Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και κάποιες μέρες οπότε ανοίγω τη βρύση του νιπτήρα ή του νεροχύτη ακούγεται ένας περίεργος ήχος σαν σφύριγμα να το πω; Αυτό συμβαινει όταν ανοίγω μόνο το κρύο και σχετικά απότομα τις βρυσες. Ο ίδιος ήχος ακούγεται συνήθως και 1-2 φορές όταν τραβάω καζανάκι αλλά και όταν τραβάει νερό το πλυντήριο. Είναι στιγμιαιος και σταμάτα όταν ανοίξω εντελώς τη βρύση. 

Εχει κάνεις ιδέα τι μπορεί να είναι; Αν χρειάζεστε κάποια άλλη πληροφορία ή να δοκιμάσω να ανεβάσω κανένα βίντεο πείτε μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτό μου είπαν, οτι είναι δυσεύρετο λόγω παλαιότητας. Στάζει λόγω διαρροής, ήρθε υδραυλικός και το έσφιξε να είναι τέρμα ανοιχτό αλλά για οριστική λύση πρέπει να αλλαχτεί. Αν χρειαστεί να το ξανακλείσω θα έχω το ίδιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, infini είπε

Αυτό μου είπαν, οτι είναι δυσεύρετο λόγω παλαιότητας. Στάζει λόγω διαρροής, ήρθε υδραυλικός και το έσφιξε να είναι τέρμα ανοιχτό αλλά για οριστική λύση πρέπει να αλλαχτεί. Αν χρειαστεί να το ξανακλείσω θα έχω το ίδιο πρόβλημα.

Συνηθως οι κεντρικοι διακοπτες ηταν στη κουζινα. Παντως μπορεις να βαλεις ταπα αν τον βγαλεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά σε όλους.Στη παρακάτω εικόνα προσπάθησα να κάνω μία κάτοψη του χώρου για να γίνω πιο κατανοητός στο τι βοήθεια θέλω.

Στο σχέδιο βλέπουμε ότι το γκαράζ έχει 4 ανοίγματα (γκαραζόπορτα , παράθυρο , πόρτα προς το κήπο , και πόρτα προς το σπίτι) και το σπίτι έχει μόνο 1 άνοιγμα τη πόρτα προς το γκαράζ. Μη ρωτήσετε πως τα καταφέραμε.

Το θέμα είναι ότι τώρα θέλω να κάνω άνοιγμα από το σπίτι στην αυλή.Δηλαδή να μη βγαίνεις από το σπίτι στο γκαράζ.Δηλαδή θέλω να ενώσω το νούμερο 4 (στο σχέδιο) με το νούμερο 3 (στο σχέδιο) -εκεί που είναι η διακεκομμένη γραμμή.σαν ένα μικρό χωλ.

Η πρώτη σκέψη είναι γυψοσανίδα αλλά φοβάμαι ότι θα είναι τέρμα σκοτεινό.Άλλη σκέψη είναι τα υαλότουβλα αλλά δε μου αρέσουν καθόλου και δεν είμαστε στο 1990.

Υπάρχει κάτι άλλο υλικό που μπορώ να βάλω ? Καμιά άλλη ιδέα. ?

IMG_20200109_014316.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να κάνεις μία σιδηροκατασκευή με στραντζαριστά από το μέρος του γκαράζ και να χωρίσεις με πάνελ τοίχου πολυουρεθάνης 3 εκατοστών.Πολύ εύκολη κατασκευή γρήγορη καθαρή χωρίς να θέλει σοβατίσματα βαψίματα και με μόνωση.

Για φωτισμό η μόνη λύση κάποιο παραθυράκι μεταξύ πόρτας και σπιτιού , ή κρύσταλλα στην πόρτα εισόδου να μπαίνει λίγο φως, ή 5,6 χρωματιστά υαλότουβλα αντί παραθύρου.Μπορεί να μην είναι στη μόδα αλλά μερικές φορές κοιτάμε τη χρησιμότητά τους αφήνοντας στην άκρη αν ταιριάζει ή όχι..

