Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, theripper7 είπε

Η ηλεκτρολογικη εγκατάσταση είναι καινούργια άρα έχει όλα τα απαραίτητα στοιχεία για την προστασία του καυστήρα. 

Η καινούργια εγκατάσταση δεν είναι εγγύηση αν αυτός που την έκανε δεν είναι σωστός επαγγελματίας.
Πέσαμε κι εμείς σε "επαγγελματία ηλεκτρολόγο" για το καινούργιο σπίτι, αλλά είναι θαύμα που δεν κάηκε το σπίτι και δεν σκοτώθηκε κανείς με αυτά που έκανε!
Θα αναφέρω μόνο ένα. Δεν είχε καν συνδέσει τη γείωση που μπαίνει περιμετρικά στα θεμέλια! Αλλά και όλη η εγκατάσταση ήταν ένα ατέλειωτο χάος με εγκληματικά λάθη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ηλεκτρολογικη εγκατάσταση έγινε πριν 7 χρόνια και μέχρι τώρα λειτουργούσε μια χαρά. Αύριο θα βγάλω την αντλία πετρελαίου να δω αν γυρίζει, αν και η αντλία με το κομπλερ είναι καινούργια. Επίσης άλλαξα και τον πυκνωτή εκκίνησης μηπως έχει καεί και πάλι δεν ξεκινάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, theripper7 είπε

Επίσης άλλαξα και τον πυκνωτή εκκίνησης μηπως έχει καεί και πάλι δεν ξεκινάει.

οι κινητήρες αυτοί λειτουργούν με πυκνωτή λειτουργίας (συνήθως είναι άσπρος με πλαστικό περίβλημα Ο εκκίνησης συνδυάζεται μόνο με ανάλογο ρελε) Αν έχει καεί τύλιγμα από το γενικό η την κυρία δεν θα ξεκινήσει ποτέ Αν έχει καεί η βοηθητική με λίγο βοήθεια θα ξεκινήσει χωρίς να σημαίνει οτι θα λειτουργεί σωστά Η τροφοδοσία πρέπει να γίνει μόνο στον κινητήρα και να μην μεσολαβούν άλλα εξαρτήματα και από μια σωστή πηγή τάσης (πρίζα - παροχή) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι δυο καυστήρες λειτουργούν τέλεια το πρόβλημα ήταν στις αντλίες πετρελαίου, είχαν κολλήσει και οι δυο και δεν άφηναν το μοτέρ να γυρίσει. Το μόνο περίεργο είναι ότι η μια αντλία είναι καινούργια και και κόλλησε μετά από 2 εβδομάδες λειτουργίας. Αύριο θα πάω να την αλλάξω στο κατάστημα που την πήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να μου προτεινετε διακοπτακι(καλοριφερ) πετσετοκρεμαστρας το οποιο να μη καταναλωνει καθολου χωρο (να μην προεξεχει παραπανω απο την πετσετοκρεμαστρα) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2020 στις 12:12 ΜΜ, paylidis είπε

εχεις κανεναν αφυγραντηρα εστω δανεικο να τον ριξεις μεσα με μπαλαντεζα κανα 2 βραδια;

δεν μπορω να το κανω αυτο, το αυτοκινητο ειναι στο δρομο, θα το αφησω ανοικτο και με καλωδιο στο πεζοδρομιο?

Τελικα το εκανα αρχικα με πετσετες, μαζεψα οτι μπορουσα και μετα με σεσουαρ τα υπολοιπα.

Δεν εχει στεγνωσει 100% ομως το πολυ κυμα το μαζεψα.

Εκεινο που φοβαμαι ειναι να μην εχει γινει αλλη ζημια, αλλιως ολα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tornado είπε

δεν μπορω να το κανω αυτο, το αυτοκινητο ειναι στο δρομο, θα το αφησω ανοικτο και με καλωδιο στο πεζοδρομιο?

Τελικα το εκανα αρχικα με πετσετες, μαζεψα οτι μπορουσα και μετα με σεσουαρ τα υπολοιπα.

Δεν εχει στεγνωσει 100% ομως το πολυ κυμα το μαζεψα.

Εκεινο που φοβαμαι ειναι να μην εχει γινει αλλη ζημια, αλλιως ολα καλα.

