Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, VagAnd είπε

Γιατι να έιναι στην ιδια κατάσταση ο ουδέτερος?

Γιατί να μην είναι;

Ότι φορτίο περνάει από το καλώδιο της φάσης περνάει και από του ουδετέρου. Αν το ένα υπερφορτώνεται θα υπερφορτώνεται και το άλλο.

Δε μπορεί κανείς να πει από μια φωτογραφία αλλά θα υπέθετα ότι στο σημείο της σύνδεσης κάτι δεν πατούσε καλά, ή έγινε κάποιο βραχυκύλωμα ή τέλως πάντων τοπικά είχε αυξημένη θερμοκρασία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το κολλητήρι που έχει αύριο στα lidl είναι καλό ή δεν αξίζει να πάω μόνο γι'αυτό; Είχα ένα σταθμό κόλλησης αλλά τον πούλησα κι έχω ξεμείνει με ένα παλιό της πλάκας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zio10 είπε

Το κολλητήρι που έχει αύριο στα lidl είναι καλό ή δεν αξίζει να πάω μόνο γι'αυτό; Είχα ένα σταθμό κόλλησης αλλά τον πούλησα κι έχω ξεμείνει με ένα παλιό της πλάκας...

Για απλές δουλειές μια χαρά είναι , για πιο εξειδικευμένες δεν εχω τις γνώσεις να απαντήσω

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα φίλοι μου χαλαρώστε πέσατε να με φάτε άλλος έγραψε ότι έβαλα σίδερο σόμπα πλυντήριο τα πάντα όλα.. Τίποτα από αυτα δεν έβαλα. Η πρίζα ήταν του απορροφητηρα. Ξαφνικά πριν μέρες άρχισαν τα φώτα του να τρεμοπαίζουν κ δεν ξανααναψε ποτέ. Υπέθεσα ότι κάηκε μιας κ ήταν νεκρός κ η πρίζα εξωτερικά ήταν μια χαρά. Πήρα αντιπροσωπεία ήρθε τεχνικός κ απλά η πρίζα ήταν ότι να ναι κ δεν άντεξε το φορτίο!no name τελείως χωρίς καμία προδιαγραφή γραμμένη επάνω της. Ήταν η μόνη πρίζα σε όλο το σπίτι που δεν αγοράστηκε από τον πεθερό μου.... Έκλεισα γενικό έκοψα το καλώδιο έβαλα καλή πρίζα legrand κ όλα μια χαρά. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χε χε

δε λειτουργείς καλά αυτές τις ώρες μάλλον. Συμβαίνει και στους καλύτερους.

πέσε για ύπνο

1 ώρα πριν, VagAnd είπε

Διορθώθηκε απο τον @DrLo 

 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, zio10 said:

Το κολλητήρι που έχει αύριο στα lidl είναι καλό ή δεν αξίζει να πάω μόνο γι'αυτό; Είχα ένα σταθμό κόλλησης αλλά τον πούλησα κι έχω ξεμείνει με ένα παλιό της πλάκας...

Πολύ καλό για τα λεφτά του το είχα πάρει την προηγούμενη φορά.Έχει και συρματάκι για κόλημα μέσα.

Επίσης σε πολύ καλή τιμή έχει και τα γωνιακά τσοκ με 6 ευρώ το ένα για όποιον χρειάζεται.

 

 

Με την ευκαιρία θα ήθελα να πω να μην αγοράζετε πρίζες , πολύμπιζα  , φις κ.λ.π. κινέζικα.

Είναι επικίνδυνα.Θυμάμαι είχα πάρει ένα πολύμπιζο δεν θυμάμει τι είχα συνδέσει και έπεσε η ασφάλεια.Ευτυχώς.Το άνοιξα και μέσα για επαφές είχε κάτι λάμάκια λεπτά σαν τσιγαρόχαρτο αντί για καλώδια.ότι νάναι λέμε.

Αν έχετε τέτοια όπως η πρίζα του συμφουρμίτη πετάχτε τα αμέσως.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, zio10 είπε

Το κολλητήρι που έχει αύριο στα lidl είναι καλό ή δεν αξίζει να πάω μόνο γι'αυτό; Είχα ένα σταθμό κόλλησης αλλά τον πούλησα κι έχω ξεμείνει με ένα παλιό της πλάκας...

Το έχω πάρει αλλά δε το έχω χρησιμοποιήσει γιατί βολεύομαι με ένα parkside επαναφορτιζόμενο. Φίλος που μου το πρότεινε μου είπε είναι αντίστοιχο άλλων με 30-40€ στην αγορά 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Πολύ καλό για τα λεφτά του το είχα πάρει την προηγούμενη φορά.Έχει και συρματάκι για κόλημα μέσα.

Επίσης σε πολύ καλή τιμή έχει και τα γωνιακά τσοκ με 6 ευρώ το ένα για όποιον χρειάζεται.

