Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, papoys1 είπε

κρύσταλλα στην πόρτα εισόδου να μπαίνει λίγο φως

Thanks.αυτό είναι καλή ιδέα.Έχω δει κάτι πόρτες που και έχουν κρύσταλλα οι ίδιες οι πόρτες αλλά και περιμετρικά.Δηλαδή ΄γυρω γύρω από τη πόρτα ανάμεσα στη πόρτα και στο κάσωμα να έχει κρύσταλλα αλλά δε ξέρω πως να τις ψάξω.Συνήθως σε πόρτες κουζίνας είναι έτσι.

5 ώρες πριν, DrLo είπε

Με γυψοσανίδα κάνε το απλά ρίξε τον υπάρχοντα τοίχο και μετακίνησε τη πόρτα ώστε πρακτικά ο νέος "προσθετος" χώρος να είναι τόσο φωτεινός οσο το σπίτι. Αν η πόρτα "τρωει" χώρο από το γκαράζ βαλε την να ανοίγει προς τα μέσα. (Το γκαράζ είναι κλειστός χώρος έτσι; ... όχι αυλη)

u3.jpg

Έτσι έπρεπε να είναι από αρχής το σχέδιο.Τώρα όμως δε μπορώ να ρίξω το τοίχο.Έχει υπνοδωμάτιο με εντοιχισμένες ντουλάπες από πίσω.Δεν με ενοχλεί και πολύ αυτό το χώρισμα.Θα το χρησιμοποιώ και σαν χωλ για αποθήκευση μικροπραγμάτων , παπουτσοθήκη , ένα καλόγερο να αφήνεις ένα μπουφάν , ομπρέλες κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Arwindan είπε

Καμία ιδέα για το παραπάνω;

Σε ποιον όροφο είσαι;

Αν ξέρεις ποιο είναι το ρολοι σου κάτω στα ρολόγια της ευδαπ, βάλε κάποιον να ανοιγοκλείνει τις βρύσες όπως λες και κοίτα στο ρολόι σου αν το κάνει κάτω η αν κάνει κάποιον περίεργο θόρυβο εκεί. 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arwindan είπε

3ο (πέντε έχει σύνολο η πολυκατοικία αν έχει σημασία).

Τσέκαρε ξανά το μήνυμα μου, έκανα edit με κάτι ακόμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stelios18120 είπε

Τσέκαρε ξανά το μήνυμα μου, έκανα edit με κάτι ακόμα. 

Δεν έχω ιδεά ποιο είναι το ρολόι μου. Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να δω ή πρέπει να ξεκινήσω από εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Arwindan είπε

Δεν έχω ιδεά ποιο είναι το ρολόι μου. Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να δω ή πρέπει να ξεκινήσω από εκεί;

Κοίτα πολλά μπορεί να είναι τα αίτια για κάτι τέτοια (από σωλήνες που είναι στον αέρα και κοπανάνε μόλις τις ανοίξεις να πάρεις νερο, μέχρι βουλωμένο με κανένα πετραδάκι το ρολοι του νερού της ευδαπ η χαλασμένο αντεπιστροφο και πολλά πολλά ακόμα) 

Φώναξε ένα μάστορα να ρίξει μια ματιά καλύτερα γιατί εφόσον το κάνει και στις 2 βρύσες όπως λες είναι θέμα σωληνώσεων η κάτι άλλο, και όχι βρύσης. 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stelios18120 είπε

Κοίτα πολλά μπορεί να είναι τα αίτια για κάτι τέτοια (από σωλήνες που είναι στον αέρα και κοπανάνε μόλις τις ανοίξεις να πάρεις νερο, μέχρι βουλωμένο με κανένα πετραδάκι το ρολοι του νερού της ευδαπ η χαλασμένο αντεπιστροφο και πολλά πολλά ακόμα) 

Οκ οπότε μάλλον θα χρειατεί υδραυλικός τότε. Ανέβασα και ένα πολύ μικρό βίντεο με τον ήχο που κάνει μήπως βοηθήσει περισσότερο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arwindan είπε

Οκ οπότε μάλλον θα χρειατεί υδραυλικός τότε. Ανέβασα και ένα πολύ μικρό βίντεο με τον ήχο που κάνει μήπως βοηθήσει περισσότερο.

Το άκουσα καμία 20αρια φορές. 

Σαν να τραβάει απότομα, να κόβει, και σταδιακά δίνει νερό πάλι. 

Κάπως έτσι κάνει; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kotronas είπε

Μεγιά και που είσαι εάν το δώσεις σε Άγιο κάνεις ένα ευχαίλεο και έχεις και φοροαπαλλαγή,ψάξτο λίγο.

Ευχαριστώ για την πληροφορία αλλά δεν ενδιαφέρομαι.Πολλοί παλαιότερα το έκαναν για να πάρουν ρεύμα σε αυθαίρετα αλλά δεν έχω τέτοιο πρόβλημα γιατί έχω άδεια. Επίσης άκουσα ότι αν το δώσεις σε άγιο βάζεις και τη Μητρόπολη συνέταιρο στο οικόπεδο.:D Βέβαια Άγιο έχω δώσει στο όνομά μου.😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Το άκουσα καμία 20αρια φορές. 

Σαν να τραβάει απότομα, να κόβει, και σταδιακά δίνει νερό πάλι. 

