Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, kanesaxo είπε

Παίδες, έχω φάει το τόπο και δε βρίσκω αυτοκόλλητη ταινια αεροστεγανοτητας για κουφωματα.

Έχει κάποιος ιδέα?

Φαντάζομαι εννοείς αυτά τα απλά https://www.skroutz.gr/c/3190/aerostop.html

Εχουν και τα σούπερ μάρκετ και τα μαγαζιά με είδη κιγκαλερίας ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, TheGrisGrisMan είπε

Καλησπερα.

Κανω ένα τελειως diy τραπέζι, βάζοντας κάτι γυάλινες βάσεις και ακουμπώντας απο πάνω ένα ξύλινο ...πράγμα:

4A9B2D1C-4CB8-4600-BB70-4E7E24B1FC90.jpeg.05efeb9fd293d9ca33a260c1e28c7580.jpeg7425943D-6B63-45E2-BD85-215165998ED7.jpeg.0c382c2d23e60552423926dab4404df3.jpegB92CDAB7-21B3-46F4-B47E-39F31D28505B.jpeg.14381ee13480cf2d28c4a553a1a84139.jpeg

Το ξύλινο είναι 50χ70, οι γυάλινες βάσεις 35χ25 και ύψος 17€. Το πάχος του γυαλιού είναι 1cm. 
 

Το ερώτημα που θέλω να με βοηθήσετε είναι μια εκτίμηση ποσο βάρος μπορούν να αντέξουν οι γυάλινες βάσεις. Υπάρχει τροπος να υπολογιστεί με σχετική ακρίβεια και ασφάλεια; 
 

Σας ευχαριστω

Δεν νομιζω να υπάρχει τρόπος να υπολογίσεις πόσο αντέχουν τώρα που το έφτιαξες. 

Εγω παντως δεν θα εβαζα πολύ βάρος σε τέτοια κατασκευη. Γενικά γυάλινα πόδια για να αντέξουν βάρος δεν είναι και πολύ εμπιστοσύνης...

(πχ βιβλία και καμιά κονσόλα τα αντέχουν, αλλά μην βάλεις πολύ βάρος επάνω) 

7 ώρες πριν, teoqq είπε

Καλησπέρα σας και Καλή Χρονιά.

Συγνώμη για το offtopic που φαντάζομαι πως είναι, αλλά ψάχνω συνεργείο καθαρισμού για νέο σπίτι και οι τιμές που άκουσα μου φάνηκαν αρκετά ψηλά. Δεν γνωρίζω πόσο πάει η δουλειά οπότε μην παρεξηγηθώ.

Το διαμέρισμα ειναι 120τμ και όλα έγιναν από την αρχή, στην ουσία είναι ένα νέο σπίτι που έχουν περαστεί πλακάκια, κουφώματα, έχει γίνει το τελικό βάψιμο και είμαι στο σημείο που έλεγα μόλις μπει και η κουζίνα τότε να φωνάξω συνεργείο καθαρισμού και μετά να μπουν τα έπιπλα κτλπ. Οι τιμές που έχω ακούσει (σε επαρχία βρίσκομαι) μέχρι στιγμής είναι 370-400€. Είναι λογικές; Να ενημερώσω ότι στο καθάρισμα υπάρχει και ένα σχετικά μεγάλο μπαλκόνι και σαν αυλή μπροστά στην είσοδο χώρος από μάρμαρο το οποίο υπήρχε από παλιά οπότε το έχει φάει η μαυρίλα-κιτρινίλα. (αυτό το αναφέρω γιατί και οι 2 μου είπαν ότι είναι ένα σημείο το οποίο φυσικά γίνεται να καθαριστεί απλά απαιτεί λίγο παραπάνω δουλειά).

Εννοείται πως από τις τιμές απογοητεύτηκα λίγο...

Σας ευχαριστώ πολύ.

Εφόσον είναι μετά από ανακαίνιση οπότε πολύ σκόνη και χαμος, είναι 120τμ, και έχει και ένα μεγάλο μπαλκόνι μπροστά με μάρμαρο που θέλει τρίψιμο κτλπ οπότε λογικό το βρίσκω στην τιμή. 

Δεν θα είναι 1 άτομο λογικά, θα είναι 3-4 άτομα με καθαριστικά όλα δικά τους + να έρθουν 2 η 3 μέρες.... Οπότε λογική τιμή μου φαίνεται. 

Εμένα πχ μου παίρνουν 3€/τμ το συνεργείο καθαρισμού μετά από ανακαινίσεις. 😉

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kanesaxo είπε

Παίδες, έχω φάει το τόπο και δε βρίσκω αυτοκόλλητη ταινια αεροστεγανοτητας για κουφωματα.

Έχει κάποιος ιδέα?

Παντού υπάρχουν. Πήγαινε leroy / praktiker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, stelakis1914 είπε

ξυλάκι από το σουβλάκι ή χοντρές οδοντογλυφίδες σε συνδυασμό με ξυλόκολλα.

και χωρίς ξυλόκολα, πάλι θα πιάσει η βίδα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, mobile_32 είπε

Φαντάζομαι εννοείς αυτά τα απλά https://www.skroutz.gr/c/3190/aerostop.html

Εχουν και τα σούπερ μάρκετ και τα μαγαζιά με είδη κιγκαλερίας ...

