Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως θα έκανα ότι μπορούσα για να το κρατήσω το σύστημα σε λειτουργία και για ψύξη και για θέρμανση.

Ρώτησε την εταιρεία (Carrier) πως μπορεί να γίνει και τι μπορεί να αναβαθμιστεί για να γίνει ενεργειακά πιο αποδοτικό. Πάρε και μια οικονομική προσφορά κι αν δεν σου κάνει, μόνο τότε εξετάζεις άλλες λύσεις.

Για Αθήνα και μάλιστα Ν. Προάστια το A/C είναι η ιδανική λύση. Αν περισσεύουν χρήματα καλύτερα να γίνουν μονώσεις (φαντάζομαι λόγω παλαιότητας θα πάσχει το ακίνητο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, paylidis είπε

Για εμενα δεν εχει νοημα να το κρατήσεις. Οπως λες εχει μια παροχή μονο του με ότι αυτό σημαίνει οικονομικά...

Ειναι πολυ προτιμότερο να πας σε καποιο συστημα αντλίας θερμότητας ή ΦΑ ή συνδυασμού αυτών των 2 εφόσον σε νοιαζει και το αισθητικό αποτελεσμα (εμενα πχ δε μου αρεσουν ιδιαίτερα να κρεμονται εξωτερικες μοναδες κλιματιστικών στις προσοψεις αλλα τι να κανεις αναγκαίο κακο πολλες φορες). Εναλλακτικα δικο σου λεβητα ΦΑ στο μπαλκονι και μονάδες κλιματιστικών όπου απαιτείται...

Το σύστημα αντλιας θερμότητας δε το ήξερα. Τωρα το έψαχνα λίγο να δω τι ειναι και μοιαζει πολύ συμπαθητικό. Εχει και ζεστό νερό αν θες από ότι κατάλαβα. 

 

2 ώρες πριν, Doubt είπε

Εγώ πάντως θα έκανα ότι μπορούσα για να το κρατήσω το σύστημα σε λειτουργία και για ψύξη και για θέρμανση.

Ρώτησε την εταιρεία (Carrier) πως μπορεί να γίνει και τι μπορεί να αναβαθμιστεί για να γίνει ενεργειακά πιο αποδοτικό. Πάρε και μια οικονομική προσφορά κι αν δεν σου κάνει, μόνο τότε εξετάζεις άλλες λύσεις.

Για Αθήνα και μάλιστα Ν. Προάστια το A/C είναι η ιδανική λύση. Αν περισσεύουν χρήματα καλύτερα να γίνουν μονώσεις (φαντάζομαι λόγω παλαιότητας θα πάσχει το ακίνητο).

Βασικά με ενδιαφέρει να κρατήσω το συστημα fan coil αεραγωγών. Τωρα αν ειναι με κλιματισμό, αντλία θερμότητας ή κάτι άλλο, δε με νοιαζει. Βεβαια θα κοιτάξω α) ποιο ειναι πιο οικονομικο στη χρήση. Εχουμε μωρο και φέτος το καλοριφερ ΦΑ στο σπιτι που νοικιαζουμε πάει σύννεφο (καμια 20αρια ωρες/μέρα) β) ποιο βγάζει πιο καλή θερμότητα , δηλαδή ίσως να μη ξηραίνει τόσο την ατμόσφαιρα. Αν δε κάνω λαθος τα κεντρικά κλιματιστικά κανουν και ανανέωση αέρα και λένε κανουν πιο ευχάριστο κλίμα από τα κλασσικά κλιματιστικά τουλάχιστον.
Μονωση, μόνο κουφώματα θα αλλάξω. Δε θα κανω προσόψεις γιατι η πολυκατοικια έχει χαρακτηριστικη υφή που θα αλλάξει προσοψη νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, a_f_a είπε

Βασικά με ενδιαφέρει να κρατήσω το συστημα fan coil αεραγωγών. Τωρα αν ειναι με κλιματισμό, αντλία θερμότητας ή κάτι άλλο, δε με νοιαζει. Βεβαια θα κοιτάξω α) ποιο ειναι πιο οικονομικο στη χρήση. Εχουμε μωρο και φέτος το καλοριφερ ΦΑ στο σπιτι που νοικιαζουμε πάει σύννεφο (καμια 20αρια ωρες/μέρα) β) ποιο βγάζει πιο καλή θερμότητα , δηλαδή ίσως να μη ξηραίνει τόσο την ατμόσφαιρα. Αν δε κάνω λαθος τα κεντρικά κλιματιστικά κανουν και ανανέωση αέρα και λένε κανουν πιο ευχάριστο κλίμα από τα κλασσικά κλιματιστικά τουλάχιστον.
Μονωση, μόνο κουφώματα θα αλλάξω. Δε θα κανω προσόψεις γιατι η πολυκατοικια έχει χαρακτηριστικη υφή που θα αλλάξει προσοψη νομίζω.

