Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, ParhsG είπε

Ο αυτοματος πληρωσης χρειαζεται η οχι; Καποιοι υδραυλικοι ειναι κατα επειδη κολαει.

Και η χαζομάρα έχει κάποια όρια.

Θα έβαζες air-condition χωρίς θερμοστάτη "επειδή μπορεί να χαλασει;"

Ναι μπορεί να χαλάσει. Αυτό δε σημαίνει ότι να μη το βάλεις είναι καλύτερα. Μπορεί να κολλήσει στο 5% ξερωγω .... Αν δε το βάλεις θα έχει πρακτικά εν κολλημένο αυτοματο πλήρωσης στο 100%

38 λεπτά πριν, troi.g είπε

Μειωτης δε χρειάζεται γιατί ο αυτόματος δίνει όσο νερό του ρυθμίσουμε , και επίσης έχει ενσωματωμένο αντεπιστροφο. Οι αντλίες θερμότητας, ή οι επιτοιχοι αερίου , εάν μείνουν από νερό απλά θα σβήσουν και θα βγάλουν error , οπότε δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα, σε έναν κοινο λέβητα ομως , ειδικά όταν το λεβητοστάσιο είναι στη ταράτσα , εάν μείνει από νερό , δεν υπάρχει αυτοματισμός για να σβήσει , με αποτέλεσμα να σπάσει ο λέβητας.

Σε κάποιες χώρες της Ευρώπης , απαγορεύεται να είναι συνδεδεμένος ο αυτόματος πλήρωσης σταθερά στην εγκατάσταση , αλλά να τον συνδέουν με σπιράλ , να γεμίζουν την εγκατάσταση και να τον λύσουν πάλι μετά το γέμισμα. Αυτό το κάνουν διότι υπάρχει μια μικρή περίπτωση , εάν υπάρξει διακοπή νερού , να επιστρέψει νερό του κυκλώματος του καλοριφέρ στο πόσιμο νερό.

Υπάρχουν και τα αντεπιστροφα.

Η τακτική να μην έχεις μόνιμα συνδεδεμένα μια σύνδεση σαν κι αυτή αλλά να υπάρχει φυσική διακοπή και να ολοκληρώνεται το κύκλωμα μόνο σε περιπτώσεις "συντήρησης" ή ειδικής λειτουργίας είναι κάτι που έχει νόημα σε πραγματικά επικίνδυνες περιπτώσεις (βλ Bhopal disaster που εκεί η παράκαμψη αυτής της δικλειδας ασφαλείας οδήγησε σε καταστροφη) και εφαρμογές, πχ σε διασυνδέσεις σωλήνων αερίου σε γραμμές αζώτου πχ στη βιομηχανία κλπ

Btw: έτσι κι αλλιώς δεν κρίνουμε νερό σε διακοπή νερού και αφήνεις να τρέξει λίγο όταν επανέλθει.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, DrLo είπε

Και η χαζομάρα έχει κάποια όρια.

Θα έβαζες air-condition χωρίς θερμοστάτη "επειδή μπορεί να χαλασει;"

Ναι μπορεί να χαλάσει. Αυτό δε σημαίνει ότι να μη το βάλεις είναι καλύτερα. Μπορεί να κολλήσει στο 5% ξερωγω .... Αν δε το βάλεις θα έχει πρακτικά εν κολλημένο αυτοματο πλήρωσης στο 100%

Υπάρχουν και τα αντεπιστροφα.

Η περιπτωση παντως που μου το ειπαν ηταν για επιτοιχιους μαλλον και μου ειπε ο υδραυλικος οτι βαζει σε παπουδες μονο αυτοματους που δε σκαμπαζουν να γεμισουν νερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ParhsG είπε

Η περιπτωση παντως που μου το ειπαν ηταν για επιτοιχιους μαλλον και μου ειπε ο υδραυλικος οτι βαζει σε παπουδες μονο αυτοματους που δε σκαμπαζουν να γεμισουν νερο.

Δηλαδή τους νέους απλά γουστάρει να τους καψοναρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, troi.g είπε

Στο κάτω μέρος που είναι οι συνδέσεις , υπάρχει κάπου ένα διακοπτακι με το οποίο συμπληρώνεις νερό , και το τσεκαρεις με το μανόμετρο που έχει πάνω το επιτοιχο. Δε στα έχει δείξει ο τεχνικός?

Δεν εχω καποιο λεβητα ακομα απλα ρωτάω. Ξέρω πως με το μανομετρο μπορεις να δεις απλα αν βάλεις πολυ πιεση καταλαθος θα πρεπει καπως να τη ριξεις ισως απο κανενα εξαεριστικό; 

1 λεπτό πριν, DrLo είπε

Δηλαδή τους νέους απλά γουστάρει να τους καψοναρει?

