Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Son^Goku είπε

Για να δω αν κατάλαβα καλά. Με το να τα βγάλουν να τα πρεσαρουν και να τα ξαναβαλουν το πρόβλημα θα επανέλθει μελλοντικά; Είναι ακατάλληλο το είδος του ξύλου που μπήκε ή έγινε ακατάλληλη προεργασία; 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει "πρεσάρισμα" στα ξύλα, δεν είναι μέταλλο, θα τα πλανάρουν (τρίψιμο) να γίνουν ευθεία και αυτό, υποθέτω αν είναι ο άλλος γύφτος μπορεί να κάνει κάποια πατέντα δική του π.χ. να τα βρέξουν και να τα πρεσάρουν αλλά δεν θα αλλάξει κάτι, θα ξαναγίνουν έτσι.

Το σωστό είναι ότι αφού στράβωσαν είτε να τριφτεί και να γίνει λείο το ξύλο, αν το επιτρέπει ο βαθμός που στρατεύσανε βέβαια, αλλιώς αντικατάσταση, το πρόβλημα είναι ότι αν τα νέα ξύλα είναι από την ίδια παρτίδα «αποξήρανσης» είναι πιθανό να ξαναγίνουν έτσι….

ένα ομοιόμορφο βάψιμο και από την τυφλή/κρυφή πλευρά θα βοήθαγε κάπως.

Γενικά αν είναι άμπαλος αυτός που τα περνάει και τα ξύλα "χλωρά" άστα να πάνε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

29 λεπτά πριν, Legolas είπε

ναι ρε αφεντη το ξερω, εχει πολλα. Πιο τρίβεται καλυτερα μετα?

O στοκος αρμων παει και ανάλογα με το χρώμα της γυψοσανίδα, πχ η ανθυγρη ειναι πράσινη, αρα και ο στοκος πράσινος και αυτός

20 λεπτά πριν, Havik είπε

Δεν νομίζω ότι υπάρχει "πρεσάρισμα" στα ξύλα,

 

 

κυρίως τα ξύλα πρεσάρονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stelios18120 είπε

Οντως, μου έκαναν πολύ (άσχημη) εντύπωση οι φωτογραφίες. 

Ήταν λες και βρήκαν μερικά ξύλα, πήραν έναν από έξω και του είπαν βάλε τα ρε οπως να ναι και είναι οκ. 

Και τσάμπα να την έκαναν, χωρίς πληρωμή, πιο ωραία έπρεπε να είναι 😋

Ρε συ @Son^Goku μήπως τους άφησες απλήρωτους η τους έβγαλες το λάδι η τους φεροσουν περιεργα; 😋😋😁

(γιατί ουκ ολίγες φορές το κάνουν μερικοί αυτό, αν οι πελάτες τους σπάσουν τα @@ με τις παραξενιές και τους τρόπους τους η κάνουν τίποτα περίεργα κοψιματα στα €€€ της συμφωνίας. ) 

Φίλε έγινε συμφωνία για στεγαστικό μέσο τραπέζης. Πληρώνονταν στο 100% και στην ώρα τους από την τράπεζα. Ευτυχώς που υπάρχει 10% παρακράτηση από μέρους της τράπεζας μέχρι να επιθεώρηθει το σπίτι από άνθρωπο της τράπεζας για να δει ότι όλα έγιναν όπως έπρεπε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Son^Goku είπε

Φίλε έγινε συμφωνία για στεγαστικό μέσο τραπέζης. Πληρώνονταν στο 100% και στην ώρα τους από την τράπεζα. Ευτυχώς που υπάρχει 10% παρακράτηση από μέρους της τράπεζας μέχρι να επιθεώρηθει το σπίτι από άνθρωπο της τράπεζας για να δει ότι όλα έγιναν όπως έπρεπε.

κατάλαβα οκ. 👍

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Εχω ενα προβλημα με ενα λεβητα saturn συμπηκνωσης εδω και λιγο καιρο. Κατα την διαρκεια αναμονης ή ακομα κι οταν δουλευει ο θερμοστατης του σπιτιου ανοιγοκλεινει λες και υπαρχει προβλημα με το ρευμα ή κατι τετοιο με αποτελεσμα να προκαλει προβλημα στην ορθη λειτουργια του λεβητα ενω φοβαμαι μην μου καψει τον πινακα που βρισκεται πανω στον λεβητα. Ανεβαινοντας στο θερμοστατη του λεβητα διαπιστωσα οτι κανει το ιδιο ενω κανει και ενα θορυβο σαν ανοιγοκλειμα στον κονβερτορα. Οταν το παθαινει σε αναμονη παιρνει μπρος ο λεβητας χωρις λογο για μερικα δευτερολεπτα κι αυτο επαναλαμβανεται αρκετες φορες. Καποια γνωμη ή βοηθεια?? Μπορω να ανεβασω και βιντεο για το τι ακριβως κανει για οποιον θελει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mikediam είπε

