Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ, απλά η λογική λέει πως οι κουνιστης κούνιες είναι σταθερά κρεβάτια με δύο τόξα 😁

Και επίσης ο,τι έχω δει σε τέτοιο πράγμα που θέλω ,είναι πολύ μικρό κ πολύ ρηχό. Ο δικός μου θα τα καβαλάει κ θα πέφτει άνετα κάτω ενώ από το κρεβάτι του δεν μπορεί προς το παρόν να το κάνει καθώς είναι βαθύ. 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα,

Στις περισσότερες εσωτερικές ξύλινες πόρτες διαμερίσματος δεκαετίας 70, δεν στερεώνονται τα πόμολα γιατί οι τρύπες έχουν κλωτσήσει και δεν πιάνει καμια  βίδα.
Υπάρχει υλικό που μπορώ να χρησιμοποιήσω για να για να στοκάρω τα κενά και να μπορεί να βιδωθεί ξυλόβιδα/νοβοπανόβιδα;

Έχω την εντύπωση ότι είχε προταθεί λύση πολύ νωρίτερα σε αυτό το topic αλλά δεν μπορώ να τη βρω.

Εναλλακτικά δεν ξέρω αν κάνει εποξικό υλικό δύο συστατικών (που ίσως να γίνεται πολύ σκληρό για να τρυπηθεί), σιδηρόστοκος, ακρυλική ξυλόκολλα  ή κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/1/2020 στις 9:49 ΜΜ, dtomgr είπε

Υπάρχει διαφορά στην κατανάλωση αερίου απο τους 60 στους 70 πχ ; όσο πιο πάνω τόσο πιο πολύ ξοδεύει για την καύση, ή λόγο του ότι θα ζεσταθεί ο χώρος πιο γρήγορα,
θα σταματήσει πιο σύντομα από τον θερμοστάτη του χώρου;

Το είπα και πριν.  Αν έχεις καυστήρα συμπύκνωσης, θέλεις το επιστρεφόμενο (κρύο) νερό να είναι όσο γίνεται πιο κρύο ώστε να ψύχει τους υδρατμούς και να τους εκμεταλλεύεσαι για τη θέρμανση.  Δε θυμάμαι πως ακριβώς λειτουργεί ο μηχανισμός, αλλά το ιδανικό είναι να μην είναι πάνω από 55 C το νερό επιστροφής.  

Από εκεί και πέρα η υψηλή θερμοκρασία έχει άλλα προβλήματα.  Μαυρίζει ο τοίχος πάνω από τα σώματα και έχεις μεγαλύτερη διάβρωση στις σωληνώσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Parasomnia είπε

Καλησπέρα,

Στις περισσότερες εσωτερικές ξύλινες πόρτες διαμερίσματος δεκαετίας 70, δεν στερεώνονται τα πόμολα γιατί οι τρύπες έχουν κλωτσήσει και δεν πιάνει καμια  βίδα.
Υπάρχει υλικό που μπορώ να χρησιμοποιήσω για να για να στοκάρω τα κενά και να μπορεί να βιδωθεί ξυλόβιδα/νοβοπανόβιδα;

Έχω την εντύπωση ότι είχε προταθεί λύση πολύ νωρίτερα σε αυτό το topic αλλά δεν μπορώ να τη βρω.

Εναλλακτικά δεν ξέρω αν κάνει εποξικό υλικό δύο συστατικών (που ίσως να γίνεται πολύ σκληρό για να τρυπηθεί), σιδηρόστοκος, ακρυλική ξυλόκολλα  ή κάτι άλλο.

Εγώ παλαιότερα χρησιμοποιούσα ξυλάκι από το σουβλάκι ή χοντρές οδοντογλυφίδες σε συνδυασμό με ξυλόκολλα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, stelakis1914 είπε

Εγώ παλαιότερα χρησιμοποιούσα ξυλάκι από το σουβλάκι ή χοντρές οδοντογλυφίδες σε συνδυασμό με ξυλόκολλα.

