Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Dark_son20 είπε

μια βοήθεια θέλω για τοπική επισκευή μπογιάς τοίχου.

Την άνοιξη θα πάει για ολικό βάψιμο το σπίτι, αλλά έχω ένα σημείο που έχει σκάσει πολύ και η γυναικά γκρινιάζει για σκόνη κλπ

https://imgur.com/P7XcYps

το μέγεθος της ζημιάς είναι 70x60cm 

έλεγα να το τρίψω και να το περάσω ένα χρώμα ώστε να σταματήσει, αυτά που θέλω είναι:

Μην τα κάνω χάλια και δυσκολέψω τη ζωή του ανθρώπου που θα κάνει την επαγγελματική δουλειά σε 3-4 μήνες,

Μέχρι που να τρίψω/ξηλώσω τα στρώματα της μπογιάς που διαλύεται; να ξύσω παραπάνω από τη ζημιά? 

και με τι να βάψω.

Το σπίτι δεν έχει βαφτεί 18 χρόνια, οπότε την άνοιξη θα έχει αρκετά μερεμέτια, απλά η κυρα έχει λυσσάξει με το συγκεκριμένο.

Ο λόγος που λέω σε 2-3 μήνες το σπίτι είναι για τον καιρό και την υγρασία, μήπως δεν παίζει καν τέτοιο θέμα και να φωνάξω μάστορες τώρα για όλο το σπίτι? 

Έχεις κακοβάλει κάτι σαν λάσπη για να καλύψεις την τρύπα και πετάει πολύ άσχημα.Αν όντως είναι λάσπη με τσιμέντο μέσα δεν τρίβεται να λειάνει για να το βάψεις.Με ημίμετρα δεν γίνεται δουλειά χειρότερα θα το κάνεις παρά καλύτερα.

Θα το βγάλεις αυτό με σπάτουλα και θα καθαρίσεις όλα τα σαθρά ανοίγοντας με τη σπατουλίτσα τις ρωγμές.Μετά θα πάρεις ένα 5κιλο ακρυλικό στόκο στόκο σπατουλαρίσματο (παρετίνα) που είναι σε σκόνη και φτιάχνεται με νερό και θα περάσεις όσο μπορείς καλύτερα την τρύπα και τις ρωγμές.Μην το φοβάσαι αν προεξέχει λίγο.Μετά θα πάρεις ένα σφουγγάρι-γυαλόχαρτο νούμερο 100 ή 120 και θα τρίψεις.Βγάζει αρκετή σκόνη  αλλά τρίβεται και γίνεται λείο .Θα το φέρεις ίσα με τον τοίχο και μετά θα το βάψεις στην αρχή με πολύ αραιωμένο πλαστικό σαν νερό να μην αγοράζεις αστάρι νερού, και μετά πέρνα το δύο χέρια κανονικό πλαστικό.

Σπάτουλες μπορείς να αναζητήσεις σε ένα καλό κινεζομάγαζο με εργαλεία με 1 ευρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 minutes ago, papoys1 said:

Έχεις κακοβάλει κάτι σαν λάσπη για να καλύψεις την τρύπα και πετάει πολύ άσχημα.Αν όντως είναι λάσπη με τσιμέντο μέσα δεν τρίβεται να λειάνει για να το βάψεις.Με ημίμετρα δεν γίνεται δουλειά χειρότερα θα το κάνεις παρά καλύτερα.

Θα το βγάλεις αυτό με σπάτουλα και θα καθαρίσεις όλα τα σαθρά ανοίγοντας με τη σπατουλίτσα τις ρωγμές.Μετά θα πάρεις ένα 5κιλο ακρυλικό στόκο στόκο σπατουλαρίσματο (παρετίνα) που είναι σε σκόνη και φτιάχνεται με νερό και θα περάσεις όσο μπορείς καλύτερα την τρύπα και τις ρωγμές.Μην το φοβάσαι αν προεξέχει λίγο.Μετά θα πάρεις ένα σφουγγάρι-γυαλόχαρτο νούμερο 100 ή 120 και θα τρίψεις.Βγάζει αρκετή σκόνη  αλλά τρίβεται και γίνεται λείο .Θα το φέρεις ίσα με τον τοίχο και μετά θα το βάψεις στην αρχή με πολύ αραιωμένο πλαστικό σαν νερό να μην αγοράζεις αστάρι νερού, και μετά πέρνα το δύο χέρια κανονικό πλαστικό.

