Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Doubt είπε

Θα μένει κάποιος εκεί;

Κόντρα πλακέ εννοείς αυτό;

https://www.supereverything.gr/2016/11/plaka-osb.html

Όχι.....

 

Αυτό .....   https://www.supereverything.gr/ti-einai/kontra-plake.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Doubt είπε

Θα μένει κάποιος εκεί;

Κόντρα πλακέ εννοείς αυτό;

https://www.supereverything.gr/2016/11/plaka-osb.html

Όχι δεν μένει κάποιος αν και τον χρησιμοποιώ συχνά το χώρο εδώ και χρόνια μιας και το έχω κάνει γυμναστήριο και έχω και έναν projector και καλώ συχνά φίλους για ταινίες οπότε περνάω αρκετές ώρες.

Δεν ξέρω τι υλικά κυκλοφορούν στην αγορά για να φτοιάξει κάποιος χώρισμα.Γι αυτό ρωτάω τι είναι καλύτερο για την περίπτωσή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tarantules είπε

Όχι δεν μένει κάποιος αν και τον χρησιμοποιώ συχνά το χώρο εδώ και χρόνια μιας και το έχω κάνει γυμναστήριο και έχω και έναν projector και καλώ συχνά φίλους για ταινίες οπότε περνάω αρκετές ώρες.

Δεν ξέρω τι υλικά κυκλοφορούν στην αγορά για να φτοιάξει κάποιος χώρισμα.Γι αυτό ρωτάω τι είναι καλύτερο για την περίπτωσή μου.

Δες αυτό το OSB. Υπάρχει σε διάφορα πάχη, είναι γερό και οικονομικό και το βάφεις όπως είναι.

Δεν έχει φυσικά την εμφάνιση της βαμμένης γυψοσανίδας, αλλά δεν συγκρίνεται η αντοχή τους.

https://www.baufox.com/kronospan-osb-3-15mm-298mτεμ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πάρω ένα κομπρεσέρ / αεροσυμπιεστή. Για τι χρήση το θέλω , δεν ξέρω. Θα βρω να το χρησιμοποιήσω όμως!!!

Μάλλον πάω στα 50λ. Έχει κάποιος κάποια πρόταση για κάποια μάρκα και πόσους ίππους να ψάξω?

Επίσης τι διαφορά έχει το Oil Free σε σχέση με τους Ελαιολίπαντους?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Θέλω να πάρω ένα κομπρεσέρ / αεροσυμπιεστή. Για τι χρήση το θέλω , δεν ξέρω. Θα βρω να το χρησιμοποιήσω όμως!!!

Μάλλον πάω στα 50λ. Έχει κάποιος κάποια πρόταση για κάποια μάρκα και πόσους ίππους να ψάξω?

Επίσης τι διαφορά έχει το Oil Free σε σχέση με τους Ελαιολίπαντους?

Έχουν και τα lidl σήμερα, δες αν σε βολεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zio10 είπε

Έχουν και τα lidl σήμερα, δες αν σε βολεύει.

Με αφορμή τα Lidl το ψάχνω. Έχουν γράψει αρκετοί όμως ότι δεν αξίζει για τα λεφτά του. Κυρίως λόγω των 24 λίτρων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sphinxgr είπε

Με αφορμή τα Lidl το ψάχνω. Έχουν γράψει αρκετοί όμως ότι δεν αξίζει για τα λεφτά του. Κυρίως λόγω των 24 λίτρων

Α οκ, το είπα επειδή συνήθως τα εργαλεία του θεωρούνται αρκετά καλά. Δεν ήξερα για το συγκεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, με τι κόλλα να κολλήσω προφίλ σε πλακάκι και σε παρκέ; εξαιτίας ελάχιστης κλίσης του δαπέδου στο κέντρο, η κόλλα που είχε το προφίλ δεν έπιασε καλά. Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, original911 είπε

Καλησπέρα, με τι κόλλα να κολλήσω προφίλ σε πλακάκι και σε παρκέ; εξαιτίας ελάχιστης κλίσης του δαπέδου στο κέντρο, η κόλλα που είχε το προφίλ δεν έπιασε καλά. Ευχαριστώ! 

Με αυτήν  Σε  χρωματοπωλεία κι φυσικά Leroy Merlin / Praktiker.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/1/2020 στις 7:01 ΜΜ, Doubt είπε

Θα μένει κάποιος εκεί;

Κόντρα πλακέ εννοείς αυτό;

https://www.supereverything.gr/2016/11/plaka-osb.html

Μια και λεμε για mdf και osb για παγκο εργαλειων και συγκεκριμένα για πλατη τοιχου που θα βιδωσω πανω βιδες για να κρεμασω πενσες κλπ τι ειναι καλύτερο να παρω; (προφανως οσο πιο οικονομικό γινεται, δε το θελω για μαγαζι για μια αποθηκη για να μη τα εχω σκορπια..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, 2 ξεχωριστες ερωτησεις:

 

1) Σε ενα μικρο διαμερισμα με αλουμινια 15ετιας, ποσο οξυγονο τραβαει ενα τζακι που σιγοσβηνει? Οσο καιει εχω ανοιχτο λιγο το παραθυρο (η τρυπα που εχει διπλα στην εστια δεν κανει τοσο δουλεια)...αλλα οταν παω να κοιμηθω και σιγοκαινε τα καρβουνα υπαρχει κινδυνος αν κλεισω το παραθυρο να ξοδευτει ολο το διαθεσιμο οξυγονο?

 

2) Θελω να βαψω θωρακισμενη πορτας με φινιρισμα laminate. ΔΙαφορα αρθρα προτεινουν "acrylic latex paint" για το βαψιμο πανω απο το ασταρι. Αν μεταφραζω καλα, αυτο ειναι το κλασσικο πλαστικο χρωμα. Μπορω δηλαδη να χρησιμοποιησω το ιδιο χρωμα με το οποιο εβαψα τους τοιχους για την πορτα?:O

Επεξ/σία από panos4tw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να πάθεις κάτι από έλλειψη οξυγόνου δεν νομίζω ότι στέκει. Το σπίτι δεν είναι αεροστεγώς κλεισμένο, από κάπου πέρνει αέρα (πόρτες αλουμίνια κλπ) αλλιώς ο αέρας που φεύγει από την καμινάδα θα προκαλούσε υποπίεση στο δωμάτιο (!)

Το επικίνδυνο για να πάθει κάποιος κάτι είναι τα βλαβερά αέρια της καύσης και συγκεκριμένα το μονοξείδιο του άνθρακα που έχει σκοτώσει κόσμο από τα μαγκάλια. Αλλά αφού αυτά φεύγουν από την καμινάδα δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, paylidis είπε

Μια και λεμε για mdf και osb για παγκο εργαλειων και συγκεκριμένα για πλατη τοιχου που θα βιδωσω πανω βιδες για να κρεμασω πενσες κλπ τι ειναι καλύτερο να παρω; (προφανως οσο πιο οικονομικό γινεται, δε το θελω για μαγαζι για μια αποθηκη για να μη τα εχω σκορπια..)

Βάλε OSB

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...