Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πιο πιθανό καμένος ή βραχυκυκλωμένος θερμοστάτης αλλά περίμενε τον ηλεκτρολόγο για καλύτερη ασφάλεια αν δεν το κατέχεις να πάρεις ένα καινούργιο να τον αλλάξεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

39 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Το πιο πιθανό καμένος ή βραχυκυκλωμένος θερμοστάτης αλλά περίμενε τον ηλεκτρολόγο για καλύτερη ασφάλεια αν δεν το κατέχεις να πάρεις ένα καινούργιο να τον αλλάξεις.

Γενικά πιάνουν τα χέρια μου αλλά σε ότι δεν γνωρίζω, ειδικά ότι έχει να κάνει με ρεύματα, δεν τα πειράζω εκτός αν είναι κάτι απλό κ έχω ακριβής οδηγίες. Γνωρίζεις τους λόγους που μπορεί να οδήγησαν στο κάψιμο ή το βραχυκύκλωμα; πχ παλαιότητα θερμοσίφωνα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, original911 είπε

Γενικά πιάνουν τα χέρια μου αλλά σε ότι δεν γνωρίζω, ειδικά ότι έχει να κάνει με ρεύματα, δεν τα πειράζω εκτός αν είναι κάτι απλό κ έχω ακριβής οδηγίες. Γνωρίζεις τους λόγους που μπορεί να οδήγησαν στο κάψιμο ή το βραχυκύκλωμα; πχ παλαιότητα θερμοσίφωνα; 

Δεν είμαι ειδικός αλλά οι θερμοστάτες έχουν ένα κύκλο ζωής και όταν δεν μπορούν να κάνουν αυτό για το οποίο προορίζονται (δηλαδή να κόψουν το ρεύμα στη ρυθμισμένη θερμοκρασία) βραχυκυκλώνουν και θέλουν αλλαγή.Κόστος 8 με 10 ευρώ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zio10 είπε

@original911 αν είναι θερμοστάτης είναι αρκετά απλό να τον αλλάξεις και μόνος σου.

Πιο πολύ με αποτρέπει το γεγονός ότι είναι παλιός (ακριβώς πόσο δεν ξέρω) όπως επίσης κ τυχόν ασυμβατότητα; με το ανταλλακτικό που θα πάρω. Δυστυχώς σε ότι έχει να κάνει με θερμοσίφωνες δεν έχω ιδέα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, original911 είπε

Πιο πολύ με αποτρέπει το γεγονός ότι είναι παλιός (ακριβώς πόσο δεν ξέρω) όπως επίσης κ τυχόν ασυμβατότητα; με το ανταλλακτικό που θα πάρω. Δυστυχώς σε ότι έχει να κάνει με θερμοσίφωνες δεν έχω ιδέα. 

Μπορείς να βγάλεις εύκολα τον παλιό και να πας σε ένα μαγαζί με ηλεκτρολογικά ή υδραυλικά και να πάρεις έναν ίδιο. Επίσης μπορεί να έχει πάνω ένα πολύ μικρό κουμπάκι που να χρειάζεται πάτημα και να δουλέψει και χωρίς αλλαγή, αλλά αν το φοβάσαι οκ ας το δει ηλεκτρολόγος για σίγουρα.

Δεν θα σου πάρει και πολλά λογικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ParhsG είπε

Πιστευετε αξιζει να μπει μειωτής πιεσης αν έχουμε πχ 8 bar ;

Επιβαλεται όχι απλά αξίζει. Απαγορεύεται μπαταρίες ειδικά να δέχονται τέτοια πίεση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σας,

αν υποθεσουμε οτι μεσα στο σπιτι μπορω να βαλω παντου τον θερμοστατη,ποιο ειναι το καταλληλοτερο σημειο για να μπει?

 

με εκτιμηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kostakiss είπε

αν υποθεσουμε οτι μεσα στο σπιτι μπορω να βαλω παντου τον θερμοστατη,ποιο ειναι το καταλληλοτερο σημειο για να μπει?

Σε κάποιο σημείο που θα επηρεάζεται όσο γίνεται πιο ομοιόμορφα από τα υπόλοιπα μέρη (δωμάτια).  Στο διάδρομο δηλαδή, κοντά στις πόρτες που οδηγούνε στα δωμάτια.

Το ακριβώς αντίθετο θα ήταν να το βάλεις σε κάποιο δωμάτιο, δίπλα στην μπαλκονόπορτα.  Μόλις ανοίξεις λίγο να βάλεις κάτι στο μπαλκόνι, ο αέρας δίπλα στο θερμοστάτη θα παγώσει και θα στέλνει ζεστό νερό για μισή ώρα σε όλο το σπίτι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, kostakiss είπε

καλημερα σας,

αν υποθεσουμε οτι μεσα στο σπιτι μπορω να βαλω παντου τον θερμοστατη,ποιο ειναι το καταλληλοτερο σημειο για να μπει?

με εκτιμηση

 

Καταγραφή.PNG

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω μια κορνίζα η οποία έχει ενσωματωμένη γέφυρα στερέωσης σαν αυτή:

o4cm2atdw6m01.jpg?width=640&crop=smart&a

Με τι είδους καρφί θα στερεώσω τον πίνακα; 

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, zio10 είπε

Μπορείς να βγάλεις εύκολα τον παλιό και να πας σε ένα μαγαζί με ηλεκτρολογικά ή υδραυλικά και να πάρεις έναν ίδιο. Επίσης μπορεί να έχει πάνω ένα πολύ μικρό κουμπάκι που να χρειάζεται πάτημα και να δουλέψει και χωρίς αλλαγή, αλλά αν το φοβάσαι οκ ας το δει ηλεκτρολόγος για σίγουρα.

Δεν θα σου πάρει και πολλά λογικά.

Καλησπέρα έψαξα χθες κάνα 2ωρο κ όντως δεν είναι κάτι δύσκολο. Αν δεν είχα κανονίσει να έρθει ηλεκτρολόγος θα το έκανα εγώ. Θα μάθω σε λίγο τι φταίει σε μία ώρα είναι το ραντεβού 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι κάπως περίεργη η βάση στήριξης. Πρέπει να έχει μικρή διάμετρο το καρφί.

Ισως να είναι καλύτερα να βάλω γαντζάκι...

https://www.toolman.gr/shop/spiti/idi-epiplopiias/kremastres/gantzakia-kadrou-inx-0/?attribute_pa_endixi=no-0

Γνωρίζει κανείς τι σημαίνουν τα νούμερα στα γαντζάκια (0-1-2-3)?

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...