Με την ευκαιρία θα ήθελα να πω να μην αγοράζετε πρίζες , πολύμπιζα  , φις κ.λ.π. κινέζικα.

Είναι επικίνδυνα.Θυμάμαι είχα πάρει ένα πολύμπιζο δεν θυμάμει τι είχα συνδέσει και έπεσε η ασφάλεια.Ευτυχώς.Το άνοιξα και μέσα για επαφές είχε κάτι λάμάκια λεπτά σαν τσιγαρόχαρτο αντί για καλώδια.ότι νάναι λέμε.

Αν έχετε τέτοια όπως η πρίζα του συμφουρμίτη πετάχτε τα αμέσως.

Όλα ταα πολύμπριζα λαμάκια έχουν μέσα. Έτσι πρέπει να είναι.

Και οι ηλεκτρικοί πίνακες "λαμάκια" έχουν μεσα.

Το αν είναι λεπτά ή όχι είναι άλλο θέμα.

Στα κινέζικα πολύπριζα δεν είναι τόσο το θέμα στο πολυμπριζο το ίδιο αλλά στο καλώδιο του που είναι συνήθως εξαιρετικά πιο λεπτό από αυτό που χρειάζεται για τη χρήση που τους γίνεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια απορία ελαφρά άσχετη... 

Εμπασε νερά το αυτοκίνητο,  το πήγα συνεργείο και μου σφράγισε τα κενά, αλλά έχει παραμείνει νερό στη μοκέτα. 

Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να τα βγάλω?

Προσπάθησα με αεροθερμο τζιφος...

Επόμενο σενάριο,  με σεσουάρ,  καλυτερα αλλά δεν τα κατάφερα 100%

Τι άλλο να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tornado είπε

Και μια απορία ελαφρά άσχετη... 

Εμπασε νερά το αυτοκίνητο,  το πήγα συνεργείο και μου σφράγισε τα κενά, αλλά έχει παραμείνει νερό στη μοκέτα. 

Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να τα βγάλω?

Προσπάθησα με αεροθερμο τζιφος...

Επόμενο σενάριο,  με σεσουάρ,  καλυτερα αλλά δεν τα κατάφερα 100%

Τι άλλο να κάνω?

Τωρα που έχει κρύο κ υγρασία θεωρώ θα είναι πιο δύσκολο. Δοκίμασε να έχεις στο φουλ το ac να χτυπάει στα πόδια, εάν έχει αυτή την επιλογή, κ ταυτόχρονα να το ζεσταίνεις με το πιστολάκι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, original911 είπε

Τωρα που έχει κρύο κ υγρασία θεωρώ θα είναι πιο δύσκολο. Δοκίμασε να έχεις στο φουλ το ac να χτυπάει στα πόδια, εάν έχει αυτή την επιλογή, κ ταυτόχρονα να το ζεσταίνεις με το πιστολάκι. 

Το ac επειδή κάνει και αφύγρανση είναι η καλύτερη λύση ,μετά πας σε πλυντήριο αυτοκινητων που κάνουν βιολογικό καθαρισμό που έχουν ειδικές θερμαντικές συσκευές για να στεγνώνουν το εσωτερικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tornado είπε

Και μια απορία ελαφρά άσχετη... 

Εμπασε νερά το αυτοκίνητο,  το πήγα συνεργείο και μου σφράγισε τα κενά, αλλά έχει παραμείνει νερό στη μοκέτα. 

Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να τα βγάλω?

Προσπάθησα με αεροθερμο τζιφος...

Επόμενο σενάριο,  με σεσουάρ,  καλυτερα αλλά δεν τα κατάφερα 100%

Τι άλλο να κάνω?

εχεις κανεναν αφυγραντηρα εστω δανεικο να τον ριξεις μεσα με μπαλαντεζα κανα 2 βραδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΣ ΣΕ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΤΟΥ '66

Μιας και λοιπον αρχίζουμε να κοιταμε κατόψεις, συζητάμε χαλαρά με φιλους αρχιτέκτονες κάποια πολυ αρχικά γενικά θέματα, για ενα διαμέρισμα που έχω στη κατοχή μου, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το κλιματισμό/θέρμανση του συγκεκριμένου διαμερίσματος.
Το διαμέρισμα ειναι του 1966 (Αθήνα, Ν. Προάστια), και από τη κατασκευή του και μόνο το συγκεκριμένο διαμέρισμα έχει εγκατεστημένο κεντρικο κλιματισμό στη ταράτσα (με συμβόλαιο από κατασκευαστή) και κανάλια εσωτερικά (ενττοιχισμένα ή με ψευδοροφή) στο διαμέρισμα που διοχετευουν σε κάθε χώρο κρύο/ζεστό αέρα.

