Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πηρα διακοπτη schneider με φωτιζομενο λαμπακι οταν ειναι κλειστος. Παρατηρω μια μικρη εκπομπη φωτος απο τη λαμπα led, ενω ειναι κλειστος ο διακοπτης, σα να περναει ελαχιστο ρευμα. Μετα απο δοκιμες ειδα οτι αυτο δεν αλλαζει. Να υποθεσω πως οταν ειναι κλειστος ο διακοπτης, το ρευμα περναει απο μια μεγαλη αντισταση για να βγαλει τα ελαχιστα amber που θελει το ledaki του διακοπτη και περναει και λιγο στη λαμπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

On 03/01/2020 at 20:50, stelios18120 said:

62% είναι αρκετο που έχεις, θεωρώ πρέπει να το ρίξεις το ποσοστό. (είσαι και παππούς δεν κάνει 😋😋) δεν χρειάζεται να δεις ιδρωμενα Αλουμίνια, κάνει κακό στην υγεία η υψηλή υγρασία + εμφανίζει στα ταβάνια στίγματα και μαυριλες.

να μιλήσω τότε προσωπικά για το σπίτι μου, έχω κεντρική θέρμανση ρυθμισμένη στους 20.

Οταν δεν ανάβω, βάζω αφυγραντηρα (γιατί γκρινιάζουν αν ανοίγω πορτες λόγω κρύου) και το φτάνω 45% σχετικά εύκολα. (βέβαια υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες, δεν ειμαι τελευταίο όροφο, έχω θερμομονωση, και Αλουμίνια με θερμοδιακοπη οπότε δεν έχω απώλειες) 

Τωρα βέβαια ότι αρέσει στον καθένα και ότι τον βολεύει. (εγώ πχ θεωρώ υπερβολή όταν έχει έξω 40 βαθμούς και μου βάζουν κάτι τύποι το a/c στους 18 και δεν κόβει ποτέ) 😁

👍

Εξαεριστες εννοείς φίλε μου τα αυτόματα εξαεριστικα να φανταστώ; 

Μπορείς στο τέρμα τους αν έχεις αρκετό περιθώριο σωληνα να κάνεις κατασκευή με γυψοσανιδα και να τα κλείσεις μέσα, και να πεις του μάστορα να σου κάνει μια θυρίδα επισκέψεις πχ 20Χ20 ώστε να κάνεις επισκευή ή να κάνεις ελενχο η ότι άλλο θέλεις. 

20X20 ειναι αρκετο πιστευεις για ελεγχο εξαεριστων σε οροφη? η να παω σε 30Χ30?

 

με εκτιμηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostakiss είπε

20X20 ειναι αρκετο πιστευεις για ελεγχο εξαεριστων σε οροφη? η να παω σε 30Χ30?

με εκτιμηση

Και 20 είναι καλό, και 30 ακόμα καλύτερο 😁👍

Ότι σε βολεύει εσένα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, panostom είπε

πηρα διακοπτη schneider με φωτιζομενο λαμπακι οταν ειναι κλειστος. Παρατηρω μια μικρη εκπομπη φωτος απο τη λαμπα led, ενω ειναι κλειστος ο διακοπτης, σα να περναει ελαχιστο ρευμα. Μετα απο δοκιμες ειδα οτι αυτο δεν αλλαζει. Να υποθεσω πως οταν ειναι κλειστος ο διακοπτης, το ρευμα περναει απο μια μεγαλη αντισταση για να βγαλει τα ελαχιστα amber που θελει το ledaki του διακοπτη και περναει και λιγο στη λαμπα;

Μπαίνει ένας μικρός πυκνωτής στο διακόπτη ή στο ντουι. Αυτό γίνεται επειδή το λαμπάκι του διακόπτη λειτουργεί με επαγωγική ρεύμα. Ρώτα σ ένα καυκα να σου δώσουν για το μοντέλο σου. Συνήθως τέτοια βέβαια πάνε παραγγελια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα κανεις μονωση,(και σε ταβανι κιολας) μονος σου χωρις γνωσεις και χωρις να το εχεις ξανακανει;

Δεν ειναι τοσο απλο οπως το φανταζεσαι,αν θελεις να γινει σωστα βεβαια...

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, christosmax είπε

Για μόνωση στο ταβάνι πυλωτής, τι υλικό προτείνετε να βάλω;  Dow? Fibran? Γνωρίζει κανείς με τα κολλάνε αυτά;

Η εξυλασμενη πολυστερινη δεν αναπνεει . Εχει αποδειχθει μεγαλη πατατα . Εγω προτεινω διογκωμενη αλλα καλης ποιοτητας . Απο eps 120 και πανω . Eps = ποσο σκληρο ειναι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, andreas314p είπε

Η εξυλασμενη πολυστερινη δεν αναπνεει . Εχει αποδειχθει μεγαλη πατατα .

Γιατί είναι καλό να "αναπνέει"? 

"Αναπνέει" σημαίνει ότι έχει πόρους και αφήνει τον αέρα να περνάει σε κάποιες μικρές ποσότητες, σωστά?  Αυτό γιατί να είναι πλεονέκτημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θελω να κανω μόνωση στην ταράτσα μια παλιάς μονοκατοικίας που έχω.  Μιλαμε για υγρομονωση και θερμομόνωση. Τι πρέπει να προσέξω από ειδος μόνωσης και υλικα και τι κοστος έχει η διαδικασία; έχω ακούσει τεράστιες αποκλίσεις στις τιμές. Θελω κατι vfm που να κάνει τη δουλεια του  δεν θελω να επενδυσω σε κάτι εξαιρετικό αφου δεν μένουμε εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, andreas314p είπε

Η εξυλασμενη πολυστερινη δεν αναπνεει . Εχει αποδειχθει μεγαλη πατατα . Εγω προτεινω διογκωμενη αλλα καλης ποιοτητας . Απο eps 120 και πανω . Eps = ποσο σκληρο ειναι .

