Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H γέφυρα στερέωσης έχει τα δοντάκια ώστε να θηλυκώνει ανάμεσα από αυτά το στήριγμα και λίγο δεξιά ή αριστερά να μπορείς να κεντράρεις ίσια το κάδρο,  μπορείς να χρησιμοποιήσεις και γαντζάκι.

Επεξ/σία από htaccess
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακριβώς το ίδιο κάδρο πήρα και εγώ την προηγούμενη εβδομάδα Leroy Merlin και έβαλα ένα puzzle. Ένα απλό μικρό κάρδαμο έβαλα απλά το καρφωσα στον τοίχο με μια μικρή κλίση προς τα πάνω όχι εντελώς κάθετα δλδ στον τοίχο. Όλα καλά δεν θέλει κάτι φοβερό ;)

Επεξ/σία από Amaretos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, The_Judas είπε

 

Γνωρίζει κανείς τι σημαίνουν τα νούμερα στα γαντζάκια (0-1-2-3)

Νο0 (15x6mm)

Νο1 (22x6mm),

Νο2 (27x6mm).

Για το No3* το βλέπω διπλό, οπότε να υποθέσω ότι οι διαστάσεις του (έψαξα άλλα δεν τις βρήκα) θα είναι ίδιες με του Νο2

*

inks3.jpg.f2e5d65d5d3f14cc34316800df545e50.jpg

Επεξ/σία από htaccess
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Ακριβώς το ίδιο κάδρο πήρα και εγώ την προηγούμενη εβδομάδα Leroy Merlin και έβαλα ένα puzzle. Ένα απλό μικρό κάρδαμο έβαλα απλά το καρφωσα στον τοίχο με μια μικρή κλίση προς τα πάνω όχι εντελώς κάθετα δλδ στον τοίχο. Όλα καλά δεν θέλει κάτι φοβερό ;)

ναι και αυτό παίζει, καρφι υπο γωνία 45 μοιρων. 

καρδαμο?? εννοείς καρφί φαντάζομαι 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η ασφάλεια είχε καεί, άλλαξε τον ασφαλειοδιακοπτη κ όλα καλά. Πάλι καλά δεν το προσπάθησα με τον θερμοστάτη, τσάμπα κόπος θα ήταν. Βέβαια θα μου είχε μείνει η εμπειρία-γνώση 😝

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μεταφορά θυροτηλεόρασης(urmet) , σε άλλο τοίχο , τι θα χρειαστεί ; Απλά μια προέκταση των καλωδίων ; Μπορεί να γίνει αντικατάσταση της θυροτηλεόρασης με κάποια άλλη η χρειάζεται να είναι της ίδιας εταιρείας ;

Επεξ/σία από kostakiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Zzz...καλημέρα κόσμε!

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα: Πού απευθύνομαι για σχέδια σπιτιού; Σε πολιτικό μηχανικό ή σε αρχιτέκτονα και γιατί; (Θέλω σχέδια για σπίτι σχεδόν απ'το μηδέν, χτισμένο είναι γύρω γύρω αλλά μέσα έχει μόνο κολώνες.)

Επεξ/σία από *nenya*
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Zzz...καλημέρα κόσμε!

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα: Πού απευθύνομαι για σχέδια σπιτιού; Σε πολιτικό μηχανικό ή σε αρχιτέκτονα και γιατί; (Θέλω σχέδια για σπίτι σχεδόν απ'το μηδέν, χτισμένο είναι γύρω γύρω αλλά μέσα έχει μόνο κολώνες.)

οποιοσδηποτε μηχανικός με λίγη αισθητική και ουσιώδη αντιληψη (δεν τα εχουν όλοι) μπορει να σου κανει σχεδια... απο εκει και περα το σωστό είναι αρχιτεκτονας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, paylidis said:

οποιοσδηποτε μηχανικός με λίγη αισθητική και ουσιώδη αντιληψη (δεν τα εχουν όλοι) μπορει να σου κανει σχεδια... απο εκει και περα το σωστό είναι αρχιτεκτονας...