Κάπως έτσι κάνει; 

Δεν μου δίνει την αίσθηση ότι κόβεται η ροή για να πω την αλήθεια. Τώρα δεν είμαι σπίτι για να το τσεκάρω και να σιγουρευτώ αλλά μπορώ να το δοκιμάσω σε κανά δίωρο. Αυτό που νομίζω ότι συμβαίνει (χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος όμως) είναι ότι όταν έχει πολλές ώρες να χρησιμοποιηθεί κάποια βρύση ή το καζανάκι τότε το κάνει πιο συχνά. Π.χ. μετά από ντουζ και γενικά χρήση νερού παίζει το καζανάκι να μην το κάνει καθόλου. Δεν έχω τσεκάρει αν το κάνουν οι 2 βρύσες στα μπαλκόνια, να το δω και αυτό;

Α και στη βρύση της κουζίνας αν την κρατήσει σταθερή σε κάποιο ύψος κάποιες φορές ο ήχος είναι συνεχόμενος.

Επεξ/σία από Arwindan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Arwindan είπε

Δεν μου δίνει την αίσθηση ότι κόβεται η ροή για να πω την αλήθεια. Τώρα δεν είμαι σπίτι για να το τσεκάρω και να σιγουρευτώ αλλά μπορώ να το δοκιμάσω σε κανά δίωρο. Αυτό που νομίζω ότι συμβαίνει (χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος όμως) είναι ότι όταν έχει πολλές ώρες να χρησιμοποιηθεί κάποια βρύση ή το καζανάκι τότε το κάνει πιο συχνά. Π.χ. μετά από ντουζ και γενικά χρήση νερού παίζει το καζανάκι να μην το κάνει καθόλου. Δεν έχω τσεκάρει αν το κάνουν οι 2 βρύσες στα μπαλκόνια, να το δω και αυτό;

Κοίτα εύκολα άκρη δεν βγάζεις έτσι. 

Καλύτερα να Φωναξεις μάστορα να αρχίσει να τσεκάρει,και να τα αποκλείει ένα ένα ώστε να δεις τι φταίει τελικά. 

Πάντως πες του οταν έρθει να ρίξει μια ματιά και στο ρολόι σου κάτω στο πεζοδρόμιο για σιγουρια + να ξερεις και ποιο ειναι να ρίχνεις που και που κανένα ελενχο για διαρροές. (έτσι γλυτωνεις και πολλά άλλα με μια ματια😉

Ολοι οφείλουμε να ξέρουμε τα ρολόγια ευδαπ και ρεύματος μας ποια είναι (αυτό πάει γενικά σε όλους) 👍

Μολις μάθεις τι είναι, γράψε και εδω μέσα να δούμε τι ηταν τελικά 😁

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Κοίτα εύκολα άκρη δεν βγάζεις έτσι. 

Καλύτερα να Φωναξεις μάστορα να αρχίσει να τσεκάρει,και να τα αποκλείει ένα ένα ώστε να δεις τι φταίει τελικά. 

Πάντως πες του οταν έρθει να ρίξει μια ματιά και στο ρολόι σου κάτω στο πεζοδρόμιογια σιγουρια + να ξερεις και ποιο ειναι να ρίχνεις που και που κανένα ελενχο για διαρροές. (έτσι γλυτωνεις και πολλά άλλα με μια ματια😉

Ολοι οφείλουμε να ξέρουμε τα ρολόγια ευδαπ και ρεύματος μας ποια είναι (αυτό πάει γενικά σε όλους) 👍

Μολις μάθεις τι είναι, γράψε και εδω μέσα να δούμε τι ηταν τελικά 😁

Οκ σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Αρχίζει η αναζήτηση λοιπόν.

Επεξ/σία από Arwindan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Ευχαριστώ για την πληροφορία αλλά δεν ενδιαφέρομαι.Πολλοί παλαιότερα το έκαναν για να πάρουν ρεύμα σε αυθαίρετα αλλά δεν έχω τέτοιο πρόβλημα γιατί έχω άδεια. Επίσης άκουσα ότι αν το δώσεις σε άγιο βάζεις και τη Μητρόπολη συνέταιρο στο οικόπεδο.:D Βέβαια Άγιο έχω δώσει στο όνομά μου.😊

Δεν θα ξεχάσω ποτέ την περίπτωση που είχε κάνει ο άλλος εκκλησία στον 4οροφο πολυκατοικίας (ταράτσα) !!! Και έκανε και λειτουργία κανονικά Χαχαχα 😂😂

 

Αθανατη Ελλάδαρα με τους νόμους και τα παραθυράκια σου. 😂😂

upl5694b3ed2e68a.jpg

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Arwindan είπε

Οκ οπότε μάλλον θα χρειατεί υδραυλικός τότε. Ανέβασα και ένα πολύ μικρό βίντεο με τον ήχο που κάνει μήπως βοηθήσει περισσότερο.

Φιλαράκι αυτό λέγεται στριμόκωλο χέσιμο,ο θόρυβος μωρέ σε χάλασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Arwindan είπε

Εδώ και κάποιες μέρες οπότε ανοίγω τη βρύση του νιπτήρα ή του νεροχύτη ακούγεται ένας περίεργος ήχος σαν σφύριγμα να το πω; Αυτό συμβαινει όταν ανοίγω μόνο το κρύο και σχετικά απότομα τις βρυσες. Ο ίδιος ήχος ακούγεται συνήθως και 1-2 φορές όταν τραβάω καζανάκι αλλά και όταν τραβάει νερό το πλυντήριο. Είναι στιγμιαιος και σταμάτα όταν ανοίξω εντελώς τη βρύση. 

Εχει κάνεις ιδέα τι μπορεί να είναι; Αν χρειάζεστε κάποια άλλη πληροφορία ή να δοκιμάσω να ανεβάσω κανένα βίντεο πείτε μου. 

τα άλλα διαμερίσματα έχουν θέμα ? η μόνο το δικό σου Υπάρχει περίπτωση να έχεις ανεπιστροφη στο ρολόι ? κάτω στο πεζοδρομιο η κάνα κεντρικό φίλτρο στη γραμμή σου ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...