Πιστεύω πως η εταιρεία θα δείξει μεγάλο ενδιαφέρον για το σύστημα, δεν είναι τίποτα τυχαίοι

Αναφορά σε κείμενο

Willis Carrier is credited with inventing modern air conditioning in 1902

https://en.wikipedia.org/wiki/Carrier_Corporation

Όταν αλλάξεις κουφώματα δες μήπως στο ενδιάμεσο του διπλού εξωτερικού τοίχου υπάρχει μονωτικό υλικό ή αν μπορεί να μπει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, VagAnd είπε

Νομίζω πως το θερμαντικό στοιχειο νερου σημαίνει πως έχεις αντλία θερμότητας

Ευχαριστώ για τη πληροφορία

3 ώρες πριν, Doubt είπε

Πιστεύω πως η εταιρεία θα δείξει μεγάλο ενδιαφέρον για το σύστημα, δεν είναι τίποτα τυχαίοι

Και εγω έτσι πιστέυω Doubt! Νομιζω καπου είδα απόδιεξη από το τελευταιο σερβις το 2005...
Αν και εχω μια προτίμηση προς Ιαπωνικά μηχανήματα γενικά ☺️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάποιος να προτείνει φτηνό ψηφιακό θερμοστάτη καλοριφέρ; Ή γίνεται κάτι να διορθωθούν οι απλοί που έχω τώρα; Ανάβουν περίπου όποτε θέλουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, zio10 είπε

Έχει κάποιος να προτείνει φτηνό ψηφιακό θερμοστάτη καλοριφέρ; Ή γίνεται κάτι να διορθωθούν οι απλοί που έχω τώρα; Ανάβουν περίπου όποτε θέλουν...

Οι siemens δεν ειναι πολυ ακριβοι και ειναι της μοδας.  https://www.skroutz.gr/c/1194/temperature_control/m/79/Siemens.html

Υπαρχει και ο αντιλογος χωρις κάποια επιστημονικη βαση που λεει πως δε χρειάζεται θερμοστάτης, έχω δει σπιτια χωρις θερμοστατη και μου λενε τι μαλακίες λες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Οι siemens δεν ειναι πολυ ακριβοι και ειναι της μοδας.  https://www.skroutz.gr/c/1194/temperature_control/m/79/Siemens.html

Υπαρχει και ο αντιλογος χωρις κάποια επιστημονικη βαση που λεει πως δε χρειάζεται θερμοστάτης, έχω δει σπιτια χωρις θερμοστατη και μου λενε τι μαλακίες λες.

Και πώς ανοιγοκλείνει η θέρμανση χωρίς θερμοστάτη; Ανοίγουν και κλείνουν χειροκίνητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ParhsG είπε

Ναι βγαινουν εξω.

Τηλεχειριστήριο για την τηλεόραση χρησιμοποιούν ή αλλάζουν κανάλια από τα κουμπιά της;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Τηλεχειριστήριο για την τηλεόραση χρησιμοποιούν ή αλλάζουν κανάλια από τα κουμπιά της;

Ε μη το ψαχνεις προσπαθουν να κανουν οικονομια με λαθος τροπο πολλοι.Μπορει να αλλαζουν πχ απο πετρελαιο σε ξυλολεβητες/πελλετ / αερια / αντλια και δε δινουν λεφτα για βασικα πραγματα πχ θερμοστατες, θερμοστατικες που ειναι must σε ευρωπη, μονωση κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, zio10 είπε

Έχει κάποιος να προτείνει φτηνό ψηφιακό θερμοστάτη καλοριφέρ; Ή γίνεται κάτι να διορθωθούν οι απλοί που έχω τώρα; Ανάβουν περίπου όποτε θέλουν...

Αυτό έψαχνα κι εγώ και πήρα

https://www.skroutz.gr/s/5969884/Olympia-Electronics-BS-812.html

Από Καυκάς.

Μια χαρά συσκευή φαίνεται και με πολλές δυνατότητες για την τιμή της.

*Ελληνική εταιρεία, είναι ο 3ος τους που αγοράζω.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
20 minutes ago, ParhsG said:

Ναι βγαινουν εξω.

Και όταν νοιώθουν ζεστή βγαίνουν έξω τον κλείνουν και μετά ξαναβγαίνουν να τον ανοίξουν όταν ξαναπέσει; 

Καταπληκτική οικονομία, ίσως και Darwin award θα έλεγα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Αυτό έψαχνα κι εγώ και πήρα

https://www.skroutz.gr/s/5969884/Olympia-Electronics-BS-812.html

Από Καυκάς.

Μια χαρά συσκευή φαίνεται και με πολλές δυνατότητες για την τιμή της.

*Ελληνική εταιρεία, είναι ο 3ος τους που αγοράζω.

Της ίδιας εταιρείας είναι αυτοί που έχει τώρα το σπίτι αλλά δεν δουλεύουν σωστά. Είναι οι απλοί όμως. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...