Δεν κατάλαβα καλά.Δηλαδή το σπίτι δεν έχει καθόλου παράθυρα και είναι όπως φαίνεται στο σχέδιο τυφλό;;;;;;;; Είναι δυνατόν;;;;; Αν είναι έτσι γιατί δεν κάνεις το χώρισμα μέχρι τον απέναντι τοίχο ώστε να μπαίνει φως από το παράθυρο δίπλα στην πόρτα;;;;

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, ryu_hadouken είπε

Γεια χαρά σε όλους.Στη παρακάτω εικόνα προσπάθησα να κάνω μία κάτοψη του χώρου για να γίνω πιο κατανοητός στο τι βοήθεια θέλω.

Στο σχέδιο βλέπουμε ότι το γκαράζ έχει 4 ανοίγματα (γκαραζόπορτα , παράθυρο , πόρτα προς το κήπο , και πόρτα προς το σπίτι) και το σπίτι έχει μόνο 1 άνοιγμα τη πόρτα προς το γκαράζ. Μη ρωτήσετε πως τα καταφέραμε.

Το θέμα είναι ότι τώρα θέλω να κάνω άνοιγμα από το σπίτι στην αυλή.Δηλαδή να μη βγαίνεις από το σπίτι στο γκαράζ.Δηλαδή θέλω να ενώσω το νούμερο 4 (στο σχέδιο) με το νούμερο 3 (στο σχέδιο) -εκεί που είναι η διακεκομμένη γραμμή.σαν ένα μικρό χωλ.

Η πρώτη σκέψη είναι γυψοσανίδα αλλά φοβάμαι ότι θα είναι τέρμα σκοτεινό.Άλλη σκέψη είναι τα υαλότουβλα αλλά δε μου αρέσουν καθόλου και δεν είμαστε στο 1990.

Υπάρχει κάτι άλλο υλικό που μπορώ να βάλω ? Καμιά άλλη ιδέα. ?

IMG_20200109_014316.jpg

Με γυψοσανίδα κάνε το απλά ρίξε τον υπάρχοντα τοίχο και μετακίνησε τη πόρτα ώστε πρακτικά ο νέος "προσθετος" χώρος να είναι τόσο φωτεινός οσο το σπίτι. Αν η πόρτα "τρωει" χώρο από το γκαράζ βαλε την να ανοίγει προς τα μέσα. (Το γκαράζ είναι κλειστός χώρος έτσι; ... όχι αυλη)

u3.jpg

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κ από εμένα γυψοσανιδα... κ οποιαδήποτε μόνωση για να μη σου παγώνει το σπίτι από το γκαραζ

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ryu_hadouken είπε

Γεια χαρά σε όλους.Στη παρακάτω εικόνα προσπάθησα να κάνω μία κάτοψη του χώρου για να γίνω πιο κατανοητός στο τι βοήθεια θέλω.

Στο σχέδιο βλέπουμε ότι το γκαράζ έχει 4 ανοίγματα (γκαραζόπορτα , παράθυρο , πόρτα προς το κήπο , και πόρτα προς το σπίτι) και το σπίτι έχει μόνο 1 άνοιγμα τη πόρτα προς το γκαράζ. Μη ρωτήσετε πως τα καταφέραμε.

Το θέμα είναι ότι τώρα θέλω να κάνω άνοιγμα από το σπίτι στην αυλή.Δηλαδή να μη βγαίνεις από το σπίτι στο γκαράζ.Δηλαδή θέλω να ενώσω το νούμερο 4 (στο σχέδιο) με το νούμερο 3 (στο σχέδιο) -εκεί που είναι η διακεκομμένη γραμμή.σαν ένα μικρό χωλ.

Η πρώτη σκέψη είναι γυψοσανίδα αλλά φοβάμαι ότι θα είναι τέρμα σκοτεινό.Άλλη σκέψη είναι τα υαλότουβλα αλλά δε μου αρέσουν καθόλου και δεν είμαστε στο 1990.

Υπάρχει κάτι άλλο υλικό που μπορώ να βάλω ? Καμιά άλλη ιδέα. ?

IMG_20200109_014316.jpg

Κάνε μια επαφή με κανένα μηχανικό καλύτερα γιατί θα γίνει καμία στραβή και σου κοστίσει ακριβότερα στο τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alejandro είπε

Κάνε μια επαφή με κανένα μηχανικό καλύτερα γιατί θα γίνει καμία στραβή και σου κοστίσει ακριβότερα στο τέλος.

Συμφωνώ 

Μία άποψη μηχανικού πάντα είναι χρήσιμη σε τέτοιες κατασκευές. 👍

11 ώρες πριν, ryu_hadouken είπε

Γεια χαρά σε όλους.Στη παρακάτω εικόνα προσπάθησα να κάνω μία κάτοψη του χώρου για να γίνω πιο κατανοητός στο τι βοήθεια θέλω.

