Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Τσέκαρα την πίεση χθες το βράδυ στο λεβητοστάσιο στο 1,5 είναι.

Πολλές φορές κολλάνε και τα όργανα . Φώναξε ενα υδραυλικό , που να σέβεται και να ξέρει. Να κάνει έλεγχο 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zio10 είπε

Τσέκαρα την πίεση χθες το βράδυ στο λεβητοστάσιο στο 1,5 είναι.

ωραία, ξανά τσέκαρε την όταν ανάβεις θέρμανση, πρέπει να ανεβαίνει λίγο :P

Πάντως από την στιγμή που λες ότι μόνο μερικά σώματα μισό λειτουργούν ίσως είναι αυτό που είπε κάποιος πιο πίσω, να έχουν τοποθετηθεί ανάποδα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Σε σπιτι κλειστο πολλα χρονια 15+ που εχει υγρασία και ειχαν περασει υγραασιες ειναι καλύτερα να δουλέψει θέρμανση πρωτα πρωτου βαφτεί; 

Για αρχή καλό θα ήταν να αεριστεί καλά , άνοιξε πόρτες παράθυρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εν μέρη off topic αλλά, έχετε να προτείνετε κάποιο set εργαλείων για τις βασικές εργασίες του σπιτιού πχ κάτι τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/14913289/Black-Decker-A7063-76τμχ.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, original911 είπε

Παιδιά εν μέρη off topic αλλά, έχετε να προτείνετε κάποιο set εργαλείων για τις βασικές εργασίες του σπιτιού πχ κάτι τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/14913289/Black-Decker-A7063-76τμχ.html

Τα καρυδάκια είναι κυρίως για μηχανές (πχ το αυτοκίνητο).  Για μέσα στο σπίτι τα πιο απαραίτητα είναι σφυρί, τανάλια, τρυπάνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bobptz είπε

Τα καρυδάκια είναι κυρίως για μηχανές (πχ το αυτοκίνητο).  Για μέσα στο σπίτι τα πιο απαραίτητα είναι σφυρί, τανάλια, τρυπάνι.

Ναι ισχύει ούτως ή άλλως έχω την εντύπωση πως το συγκεκριμένο προορίζεται για πιο universal χρήση. Είναι προτιμότερο να αγοράσω μεμονωμένα ότι μου χρειάζεται; απ όσα έχω δει αυτό ήταν το μόνο (και λόγω τιμής) που είχε ότι εγώ θα προτιμούσα, πέρα από τα καρύδια δηλαδή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, original911 είπε

Παιδιά εν μέρη off topic αλλά, έχετε να προτείνετε κάποιο set εργαλείων για τις βασικές εργασίες του σπιτιού πχ κάτι τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/14913289/Black-Decker-A7063-76τμχ.html

Δες κάτι σε κασετίνα Stanley πιο ποιοτικά είναι.

Βασικά τι εργαλεία χειρός θα χρειαστείς ;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, original911 είπε

Παιδιά εν μέρη off topic αλλά, έχετε να προτείνετε κάποιο set εργαλείων για τις βασικές εργασίες του σπιτιού πχ κάτι τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/14913289/Black-Decker-A7063-76τμχ.html

Τανάλια Πένσα, σφυρί/ματσόλα, 2 γαλλικά κλειδιά, σετ κατσαβίδια, δοκιμαστικό κατσαβίδι, σιδεροπρίονο, μέτρο p.x., Αποφρακτικό Σπιράλ, φακό κεφαλής,

+ηλεκτρικό κρουστικό δράπανο, κοπίδι.

ε μετά κατά περίπτωση ανάλογα τι θες.

ίσως κάποιο σετ με 90 μικρές μύτες για ηλεκτρονικές συσκευές, πολύμετρο

ίσως  κατσαβίδι καστανιάς για ευκολία.

 

Επεξ/σία από Havik
Πρόσθεσα εργαλεία.
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Αυτό πάντως δεν είναι 2 σε 1, είναι απλά γράσο λιθίου. Δεν έχει την ιδιότητα να λύνει σκουριασμένα μέρη και να απομακρύνει υγρασίες, ούτε πάει εύκολα παντού καθώς δεν είναι λεπτό.

Η παρανόηση γίνεται επειδή wd40 είναι η μάρκα που παλιά έβγαζε μόνο ένα προϊόν, το λεπτό υγρό που εννοούμε πάντα όταν λέμε αυτή την μάρκα, ενώ πλέον βγάζει και άλλα πράγματα που είναι όμως διαφορετικά προϊόντα

Με δεδομένο ότι η αρχική ερώτηση είναι για λίπανση σε μηχανισμό τέντας, να πω ότι αυτό το WD γράσο λιθίου είναι μια χαρά. Δοκιμασμένο σε εξωτερικούς χώρους, πολύ καλή λίπανση, μεγάλη διάρκεια. Το ψεκάζεις με το καλαμάκι, οπότε πάει εύκολα όπου φτάνει το καλαμάκι και μετά παίρνει μορφή gel/κρέμας. 

Προσοχή μην πέσει στα ρούχα σας (τα ξεβάφει - το έμαθα με τον "άσχημο" τρόπο). 

Ενδεχομένως όμως να είναι πιο ακριβό απ' ότι χρειάζεται... Αν δε βαριέσαι να λύσεις, μια χούφτα κανονικό γράσο θα κάνει θαύματα.

Επεξ/σία από chdeal
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ParhsG είπε

Σε σπιτι κλειστο πολλα χρονια 15+ που εχει υγρασία και ειχαν περασει υγραασιες ειναι καλύτερα να δουλέψει θέρμανση πρωτα πρωτου βαφτεί; 

Να μην βαφτεί τωρα να περιμένεις να περάσει και η ανοιξη.

Αλλα μετα θέλει πολυ δουλειάς ανάλογα τις ζημιες που εχει υποστεί ολα αυτα τα χρόνια

Τρυψίματα κλπ

Τωρα ειναι η χειρότερη εποχη για αυτες τις δουλειές

 

Επεξ/σία από NikosKallithea
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, original911 είπε

Παιδιά εν μέρη off topic αλλά, έχετε να προτείνετε κάποιο set εργαλείων για τις βασικές εργασίες του σπιτιού πχ κάτι τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/14913289/Black-Decker-A7063-76τμχ.html

Κοίτα και στο lidl τι βγάζει  .

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα καλύτερα μεμονωμένα για να πάρω επακριβώς ότι μου χρειάζεται κ αν χρειαστώ κάτι άλλο προσθέτω με τον καιρό. Χρειάζομαι κατσαβίδια + κ -, ένα καλό σφυρί, αλφαδι, μυτοτσιμπηδο, πένσα, ίσως αλλεν. Αυτά μου έρχονται τώρα στο μυαλό. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, original911 είπε

Άρα καλύτερα μεμονωμένα για να πάρω επακριβώς ότι μου χρειάζεται κ αν χρειαστώ κάτι άλλο προσθέτω με τον καιρό. Χρειάζομαι κατσαβίδια + κ -, ένα καλό σφυρί, αλφαδι, μυτοτσιμπηδο, πένσα, ίσως αλλεν. Αυτά μου έρχονται τώρα στο μυαλό. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά! 

Θα κοιτας το λιδλ και θα παιρνεις σιγα σιγα αυτα που θελεις. Για καθε δουλεια που κανεις θα παιρνεις αυτο που σου χρειαζεται και θα σου μενει. Εγω περιμενω τωρα ποτε θα βαλει σετ με καρυδακια και καστανια

Επεξ/σία από panostom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...