Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδιά, θέλω να φρεσκάρω τους τοίχους ενός σπιτιού που εχω για να το νοικιάζω, το σπίτι είναι σχετικά μεγάλο και κοιτάω τιμές χρωμάτων πλαστικών , αλλά βλέπω μεγάλη διακύμανση . Άμα πάρω κάποια από αυτές τις μπογιές https://www.leroymerlin.gr/gr/hromata-vernikia-katharistika/hromata-esoterikis-hrisis/plastika-hromata/hroma-esoterikou-horou-berling-16l-leuko-62310003/

 

https://www.leroymerlin.gr/gr/hromata-vernikia-katharistika/hromata-esoterikis-hrisis/plastika-hromata/hroma-esoterikou-horou-16l-leuko-62272224/
 

https://www.leroymerlin.gr/gr/hromata-vernikia-katharistika/hromata-esoterikis-hrisis/plastika-hromata/hroma-esoterikou-horou-16l-leuko-62268773/
 

θα κάνω τι δουλειά μου; Ποια η διαφορά μεταξύ τους; Θέλω να πάρω λευκό χρώμα και λίγο ώχρα ώστε να σπάσει το τελείως λευκό. Θα κάνει τη μείξη ο μάστορας, απλά κοιτάω εγώ για μπογιές γιατί η τιμή που μου έδωσε μου φαίνεται εξωφρενική για δικά του χρώματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, haris013 είπε

Καλησπερα παιδιά, θέλω να φρεσκάρω τους τοίχους ενός σπιτιού που εχω για να το νοικιάζω, το σπίτι είναι σχετικά μεγάλο και κοιτάω τιμές χρωμάτων πλαστικών , αλλά βλέπω μεγάλη διακύμανση . Άμα πάρω κάποια από αυτές τις μπογιές https://www.leroymerlin.gr/gr/hromata-vernikia-katharistika/hromata-esoterikis-hrisis/plastika-hromata/hroma-esoterikou-horou-berling-16l-leuko-62310003/

https://www.leroymerlin.gr/gr/hromata-vernikia-katharistika/hromata-esoterikis-hrisis/plastika-hromata/hroma-esoterikou-horou-16l-leuko-62272224/
 

https://www.leroymerlin.gr/gr/hromata-vernikia-katharistika/hromata-esoterikis-hrisis/plastika-hromata/hroma-esoterikou-horou-16l-leuko-62268773/
 

θα κάνω τι δουλειά μου; Ποια η διαφορά μεταξύ τους; Θέλω να πάρω λευκό χρώμα και λίγο ώχρα ώστε να σπάσει το τελείως λευκό. Θα κάνει τη μείξη ο μάστορας, απλά κοιτάω εγώ για μπογιές γιατί η τιμή που μου έδωσε μου φαίνεται εξωφρενική για δικά του χρώματα 

Στα χρώματα ισχύει πως το ότι πληρώσεις παίρνεις.Το διαπιστώνεις και μόνος σου σε τρία λευκά εσωτερικού της ίδιας μάρκας.Εάν τελικά καταλήξεις σε αυτά να πάρεις φυσικά το πιο ακριβό.

Μία διευκρίνηση και εσωτερικούς τοίχους παίρνουμε απλά πλαστικά ενώ για εξωτερικούς προτιμούμε το 100% ακρυλικό πλαστικό για μεγαλύτερη αντοχή και μεγαλύτερη προστασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, DrLo είπε

Μιας και πιάσατε κουβέντα για εργαλεία Lidl ήθελα να πάρω τον ταινιολειαντηρα που είχε βγάζει πρόσφατα (την Πέμπτη νομίζω) αλλά το αμέλησα το ΣΚ και πήγα σήμερα σε 2 καταστήματα και δε το είχε κανένα . Λογικά εξαντλήθηκε γιατί τη ταμπέλα στο ένα την είδα. Ξέρει κανείς αν έχει ξεμείνει σε κάποιο κατάστημα ?