Καλησπερα. Εχω ενα προβλημα με ενα λεβητα saturn συμπηκνωσης εδω και λιγο καιρο. Κατα την διαρκεια αναμονης ή ακομα κι οταν δουλευει ο θερμοστατης του σπιτιου ανοιγοκλεινει λες και υπαρχει προβλημα με το ρευμα ή κατι τετοιο με αποτελεσμα να προκαλει προβλημα στην ορθη λειτουργια του λεβητα ενω φοβαμαι μην μου καψει τον πινακα που βρισκεται πανω στον λεβητα. Ανεβαινοντας στο θερμοστατη του λεβητα διαπιστωσα οτι κανει το ιδιο ενω κανει και ενα θορυβο σαν ανοιγοκλειμα στον κονβερτορα. Οταν το παθαινει σε αναμονη παιρνει μπρος ο λεβητας χωρις λογο για μερικα δευτερολεπτα κι αυτο επαναλαμβανεται αρκετες φορες. Καποια γνωμη ή βοηθεια?? Μπορω να ανεβασω και βιντεο για το τι ακριβως κανει για οποιον θελει.

Τι θερμοστάτη έχεις;

Για αρχή θα σου έλεγα να αλλάξεις θερμοστάτη μιας και από τα γραφόμενα σου εκεί εντοπίζεται το πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Son^Goku είπε

Φίλε έγινε συμφωνία για στεγαστικό μέσο τραπέζης. Πληρώνονταν στο 100% και στην ώρα τους από την τράπεζα. Ευτυχώς που υπάρχει 10% παρακράτηση από μέρους της τράπεζας μέχρι να επιθεώρηθει το σπίτι από άνθρωπο της τράπεζας για να δει ότι όλα έγιναν όπως έπρεπε.

καλημερα,το πρωτο που θα κανεις ειναι μια παυση πληρωμων προς τον εργολαβο,μονο απο την δικαιολογια που σου ειπε φαινεται απατεωνας...μετα ξηλωμα ολη η σκαλα και φτιαξιμο απο ειδικο γι αυτη τη δουλεια...αν και η γνωμη μου ειναι να την ντυσεις με ενα καλο πλακακι να τελειωνεις...επισης τσεκαρε σχολαστικα το σπιτι μεσα εξω...σιγουρα θα εχει κι αλλες κακοτεχνειες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/1/2020 στις 9:50 ΠΜ, Crazygear είπε

Δες την παρακάτω φωτογραφία για να καταλάβεις καλύτερα τι εννοώ

image.jpeg.df7557bf641f90bfc19b0ccf6edb2e5f.jpeg

Ο κάθε διακόπτης μπορεί να διαφέρει από κατασκευαστή σε κατασκευαστή αλλά η φιλοσοφία είναι η ίδια. Σε άλλους αλλάζεις το εξάρτημα σε άλλους το γυρνάς.

Αν δεν κάνω λάθος το ζεστό νερό πρέπει να μπαίνει από το πάνω μέρος του πάνελ και να βγαίνει από κάτω. Φαντάζομαι ότι οι διακόπτες είναι τέρμα ανοιχτοί. 

Έστειλα μήνυμα στον κατασκευαστή και μου έστειλε το διάγραμμα ροής της βαλβίδας.... 

5 σώματα είναι συνδεδεμένα ανάποδα .... δηλαδή εκεί που πάει το κρύο μου συνδέσανε το ζεστό και το αντίστοιχο από την άλλη μεριά ....
Τι πιθανότητες με ανάποδα 5 από τα 7 καλοριφέρ να δουλεύει το σύστημα σωστα;;;;;;; (κάθε ένα είναι ανεξάρτητο και καταλήγουν τα ζεστά και το κρύο στο συλλέκτη σε ξεχωριστό σωλήνα ... φώτο πριν)

 

image001.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που είχα πει δηλαδή έτσι; 

✌️✌️✌️

(όταν είναι ανάποδα ο διακόπτης δεν δουλεύει το σώμα, κλασσικό λάθος στην τοποθέτηση κάποιου που δεν δώσει βάση όταν βάλει τον διακόπτη η δεν γνωρίζει και πάει να τα κάνει μόνος του 😋 😁

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, dtomgr είπε

Έστειλα μήνυμα στον κατασκευαστή και μου έστειλε το διάγραμμα ροής της βαλβίδας.... 