Στο σχέδιο βλέπουμε ότι το γκαράζ έχει 4 ανοίγματα (γκαραζόπορτα , παράθυρο , πόρτα προς το κήπο , και πόρτα προς το σπίτι) και το σπίτι έχει μόνο 1 άνοιγμα τη πόρτα προς το γκαράζ. Μη ρωτήσετε πως τα καταφέραμε.

Το θέμα είναι ότι τώρα θέλω να κάνω άνοιγμα από το σπίτι στην αυλή.Δηλαδή να μη βγαίνεις από το σπίτι στο γκαράζ.Δηλαδή θέλω να ενώσω το νούμερο 4 (στο σχέδιο) με το νούμερο 3 (στο σχέδιο) -εκεί που είναι η διακεκομμένη γραμμή.σαν ένα μικρό χωλ.

Η πρώτη σκέψη είναι γυψοσανίδα αλλά φοβάμαι ότι θα είναι τέρμα σκοτεινό.Άλλη σκέψη είναι τα υαλότουβλα αλλά δε μου αρέσουν καθόλου και δεν είμαστε στο 1990.

Υπάρχει κάτι άλλο υλικό που μπορώ να βάλω ? Καμιά άλλη ιδέα. ?

IMG_20200109_014316.jpg

Παρε αποψη από μηχανικό αμεσα,γιατι το προχωράς μόνος μάλλον και πέφτεις σε μεγαλα κατασκευαστικα λάθη,και μετά θα σου κοστίσουν παραπάνω. 

(ήδη πρέπει να ρίξεις τοίχο να κάνεις κατασκευή με γυψοσανιδα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ryu_hadouken είπε

Άλλη σκέψη είναι τα υαλότουβλα αλλά δε μου αρέσουν καθόλου και δεν είμαστε στο 1990.

Εχεις λαθος αποψη για τα υαλοτουβλα, ειναι μια πολυ καλη λυση

Αν και δεν καταλαβαινω την λειτουργικοτητα αυτης της αλλαγης που θελεις να κάνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/10/2018 στις 9:22 ΜΜ, papoys1 είπε

Ήθελα σε κάποιο σημείο στο εξοχικό μου να τοποθετήσω κάποιο μικρό εκκλησάκι (εικόνισμα).Πήγα σε μάντρες αλλά δεν μου άρεσαν τα έτοιμα τα οποία έβλεπα τυποποιημένα φτιαγμένα από καλούπι.

Έτσι πήρα μερικές πλάκες ytong πάχους 5 εκατοστών και το έφτιαξα μόνος μου  αφού είδα διάφορα βάζοντας και δικές μου πινελιές στην κατασκευή.

Εργαλεία ..... ξυλοπρίνο , τρυπάνι επαναφορτιζόμενο  , κόλλα πλακιδίων , χοντρές μακριές ξυλόβιδες και λεπτό σίδερο για ένωση κομματιών, λίμες ράσπες , αρκετή υπομονή και το κατασκεύασα. Σίγουρα τραβά το μάτι των επισκεπτών οι οποίοι νομίζουν πως είναι κάτι έτοιμο.Τη βάση την έφτιαξα από μπετό και έντυσα με πέτρα.Το χρώμα των αρμών της πέτρας δεν μου αρέσει και με ευκαιρία θα τους βάψω μάλλον στο χρώμα της σκεπής στην οποία σημειωτέον τα αυλάκια έκανα με τη στρογγυλή ράσπα.Το ytong για όσους δεν το ξέρουν είναι ένα ελαφρύ υλικό που κόβεται πολύ εύκολα και λιμάρεται ακόμη ευκολότερα.

Το είχα εγκαταλείψει αρκετό καιρό το έβαψα πρόσφατα  ,εκτός από το μπλέ της σκεπής που ακόμη δεν το έχω φρεσκάρει.Σίγουρα ήταν λίγο μπελάς αλλά το αποτέλεσμα με αποζημίωσε.

Σταυροί στη σκεπή,από πλάκα για δαπέδου  μαρμάρινη χοντροκομένη :D με γωνιακό τροχό αφού μου έσπασαν 2-3 πρώτα.