Δες στα μελίσσια συχνά πυκνά ξεμένουν πράγματα για μέρες (Ειδικά στα εργαλεία...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, papoys1 είπε

Στα χρώματα ισχύει πως το ότι πληρώσεις παίρνεις.Το διαπιστώνεις και μόνος σου σε τρία λευκά εσωτερικού της ίδιας μάρκας.Εάν τελικά καταλήξεις σε αυτά να πάρεις φυσικά το πιο ακριβό.

Μία διευκρίνηση και εσωτερικούς τοίχους παίρνουμε απλά πλαστικά ενώ για εξωτερικούς προτιμούμε το 100% ακρυλικό πλαστικό για μεγαλύτερη αντοχή και μεγαλύτερη προστασία.

έχει κάποιος εμπειρία από "φτηνά" χρώματα; έχετε να προτείνετε κάτι vfm;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, haris013 είπε

έχει κάποιος εμπειρία από "φτηνά" χρώματα; έχετε να προτείνετε κάτι vfm;

Μάρκες του εκάστοτε καταστήματος είναι φθηνά. 

Πχ χρώμα praktiker και τέτοια. Αλλά από ποιότητα.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, haris013 είπε

Ποια η διαφορά μεταξύ τους; Θέλω να πάρω λευκό χρώμα και λίγο ώχρα ώστε να σπάσει το τελείως λευκό. Θα κάνει τη μείξη ο μάστορας, απλά κοιτάω εγώ για μπογιές γιατί η τιμή που μου έδωσε μου φαίνεται εξωφρενική για δικά του χρώματα 

Σχετικά με το χρώμα και το θέμα "λευκό vs χρώμα"

Δε ξέρω τι ισχύει με τα χρώματα αυτά που έβαλες link ή για χρώματα που κάνει κάποιος ο ίδιος μίξη

αλλά για χρώματα μηχανής πχ Vivecrhorm neopal 

θα δεις πχ στο e-shop του praktiker

ότι υπάρχει το 

ΧΡΩΜΑ VIVECHROM SUPER NEOPAL ΛΕΥΚΟ 10+1LT ΔΩΡΟ με 39,99

ΧΡΩΜΑ VIVECHROM SUPER NEOPAL ΒΑΣΗ P, 10LT με 45,99

ΧΡΩΜΑ VIVECHROM SUPER NEOPAL ΒΑΣΗ D, 10LT με 61,90

ΧΡΩΜΑ VIVECHROM SUPER NEOPAL ΒΑΣΗ TR, 10LT me 65,90

η διαφορά είναι η εξής

το λευκο ... είναι το λευκό. Δε παίρνει χρώμα (ή τουλάχιστον αυτό πουλάει η vivecrhom)

αν θες χρώμα θα πάρεις μια "βαση" και θα διαλέξεις το χρώμα που παίρνει . Αυτό έχει να κάνει με το πόσο "σκούρο" είναι το κάθε χρώμα.

image.png

Τα απαλά χρώματα για τοίχους σπιτιών κατά κανονα πάνε με τη "βαση P". Τώρα αν θες πχ σκούρο γρι τύπου σχεδόν μαυρο ίσως να πρέπει να πάρεις τη "βάση TR". Η διαφορά δηλαδή των βάσεων είναι πόσο σκούρα απόχρωση "σηκώνουν"

.

Τι τιμή σου έδωσε?

 

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, paylidis είπε

Δες στα μελίσσια συχνά πυκνά ξεμένουν πράγματα για μέρες (Ειδικά στα εργαλεία...)

Thanks

Πήγα σήμερα από εκεί μετά τη δουλειά και το βρήκα. 3 κομμάτια είχαν μείνει.

Όντως στα εργαλεία είχε πολύ μεγαλύτερες ποσότητες ανα κωδικό σε σχέση με τα άλλα καταστήματα που πηγαίνω.