Άρα είναι ρίσκο, πού να ξέρω αν ο μηχανικός θα την έχει αυτή την αισθητική που λες ή όχι... Θα πρέπει να δω προηγούμενα έργα, portfolio, και να βρω άτομο μέσω γνωστού ίσως. 
Από τιμές ξέρουμε πού κυμαίνονται για τα σχέδια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, *nenya* είπε

Άρα είναι ρίσκο, πού να ξέρω αν ο μηχανικός θα την έχει αυτή την αισθητική που λες ή όχι... Θα πρέπει να δω προηγούμενα έργα, portfolio, και να βρω άτομο μέσω γνωστού ίσως. 
Από τιμές ξέρουμε πού κυμαίνονται για τα σχέδια; 

καπως ετσι... Και σε γνωστό παλι θελει λιγο ψαξιμο, για να καταλαβεις γνωστός μας "ξεχασε" να βαλει στα σχεδια του σπιτιού μας εξωτερική σκαλα για το υπογειο.....

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ TOSHIBA RAS-13BKVG-E
 
Το συγκεκριμένο προϊόν το αγόρασα 01/06/2017 τιμή 519 ευρω + 80 ευρω TOTAL SUPPORT κωτσοβολου στο οποίο είχε μέσα έναν όρο  ότι εάν δεν γίνεται κάθε χρόνο service δεν ισχύει η εγγύηση* ( το ίδιο ισχύει κ για τη TOSHIBA) . Βέβαια οι γονείς μου όταν το αγόρασαν δεν είχαν καμία τέτοια ενημέρωση. Το TOTAL SUPPORT κωτσοβολου είναι μια απάτη για να παίρνουν επιπλέον χρήματα. Το αποτέλεσμα είναι ότι το κλιματιστικό που αγόρασαν οι γονείς μου είναι off μετά απο 2,6 χρόνια ( κάηκε ο συμπιεστής). Για να το επισκευάσεις θέλεις περισσότερα λεφτά από το να πάρεις  καινούργιο. ΠΡΟΣΟΧΗ στους όρους εγγύησης.
 
* Εγγύηση δεν ισχύει διότι δεν έγινε το service του 2019 το πρώτο service του 2018 έγινε δωρεάν από το κωτσοβολο όπου κ τότε δεν υπήρχε καμία ενημέρωση για το υποχρεωτικό ετήσιο service.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, *nenya* είπε

Zzz...καλημέρα κόσμε!

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα: Πού απευθύνομαι για σχέδια σπιτιού; Σε πολιτικό μηχανικό ή σε αρχιτέκτονα και γιατί; (Θέλω σχέδια για σπίτι σχεδόν απ'το μηδέν, χτισμένο είναι γύρω γύρω αλλά μέσα έχει μόνο κολώνες.)

Αρχιτέκτονα για την αισθητική και μηχανικό για τις ΗΜ έγκαταστασεις.

Και στους δύο θα απευθυνθείς αν θες να γίνει καλή δουλειά. 

Το συνολικό κόστος των παραπάνω είναι αμελητέο μπροστά στην μετέπειτα ευκολία. Υπάρχουν και γραφεία όπου συστεγάζονται τα παραπάνω επαγγέλματα και σου κάνουν καλό πακετακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, bill999r said:

Αρχιτέκτονα για την αισθητική και μηχανικό για τις ΗΜ έγκαταστασεις.

Και στους δύο θα απευθυνθείς αν θες να γίνει καλή δουλειά. 

Το συνολικό κόστος των παραπάνω είναι αμελητέο μπροστά στην μετέπειτα ευκολία. Υπάρχουν και γραφεία όπου συστεγάζονται τα παραπάνω επαγγέλματα και σου κάνουν καλό πακετακι

Ωραία, θα ρωτήσω αν στο πακετάκι μπορούμε να βάλουμε και μια αλλαγή χρήσης από μαγαζί σε οικία. Η αλλαγή χρήσης και τα σχέδια κάτοψης λογικά μπορούν να γίνουν απ'το ίδιο γραφείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλλαγή χρήσης θα γίνει από μηχανικό. Νομίζω ωστόσο ότι απαιτείται οικοδομική άδεια για την αλλαγή χρήσης. Όποτε εννοείται ότι στο πακέτο μπορείς να εντάξεις και την παραπάνω διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...