Τι να σου πω στους υδραυλικους ο καθενας λεει πολυ διαφορετικα πραγματα απο τους αλλους - αν δε κανω λαθος εισαι υδραυλικος

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Δεν εχω καποιο λεβητα ακομα απλα ρωτάω. Ξέρω πως με το μανομετρο μπορεις να δεις απλα αν βάλεις πολυ πιεση καταλαθος θα πρεπει καπως να τη ριξεις ισως απο κανενα εξαεριστικό; 

Τι να σου πω στους υδραυλικους ο καθενας λεει πολυ διαφορετικα πραγματα απο τους αλλους - αν δε κανω λαθος εισαι υδραυλικος

Λίγο δύσκολο να βάλεις αρκετά παραπάνω νερό, αλλά σίγουρα θα βάλεις και μαγνητικό φίλτρο , το οποίο έχει ενσωματωμένο εκκενωτηριο , οπότε βγάζεις λίγο νερό από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Δεν εχω καποιο λεβητα ακομα απλα ρωτάω. Ξέρω πως με το μανομετρο μπορεις να δεις απλα αν βάλεις πολυ πιεση καταλαθος θα πρεπει καπως να τη ριξεις ισως απο κανενα εξαεριστικό; 

Τι να σου πω στους υδραυλικους ο καθενας λεει πολυ διαφορετικα πραγματα απο τους αλλους - αν δε κανω λαθος εισαι υδραυλικος

Όχι δεν είμαι υδραυλικός.

Είμαι μηχανικός, δηλ αν και δεν δουλεύω στο να φτιάχνω οικιακές εγκαταστάσεις μπορώ να καταλάβω τη λειτουργία τους και έχω "δουλέψει" κάποιες παρόμοιες σε βιομηχανική κλίμακα όμως (HVAC, συστήματα ζεστού νερού για βιομηχανική χρήση κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, troi.g είπε

Λίγο δύσκολο να βάλεις αρκετά παραπάνω νερό, αλλά σίγουρα θα βάλεις και μαγνητικό φίλτρο , το οποίο έχει ενσωματωμένο εκκενωτηριο , οπότε βγάζεις λίγο νερό από εκεί.

Σωστο... Παντως για λογους κοστους δε μπαινει ο αυτοματος σε αυτες τις περιπτώσεις; Δεν ειναι κατι πολυ ακριβο αν δε κανω λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ParhsG είπε

Για πιο λογο ομως; Βαλβιδα αντεπιστροφής και μειωτη πίεσης βαζετε η όχι; 

Σε εγκαταστατση που έγινε ~2000 αρχικά πετρέλαιο και τώρα τα 5 χρόνια παράλληλα ξυλολεβητα μείωση πίεσης έχει στο μποιλερ και βαλβίδα αντεπιστροφής του έβαλα τώρα στο κύκλωμα του μποιλερ που άλλαξα και αυτόματο πλήρωσης . Στο κύκλωμα του καλοριφέρ είχε ήδη.

Στη πράξη δεν γυρίζουν τα νερά πίσω . Αρκετοί βάζουν και επιπλέον μετά το αυτόματο πλήρωσης βαλβίδα αντεπιστροφής επιπλέον . 

1 λεπτό πριν, ParhsG είπε

Σωστο... Παντως για λογους κοστους δε μπαινει ο αυτοματος σε αυτες τις περιπτώσεις; Δεν ειναι κατι πολυ ακριβο αν δε κανω λαθος

Ένας αυτόματος πλήρωσης 50-60 € κάνει. Εγώ που το άλλαξα πριν κανένα μήνα . Υπάρχουν και πιο φθηνοί βεβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Σωστο... Παντως για λογους κοστους δε μπαινει ο αυτοματος σε αυτες τις περιπτώσεις; Δεν ειναι κατι πολυ ακριβο αν δε κανω λαθος

Εξαρτάται τι εννοούμε ακριβό, π.χ αυτόν που χρησιμοποιώ εγώ κοστίζει 38 ευρώ. Αλλά στους επιτοιχους αερίου , δε βάζω , όχι μόνο λόγο κόστους , αλλά και επειδή δε χρειάζεται ιδιαίτερα. Τώρα εάν δε θες να πηγαίνεις περίπου μία φορά το μήνα να ρίχνεις μια ματιά , τότε βάζεις έναν αυτόματο , κακό δε κάνει. Υπάρχουν μονάδες αερίου πού έχουν ενσωματωμένο αυτόματο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, troi.g είπε

Εξαρτάται τι εννοούμε ακριβό, π.χ αυτόν που χρησιμοποιώ εγώ κοστίζει 38 ευρώ. Αλλά στους επιτοιχους αερίου , δε βάζω , όχι μόνο λόγο κόστους , αλλά και επειδή δε χρειάζεται ιδιαίτερα. Τώρα εάν δε θες να πηγαίνεις περίπου μία φορά το μήνα να ρίχνεις μια ματιά , τότε βάζεις έναν αυτόματο , κακό δε κάνει. Υπάρχουν μονάδες αερίου πού έχουν ενσωματωμένο αυτόματο.