Βρήκα τα συμβόλαια/προσφορές για το σύστημα και ειναι :

Carrier 50R6

Παροχή αέρα 2000CFM

Ισχυς κινητηρα συμπιεστη 5ΗΡ

Ηλεκτρικα χαρακτηριστικα 380/3/50

Ψυκτικη απόδοση 60.000BTU

Ισχυς ηλεκτρικου θερμαντικου στοιχείου 12ΚΒατ

Απόδοση θερμαντικου στοιχείου ύδατος (κατ'εναλλαγή) 60.000BTU

Θα ήθελα να ρωτήσω τα παρακάτω μιας και 99.9% πάμε για ανακαίνιση.

1) Θέλω πολύ να διατηρήσω το συγκεκριμένο σύστημα για ψύξη . Εχει κάποιος απο εσας γνώση πόσο θα κόστιζε η αλλαγή του με ένα καινούργιο που φαντάζομαι θα ειναι πιο αποδοτικό και πιο οικονομικό στη κατανάλωση; Στέκει σα λογικη ή να παω να βάλω 4-5 κλιματιστικά (με κοινες μονάδες έξω ωστε να έχω μόνο 1-2 και οχι 4-5 μονάδες εξωτερικές). Το κόστος κατανάλωσης (πέρα της επένδυσης) είναι τραγικό;

2) Νομίζω μπορεί να θέλω να διατηρήσω το συγκεκριμένο σύστημα για θέρμανση .Το διαμέρισμα δεν είχε ποτέ καλοριφέρ. Αραγε ενα τέτοιο κεντρικό σύστημα, με κατανάλωση ηλεκτρικού, σήμερα, έχει λογική ή θα πληρώνω στη ΔΕΗ όσο καμια βιομηχανία; Σιγουρα η θέρμανση είναι καλύτερα από κάτω προς τα πάνω αλλά αν αν γινει η διατηρηση/αντικατάσταση για ψύξη, μηπως  να γίνει μια παραχώρηση αν η κατανάλωση δεν ειναι τραγική;

3) Βάση του χαρακτηριστικού “Απόδοση θερμαντικου στοιχείου ύδατος (κατ'εναλλαγή) 60.000BTU ” αυτό σημαίνει οτι η μονάδα ζέστανε και νερό ή λεω ανοησίες; Στο διαμέρισμα ομως σε ένα μικρό μπάνιο (απομονωμένο) υπάρχει ενα μεσαιου μεγεθους θερμοσίφωνας.

4) Αν το (3) δεν ισχύει, υπαρχει σύγχρονη μονάδα που να ζεσταίνει άμεσα νερό όπως κανει ενα διαμέρισμα με φυσ.αέριο (Φ.Α.);

5) Η πολυκατοικία μου ειπε ο διαχειριστής-γιος οικοπεδούχων πως έχει κεντρική παροχή Φ.Α. και από μια κεντρική μονάδα τα διαμερίσματα έχουν συγκεκριμένες ώρες την ημέρα καλοριφερ (οχι αυτονομια..!!!!!!). Δε το έχω ξανακούσει αυτό. Στέκει; Μπορώ να κάνω δική μου ανεξάρτητη σύνδεση με Φ.Α. Για θέρμανση και ζεστό νερό;

6) Αν κρατήσω το κεντρικό σύστημα (με νέα μονάδα), μπορω να έχω αυτονομία σε κάθε δωμάτιο; Τωρα έχει μόνο ένα κεντρικο πανελ.

7) Αλλες ιδέες με νέες τεχνολογίες; Δεν έχω ιδέα τι υπάρχει στην αγορά.

 

Παντως αν κάποιος μπορει να δωσει μια τιμή για τη κεντρική μονάδα, ενδεικτική θα ήταν πολύ χρήσιμο. Να ξέρω, μιλάμε για ενα διαμέρισμα να επενδυθούν 3.000-5.000 ή πάμε 10.000αρα++++ με το καλημέρα
 

Υγ.1 το διαμέρισμα έχει τριφασικό ρεύμα (βασικα πληρωνω 2 πάγια, ενα ειναι μονο για τη μονάδα).

Υγ.2 κόστος το 1966 (160.000δρχ.)

2.PNG

Capture.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για εμενα δεν εχει νοημα να το κρατήσεις. Οπως λες εχει μια παροχή μονο του με ότι αυτό σημαίνει οικονομικά...

Ειναι πολυ προτιμότερο να πας σε καποιο συστημα αντλίας θερμότητας ή ΦΑ ή συνδυασμού αυτών των 2 εφόσον σε νοιαζει και το αισθητικό αποτελεσμα (εμενα πχ δε μου αρεσουν ιδιαίτερα να κρεμονται εξωτερικες μοναδες κλιματιστικών στις προσοψεις αλλα τι να κανεις αναγκαίο κακο πολλες φορες). Εναλλακτικα δικο σου λεβητα ΦΑ στο μπαλκονι και μονάδες κλιματιστικών όπου απαιτείται...

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...