Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Εχεις γνώση και εμπειρία με τι σειρά και κάθε εργασία που θα γίνει και ξέρεις ποιο συνεργείο η μάστορα θέλει; 

Αν ναι,πάρε αυτόνομα συνεργεία (πχ φωνάζεις υδραυλικό, ηλεκτρολόγο, μπογιατζή, Αλουμινα κτλπ) τους λες τι θέλεις να κάνεις, και παίρνεις προσφορές και βλέπεις με ποιους θα συνεργαστείς και ποιος σου κάνει σε τιμή και σε μάστορα. 

Αν δεν έχεις γνώση και εμπειρία φωνάζεις μια εταιρία η έναν εργολάβο και το αναλαμβάνει το έργο σου εξ ολοκλήρου και δεν σε νοιάζει ποιος θα μπει ποτέ, με τι σειρά κτλπ. Απλά σου βγάζει ένα ποσό, θα γίνουν αυτά και αυτά,πληρώνεις και το παίρνεις έτοιμο. 

👍👍

Καμία γνώση δεν έχω και πιστεύω ότι θα είναι και δύσκολο να συντονίσω και να κυνηγάω τόσους μάστορες.Προφανώς με μια εταιρία δεν έχεις τέτοια θέματα αλλά σίγουρα θα βγαίνει και πιο ακριβά.

Αν κάποιος έχει συνεργαστεί με καμία και έχει θετικές εντυπώσεις ας μου ρίξει ένα pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

38 λεπτά πριν, dimitrk είπε

Καμία γνώση δεν έχω και πιστεύω ότι θα είναι και δύσκολο να συντονίσω και να κυνηγάω τόσους μάστορες.Προφανώς με μια εταιρία δεν έχεις τέτοια θέματα αλλά σίγουρα θα βγαίνει και πιο ακριβά.

Αν κάποιος έχει συνεργαστεί με καμία και έχει θετικές εντυπώσεις ας μου ρίξει ένα pm.

Το πιο ακριβα ειναι σχετικό. Καποιος που κοστολογει ακριβα το χρονο του προφανως και τον συμφέρει. πχ μερικοί λενε γιατι να χασω τον ελάχιστο χρονο μου με μπογιές, πλακάκια, πορτες και ανουσια πραγματα; Οποτε πληρώνει και το έχει ετιμο. Παρε προσφορές απο 5-6 και δες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, dimitrk είπε

Καμία γνώση δεν έχω και πιστεύω ότι θα είναι και δύσκολο να συντονίσω και να κυνηγάω τόσους μάστορες.Προφανώς με μια εταιρία δεν έχεις τέτοια θέματα αλλά σίγουρα θα βγαίνει και πιο ακριβά.

Αν κάποιος έχει συνεργαστεί με καμία και έχει θετικές εντυπώσεις ας μου ρίξει ένα pm.

Ισχύει αυτό που λες. 

Με εταιρία δεν έχεις θέματα να συντονίζεις απλά βγαίνει πιο ακριβά περίπου 20-30% μερικές φορές έχω δει διάφορες 50% αν το έργο είναι και μεγαλο(δεν το λες και λίγο το ποσοστό ειδικά αν είσαι ιδιώτης σε μια μεγάλη ανακαίνιση) 

Αποψη μου πάρε προσφορές (όχι υπερβολικά πολλές του στυλ 10-15 όπως κάνουν μερικοί και χάνουν την μπάλα μετά με αυτα που ακούνε και τις "ιδεες" του καθενός και αποφασισε) 

Αν έχεις ένα πλάνο στο μυαλό σου πως θέλεις να κάνεις το σπίτι σου, τα βασικά δηλαδή όχι πολλά πολλά τεχνικά, και έχεις και ένα budget που θέλεις να χαλάσεις (+υπολόγισε ένα 10% απόκλιση γιατι σε τέτοια έργα πάντα βγαίνουν έξτρα εργασίες) θα είσαι κομπλέ. 

 

Από εμένα μην περιμένεις να σου προτείνω κάτι, είναι σαν να ρωτάς παπά σε ποια εκκλησία να πηγαίνεις και ποια είναι καλή 😂😂😋

Περίμενε αλλά μέλη από το φόρουμ  😁😎

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Έχω ένα γκαραζ σε μια πυλωτή όπου περνάνε αυτοκίνητα. 

Όταν χύνεται νερό, το νερό πάει προς μια κατεύθυνση.

Θέλω να φτιάξω κάτι που να είναι ύψους 2 εκατοστών και μήκους 2 μέτρων, που ουσιαστικά δεν θα επιτρέπει στο νερό να περάσει απο εκείνη τη μεριά. 

Είχαμε μάρμαρο, σπάει απο τα αυτοκίνητα. Είχαμε τοιχάκι τσιμέντο, το ίδιο και αυτό.