Κανονικά μ ένα καλό δοχείο διαστολής (καλό λέγοντας ότι υπολογισμένα επαρκεί και περισσεύει) συνήθως σπάνια θα σου ρίξει πίεση. Αλλά γενικά δοχείο, πληρωτής και αντεπιστροφη δεν ξέρεις του πληρωτη χαλάει κιόλας κάποτε, μπαίνει πάντα σε εγκατάσταση θέρμανσης. Όπως πάντα βάζουμε στην κεντρική παροχή μόνο μειωτη. Εμένα πχ η ευδαπ μου έδινε 8 bar πίεση στην Αθήνα αν το άφηνα δεν θα έβρισκα μπαταρία σώα.. 

Επεξ/σία από john_petrucci7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

Κανονικά μ ένα καλό δοχείο διαστολής (καλό λέγοντας ότι υπολογισμένα επαρκεί και περισσεύει) συνήθως σπάνια θα σου ρίξει πίεση. 

Η λογική αυτη είναι λάθος.

Το δοχείο διαστολής δε "υποκαθιστά" σε λειτουργία τον αυτόματο. Δεν είναι για να "κρατά πίεση" ή συμπληρώνει νερό (προφανώς), είναι για να παίρνει τις διαστολές του νερού όταν ζεστένεται (εξ' ου και το όνομα). Το δοχείο δεν το υπερδιαστασιολογείς για να κρατά "καβάτζα" νερό μέσα.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, DrLo είπε

Η λογική αυτη είναι λάθος.

Το δοχείο διαστολής δε "υποκαθιστά" σε λειτουργία τον αυτόματο. Δεν είναι για να "κρατά πίεση" ή συμπληρώνει νερό (προφανώς), είναι για να παίρνει τις διαστολές του νερού όταν ζεστένεται (εξ' ου και το όνομα). Το δοχείο δεν το υπερδιαστασιολογείς για να κρατά "καβάτζα" νερό μέσα.

Δεν το ειπα μ αυτή τη λογική. Αλλά όταν υπάρχει ένα εξάρτημα που απορροφάει τις διαστολες συνήθως δεν πέφτει η πίεση του νερού σαν αποτέλεσμα. Γενικά πάντως αν σε μια εγκατάσταση θέλει πχ ένα 25αρι και βάλουμε 50αρι καλό κάνει μονο από την εμπειρία μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια

Θελω να αγορασω παλετες για να φτιαξω μια βαση κρεβατιου. Θα βαλω απο πανω στρωμα.

Εμαθα οτι οι παλετες τετοιας χρησης, απεντομωμενες ειναι οι ΕURO.

1) Υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να προσεξω ή να κανω επιπλεων για να τις χρησιμοποιησω? πχ βερνικωμα? για λογους υγειας

2) Ξερει καποιος να μπορω να αγορασω καπου και τι τιμες παιζουν?

Ευχαριστω για τον χρονο σας

Επεξ/σία από Dominic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Dominic είπε

Καλησπερα παιδια

Θελω να αγορασω παλετες για να φτιαξω μια βαση κρεβατιου. Θα βαλω απο πανω στρωμα.

Εμαθα οτι οι παλετες τετοιας χρησης, απεντομωμενες ειναι οι ΕURO.

1) Υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να προσεξω ή να κανω επιπλεων για να τις χρησιμοποιησω? πχ βερνικωμα? για λογους υγειας

2) Ξερει καποιος να μπορω να αγορασω καπου και τι τιμες παιζουν?

Ευχαριστω για τον χρονο σας

Μην το κάνεις αυτό. Οι ξύλινες παλέτες είναι διαποτισμένες με πολύ εντομοκτόνο, για να μην σαπίζουν με τις βροχές και την υγρασία. Δεν θέλεις αυτό μέσα στο σπίτι σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/2/2020 στις 9:29 ΜΜ, ParhsG είπε

Σωστο... Παντως για λογους κοστους δε μπαινει ο αυτοματος σε αυτες τις περιπτώσεις; Δεν ειναι κατι πολυ ακριβο αν δε κανω λαθος

Συνήθως δεν το "επιτρέπει" ο κατασκευαστής του ατομικού λέβητα αερίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...