 

4 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Παντού υπάρχουν. Πήγαινε leroy / praktiker

Τέτοιο πράγμα παιδιά...

 

 

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ένα γκαραζ σε μια πυλωτή όπου περνάνε αυτοκίνητα. 

Όταν χύνεται νερό, το νερό πάει προς μια κατεύθυνση.

Θέλω να φτιάξω κάτι που να είναι ύψους 2 εκατοστών και μήκους 2 μέτρων, που ουσιαστικά δεν θα επιτρέπει στο νερό να περάσει απο εκείνη τη μεριά. 

Είχαμε μάρμαρο, σπάει απο τα αυτοκίνητα. Είχαμε τοιχάκι τσιμέντο, το ίδιο και αυτό.

Θα ήθελα ας πουμε πλαστική ράβδο ή κάτι τέτοιο να τη βιδώσω κάτω και να μην επιτρέπει το νερό να περνά. 

και τέτοιο σαν της φωτό θα μου έκανε, αλλά είναι αρκετά ψηλό για να περνάνε απο πάνω τα αυτοκίνητα. Καμία ιδέα?

image.png.b79209c5554fdcbf78d3f8693fe5c2c6.pngΚ

 

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάτι σαν πηχακι από σκληρό πλαστικό που Έχω δει να χρησιμοποιούν Στα μπετά για να κάνουν σχέδια (πχ στα μπαλκόνια ή κάτω από αυτά για νεροφαγωματα). Σε μάντρα με οικοδομικά λογικά θα τα βρεις δε ξέρω πως να το ψάξω δυστυχώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Είχαμε μάρμαρο, σπάει απο τα αυτοκίνητα. Είχαμε τοιχάκι τσιμέντο, το ίδιο και αυτό.

Εμείς είχαμε κάνει από μάρμαρο, στο οποίο κάναμε ΚΑΙ ράμπα και πάλι έσπασε.  Ίσως αν κάναμε μεγαλύτερη ράμπα, με μικρότερη κλίση να κρατούσε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, paylidis είπε

Έχει κάτι σαν πηχακι από σκληρό πλαστικό που Έχω δει να χρησιμοποιούν Στα μπετά για να κάνουν σχέδια (πχ στα μπαλκόνια ή κάτω από αυτά για νεροφαγωματα). Σε μάντρα με οικοδομικά λογικά θα τα βρεις δε ξέρω πως να το ψάξω δυστυχώς!

Αυτό έχω κ εγω στο μυαλό μου, αλλά δεν το βρίσκω διαδικτυακά όπου και να ψάξω (γιατί προφανώς δεν ξέρω πως το λενε)

23 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Το τσιμέντο και το μάρμαρο έσπασαν γιατί δεν βάλατε ράμπα ώστε να ανεβαίνουν τα αμάξια χωρίς ζόρι.

Μα δεν θέλουμε ράμπα. Μιλάμε ότι χρειαζόμαστε μικρή διάσταση. Αν θέλαμε να ειναι μεγάλο και άσχημο, υπάρχουν λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Αυτό έχω κ εγω στο μυαλό μου, αλλά δεν το βρίσκω διαδικτυακά όπου και να ψάξω (γιατί προφανώς δεν ξέρω πως το λενε)

 

Ενδεχομένως κάτι τέτοιο ή τέτοιο ψάχνεις αλλά αν το πατάνε τα αυτοκίνητα θα αντέξει;;;;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το αφήνεις σκαλοπάτι δεν γίνεται αφού πρέπει να περνάνε αμαξια απο πάνω.Πρέπει να είναι ομαλό για να περνάνε οι ρόδες.

Βάλε μια παλιά νεροσωλήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή υπάρχει περίπτωση να αγοράσω σπίτι το οποίο να θέλει ανακαίνιση πιστεύετε ότι είναι αξιόπιστες οι εταιρίες που το αναλαμβάνουν εξ ολοκλήρου?

Έχει κανείς εμπειρία με καμιά?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, dimitrk είπε

Επειδή υπάρχει περίπτωση να αγοράσω σπίτι το οποίο να θέλει ανακαίνιση πιστεύετε ότι είναι αξιόπιστες οι εταιρίες που το αναλαμβάνουν εξ ολοκλήρου?

Έχει κανείς εμπειρία με καμιά?

Εχεις γνώση και εμπειρία με τι σειρά και κάθε εργασία που θα γίνει και ξέρεις ποιο συνεργείο η μάστορα θέλει; 

Αν ναι,πάρε αυτόνομα συνεργεία (πχ φωνάζεις υδραυλικό, ηλεκτρολόγο, μπογιατζή, Αλουμινα κτλπ) τους λες τι θέλεις να κάνεις, και παίρνεις προσφορές και βλέπεις με ποιους θα συνεργαστείς και ποιος σου κάνει σε τιμή και σε μάστορα. 

Αν δεν έχεις γνώση και εμπειρία φωνάζεις μια εταιρία η έναν εργολάβο και το αναλαμβάνει το έργο σου εξ ολοκλήρου και δεν σε νοιάζει ποιος θα μπει ποτέ, με τι σειρά κτλπ. Απλά σου βγάζει ένα ποσό, θα γίνουν αυτά και αυτά,πληρώνεις και το παίρνεις έτοιμο. 

👍👍

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...