Σπάτουλες μπορείς να αναζητήσεις σε ένα καλό κινεζομάγαζο με εργαλεία με 1 ευρό.

ποπο δουλειά...ευχαριστώ παππού, θα αρχίσω να καταστρώνω σχέδιο! 

 

6 minutes ago, Doubt said:

Ψάξε για "ανιούσα υγρασία"

αυτό δεν το ήξερα...μου έκανες την καρδιά περιβόλι :P  δεν θα ησυχάσω ποτέ δηλαδή...   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

11 λεπτά πριν, Dark_son20 είπε

ποπο δουλειά...ευχαριστώ παππού, θα αρχίσω να καταστρώνω σχέδιο! 

αυτό δεν το ήξερα...μου έκανες την καρδιά περιβόλι :P  δεν θα ησυχάσω ποτέ δηλαδή...   

Εντάξει λίγες υγρασίες μπορεί να βρεις και στον πρώτο όροφο.Δεν φαίνεται και μεγάλη ζημιά από υγρασία.Λίγο χαμηλά έχει ένα μικρό φούσκωμα.Δεν είναι τίποτε μπορεί να σου αρέσει και μετά να ψάχνεις να βρεις και αλλού στο σπίτι ατέλειες.:D

Πάντως αν σου μείνει στόκος καλό κλείσιμο με ταινία από πάνω να μην παίρνει υγρασία. Εγώ έχω ένα στο πατάρι για τέτοια μερεμέτια πέντε χρόνια.Ανοίγω παίρνω λίγο τον κλείνω και δεν παθαίνει τίποτε.Είναι σκόνη και φτιάχνεις με νερό όσο θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, Doubt said:

Ψάξε για "ανιούσα υγρασία"

βλέπω έχει κάτι λύσεις με χημικό υλικό μέσα στον τοίχο, δεδομένου ότι το έχω σε 2 τοίχους σύνολο 7-7,5 μέτρα αξίζει να ασχοληθώ (να βρω μάστορα, μόνος δεν κάνω κάτι τέτοιο) ή θα μου πάει πανάκριβα και δεν θα δω διαφορά?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Dark_son20 είπε

βλέπω έχει κάτι λύσεις με χημικό υλικό μέσα στον τοίχο, δεδομένου ότι το έχω σε 2 τοίχους σύνολο 7-7,5 μέτρα αξίζει να ασχοληθώ (να βρω μάστορα, μόνος δεν κάνω κάτι τέτοιο) ή θα μου πάει πανάκριβα και δεν θα δω διαφορά?  

Είχα τα ίδια σε ένα ισόγειο και μετά από πρόταση του μάστορα, ξηλώθηκε ο σοβάς σε ύψος μισό μέτρο τουλάχιστον, περάστηκε Bauer Betofix και μετά μαρμαροκονία-στόκος-βάψιμο.

Το αποτέλεσμα καλό βέβαια, για αντοχή στο χρόνο τώρα θα δείξει, ακόμα είναι νωρίς (18 μήνες).

Ρώτησε κι εσύ αυτόν που θα αναλάβει το βάψιμο  προσεχώς, για να μην κάνεις διπλό κόπο κι έξοδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Θέλω να κλείσω ένα χώρο στο υπόγειο και σκέφτομαι να βάλω γυψοσανίδα με πόρτα.Οι διαστάσεις είναι 3,5 μέτρα μήκος και ύψος 2,5 μέτρα.Το θέμα είναι οτι διάβασα οτι οι γυψοσανίδες περιέχουν φορμαλδεϋδη η οποία είναι τοξική και καρκινογόνα και θα ήθελα ή να την αποφύγω τελείως ή να βρω κάποιο αντίστοιχο οικολογικό υλικό.Υπάρχει κάτι στην αγορά σαν αυτό που ψάχνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tarantules είπε

Καλησπέρα.

