοτικο χρειαζομαι για να μετατρεψω ενα δραπανοκατσαβιδο μπαταριας σε ηλεκτρικο; Η μπαταρια του ειναι 12v 1,2Ah

 

42 λεπτά πριν, DrLo είπε

χοντρα χοντρα

Ένα 12V και τόσα αμπέρ που επι 12 να κάνουν για τα W του

αλλά

πέρα από ότι δε θα στο συνιστούσα για διαφορούς λόγους (πρακτικούς αλλά και ασφαλείας), δεν αξίζει και οινομικά θα έλεγα. Αν πάρεις ένα φτθηνό ρευματος μπορεί να είναι και φθηνότερο και πιο δυνατό.

Συμφωνώ με τον dr. To κατάλληλο τροφοδοτικό θα είναι αρκετά ακριβό (15€+) και ταυτόχρονα σαν συσκευή το δραπανοκατσαβιδο που έχεις δεν έχει τη ροπή ενός ηλεκτρικού που παίρνεις εύκολα με 20€  
 

εαν πάλι λυπάσαι να το πετάξεις μπορείς να κανείς αυτό που έκανα και εγώ, καλώδιο και κροκοδείλακια μπαταρίας αυτοκινήτου και να το χρησιμοποιείς για δουλειές στο Αμαξι ή κάπου που δεν έχει ρεύμα με μια μπαταρία αυτοκινήτου! Κόστος μετατροπής λιγότερο από 5€

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εξωτερικό χαλκοσωλήνα νερού σε βεράντα παρουσιάστηκε διαρροή νερού. Θέλω να δοκιμάσω αν θα μπορέσω να κλείσω την διαρροή με ένα φλογιστρο και μια βέργα χαλκού. Θέλω να ρωτήσω αν απαιτείται και τίποτε άλλο εκτός από αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Σε εξωτερικό χαλκοσωλήνα νερού σε βεράντα παρουσιάστηκε διαρροή νερού. Θέλω να δοκιμάσω αν θα μπορέσω να κλείσω την διαρροή με ένα φλογιστρο και μια βέργα χαλκού. Θέλω να ρωτήσω αν απαιτείται και τίποτε άλλο εκτός από αυτά. 

Πάρε και λίγο πάστα (flux) και αν μπορείς άδειασε την σωλήνα πρώτα από το νερό και ξυσε καλα με γυαλόχαρτο εκει που θα κολλήσεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Σε εξωτερικό χαλκοσωλήνα νερού σε βεράντα παρουσιάστηκε διαρροή νερού. Θέλω να δοκιμάσω αν θα μπορέσω να κλείσω την διαρροή με ένα φλογιστρο και μια βέργα χαλκού. Θέλω να ρωτήσω αν απαιτείται και τίποτε άλλο εκτός από αυτά. 

Αν εχεις σε ενωση διαρροη θελει ξανα απο αρχη απο οσο ξερω. Αλλιως μπορεις να κολησεις και ιδιας διατομης κομενο στη μεση απο πανω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Σε εξωτερικό χαλκοσωλήνα νερού σε βεράντα παρουσιάστηκε διαρροή νερού. Θέλω να δοκιμάσω αν θα μπορέσω να κλείσω την διαρροή με ένα φλογιστρο και μια βέργα χαλκού. Θέλω να ρωτήσω αν απαιτείται και τίποτε άλλο εκτός από αυτά. 

Πρέπει να αδειάσει από πιο χαμηλά τελείως το νερό από τη σωλήνα.Για να γίνει σωστά η νέα κόληση πρέπει να μπει πρώτα το καθαριστικό που βάζουμε για την κόληση χαλκού.Αν το επιχειρήσεις έτσι κάντο πολύ καλό ζέσταμα βάλτου έστω στις ενώσεις λίγο καθαριστικό και ρίχτου μπόλικη κόληση.

Εννοείται ότι η διαρροή είναι από μούφα σε ένωση δύο κομματιών σωλήνας και όχι από κάποια τρύπα γιατί τότε η τρύπα δεν πρόκειται να κλείσει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.Κατι έπαθε το ψυγείο.. συγκεκριμένα η κατάψυξη δεν ψύχει..έχουν λιώσει όλα..ακούω το μοτέρ να παίρνει μπρος αλλά μετά από 10 δευτερόλεπτα σταματάει..ξέρετε κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...