Edit. Να συμπληρώσω στα εργαλεία και ηλεκτρική σέγα για κόψιμο σε μικρές τρύπες - παράθυρα που δεν χωρούσε πριόνι.

IMG_1746.JPG

Μεγιά και που είσαι εάν το δώσεις σε Άγιο κάνεις ένα ευχαίλεο και έχεις και φοροαπαλλαγή,ψάξτο λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, papoys1 είπε

Δεν κατάλαβα καλά.Δηλαδή το σπίτι δεν έχει καθόλου παράθυρα και είναι όπως φαίνεται στο σχέδιο τυφλό;;;;;;;; Είναι δυνατόν;;;;; Αν είναι έτσι γιατί δεν κάνεις το χώρισμα μέχρι τον απέναντι τοίχο ώστε να μπαίνει φως από το παράθυρο δίπλα στην πόρτα;;;;

Ευχαριστώ για την απάντηση.Όχι δεν είναι τυφλό έχει άλλα 3 παράθυρα που βλέπουν και αυτά έξω απλά δε τα έβαλα γιατί το θέμα δεν είναι το φως στο σπίτι.Είναι η είσοδος-έξοδος του σπιτιού.Δηλαδή θέλω να έχω πρόσβαση έξω (εγώ και οι επισκέπτες ) χωρίς να χρειαστεί να βγαίνουμε στο γκαράζ και μετά έξω.Να μη φαίνεται το γκαράζ.

 

3 ώρες πριν, Doubt είπε

Γιατί δεν κάνεις το άνοιγμα από την άλλη πλευρά, δεξιά στο σχέδιο;

Το σπίτι είναι ημί-υπόγειο.Από την άλλη πλευρά διαγώνια υπάρχει η σκάλα που ανεβαίνει στον επάνω όροφο.Και στην ίδια πλευρά τέρμα δεξιά υπάρχει τζάκι.

 

2 ώρες πριν, Alejandro είπε

Κάνε μια επαφή με κανένα μηχανικό καλύτερα γιατί θα γίνει καμία στραβή και σου κοστίσει ακριβότερα στο τέλος.

Μηχανικός έβγαλε το "σχέδιο".Το σπίτι είναι έτοιμο -χτισμένο -επιπλωμένο.Απλά κανείς δε κατάλαβε γιατί άφησε έξω τη πόρτα και έκανε το τοίχο 3 μέτρα πιο μέσα με αποτέλεσμα να χάσει το σπίτι την είσοδο - έξοδο προς την αυλή.

 

1 ώρα πριν, stelios18120 είπε

Συμφωνώ 

Μία άποψη μηχανικού πάντα είναι χρήσιμη σε τέτοιες κατασκευές. 👍

Παρε αποψη από μηχανικό αμεσα,γιατι το προχωράς μόνος μάλλον και πέφτεις σε μεγαλα κατασκευαστικα λάθη,και μετά θα σου κοστίσουν παραπάνω. 

(ήδη πρέπει να ρίξεις τοίχο να κάνεις κατασκευή με γυψοσανιδα) 

Μηχανικός το έβγαλε το "σχέδιο".Τον τοίχο δε μπορώ / θέλω να το ρίξω γιατί υπάρχει κρεβατοκάμαρα με ντουλάπες από πίσω.

 

Επεξ/σία από ryu_hadouken
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τότε δεν έχεις πολλές επιλογές. 

Είτε γυψοσανιδα, είτε υαλοτουβλα ώστε να μπαινει και φως. 

Χωρίς γκρέμισμα πολλές λύσεις δεν υπάρχουν δυστυχώς. 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Arwindan είπε

Εδώ και κάποιες μέρες οπότε ανοίγω τη βρύση του νιπτήρα ή του νεροχύτη ακούγεται ένας περίεργος ήχος σαν σφύριγμα να το πω; Αυτό συμβαινει όταν ανοίγω μόνο το κρύο και σχετικά απότομα τις βρυσες. Ο ίδιος ήχος ακούγεται συνήθως και 1-2 φορές όταν τραβάω καζανάκι αλλά και όταν τραβάει νερό το πλυντήριο. Είναι στιγμιαιος και σταμάτα όταν ανοίξω εντελώς τη βρύση. 

Εχει κάνεις ιδέα τι μπορεί να είναι; Αν χρειάζεστε κάποια άλλη πληροφορία ή να δοκιμάσω να ανεβάσω κανένα βίντεο πείτε μου. 

Καμία ιδέα για το παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...