Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω σε φουρφουρι μπάνιου που είναι κάθετα τοποθετημένο στο ταβάνι πως μπορούμε να αποφύγουμε την υγροποιηση? Τραβάει τους υδρατμούς και μετά μέσα στο σωλήνα γίνετε πάλι νερό σιγά σιγά και μου πέφτει μέσα στο μπάνιο 

Επεξ/σία από sofiathereal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, sofiathereal είπε

Καλησπέρα σας, μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω σε φουρφουρι μπάνιου που είναι κάθετα τοποθετημένο στο ταβάνι πως μπορούμε να αποφύγουμε την υγροποιηση? Τραβάει τους υδρατμούς και μετά μέσα στο σωλήνα γίνετε πάλι νερό σιγά σιγά και μου πέφτει μέσα στο μπάνιο 

Που είναι η έξοδος;

Υγροποίηση σημαίνει πως από την άλλη πλευρά υπάρχει ψύχος. Αν δεν αντιμετωπιστεί αυτό κάπως, η μόνη λύση είναι κουβαδάκι από κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/1/2020 στις 10:33 ΜΜ, mikediam είπε

Καλησπερα. Εχω ενα προβλημα με ενα λεβητα saturn συμπηκνωσης εδω και λιγο καιρο. Κατα την διαρκεια αναμονης ή ακομα κι οταν δουλευει ο θερμοστατης του σπιτιου ανοιγοκλεινει λες και υπαρχει προβλημα με το ρευμα ή κατι τετοιο με αποτελεσμα να προκαλει προβλημα στην ορθη λειτουργια του λεβητα ενω φοβαμαι μην μου καψει τον πινακα που βρισκεται πανω στον λεβητα. Ανεβαινοντας στο θερμοστατη του λεβητα διαπιστωσα οτι κανει το ιδιο ενω κανει και ενα θορυβο σαν ανοιγοκλειμα στον κονβερτορα. Οταν το παθαινει σε αναμονη παιρνει μπρος ο λεβητας χωρις λογο για μερικα δευτερολεπτα κι αυτο επαναλαμβανεται αρκετες φορες. Καποια γνωμη ή βοηθεια?? Μπορω να ανεβασω και βιντεο για το τι ακριβως κανει για οποιον θελει.

Ψάξε στο Youtube , είναι ένας που αναφέρει οτι είναι συχνό πρόβλημα και οτι αλλάζει ενα καλώδιο . 

Αλλιώς μίλησε είτε με αντιπροσωπεία , να σου στειλου κάποιον .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Ψάξε στο Youtube , είναι ένας που αναφέρει οτι είναι συχνό πρόβλημα και οτι αλλάζει ενα καλώδιο . 

Αλλιώς μίλησε είτε με αντιπροσωπεία , να σου στειλου κάποιον .

Έχει αναφερθεί ότι οι κορεάτικοι λέβητες (saturn. kiturami) μπορεί να παρουσιάσουν περίεργη συμπεριφορά όταν το καλώδιο της εντολής που συνδέει τον θερμοστάτη, είμαι μεγαλύτερης διατομής από τα 0,75 mm2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Doubt είπε

Που είναι η έξοδος;

Υγροποίηση σημαίνει πως από την άλλη πλευρά υπάρχει ψύχος. Αν δεν αντιμετωπιστεί αυτό κάπως, η μόνη λύση είναι κουβαδάκι από κάτω.

Υπάρχει ψύχος ναι γιατί βγάζει σε εξωτερικο μέρος της πολυκατοικίας ο σωλήνας ειναι κάθετος που βγάζει ακριβώς δεν ξέρω αλλά δεν είναι κάπου κοντά μου πχ. Μπαλκόνι μου. η οικοδομή είναι παλιά αλλά το διαμέρισμα μου είναι ανακαινισμενο και έχω αυτό το πρόβλημα τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sofiathereal είπε

Υπάρχει ψύχος ναι γιατί βγάζει σε εξωτερικο μέρος της πολυκατοικίας ο σωλήνας ειναι κάθετος που βγάζει ακριβώς δεν ξέρω αλλά δεν είναι κάπου κοντά μου πχ. Μπαλκόνι μου. η οικοδομή είναι παλιά αλλά το διαμέρισμα μου είναι ανακαινισμενο και έχω αυτό το πρόβλημα τώρα. 

Ή θα το ανεχτείς τις (πολύ) κρύες μέρες ή αλλιώς "ότι δεν λύνεται, κόβεται" κατάργησε το.

Αν είναι εφικτό να μπει σε άλλο σημείο, δεν το γνωρίζω, εξαρτάται από τη διαρρύθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2020 στις 5:29 ΜΜ, ParhsG είπε

Το πιο πιθανο αν δε τους πει ακριβως πια σωματα εχουν θεμα δε θα κάτσουν να ψάξουν. 

Ενας υδραυλικος που ξερει μπορει να στο φτιαξει 

Και μια τελευταία ερώτηση....... στους πόσους βαθμούς πρέπει να είναι τα νερά του καλοριφέρ στον λέβητα ρυθμισμένο; 60 - 65 - 70 ? 
Οι απόψεις διίστανται ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dtomgr είπε

Και μια τελευταία ερώτηση....... στους πόσους βαθμούς πρέπει να είναι τα νερά του καλοριφέρ στον λέβητα ρυθμισμένο; 60 - 65 - 70 ? 
Οι απόψεις διίστανται ....... 

