Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Doubt είπε

Μόνωση σε τοίχους/πυλωτή δεν παίζει;;

Να σκεφτούμε και το κόστος, ε?

Για μόνωση στην πυλωτή, μόνο αν έχω κάποιο πρόγραμμα εξοικονομώ κατ οίκον.

Για τον εξωτερικό τοίχο, σκέφτομαι πράγματι να μονώσω εξωτερικά ένα μικτό κομμάτι χαμηλά.  Αυτό θα γίνει το καλοκαίρι.

Για τη μούχλα δίπλα στις μπαλκονόπορτες όμως, δε ξέρω που οφείλεται.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, bobptz είπε

Για τον εξωτερικό τοίχο, σκέφτομαι πράγματι να μονώσω εξωτερικά ένα μικτό κομμάτι χαμηλά.  Αυτό θα γίνει το καλοκαίρι.

👍

3 λεπτά πριν, bobptz είπε

Για τη μούχλα δίπλα στις μπαλκονόπορτες όμως, δε ξέρω που οφείλεται.

Η αιτία ίδια είναι, υγροποίηση υδρατμών στο ψυχρό μέταλλο. Να ανοίγεις για αερισμό 5-10 λεπτά μια/δυο φορές τη μέρα αφού πρώτα μαζέψεις τα πολλά νερά. Αν δεν σε σώσει ούτε αυτό δε βλέπω άλλη λύση από αλλαγή στα κουφώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Doubt είπε

Να ανοίγεις για αερισμό 5-10 λεπτά μια/δυο φορές τη μέρα αφού πρώτα μαζέψεις τα πολλά νερά.

Η αλήθεια είναι ότι κάθε πρωί, γύρω από τις μπαλκονόπορτες έχει πολύ νερό.  Χρειάζεται σκούπισμα με πετσέτα.  Καμιά φορά το σκουπίζει η γυναίκα, συνήθως όχι. 

Για πίσω από το έπιπλο δεν κοίταξα να δω αν το πρωί συγκεκριμένα μαζεύει νερό. 

Είμαι αντίθετος με τον αφυγραντήρα.  Η Σχετική Υγρασία μέσα στο σπίτι είναι μετρημένη 55%, το ιδανικό.  Δε θέλω να την κατεβάσω.

Πίσω από το έπιπλο, αν έβαζα μέχρι το ύψος πχ 30-40 cm πλακάκι, θα βοηθούσε? 

Για γύρω από τις μπαλκονόπορτες, αν δεν βάλω συνθετικά κουφώματα, τι άλλη επιλογή έχω να μη πιάνει μούχλα?  πχ μπορώ να κολλήσω κάποια ταπετσαρία, κάποια λουρίδα πλαστικό που να πλένεται πιο εύκολα?

Επεξ/σία από bobptz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@bobptz είναι ιδιόκτητο το σπίτι ε;

Αυτό για την υγρασία δεν είναι απόλυτο, κάποιοι λένε ότι πρέπει να είναι πιο χαμηλή. Πιστεύω ότι θα βοηθήσει στην περίπτωση σου και ας έχεις ένα καλό ποσοστό θεωρητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bobptz είπε

Η αλήθεια είναι ότι κάθε πρωί, γύρω από τις μπαλκονόπορτες έχει πολύ νερό.  Χρειάζεται σκούπισμα με πετσέτα.  Καμιά φορά το σκουπίζει η γυναίκα, συνήθως όχι. 

Ίσως έχει να κάνει και με τις συνήθειες σας.

Π.χ. αν κάθε βράδυ κάνουν μπάνιο 2 άτομα και δεν αερίζεται το σπίτι μετά, λογικό είναι να στάζουν τα κουφώματα το πρωί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, bobptz είπε

Καλημέρα

Έχω σοβαρό πρόβλημα μούχλας σε συγκεκριμένα σημεία του σπιτιού.

Περίπτωση 1: Οι επόμενες δύο φωτο, είναι ο τοίχος χαμηλά, πίσω από ένα έπιπλο, που σημαίνει ότι δεν αερίζεται καλά.  Ο τοίχος αυτός είναι εξωτερικός, που σημαίνει είναι κρύος αφού από την άλλη μεριά είναι εκτεθειμένος στον καιρό.  Επίσης δε βοηθάει ότι είμαι πρώτο όροφο και το πάτωμα είναι παγωμένο.

IMG-20200215-121856.jpg

IMG-20200215-121932.jpg

Περίπτωση 2: Εδώ είναι οι μπαλκονόπορτες.  Από τη μέσα μεριά, γύρω γύρω μαυρίζει ο τοίχος από τη μούχλα.

IMG-20200215-123724.jpg

Ο τρόπος αντιμετώπισης αντιμετώπισης που μου δούλεψε παλιότερα (κράτησε κάνα εξάμηνο/χρόνο) είναι :

α) Καθαριμός με αντιμουχλικό σπρέυ.

β) Βάψιμο με αντιμουχλική μπογιά.

Προσπαθώ να βρω κάποια πιο μόνιμη λύση, έχετε να προτείνετε κάτι?  Πχ να καλύψω την εσωτερική επιφάνεια μέ κάτι αδιάβροχο, χωρίς πόρους κτλ.

Για τις μπαλκονόπορτες δε βρίσκω εύκολη λύση, αλλά για τον τοίχο σκέφτηκα να βάλω χαμηλά 20-30 πόντους πλακάκι χωρίς πόρους.  Τι λέτε?

Είχα το ίδιο πρόβλημα. Η μόνη λύση που βρήκα ήταν ο αφυγραντηρας.