Θα ήθελα ας πουμε πλαστική ράβδο ή κάτι τέτοιο να τη βιδώσω κάτω και να μην επιτρέπει το νερό να περνά. 

και τέτοιο σαν της φωτό θα μου έκανε, αλλά είναι αρκετά ψηλό για να περνάνε απο πάνω τα αυτοκίνητα. Καμία ιδέα?

image.png.b79209c5554fdcbf78d3f8693fe5c2c6.pngΚ

Αντι να προσθέτεις πραγματα επανω στο τσιμεντο που δεν εχου καμια διαρκεια, καλύτερα θα ειναι να "σκαψεις" ενα μικρο ανοιχτό λουκι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Αντι να προσθέτεις πραγματα επανω στο τσιμεντο που δεν εχου καμια διαρκεια, καλύτερα θα ειναι να "σκαψεις" ενα μικρο ανοιχτό λουκι.

Θα μπορουσε να βαλει και σχαρα για να μη σπασει και το λουκι.. Βεβαια θα θελει καθαρισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προσφορές είναι απαραίτητες, έχουν όμως ένα λάκκο. Πρέπει να ζητάς προσφορές για το ίδιο ακριβώς πράγμα ώστε να συγκρίσιμες. Εκεί τα πράγματα γίνονται λίγο θολά και ασαφή. Εκτός και μπορείς να έχεις ακριβείς προδιαγραφές για τα υλικά. 

 

3 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Με εταιρία δεν έχεις θέματα να συντονίζεις απλά βγαίνει πιο ακριβά περίπου 20-30% μερικές φορές έχω δει διάφορες 50% αν το έργο είναι και μεγαλο(δεν το λες και λίγο το ποσοστό ειδικά αν είσαι ιδιώτης σε μια μεγάλη ανακαίνιση) 

Από την  άλλη ο εργολάβος θα πάρει χαμηλότερες τιμές από τους μάστορες. Εγώ έχω περίπτωση γνωστού που πήρε προσφορές μόνος του για πολύ συγκεκριμένες εργασίες και τελικά πήγε σε εργολάβο που του έφτιαξε τα ίδια με ένα καπέλο περίπου 12%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, kronos73 είπε

Οι προσφορές είναι απαραίτητες, έχουν όμως ένα λάκκο. Πρέπει να ζητάς προσφορές για το ίδιο ακριβώς πράγμα ώστε να συγκρίσιμες. Εκεί τα πράγματα γίνονται λίγο θολά και ασαφή. Εκτός και μπορείς να έχεις ακριβείς προδιαγραφές για τα υλικά. 

Από την  άλλη ο εργολάβος θα πάρει χαμηλότερες τιμές από τους μάστορες. Εγώ έχω περίπτωση γνωστού που πήρε προσφορές μόνος του για πολύ συγκεκριμένες εργασίες και τελικά πήγε σε εργολάβο που του έφτιαξε τα ίδια με ένα καπέλο περίπου 12%.

Κάτι πρέπει να πάρει ο εργολάβος που θα είναι υπεύθυνος για το έργο, και θα έχει την ευθύνη για τα συνεργεία + θα είναι εκεί και θα πρέπει όλα να πηγαίνουν ρολόι.

Φαντάσου με αυτό το πχ 12% είναι ο πελάτης ήσυχος, ούτε τηλέφωνα που είσαι,πότε θα έρθεις, ούτε να έχει να κάνει με 40 άτομα διαφορετικά, ούτε είναι αναγκασμένος να "ξέρει" την δουλειά και να κάνει ελενχο στον καθένα μάστορα, και πολλά πολλά ακόμα 😁

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stelios18120 είπε

Κάτι πρέπει να πάρει ο εργολάβος που θα είναι υπεύθυνος για το έργο, και θα έχει την ευθύνη + θα είναι εκεί και θα πρέπει όλα να πηγαίνουν ρολόι. 

Καμία αντίρρηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Doubt είπε

Στα 10 λεπτά βίντεο πως να το βρούμε το "τέτοιο" που θέλεις;;

Έγραψα πιο πάνω "ταινία αεροστεγανοτητας" αν δεν απατωμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kronos73 είπε

Οι προσφορές είναι απαραίτητες, έχουν όμως ένα λάκκο. Πρέπει να ζητάς προσφορές για το ίδιο ακριβώς πράγμα ώστε να συγκρίσιμες. Εκεί τα πράγματα γίνονται λίγο θολά και ασαφή. Εκτός και μπορείς να έχεις ακριβείς προδιαγραφές για τα υλικά. 