Αυτό το router ποθ έχουν αυτές τις μέρες, παίζει να είχανε 40-50 κομμάτια.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως εχει δοκιμασει κανεις κολλα που στεγνωνει με φακο UV?

Βλεπω αρκετες στα κινεζοσαιτ σε νορμαλ τιμη αν κανει οσα υποσχεται.

Αλλα διαβαζω μερικες κριτικες οτι δεν βασταει τιποτα - και αλλους οτι κολλαει μια χαρα.

Τωρα τι να πιστεψεις? τους δεκα κακους η τους δεκα καλους?

Πριν γινω εγω beta tester ειπα να ρωτησω μηπως την εχει δοκιμασει καποιος εδω μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, DrLo είπε

Σχετικά με το χρώμα και το θέμα "λευκό vs χρώμα"

Δε ξέρω τι ισχύει με τα χρώματα αυτά που έβαλες link ή για χρώματα που κάνει κάποιος ο ίδιος μίξη

αλλά για χρώματα μηχανής πχ Vivecrhorm neopal 

θα δεις πχ στο e-shop του praktiker

ότι υπάρχει το 

ΧΡΩΜΑ VIVECHROM SUPER NEOPAL ΛΕΥΚΟ 10+1LT ΔΩΡΟ με 39,99

ΧΡΩΜΑ VIVECHROM SUPER NEOPAL ΒΑΣΗ P, 10LT με 45,99

ΧΡΩΜΑ VIVECHROM SUPER NEOPAL ΒΑΣΗ D, 10LT με 61,90

ΧΡΩΜΑ VIVECHROM SUPER NEOPAL ΒΑΣΗ TR, 10LT me 65,90

η διαφορά είναι η εξής

το λευκο ... είναι το λευκό. Δε παίρνει χρώμα (ή τουλάχιστον αυτό πουλάει η vivecrhom)

αν θες χρώμα θα πάρεις μια "βαση" και θα διαλέξεις το χρώμα που παίρνει . Αυτό έχει να κάνει με το πόσο "σκούρο" είναι το κάθε χρώμα.

image.png

Τα απαλά χρώματα για τοίχους σπιτιών κατά κανονα πάνε με τη "βαση P". Τώρα αν θες πχ σκούρο γρι τύπου σχεδόν μαυρο ίσως να πρέπει να πάρεις τη "βάση TR". Η διαφορά δηλαδή των βάσεων είναι πόσο σκούρα απόχρωση "σηκώνουν"

.

Τι τιμή σου έδωσε?

75 ευρώ τα 15λιτρα για εενα σπασμένο άσπρο. Ειναι ασπρο με λίγο ώχρα αλλα Όχι φτιαγμένο σε μηχανή, θα κάνει αυτός τη μειξη 

Θελω τουλάχιστον 3 15λιτρους κουβάδες μου ειπε για να καλύψω τοίχους σπιτιου γύρω στα 100 τμ

Επεξ/σία από haris013
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, haris013 είπε

75 ευρώ τα 15λιτρα για εενα σπασμένο άσπρο. Ειναι ασπρο με λίγο ώχρα αλλα Όχι φτιαγμένο σε μηχανή, θα κάνει αυτός τη μειξη 

Θελω τουλάχιστον 3 15λιτρους κουβάδες μου ειπε για να καλύψω τοίχους σπιτιου γύρω στα 100 τμ

εννοείς τιμή τα χρωματα μόνο?

Κοίτα αν το πάρεις εντελώς αναλόγικά (λέμε τωρα), η βάση Ρ της vivechrom θα έβγαιναν τα 15 λίτρα 69 ευρω σε τιμές praktiker 

Αν δεχθουμε ότι θα είναι τις ίδιας ποιότητας δεν είναι και "εξωφρενική" τιμή.

.

