Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Περίπου πρίν 2,5 χρονια έκανα ολική ανακαίνιση στο μπάνιο του διαμερίσματος (35 ετών) είχε διαρροή σωλήνας εσωτερικά με αποτέλεσμα να φουσκώσει.

Έχει εδώ και 1 μήνα που στη βάση της λεκάνης βλέπω νερά, όχι πάντα βέβαια .

Τι χρησιμοποιούμε σιλικόνη αντιμουχλική για μπάνιο αφού είναι στεγνό καλά ; 

Τιποτα απο ολα αυτα που αναφερεις, βγαζουμε την λεκανη και την ξαναβαζουμε σωστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Τιποτα απο ολα αυτα που αναφερεις, βγαζουμε την λεκανη και την ξαναβαζουμε σωστα.

Θα φωνάξω ενα υδραυλικό , θέλω να μου φτιάξει και στή κουζίνα 2 πράγματα στο νερό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, haris013 είπε

Γύρω στα 80 τη μερα μου είπε . Καλα είναι;

Για τα χρώματα δεν γράφει ποιότητα η μαρκα η προσφορα και φοβαμαι ότι θα είναι οτι να'ναι 

Ποτέ μα ποτέ δεν κάνεις συμφωνία με το μεροκάματο. Του δείχνεις τον χώρο και σου λέει θέλω τόσα λεφτά να τον βάψω και τόσο τα χρώματα. Με το μεροκάματο δεν ξέρεις πόσες μέρες θα κάνει άρα πόσο θα σου κοστίσει στην τελικη. Παθών και μαθων. Εννοείται σου αναφέρει τι χρώματα θα βάλει γιατί υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις σε τιμές και ποιότητα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, mihanikos1 είπε

Ποτέ μα ποτέ δεν κάνεις συμφωνία με το μεροκάματο. Του δείχνεις τον χώρο και σου λέει θέλω τόσα λεφτά να τον βάψω και τόσο τα χρώματα. Με το μεροκάματο δεν ξέρεις πόσες μέρες θα κάνει άρα πόσο θα σου κοστίσει στην τελικη. Παθών και μαθων. Εννοείται σου αναφέρει τι χρώματα θα βάλει γιατί υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις σε τιμές και ποιότητα. 

👍👍👍

Έτσι ακριβώς. 

Όσοι πελάτες μου είχαν πει πήραν μάστορα με μεροκαματο, είτε έκανε παραπάνω μέρες είτε είχαν αλλά θέματα. 

Γ αυτό φωνάζουμε μάστορα, του δείχνουμε τον χωρο, πόσες μέρες θέλεις; (για να ξέρουμε και πόσο θα κάνει περίπου) πόσα χρήματα; και τελείωσε. Ούτε μεροκαματο ούτε τίποτα. 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, meletis_m είπε

Περίπου πρίν 2,5 χρονια έκανα ολική ανακαίνιση στο μπάνιο του διαμερίσματος (35 ετών) είχε διαρροή σωλήνας εσωτερικά με αποτέλεσμα να φουσκώσει.

Έχει εδώ και 1 μήνα που στη βάση της λεκάνης βλέπω νερά, όχι πάντα βέβαια .

Τι χρησιμοποιούμε σιλικόνη αντιμουχλική για μπάνιο αφού είναι στεγνό καλά ; 

 

14 ώρες πριν, bobptz είπε

Μάλλον είναι πιτσιλιές από αλλού.

Αν ήταν διαρροή από το εσωτερικό της λεκάνης, θα είχε συνέχεια νερά.  Εκτός πια κι αν υπάρχει κάποια υπερχείλιση όταν τραβάς το καζανάκι. 

Αυτό θα υπέθετα και εγώ.

Είχα το ίδιο προβλημα και είμουν έτοιμος να ξηλώσω την λεκάνη μέχρι που πρόσεξα ότι έσταζε από το καζανάκι (μόνο όταν το πάταγες και γα λίγο ακόμα μέχρι να "αδειάσει" ενα σημείο) και απλά μαζευόταν γύρω γύρω από τη βάση. Αν πχ δε παταγα το καζανάκι, πχ εφευγα για μια μέρα και ερχόμουν την επόμενη όλα ήταν στεγνα).

Δες αν είναι κάτι τέτοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrLo είπε

Αυτό θα υπέθετα και εγώ.

Είχα το ίδιο προβλημα και είμουν έτοιμος να ξηλώσω την λεκάνη μέχρι που πρόσεξα ότι έσταζε από το καζανάκι (μόνο όταν το πάταγες και γα λίγο ακόμα μέχρι να "αδειάσει" ενα σημείο) και απλά μαζευόταν γύρω γύρω από τη βάση. Αν πχ δε παταγα το καζανάκι, πχ εφευγα για μια μέρα και ερχόμουν την επόμενη όλα ήταν στεγνα).

Δες αν είναι κάτι τέτοιο.

Θα το κοιτάξω και θα επανέλθω , και τι λύση βρήκες ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Θα το κοιτάξω και θα επανέλθω , και τι λύση βρήκες ?