5 σώματα είναι συνδεδεμένα ανάποδα .... δηλαδή εκεί που πάει το κρύο μου συνδέσανε το ζεστό και το αντίστοιχο από την άλλη μεριά ....
Τι πιθανότητες με ανάποδα 5 από τα 7 καλοριφέρ να δουλεύει το σύστημα σωστα;;;;;;; (κάθε ένα είναι ανεξάρτητο και καταλήγουν τα ζεστά και το κρύο στο συλλέκτη σε ξεχωριστό σωλήνα ... φώτο πριν)

image001.jpg

Δε δουλευει σωστά αν ειναι αναποδα χανεις αρκετά, βέβαια κάποιοι υδραυλικοι χέστηκαν αν ειναι αναποδα(3 στους 5 που ειχα ρωτησει ειπαν πως δεν εχει σημασία)

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Δε δουλευει σωστά αν ειναι αναποδα χανεις αρκετά, βέβαια κάποιοι υδραυλικοι χέστηκαν αν ειναι αναποδα(3 στους 5 που ειχα ρωτησει ειπαν πως δεν εχει σημασία)

Δεν ειναι ότι χανεις αρκετά, το σώμα δεν δουλεύει κατά 80-90%

Δεν ζεσταινει σχεδόν καθόλου. 

Δεν ειναι χέστηκαν αν ειναι αναποδα, μαλλον δεν γνωρίζουν να κάνουν σωστή εγκατάσταση καλοριφέρ 😉

(αυτοί που είπαν δεν έχει σημασία, είναι αυτοί που τρέχουν μετά να τους γυρίσουν ώστε να ζεσταθεί το σώμα  😋

 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stelios18120 είπε

Δεν ειναι ότι χανεις αρκετά, το σώμα δεν δουλεύει κατά 80-90%

Δεν ζεσταινει σχεδόν καθόλου. 

Δεν ειναι χέστηκαν αν ειναι αναποδα, μαλλον δεν γνωρίζουν να κάνουν σωστή εγκατάσταση καλοριφέρ 😉

εύχομαι να υπάρχει τίποτα που να γυρνάει την ροή...γιατί αλλιώς....άλλαγμα.... 

και εννοείτε ότι για να ανέβει το νερό προς τα πάνω θέλει περισσότερη πίεση από το να μπει από κάτω από το καλοριφέρ και να ανέβει προς τα πάνω..... 

τι να πω.... άλλως περνάει σωλήνες...άλλως τοποθετεί στο τελος τα καλοριφέρ.... βλέπει μόνο σωλήνες (χωρις τα χρώματα κοκκινο μπλε) και πάει και κουμπώνει ότι να ναι 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dtomgr είπε

εύχομαι να υπάρχει τίποτα που να γυρνάει την ροή...γιατί αλλιώς....άλλαγμα.... 

και εννοείτε ότι για να ανέβει το νερό προς τα πάνω θέλει περισσότερη πίεση από το να μπει από κάτω από το καλοριφέρ και να ανέβει προς τα πάνω..... 

τι να πω.... άλλως περνάει σωλήνες...άλλως τοποθετεί στο τελος τα καλοριφέρ.... βλέπει μόνο σωλήνες (χωρις τα χρώματα κοκκινο μπλε) και πάει και κουμπώνει ότι να ναι 

Το μεροκαματο να πεφτει και δεν βαριεσαι.Πες τους να ερθουν να τα διορθωσουν,οπως ειπε και ο stelios18120,τα σωματα δεν δουλευουν καθολου σχεδον αν ειναι συνδεδεμενα αναποδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ParhsG είπε

Δε δουλευει σωστά αν ειναι αναποδα χανεις αρκετά, βέβαια κάποιοι υδραυλικοι χέστηκαν αν ειναι αναποδα(3 στους 5 που ειχα ρωτησει ειπαν πως δεν εχει σημασία)

image001.jpg

Πως δεν έχει σημασία;; θα τρελαθούμε;;

Όπως και με τον αέρα, το ζεστό (αραιό) ανεβαίνει και το κρύο (πυκνό) κατεβαίνει; Εισαγωγή πάνω λοιπόν και απαγωγή κάτω.

Με τη φορά των σωμάτων δεν ξέρω τι γίνεται και το διαθέσιμο χώρο για να μπουν σωστά.

Π.χ εδώ

img (3).jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Το μεροκαματο να πεφτει και δεν βαριεσαι.Πες τους να ερθουν να τα διορθωσουν,οπως ειπε και ο stelios18120,τα σωματα δεν δουλευουν καθολου σχεδον αν ειναι συνδεδεμενα αναποδα.

Το πιο πιθανο αν δε τους πει ακριβως πια σωματα εχουν θεμα δε θα κάτσουν να ψάξουν. 

15 λεπτά πριν, Doubt είπε

image001.jpg

Πως δεν έχει σημασία;; θα τρελαθούμε;;

Όπως και με τον αέρα, το ζεστό (αραιό) ανεβαίνει και το κρύο (πυκνό) κατεβαίνει; Εισαγωγή πάνω λοιπόν και απαγωγή κάτω.

Με τη φορά των σωμάτων δεν ξέρω τι γίνεται και το διαθέσιμο χώρο για να μπουν σωστά.

Π.χ εδώ

img (3).jpg

Ενας υδραυλικος που ξερει μπορει να στο φτιαξει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...