Τώρα αν πάρει το 15 κιλο , το απλό από το λευκό το χρώμα του leroy merlin και απλά του προσθέσει μια μικρή χρωστική (δε ξέρω αν γίνεται έτσι) τότε ναι είναι πολλά.

.

Βέβαια τα πολλά λεφτά είναι τα εργατικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, DrLo είπε

εννοείς τιμή τα χρωματα μόνο?

Κοίτα αν το πάρεις εντελώς αναλόγικά (λέμε τωρα), η βάση Ρ της vivechrom θα έβγαιναν τα 15 λίτρα 69 ευρω σε τιμές praktiker 

Αν δεχθουμε ότι θα είναι τις ίδιας ποιότητας δεν είναι και "εξωφρενική" τιμή.

.

Τώρα αν πάρει το 15 κιλο , το απλό από το λευκό το χρώμα του leroy merlin και απλά του προσθέσει μια μικρή χρωστική (δε ξέρω αν γίνεται έτσι) τότε ναι είναι πολλά.

.

Βέβαια τα πολλά λεφτά είναι τα εργατικά

Γύρω στα 80 τη μερα μου είπε . Καλα είναι;

Για τα χρώματα δεν γράφει ποιότητα η μαρκα η προσφορα και φοβαμαι ότι θα είναι οτι να'ναι 

Επεξ/σία από haris013
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, haris013 είπε

Γύρω στα 80 τη μερα μου είπε . Καλα είναι;

Τι να σου πω, δε ξέρω.

Προσωπικα βάφω ο ίδιος. (Αυτές τις μέρες βάφω μάλιστα κάποια δωμάτια στο σπίτι μου)

Προσωπικά θα έπερνα 3 15 κιλα (ή ξέρω γω 4 10lt) vivechrom και θα έβαφα μόνος μου, όχι τόσο για το κόστος απλά γιατί μ' αρέσει να "μαστορευω" και έχω έτσι κι αλλιώς αρκετά εργαλεία, υλικά κλπ

9 λεπτά πριν, haris013 είπε

Για τα χρώματα δεν γράφει ποιότητα η μαρκα η προσφορα και φοβαμαι ότι θα είναι οτι να'ναι 

Αυτό πρεπει θεωρώ σιγουρα να το γράψει.

.

Επίσης, αν και δε ξέρω ποιά είναι η συνήθης πρακτική, δε θα ζήταγα τιμή / μέρα.

Θα προτιμούσα φιξ τιμή (ή αντίστοιχα / τμ)

Σου έχει πει ότι χρειάζομαι Χ μέρες?

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα. Έχετε να προτείνετε κάποιον αξιόπιστο ηλεκτρονικό μετρητή κατανάλωσης ηλ. ενέργειας ράγας; Θέλω να τον βάλω στον πίνακα του σπιτιού μου (μονοφασικός) για να παίρνω μετρήσεις και να τις συγκρίνω με αυτές του "έξυπνου" ηλεκτρονικού ρολογιού που πρόσφατα μας εγκατέστησε ο ΔΕΔΔΗΕ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπου πρίν 2,5 χρονια έκανα ολική ανακαίνιση στο μπάνιο του διαμερίσματος (35 ετών) είχε διαρροή σωλήνας εσωτερικά με αποτέλεσμα να φουσκώσει.

Έχει εδώ και 1 μήνα που στη βάση της λεκάνης βλέπω νερά, όχι πάντα βέβαια .

Τι χρησιμοποιούμε σιλικόνη αντιμουχλική για μπάνιο αφού είναι στεγνό καλά ; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Έχει εδώ και 1 μήνα που στη βάση της λεκάνης βλέπω νερά, όχι πάντα βέβαια .

Μάλλον είναι πιτσιλιές από αλλού.

Αν ήταν διαρροή από το εσωτερικό της λεκάνης, θα είχε συνέχεια νερά.  Εκτός πια κι αν υπάρχει κάποια υπερχείλιση όταν τραβάς το καζανάκι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...