Άλλαξα ένα λαστιχάκι και έσφιξα μια σύνδεση από όπου έσταζε/έχανε λίγο και "γλύφοντας" τη λεκάνη μαζευοταν στη βάση 

(μόνο όταν είχε νερό εκει, δηλαδή μόνο αφού πάταγες το καζανάκι και για λίγο μετά)

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ParhsG είπε

Ο αυτοματος πληρωσης χρειαζεται η οχι; Καποιοι υδραυλικοι ειναι κατα επειδη κολαει.

Εάν πρόκειται για λέβητα πετρελαίου , οπωσδήποτε, εάν πρόκειται για αντλία θερμότητας ή επιτοιχο αερίου , τότε δε βάζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, troi.g είπε

Εάν πρόκειται για λέβητα πετρελαίου , οπωσδήποτε, εάν πρόκειται για αντλία θερμότητας ή επιτοιχο αερίου , τότε δε βάζουμε.

Για πιο λογο ομως; Βαλβιδα αντεπιστροφής και μειωτη πίεσης βαζετε η όχι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Για πιο λογο ομως; Βαλβιδα αντεπιστροφής και μειωτη πίεσης βαζετε η όχι; 

Μειωτης δε χρειάζεται γιατί ο αυτόματος δίνει όσο νερό του ρυθμίσουμε , και επίσης έχει ενσωματωμένο αντεπιστροφο. Οι αντλίες θερμότητας, ή οι επιτοιχοι αερίου , εάν μείνουν από νερό απλά θα σβήσουν και θα βγάλουν error , οπότε δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα, σε έναν κοινο λέβητα ομως , ειδικά όταν το λεβητοστάσιο είναι στη ταράτσα , εάν μείνει από νερό , δεν υπάρχει αυτοματισμός για να σβήσει , με αποτέλεσμα να σπάσει ο λέβητας.

Σε κάποιες χώρες της Ευρώπης , απαγορεύεται να είναι συνδεδεμένος ο αυτόματος πλήρωσης σταθερά στην εγκατάσταση , αλλά να τον συνδέουν με σπιράλ , να γεμίζουν την εγκατάσταση και να τον λύσουν πάλι μετά το γέμισμα. Αυτό το κάνουν διότι υπάρχει μια μικρή περίπτωση , εάν υπάρξει διακοπή νερού , να επιστρέψει νερό του κυκλώματος του καλοριφέρ στο πόσιμο νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, troi.g είπε

Μειωτης δε χρειάζεται γιατί ο αυτόματος δίνει όσο νερό του ρυθμίσουμε , και επίσης έχει ενσωματωμένο αντεπιστροφο. Οι αντλίες θερμότητας, ή οι επιτοιχοι αερίου , εάν μείνουν από νερό απλά θα σβήσουν και θα βγάλουν error , οπότε δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα, σε έναν κοινο λέβητα ομως , ειδικά όταν το λεβητοστάσιο είναι στη ταράτσα , εάν μείνει από νερό , δεν υπάρχει αυτοματισμός για να σβήσει , με αποτέλεσμα να σπάσει ο λέβητας.

Σε κάποιες χώρες της Ευρώπης , απαγορεύεται να είναι συνδεδεμένος ο αυτόματος πλήρωσης σταθερά στην εγκατάσταση , αλλά να τον συνδέουν με σπιράλ , να γεμίζουν την εγκατάσταση και να τον λύσουν πάλι μετά το γέμισμα. Αυτό το κάνουν διότι υπάρχει μια μικρή περίπτωση , εάν υπάρξει διακοπή νερού , να επιστρέψει νερό του κυκλώματος του καλοριφέρ στο πόσιμο νερό.

Εννοω σε επιτοιχιο που δε μπαινει αυτοματος αν βαζετε αντεπιστροφο η μειωτη περα απο τη βανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ParhsG είπε

Εννοω σε επιτοιχιο που δε μπαινει αυτοματος αν βαζετε αντεπιστροφο η μειωτη περα απο τη βανα

Μειωτης σίγουρα δε χρειάζεται γιατί του δίνεις εσύ όσο νερό χρειάζεται, όσον αφορά το αντεπιστροφο, κάποιοι βάζουν , κάποιοι όχι, εγώ βάζω για να έχω ήσυχο το κεφάλι μου. 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, troi.g είπε

Μειωτης σίγουρα δε χρειάζεται γιατί του δίνεις εσύ όσο νερό χρειάζεται, όσον αφορά το αντεπιστροφο, κάποιοι βάζουν , κάποιοι όχι, εγώ βάζω για να έχω ήσυχο το κεφάλι μου. 😉

Με ποιο τροπο του δινεις πίεση που χρειάζεσε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ParhsG είπε

Με ποιο τροπο του δινεις πίεση που χρειάζεσε; 

Στο κάτω μέρος που είναι οι συνδέσεις , υπάρχει κάπου ένα διακοπτακι με το οποίο συμπληρώνεις νερό , και το τσεκαρεις με το μανόμετρο που έχει πάνω το επιτοιχο. Δε στα έχει δείξει ο τεχνικός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...