Αυτό ακριβώς. Δουλεύει! Οδοντογλυφίδα βουτηγμένη σε ξύλο κόλλα χρησιμοποιώ και εγώ 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη φωτογραφία φαίνεται το κάτω μέρος ντουλαπιών κουζίνας. Για να μην μπαίνει σκόνη κάτω από τα ντουλάπια υπάρχει αυτή η πλαστική ταινία σε σχήμα Τ που φαίνεται, που μπαίνει κάτω από το ντουλάπι και κλείνει το μικρό κενό που υπάρχει.

Πως την λένε και που την βρίσκω? Σε όλα τα μεγάλα καταστήματα τύπου praktiker που έχω πάω δεν την βρίσκω

 

image.png.8bc20c09ba2606f4756d2612d0d2fc12.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Στα κομοδίνα της κρεβατοκάμαρας, τα συρτάρια έχουν μηχανισμούς με φρένο.  Μοιάζουν πολύ με αυτά:

https://www.zalonis.eu/odhgos-syrtariou-kryfos-thleskopikos-me-freno-25

 

Το έχω σκυλομετανοιώσει που τα έβαλα διότι τα συρτάρια φεύγουν εύκολα από τη θέση τους και μετά δυσκολεύομαι να τα ξαναβάλω.

 

Θέλω να βάλω απλούς μηχανισμούς με ροδάκι, σαν αυτό:

https://www.kabawood.gr/05534B7F.el.aspx

 

Τι πρέπει να μετρήσω, τι πρέπει να προσέξω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Στη φωτογραφία φαίνεται το κάτω μέρος ντουλαπιών κουζίνας. Για να μην μπαίνει σκόνη κάτω από τα ντουλάπια υπάρχει αυτή η πλαστική ταινία σε σχήμα Τ που φαίνεται, που μπαίνει κάτω από το ντουλάπι και κλείνει το μικρό κενό που υπάρχει.

Πως την λένε και που την βρίσκω? Σε όλα τα μεγάλα καταστήματα τύπου praktiker που έχω πάω δεν την βρίσκω

image.png.8bc20c09ba2606f4756d2612d0d2fc12.png

Την είχα κι εγώ την απορία.

https://www.kabawood.gr/631F0308.el.aspx

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, bobptz είπε

Καλημέρα

Στα κομοδίνα της κρεβατοκάμαρας, τα συρτάρια έχουν μηχανισμούς με φρένο.  Μοιάζουν πολύ με αυτά:

https://www.zalonis.eu/odhgos-syrtariou-kryfos-thleskopikos-me-freno-25

Το έχω σκυλομετανοιώσει που τα έβαλα διότι τα συρτάρια φεύγουν εύκολα από τη θέση τους και μετά δυσκολεύομαι να τα ξαναβάλω.

Θέλω να βάλω απλούς μηχανισμούς με ροδάκι, σαν αυτό:

https://www.kabawood.gr/05534B7F.el.aspx

Τι πρέπει να μετρήσω, τι πρέπει να προσέξω?

Το βάθος του συρταριού φυσικά.Είχα αλλάξει και εγώ πρόσφατα γιατί οι παλιοί ήταν φτηνιάρικοι και τα είχαν παίξει.Εμένα ήταν σε συρτάρια ντουλάπας τα φόρτωνα πολύ και τα έπαιξαν και έτσι πήγα σε ακριβούς.

Εσύ στο κομοδίνο που δεν δέχεται μεγάλες πιέσεις μπορείς να πας σε πιο φτηνούς.Απλά όπως είπα θα μετρήσεις το βάθος του συρταριού θα πας σε ένα κατάστημα ειδών επιπλοποιίας και θα σου δώσει το κατάλληλο μέγεθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, paylidis είπε

Αυτό ακριβώς. Δουλεύει! Οδοντογλυφίδα βουτηγμένη σε ξύλο κόλλα χρησιμοποιώ και εγώ 

 

7 ώρες πριν, stelakis1914 είπε

Εγώ παλαιότερα χρησιμοποιούσα ξυλάκι από το σουβλάκι ή χοντρές οδοντογλυφίδες σε συνδυασμό με ξυλόκολλα.

 

7 ώρες πριν, bobptz είπε

Το είπα και πριν.  Αν έχεις καυστήρα συμπύκνωσης, θέλεις το επιστρεφόμενο (κρύο) νερό να είναι όσο γίνεται πιο κρύο ώστε να ψύχει τους υδρατμούς και να τους εκμεταλλεύεσαι για τη θέρμανση.  Δε θυμάμαι πως ακριβώς λειτουργεί ο μηχανισμός, αλλά το ιδανικό είναι να μην είναι πάνω από 55 C το νερό επιστροφής.  