Δεν παίζει ρόλο και η θερμοκρασία περιβάλλοντος; Εμένα ο κατασκευαστής του λέβητα που έχω μου έχει πει από 60 έως 70 ανάλογα πόσο κρύο κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, dtomgr είπε

Και μια τελευταία ερώτηση....... στους πόσους βαθμούς πρέπει να είναι τα νερά του καλοριφέρ στον λέβητα ρυθμισμένο; 60 - 65 - 70 ? 
Οι απόψεις διίστανται ....... 

Γύρω στους 70 είσαι καλά. Για λέβητα πετρελαίου μιλάμε.

Επεξ/σία από troi.g
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, troi.g είπε

Γύρω στους 70 είσαι καλά. Για λέβητα πετρελαίου μιλάμε.

Για λέβητα βιομάζας που δουλεύει με πυρηνόξυλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, dtomgr είπε

Και μια τελευταία ερώτηση....... στους πόσους βαθμούς πρέπει να είναι τα νερά του καλοριφέρ στον λέβητα ρυθμισμένο; 60 - 65 - 70 ? 
Οι απόψεις διίστανται ....... 

Δεν υπάρχει απάντηση σε αυτό.  Αν έχεις επιδαπέδια θέρμανση πας σε χαμηλή θερμοκρασία, πχ 40 βαθμοί.   Ο δικός μου καυστήρας αυτορυθμίζεται να ανεβάζει τη θερμοκρασία του νερού όταν έξω αυξάνει το ψύχος.  Εγώ του θέτω ανώτατο όριο πχ στα 65.  Θέλω τον καυστήρα μου να δουλεύει σε χαμηλές θερμοκρασίες (πχ 55-60 C), ώστε το επιστρεφόμενο νερό να είναι περίπου 40-45 C το πολύ.  Με αυτό τον τρόπο δουλεύει πιο αποδοτικά το σύστημα συμπύκνωσης.

 

Επεξ/σία από bobptz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αλλάξω τον κεντρικό διακόπτη νερού στο σπίτι, γνωρίζετε που μπορώ να βρω ίδιο; Μου είπαν οτι είναι διακόπτης καμπάνα, γυρίζει με κλειδί που κάνουμε εξαέρωση στο καλοριφέρ.

Φωτογραφία0197[1].jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, bobptz είπε

Δεν υπάρχει απάντηση σε αυτό.  Αν έχεις επιδαπέδια θέρμανση πας σε χαμηλή θερμοκρασία, πχ 40 βαθμοί.   Ο δικός μου καυστήρας αυτορυθμίζεται να ανεβάζει τη θερμοκρασία του νερού όταν έξω αυξάνει το ψύχος.  Εγώ του θέτω ανώτατο όριο πχ στα 65.  Θέλω τον καυστήρα μου να δουλεύει σε χαμηλές θερμοκρασίες (πχ 55-60 C), ώστε το επιστρεφόμενο νερό να είναι περίπου 40-45 C το πολύ.  Με αυτό τον τρόπο δουλεύει πιο αποδοτικά το σύστημα συμπύκνωσης.

Λέβητα αερίου έχω με κλασικά σώματα πάνελ . (7ετίας ο λέβητας, τα σώματα 2ετίας)

Υπάρχει διαφορά στην κατανάλωση αερίου απο τους 60 στους 70 πχ ; όσο πιο πάνω τόσο πιο πολύ ξοδεύει για την καύση, ή λόγο του ότι θα ζεσταθεί ο χώρος πιο γρήγορα,
θα σταματήσει πιο σύντομα από τον θερμοστάτη του χώρου;


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, infini είπε

Θέλω να αλλάξω τον κεντρικό διακόπτη νερού στο σπίτι, γνωρίζετε που μπορώ να βρω ίδιο; Μου είπαν οτι είναι διακόπτης καμπάνα, γυρίζει με κλειδί που κάνουμε εξαέρωση στο καλοριφέρ.

Φωτογραφία0197[1].jpg

Νομιζω πως ειναι παλαιου τυπου δε βρισκεις ευκολα παντα... Μη κανεις κανενα αστειο γιατι θα πλυμηρίσεις, τουλαχιστον ελπιζω να εχει βανα στο ρολοι η να εχεις αναλογο κλειδι αν δεν εχει.. Υπαρχει λογος που θες να τον αλλαξεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Νομιζω πως ειναι παλαιου τυπου δε βρισκεις ευκολα παντα... Μη κανεις κανενα αστειο γιατι θα πλυμηρίσεις, τουλαχιστον ελπιζω να εχει βανα στο ρολοι η να εχεις αναλογο κλειδι αν δεν εχει.. Υπαρχει λογος που θες να τον αλλαξεις; 

Λογικά θα του χάνει απο τον άξονα όταν τον κλείνει οπως και στον δικο μου.Δύσκολη η αλλαγή του, εγώ θα πρότεινα να σπάσει το πλακάκι και τον τοίχο απο κατω και να βάλει έναν καινούριο με βανακι.  Φυσικά πρώτα θα κλείσει το ρολόι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...