Από την  άλλη ο εργολάβος θα πάρει χαμηλότερες τιμές από τους μάστορες. Εγώ έχω περίπτωση γνωστού που πήρε προσφορές μόνος του για πολύ συγκεκριμένες εργασίες και τελικά πήγε σε εργολάβο που του έφτιαξε τα ίδια με ένα καπέλο περίπου 12%.

Τσάμπα το πήρε με +12%

αν σκεφτείς ότι σε εμα δημοσιο  εργπ το ΓΕ&ΟΕ (Γενικά έξοδα κι οφελος εργολσβου) ... με ότι αξία έχει αυτό σαν νούμερο, σαν ενδειξη ... είναι κατ ελάχιστον 18% νομίζω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DrLo είπε

Τσάμπα το πήρε με +12%

αν σκεφτείς ότι σε εμα δημοσιο  εργπ το ΓΕ&ΟΕ (Γενικά έξοδα κι οφελος εργολσβου) ... με ότι αξία έχει αυτό σαν νούμερο, σαν ενδειξη ... είναι κατ ελάχιστον 18% νομίζω

Μην το λες και τζάμπα 12% σε μία δουλειά π.χ. 20.000 ευρώ και πάνω.

Από την άλλη οι περισσότεροι εργολάβοι, να μην πω όλοι, δεν θα βγάλουν μόνο το +12% αλλά θα βγάλουν και από αλλού.Σε σένα απευθείας ο αλουμινάς  θα σου πει 15.000 ευρώ στον εργολάβο αν τον χρησιμοποιεί συχνά θα δώσει π.χ. 500 με 1000 ευρώ κάτω να τον προτιμήσει και στην επόμενη δουλειά του,όπως π.χ. γίνεται με τον μηχανικό αυτοκινήτων που θα βάλει στη τσέπη την έκπτωση 20-30-40% του ανταλλακτικού.

Το θέμα για μένα είναι να πέσεις σε τίμιο εργολάβο να κάνεις σωστά τη δουλειά σου και ας δώσεις και κάτι παραπάνω,γιατί δυστυχώς έχει γεμίσει η πιάτσα με άσχετους και λαμόγια που κάνουν τον εργολάβο και αν δεν κατέχεις και πέντε πράματα ,δυστυχώς την πάτησες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, papoys1 είπε

 

Το θέμα για μένα είναι να πέσεις σε τίμιο εργολάβο να κάνεις σωστά τη δουλειά σου και ας δώσεις και κάτι παραπάνω,γιατί δυστυχώς έχει γεμίσει η πιάτσα με άσχετους και λαμόγια που κάνουν τον εργολάβο και αν δεν κατέχεις και πέντε πράματα ,δυστυχώς την πάτησες.

Το θεμα ειναι να πέσει και ο εργολάβος σε σωστό πελάτη

Υπάρχουν άπειρες ιστορίες να πούμε εκατέρωθεν 😁😂

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια βοήθεια θέλω για τοπική επισκευή μπογιάς τοίχου.

Την άνοιξη θα πάει για ολικό βάψιμο το σπίτι, αλλά έχω ένα σημείο που έχει σκάσει πολύ και η γυναικά γκρινιάζει για σκόνη κλπ

https://imgur.com/P7XcYps

το μέγεθος της ζημιάς είναι 70x60cm 

έλεγα να το τρίψω και να το περάσω ένα χρώμα ώστε να σταματήσει, αυτά που θέλω είναι:

Μην τα κάνω χάλια και δυσκολέψω τη ζωή του ανθρώπου που θα κάνει την επαγγελματική δουλειά σε 3-4 μήνες,

Μέχρι που να τρίψω/ξηλώσω τα στρώματα της μπογιάς που διαλύεται; να ξύσω παραπάνω από τη ζημιά? 

και με τι να βάψω.

Το σπίτι δεν έχει βαφτεί 18 χρόνια, οπότε την άνοιξη θα έχει αρκετά μερεμέτια, απλά η κυρα έχει λυσσάξει με το συγκεκριμένο.

Ο λόγος που λέω σε 2-3 μήνες το σπίτι είναι για τον καιρό και την υγρασία, μήπως δεν παίζει καν τέτοιο θέμα και να φωνάξω μάστορες τώρα για όλο το σπίτι? 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Dark_son20 είπε

το μέγεθος της ζημιάς είναι 70x60cm 

Τόσο φαίνεται όπως είναι. Αν ξύσεις να φύγουν τα σαθρά, θα φύγει άλλο τόσο και παραπάνω.

Ισόγειο είναι το σπίτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Doubt said:

Τόσο φαίνεται όπως είναι. Αν ξύσεις να φύγουν τα σαθρά, θα φύγει άλλο τόσο και παραπάνω.

Ισόγειο είναι το σπίτι;

ναι ισόγειο, από που το κατάλαβες αυτό?  😯

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...