Αεριζουμε το σπίτι συχνά χωρίς όμως αποτέλεσμα. Καλοριφέρ ανάβουμε κανονικά το σπίτι δεν είναι παγωμένο. Είναι εκτεθειμένο όμως γύρω γύρω, από κάτω πυλωτη και γενικά η περιοχή έχει υγρασία (μένω κοντά στην Πεντέλη).

 Η ταπετσαρία θα ξεκολλήσει από την υγρασία το έπαθε φίλος. Το πλακάκι απλά θα κάνει πιο εύκολο το καθάρισμα. Νερά θα βλέπεις να τρέχουν πάνω στα πλακάκια όπως τώρα στα αλουμίνια.

Σκεψου μόνο ποσό ανθυγιεινό κάνει τον αέρα του σπιτιού όλη αυτή η μούχλα και αγόρασε έναν αφυγραντηρα. Εγώ τον έχω ρυθμισμένο στο 55% και μόνο όταν έχει πολύ κρύο έξω το κατεβάζουμε στο 45%. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Crazygear είπε

Εγώ τον έχω ρυθμισμένο στο 55% και μόνο όταν έχει πολύ κρύο έξω το κατεβάζουμε στο 45%. 

Άρα με τον αφυγραντήρα κατεβάζεις την υγρασία στο 55%.  Προσπαθώ να καταλάβω, όταν ΔΕΝ είχες τον αφυγραντήρα, τι σχετική υγρασία είχες?  Πάνω από 70%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, bobptz είπε

Άρα με τον αφυγραντήρα κατεβάζεις την υγρασία στο 55%.  Προσπαθώ να καταλάβω, όταν ΔΕΝ είχες τον αφυγραντήρα, τι σχετική υγρασία είχες?  Πάνω από 70%.

Πριν τον αφυγραντηρα δεν είχα τρόπο να μετρήσω την υγρασία στον χώρο μου αλλά αντιμετώπιζα την ίδια κατάσταση που περιγράφεις. Σε ένα μεγάλο παράθυρο που έχω και στις μπαλκονόπορτες οι πετσέτες μόνιμα για να σκουπίζω τα νερά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Crazygear είπε

Σε ένα μεγάλο παράθυρο που έχω και στις μπαλκονόπορτες οι πετσέτες μόνιμα για να σκουπίζω τα νερά. 

Και με τον αφυγραντήρα σταμάτησαν τα παράθυρα να μαζεύουν νερά?  Αν ναι, τότε έχεις δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, bobptz είπε

Και με τον αφυγραντήρα σταμάτησαν τα παράθυρα να μαζεύουν νερά?  Αν ναι, τότε έχεις δίκιο.

Ναι ευτυχώς τώρα δεν έχω πρόβλημα. Ούτε νερά ούτε μαυρίλες στους τοίχους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/2/2020 στις 9:05 ΜΜ, Amaretos είπε

Ακριβώς το ίδιο κάδρο πήρα και εγώ την προηγούμενη εβδομάδα Leroy Merlin και έβαλα ένα puzzle. Ένα απλό μικρό κάρδαμο έβαλα απλά το καρφωσα στον τοίχο με μια μικρή κλίση προς τα πάνω όχι εντελώς κάθετα δλδ στον τοίχο. Όλα καλά δεν θέλει κάτι φοβερό ;)

τι διαστάσεις είχε το κάδρο σου και τι μήκους καρφί έβαλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, bobptz είπε

Η αλήθεια είναι ότι κάθε πρωί, γύρω από τις μπαλκονόπορτες έχει πολύ νερό.  Χρειάζεται σκούπισμα με πετσέτα.  Καμιά φορά το σκουπίζει η γυναίκα, συνήθως όχι. 

Για πίσω από το έπιπλο δεν κοίταξα να δω αν το πρωί συγκεκριμένα μαζεύει νερό. 

Είμαι αντίθετος με τον αφυγραντήρα.  Η Σχετική Υγρασία μέσα στο σπίτι είναι μετρημένη 55%, το ιδανικό.  Δε θέλω να την κατεβάσω.

Πίσω από το έπιπλο, αν έβαζα μέχρι το ύψος πχ 30-40 cm πλακάκι, θα βοηθούσε? 

Για γύρω από τις μπαλκονόπορτες, αν δεν βάλω συνθετικά κουφώματα, τι άλλη επιλογή έχω να μη πιάνει μούχλα?  πχ μπορώ να κολλήσω κάποια ταπετσαρία, κάποια λουρίδα πλαστικό που να πλένεται πιο εύκολα?

Εγω πιστεύω οτι εχει προβλημα με τα υδραυλικα, δεν μπορει να υπαρχει τοση υγρασία σε ενα σπιτι εστω και υποτυπώδους κατασκευης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα γύψινα σε ένα σπίτι προσφέρουν κάτι ;

αν υπάρχουν ήδη , μπορώ να τα αφαιρέσω μόνος ;

On 12/02/2020 at 09:27, bobptz said:

Σε κάποιο σημείο που θα επηρεάζεται όσο γίνεται πιο ομοιόμορφα από τα υπόλοιπα μέρη (δωμάτια).  Στο διάδρομο δηλαδή, κοντά στις πόρτες που οδηγούνε στα δωμάτια.

Το ακριβώς αντίθετο θα ήταν να το βάλεις σε κάποιο δωμάτιο, δίπλα στην μπαλκονόπορτα.  Μόλις ανοίξεις λίγο να βάλεις κάτι στο μπαλκόνι, ο αέρας δίπλα στο θερμοστάτη θα παγώσει και θα στέλνει ζεστό νερό για μισή ώρα σε όλο το σπίτι.

 

On 12/02/2020 at 09:40, Alejandro said:

Καταγραφή.PNG

F84-ECE30-0122-44-BA-908-D-802642-F79515

 

που πιστεύετε είναι το καλύτερο σημείο για να μπει ο θερμοστάτης ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...