Από εκεί και πέρα η υψηλή θερμοκρασία έχει άλλα προβλήματα.  Μαυρίζει ο τοίχος πάνω από τα σώματα και έχεις μεγαλύτερη διάβρωση στις σωληνώσεις.

Σωστοί οι προλαλήσαντες, κάτι που επίσης είχα δει στο νετ και το δοκίμασα με πολύ καλά αποτελέσματα είναι σπόρια (Ναι σπόρια μη γελάτε 😂) τα οποία τα σπας σε πολυμπαγκ με σφυρακι και κάνεις στρώσεις με εποξεικη ή στιγμής ανάλογα με το μεγεθος/βάθος της τρύπας. Στεγνώνει, γυαλοχαρταρεις και στοκαρεις την επιφάνεια. Δουλεύει και για τελείως ακανονιστες τρυπες που έχουν και μικρό βάθος.

Το έκανα σε παλιο ξύλινο κουφωμα καθώς και σε συρταριερα μασιφ που ειχε φαγωθεί το πλαινο.

Επεξ/σία από vins
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας και Καλή Χρονιά.

Συγνώμη για το offtopic που φαντάζομαι πως είναι, αλλά ψάχνω συνεργείο καθαρισμού για νέο σπίτι και οι τιμές που άκουσα μου φάνηκαν αρκετά ψηλά. Δεν γνωρίζω πόσο πάει η δουλειά οπότε μην παρεξηγηθώ.

Το διαμέρισμα ειναι 120τμ και όλα έγιναν από την αρχή, στην ουσία είναι ένα νέο σπίτι που έχουν περαστεί πλακάκια, κουφώματα, έχει γίνει το τελικό βάψιμο και είμαι στο σημείο που έλεγα μόλις μπει και η κουζίνα τότε να φωνάξω συνεργείο καθαρισμού και μετά να μπουν τα έπιπλα κτλπ. Οι τιμές που έχω ακούσει (σε επαρχία βρίσκομαι) μέχρι στιγμής είναι 370-400€. Είναι λογικές; Να ενημερώσω ότι στο καθάρισμα υπάρχει και ένα σχετικά μεγάλο μπαλκόνι και σαν αυλή μπροστά στην είσοδο χώρος από μάρμαρο το οποίο υπήρχε από παλιά οπότε το έχει φάει η μαυρίλα-κιτρινίλα. (αυτό το αναφέρω γιατί και οι 2 μου είπαν ότι είναι ένα σημείο το οποίο φυσικά γίνεται να καθαριστεί απλά απαιτεί λίγο παραπάνω δουλειά).

Εννοείται πως από τις τιμές απογοητεύτηκα λίγο...

Σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, έχω φάει το τόπο και δε βρίσκω αυτοκόλλητη ταινια αεροστεγανοτητας για κουφωματα.

Έχει κάποιος ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα.

Κανω ένα τελειως diy τραπέζι, βάζοντας κάτι γυάλινες βάσεις και ακουμπώντας απο πάνω ένα ξύλινο ...πράγμα:

4A9B2D1C-4CB8-4600-BB70-4E7E24B1FC90.jpeg.05efeb9fd293d9ca33a260c1e28c7580.jpeg7425943D-6B63-45E2-BD85-215165998ED7.jpeg.0c382c2d23e60552423926dab4404df3.jpegB92CDAB7-21B3-46F4-B47E-39F31D28505B.jpeg.14381ee13480cf2d28c4a553a1a84139.jpeg

Το ξύλινο είναι 50χ70, οι γυάλινες βάσεις 35χ25 και ύψος 17€. Το πάχος του γυαλιού είναι 1cm. 
 

Το ερώτημα που θέλω να με βοηθήσετε είναι μια εκτίμηση ποσο βάρος μπορούν να αντέξουν οι γυάλινες βάσεις. Υπάρχει τροπος να υπολογιστεί με σχετική ακρίβεια και ασφάλεια; 
 

Σας ευχαριστω

 

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...