Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφόσον είναι καινούργια εγκατάσταση φωνάζεις τον εγκατάστατη να την ελενξει, να βρει τι λάθος γίνεται κτλπ κτλπ. 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Εφόσον είναι καινούργια εγκατάσταση φωνάζεις τον εγκατάστατη να την ελενξει, να βρει τι λάθος γίνεται κτλπ κτλπ. 

Είναι λίγο μπέρδεμα, γι'αυτό έλεγα αν ήταν κάτι απλό που μπορούσα να ρυθμίσω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

Συνηθως το προβλημα του φιλου βρωμαει δοχειο διαστολης

Και εμένα εκεί πηγαίνει το μυαλό μου ειδικά από την στιγμή που γράφεις ότι πέρυσι δούλευαν όλα σωστά και φέτος όχι. Απομόνωσε το δοχείο διαστολής από την εγκατάσταση και φούσκωσε το με 1,5 bar πίεση. Βάλε και καμιά φωτογραφία από το λεβητοστάσιο αν θέλεις, θα βοηθήσει περισσότερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, stelakis1914 είπε

Και εμένα εκεί πηγαίνει το μυαλό μου ειδικά από την στιγμή που γράφεις ότι πέρυσι δούλευαν όλα σωστά και φέτος όχι. Απομόνωσε το δοχείο διαστολής από την εγκατάσταση και φούσκωσε το με 1,5 bar πίεση. Βάλε και καμιά φωτογραφία από το λεβητοστάσιο αν θέλεις, θα βοηθήσει περισσότερο. 

Αν λες για μένα, πρώτη χρονιά λειτουργεί το σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, zio10 είπε

Αν λες για μένα, πρώτη χρονιά λειτουργεί το σύστημα.

Λάθος μου τότε. Αν δεν μας γράψεις την πίεση του νερού στον κύκλωμα τότε θα κάνουμε σενάρια χωρίς να έχουμε ελέγξει το πιο απλό. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, stelakis1914 είπε

Λάθος μου τότε. Αν δεν μας γράψεις την πίεση του νερού στον κύκλωμα τότε θα κάνουμε σενάρια χωρίς να έχουμε ελέγξει το πιο απλό. 

Θα το δω και θα το γράψω. Πρέπει να είναι σε λειτουργία ο λέβητας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, zio10 είπε

Ο ένας θερμοστάτης είναι στους 60κατι και ο άλλος στους 40κατι. Αν ανεβάσω πάνω από 65 πετάγεται έξω συχνά ο θερμοστάτης ασφάλειας. 

Πίεση δεν πρόλαβα να δω. Είναι μεζονέτα, ισόγειο που είναι ο λέβητας τα σώματα δεν τα ανάβουμε καθόλου. Πιο πολύ θέμα έχουν δύο σώματα στον πρώτο όροφο που συνήθως είναι χλιαρά και ζεσταίνουν μισά. Κάποια άλλα καίνε πολύ και κάποια άλλα έχουν νορμάλ θερμοκρασία.

Στον άλλο όροφο ζεσταίνουν όλα, απλά ένα πιο μικρό καίει πιο πολύ. 

Ο κάθε όροφος έχει δικό του θερμοστάτη και ανάβουν ανεξάρτητα.

Αν σου πετάγεται ο θερμοστάτης ασφαλείας, πολύ πιθανόν να μην έχει βάλει σωστά τα κυαθια στη θέση τους. Το καλύτερο είναι αυτό που σου λένε , αφού είναι πρόσφατη η εγκατάσταση, φώναξε αυτόν που στην έφτιαξε , είναι πολλές οι αιτίες για να της βρεις μόνος σου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, troi.g είπε

Αν σου πετάγεται ο θερμοστάτης ασφαλείας, πολύ πιθανόν να μην έχει βάλει σωστά τα κυαθια στη θέση τους. Το καλύτερο είναι αυτό που σου λένε , αφού είναι πρόσφατη η εγκατάσταση, φώναξε αυτόν που στην έφτιαξε , είναι πολλές οι αιτίες για να της βρεις μόνος σου.

Πήρα τηλ και μου είπαν να χαμηλώσω θερμοκρασία. Αν συνεχίσει να το κάνει θέλει αλλαγή ο θερμοστάτης μου είπαν. Τώρα το κάνει πιο αραιά, αλλά δεν έχει σταματήσει.

Κυαθια τι εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/1/2020 στις 8:25 ΜΜ, Jiakometi είπε

Με αυτήν  Σε  χρωματοπωλεία κι φυσικά Leroy Merlin / Praktiker.