Θέλω να κλείσω ένα χώρο στο υπόγειο και σκέφτομαι να βάλω γυψοσανίδα με πόρτα.Οι διαστάσεις είναι 3,5 μέτρα μήκος και ύψος 2,5 μέτρα.Το θέμα είναι οτι διάβασα οτι οι γυψοσανίδες περιέχουν φορμαλδεϋδη η οποία είναι τοξική και καρκινογόνα και θα ήθελα ή να την αποφύγω τελείως ή να βρω κάποιο αντίστοιχο οικολογικό υλικό.Υπάρχει κάτι στην αγορά σαν αυτό που ψάχνω;

Εάν δεν έχει πολύ υγρασία μπορείς να χρησιμοποιήσεις κόντρα πλακέ. ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tarantules είπε

Και το κόντρα πλακέ δεν έχει φορμαλδεϋδη ;

Απ’ όσο ξέρω όχι.  Εχει κόλλα που συγκρατεί τα «φύλλα» του. Η κόλλα αυτή δεν νομίζω να εχει και μέχρι τωρα δεν έχει ακουστεί κάτι. Έχεις  δει κάπου να αναφέρεται αυτό ??

Ειδικά να το κόντρα παλκέ είναι επώνυμο, μπορεί να υπάρχει και αναφορά σε ότι το απαρτίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

Απ’ όσο ξέρω όχι.  Εχει κόλλα που συγκρατεί τα «φύλλα» του. Η κόλλα αυτή δεν νομίζω να εχει και μέχρι τωρα δεν έχει ακουστεί κάτι. Έχεις  δει κάπου να αναφέρεται αυτό ??

Ειδικά να το κόντρα παλκέ είναι επώνυμο, μπορεί να υπάρχει και αναφορά σε ότι το απαρτίζει.

Επειδή με μια πρόχειρη αναζήτηση βλέπω οτι και το κόντρα πλακέ περιέχει κόλλες με φορμαλδεϋδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tarantules είπε

Επειδή με μια πρόχειρη αναζήτηση βλέπω οτι και το κόντρα πλακέ περιέχει κόλλες με φορμαλδεϋδη.

Οπως αναφέρεται εδώ https://xyloepiplo.gr/το-πρόβλημα-της-φορμαλδεΰδης/.   Το site δεν ειναι το επιστημονικότερο αλλά ...

Επίσης όπως αναφέρεται εδώ μιλάμε για κόντρα πλακέ που είναι φύλλα φυσικού ξύλου πρασσαρισμένα συγκολλημένα και όχι για MDF ή για πλακάκια (νοβοπάν) τα οποία δημιουργούνται από υπολοίματα ξύλου και (σχετικά) μεγάλη ποσότητα κόλλας για να τα ομογενοποιήσει σε ένα σώμα.  Ενδεχομένως οι σημάνσης για την σεριέκτητα της κόλλας Ε1/Ε0  εάν υπάρχουν στα προϊόντα να υποδεικνύουν προϊόντα με χαμηλή/καθόλου  τοξικότητα κατα τον δυνατόν. 

Θα συνεχίσω να ψάχνω για κάτι περισσότερο αξιόπιστο για τη σύνθεση της κόλλας των κόντρα πλακέ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, tarantules είπε

Επειδή με μια πρόχειρη αναζήτηση βλέπω οτι και το κόντρα πλακέ περιέχει κόλλες με φορμαλδεϋδη.

Θα μένει κάποιος εκεί;

Κόντρα πλακέ εννοείς αυτό;

https://www.supereverything.gr/2016/11/plaka-osb.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...