Και με τι κολλάνε αυτά; Και βιδωμα εννοείται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, christosmax είπε

Και με τι κολλάνε αυτά; Και βιδωμα εννοείται

Υπάρχουν στην αγορά συστήματα ολοκληρωμένα με εγγύηση κλπ κλπ . Μην πας σε τυχαίο μάντρα να σου δώσει ότι να'ναι.  Δυστυχώς και σε αυτό ότι πληρώνεις παίρνεις.  Υπάρχει εταιρία που δίνει 10 χρόνια εγγύηση απλά δεν μπορώ να πω γιατί θα φανεί σαν διαφήμιση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ανεβάσουμε την πίεση στο λέβητα ανοίγουμε ή κλείνουμε τη βάνα; Με τον λέβητα σε λειτουργία ή όχι;

Μου είπε ο υδραυλικός να το δω για δύο σώματα που δεν ζεσταίνουν καλά στο σπίτι. Χωρίς να ξέρω πολλά όμως σκέφτομαι ότι να ανεβάσω την πίεση θα είχε νόημα αν δεν ζέσταιναν σώματα στον πάνω όροφο...

Άλλη ερώτηση, έχει στα praktiker κάτι σέγες σε τιμή πριονιού! Που υστερούν αυτές; Θέλω για καμιά ξύλινη κατασκευή, να κόβω καδρονάκια, σανίδες κτλ μία στο τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zio10 είπε

Για να ανεβάσουμε την πίεση στο λέβητα ανοίγουμε ή κλείνουμε τη βάνα; Με τον λέβητα σε λειτουργία ή όχι;

Μου είπε ο υδραυλικός να το δω για δύο σώματα που δεν ζεσταίνουν καλά στο σπίτι. Χωρίς να ξέρω πολλά όμως σκέφτομαι ότι να ανεβάσω την πίεση θα είχε νόημα αν δεν ζέσταιναν σώματα στον πάνω όροφο...

Άλλη ερώτηση, έχει στα praktiker κάτι σέγες σε τιμή πριονιού! Που υστερούν αυτές; Θέλω για καμιά ξύλινη κατασκευή, να κόβω καδρονάκια, σανίδες κτλ μία στο τόσο.

Για να επεσε κατι δε πάει καλά. Γενικά το θεμα πιεσης/κυκλοφορητη/εξισορόπιση ειναι επιστημη που κανεις δε κάθετε να κάνει. Θεωρητικά κάθε σωμα πρεπει να ειναι ρυθμισμενο να περνει οσο νερο χρειάζεται στη πραξη ομως τα αφηνουμε ανοιχτα τελειως.  Μπορει να εχουν αερα και χιλια δυο.Ποση πιεση εχεις με κρυο νερο και ποσο υψος εχει το χαμηλοτερο με ψηλοτερο σημειο;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, zio10 είπε

Άλλη ερώτηση, έχει στα praktiker κάτι σέγες σε τιμή πριονιού! Που υστερούν αυτές; Θέλω για καμιά ξύλινη κατασκευή, να κόβω καδρονάκια, σανίδες κτλ μία στο τόσο.

την κάνουν τη δουλιτσα τους... Εχω πάρει μια bavaria και εξυπηρετεί για αυτα που θες (και θελω και εγω).

αντίστοιχα εχει στο λερου σε χωμα τιμές σεγες (απο 14.90) και επιπλέον για τα μέλη (αν δεν εισαι γραφεσαι σε 1' επιτόπου) επιπλεον εκπτωση -25% για λιγες μερες ακομα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, paylidis είπε

την κάνουν τη δουλιτσα τους... Εχω πάρει μια bavaria και εξυπηρετεί για αυτα που θες (και θελω και εγω).

αντίστοιχα εχει στο λερου σε χωμα τιμές σεγες (απο 14.90) και επιπλέον για τα μέλη (αν δεν εισαι γραφεσαι σε 1' επιτόπου) επιπλεον εκπτωση -25% για λιγες μερες ακομα...

Thanks, θα πάρω μία να κάνω ένα τρίγωνο αναρρίχησης στον μικρό! :)

Leroy δεν έχουμε δυστυχώς!

 

10 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Για να επεσε κατι δε πάει καλά. Γενικά το θεμα πιεσης/κυκλοφορητη/εξισορόπιση ειναι επιστημη που κανεις δε κάθετε να κάνει. Θεωρητικά κάθε σωμα πρεπει να ειναι ρυθμισμενο να περνει οσο νερο χρειάζεται στη πραξη ομως τα αφηνουμε ανοιχτα τελειως.  Μπορει να εχουν αερα και χιλια δυο.Ποση πιεση εχεις με κρυο νερο και ποσο υψος εχει το χαμηλοτερο με ψηλοτερο σημειο;

Δεν έχω δει να έχει πέσει η πίεση... σταθερή είναι. Απλά μου είπε να ανοίξω τη βάνα αυτή αν κατάλαβα σωστά.

Ο λέβητας είναι στο υπόγειο και από πάνω έχει άλλους δύο ορόφους. Τα σώματα που δεν ζεσταίνουν είναι στον πρώτο και στην αντίθετη πλευρά από τον λέβητα. Τα σώματα που είναι στην πλευρά του λέβητα καίνε πάρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...