Ευχαριστώ. Μήπως υπάρχει κάποια χωρίς πιστόλι; επειδή δεν θα μου ξαναχρειαστει, μην το πληρώσω για μια φορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, original911 είπε

Ευχαριστώ. Μήπως υπάρχει κάποια χωρίς πιστόλι; επειδή δεν θα μου ξαναχρειαστει, μην το πληρώσω για μια φορά. 

Ο τύπος «Αόρατη» είναι σε σωληνάριο, δεν χρειάζεται πιστόλι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zio10 είπε

Πήρα τηλ και μου είπαν να χαμηλώσω θερμοκρασία. Αν συνεχίσει να το κάνει θέλει αλλαγή ο θερμοστάτης μου είπαν. Τώρα το κάνει πιο αραιά, αλλά δεν έχει σταματήσει.

Κυαθια τι εννοείς;

Δεν είμαι του επαγγέλματος αλλά μου φαίνεται ότι σου λένε @@, 60 μια χαρά μεν αλλά γενικά είναι χαμηλή θερμοκρασία για καλοριφέρ, υπάρχουν εγκαταστάσεις σε διώροφα που λειτουργούν σε 70-75 βαθμούς, δεν σου λέω να το ανεβάσεις, η θερμοκρασία του νερού εξαρτάτε από τις θερμικές απώλειες του σπιτιού και 60 είναι μια χαρά, απλά λέω ότι δεν έχει λογική να έχεις πρόβλημα στους 65 και 60 και να σου λένε χαμήλωσε την θερμοκρασία, είναι ημίμετρο, σαν να μην πιάνουν τα φρένα σου και να σου λέω μην πας πάνω από 40χιλόμετρα την ώρα..

Την πίεση θα την δεις με κρύο το σύστημα, πρέπει να είναι ~1,5.

Επεξ/σία από Havik
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Jiakometi είπε

Ο τύπος «Αόρατη» είναι σε σωληνάριο, δεν χρειάζεται πιστόλι....

Έχεις απόλυτο δίκιο. Πήγα κατευθείαν στην αδιάβροχη επειδή όπως είπα θα την χρησιμοποιήσω για προφίλ πατώματος κ σκέφτηκα θα ήταν καλύτερα λόγω ότι θα σφουγγαριζω κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε τεντες που ζοριζονται να ανεβοκατεβουν (καινουργιες βεβαια δεκαετιας και σε καλη κατασταση), τι παιζει να κανω για να βελτιωθουν; (λαδωμα υποθετω αλλα με τι; γρασσο; wd; σιλικονης;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο είναι γράσσο που είναι χοντρό ώστε να στέκεται και να μην φύγει. Αλλά αυτό προϋποθέτει ότι έχεις πρόσβαση σε όλους τους μηχανισμούς και μπορεί να χρειαστεί να λύσεις και κάτι.

Μπορείς και με wd40 με το καλαμάκι χωρίς να λύσεις τίποτα. Θα κάνει σχεδόν την ίδια καλή δουλειά απλά θα διαρκέσει λιγότερο επειδή είναι πιο λεπτό και θα φύγει. Εγώ πάντως αυτό θα έκανα για αρχή ώστε μετά να είμαι σίγουρος ότι έχω εντοπίσει τα σημεία που μαγκώνουν, ή ότι δεν είναι κάποιο άλλο το πρόβλημα, και θα σου μαλακώσει και τα σημεία που ίσως έχουν πάρει υγρασία και σκουριά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Το καλύτερο είναι γράσσο που είναι χοντρό ώστε να στέκεται και να μην φύγει. Αλλά αυτό προϋποθέτει ότι έχεις πρόσβαση σε όλους τους μηχανισμούς και μπορεί να χρειαστεί να λύσεις και κάτι.

Μπορείς και με wd40 με το καλαμάκι χωρίς να λύσεις τίποτα. Θα κάνει σχεδόν την ίδια καλή δουλειά απλά θα διαρκέσει λιγότερο επειδή είναι πιο λεπτό και θα φύγει. Εγώ πάντως αυτό θα έκανα για αρχή ώστε μετά να είμαι σίγουρος ότι έχω εντοπίσει τα σημεία που μαγκώνουν, ή ότι δεν είναι κάποιο άλλο το πρόβλημα, και θα σου μαλακώσει και τα σημεία που ίσως έχουν πάρει υγρασία και σκουριά

Σκεφτηκα κατι τετοιο, αφενος να αδειασω κανα 2 μπουκαλια wd στους μηχανισμούς τους μεχρι να καθαρισουν και να μαλακωσουν και επειτα να περασω και ενα γρασσο για να διατηρησει τη λιπανση τους, ειναι δοκιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...