Συνήθως αν βγάλουμε τα λάστιχα από τις πόρτες στην κάτω πλευρά ανασηκώνονται λίγο οι μοκέτες να βάλεις τουλάχιστον καμιά πετσέτα στεγνή από κάτω να σου πάρει λίγο την πολύ υγρασία γιατί αν μείνει με τον καιρό θα μυρίζει το αυτοκίνητο άσχημα.

Όσο μπορείς στέγνωσέ το ακόμη ανοίγοντας τις πόρτες και να φυσάς τις μοκέτες με κάποιο εργαλείο που φυσάει αέρα αν μπορείς και από την κάτω μεριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2020 στις 8:32 ΠΜ, paylidis είπε

Το έχω πάρει αλλά δε το έχω χρησιμοποιήσει γιατί βολεύομαι με ένα parkside επαναφορτιζόμενο. Φίλος που μου το πρότεινε μου είπε είναι αντίστοιχο άλλων με 30-40€ στην αγορά 

Ξέρουμε που μπορούμε να βρούμε μύτες ανταλλακτικές πέρα από ότι έχει στη συσκευασία;

Στις 21/1/2020 στις 9:59 ΜΜ, zio10 είπε

Το κολλητήρι που έχει αύριο στα lidl είναι καλό ή δεν αξίζει να πάω μόνο γι'αυτό; Είχα ένα σταθμό κόλλησης αλλά τον πούλησα κι έχω ξεμείνει με ένα παλιό της πλάκας...

Πήγα το αγόρασα σήμερα , για ερασιτεχνική χρήση το θέλω (φοιτητής πληροφορικής και να μάθω) , ψάχνω να δω που μπορώ να βρω ανταλλακτικές μύτες επιπλέον.

Γιατί λόγω μη εμπειρίας χρήσης θα τις αλλάξω γρηγορα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, meletis_m είπε

Ξέρουμε που μπορούμε να βρούμε μύτες ανταλλακτικές πέρα από ότι έχει στη συσκευασία;

 

Πιθανότατα στο σερβις (houston service ειναι για τα πιο πολλα τους είδη), δες το μανιουαλ κ παρε ενα τηλ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, paylidis είπε
 

Πιθανότατα στο σερβις (houston service ειναι για τα πιο πολλα τους είδη), δες το μανιουαλ κ παρε ενα τηλ...

Τούς έστειλα email , αυριο θα τους πάρω και τηλέφωνο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, meletis_m είπε

Ξέρουμε που μπορούμε να βρούμε μύτες ανταλλακτικές πέρα από ότι έχει στη συσκευασία;

Πήγα το αγόρασα σήμερα , για ερασιτεχνική χρήση το θέλω (φοιτητής πληροφορικής και να μάθω) , ψάχνω να δω που μπορώ να βρω ανταλλακτικές μύτες επιπλέον.

Γιατί λόγω μη εμπειρίας χρήσης θα τις αλλάξω γρηγορα

Μπορεί και σε μαγαζί με ηλεκτρονικά. Έχουν μύτες, δεν ταιριάζουν όλες σε όλα αλλά αν πας με τη μύτη μπορεί να βρεις.

Και στα praktiker έχω δει μερικές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/1/2020 στις 5:52 ΜΜ, kostakiss είπε

θελω να μου προτεινετε διακοπτακι(καλοριφερ) πετσετοκρεμαστρας το οποιο να μη καταναλωνει καθολου χωρο (να μην προεξεχει παραπανω απο την πετσετοκρεμαστρα) .

Brass form 643. Καλό και μικρό. Αν δε βολέψει αυτό ρώτα υδραυλικό αν έχει δουλέψει κάτι άλλο μικροτερο

Επεξ/σία από john_petrucci7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Εχθές παρατήρησα ότι όταν ζεσταίνεται η κεραμική εστία μου αρχίζει και ζεσταίνεται και το υπόλοιπο γυαλί γυρω από το μάτι σε υπερβολικό βαθμό σε σημείο να μην μπορείς να το ακομπησεις. Είναι λογικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και πιάσατε κουβέντα για εργαλεία Lidl ήθελα να πάρω τον ταινιολειαντηρα που είχε βγάζει πρόσφατα (την Πέμπτη νομίζω) αλλά το αμέλησα το ΣΚ και πήγα σήμερα σε 2 καταστήματα και δε το είχε κανένα . Λογικά εξαντλήθηκε γιατί τη ταμπέλα στο ένα την είδα. Ξέρει κανείς αν έχει ξεμείνει σε κάποιο κατάστημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...