Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, mindreader είπε

Επειδη δεν εχω καμια απολυτως ιδεα απο τιμες,

μπορει κανεις να δωσει μια χονδρικη εκτιμηση εστω,

ποσα κιλα ειδικου χρωματος χρειαζονται για 50τμ αυλης,

και περιπου ποσο μπορει να παει απο αποψη κοστους;

 

Εμένα τσιμεντοειδές στεγανωτικό της sika για 50 τετραγωνικά 2 χέρια μου πήγε 100€ υλικά. Αλλά δεν ξέρω αν κάνει το συγκεκριμένο για την περίπτωση σου μιλά με τεχνικό τμήμα καλύτερα. (Πάντως έκανε ΑΡΙΣΤΗ στεγανοποίηση στο δώμα, προσωρινή λύση βέβαια καθώς χρειαζόμαστε κανονική στεγανοποίηση και θερμομόνωση αλλά ο σκοπός ήταν να προστατέψουμε το μπετόν και το γέμισμα που ήταν σφουγγάρι, να του δώσουμε το χρόνο να στεγνώσει και να το προφυλάξουμε μέχρι να πέσει η τελική υγρομόνωση. Έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Εμένα τσιμεντοειδές στεγανωτικό της sika για 50 τετραγωνικά 2 χέρια μου πήγε 100€ υλικά. Αλλά δεν ξέρω αν κάνει το συγκεκριμένο για την περίπτωση σου μιλά με τεχνικό τμήμα καλύτερα. (Πάντως έκανε ΑΡΙΣΤΗ στεγανοποίηση στο δώμα, προσωρινή λύση βέβαια καθώς χρειαζόμαστε κανονική στεγανοποίηση και θερμομόνωση αλλά ο σκοπός ήταν να προστατέψουμε το μπετόν και το γέμισμα που ήταν σφουγγάρι, να του δώσουμε το χρόνο να στεγνώσει και να το προφυλάξουμε μέχρι να πέσει η τελική υγρομόνωση. Έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος)...

Πως ακριβώς τα κατάφερες?

Πόσα σακιά των 20kg χρησιμοποιησες?

Η Sika δίνει μια μέση κατανάλωση των 1.2kg/m2/mm

Κανονικα λεει ότι με βούρτσα σου βγαίνει στρώση του 1mm και βέλτιστα θελει τελικό πάχος 3mm.

Ας πούμε ότι έκανες 2 στρώσεις του 1mm.

Οποτε κατανάλωση: 50m2 x 1.2kg/m2 x 2στρωσεις = 120kg = 6 σακιά των 20kg

Το κάθε σακί έχει 50-60€

Αρα κόστος 300-350€.

Πως τα κατάφερες με λιγότερο από το 1/3???

Ποσσ σακιά από τι υλικό και σε τι τιμή το ένα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Πως ακριβώς τα κατάφερες?

Πόσα σακιά των 20kg χρησιμοποιησες?

Η Sika δίνει μια μέση κατανάλωση των 1.2kg/m2/mm

Κανονικα λεει ότι με βούρτσα σου βγαίνει στρώση του 1mm και βέλτιστα θελει τελικό πάχος 3mm.

Ας πούμε ότι έκανες 2 στρώσεις του 1mm.

Οποτε κατανάλωση: 50m2 x 1.2kg/m2 x 2στρωσεις = 120kg = 6 σακιά των 20kg

Το κάθε σακί έχει 50-60€

Αρα κόστος 300-350€.

Πως τα κατάφερες με λιγότερο από το 1/3???

Ποσσ σακιά από τι υλικό και σε τι τιμή το ένα?

Τί να σου πω, πάνε 2 χρόνια. Λέω του μηχανικού με στεγανοποίηση τί κάνουμε; Μου λέει τώρα τίποτα, το αφήνεις να στεγνώσει. Αλλά αν έχεις να "πετάξεις" 100€ (εννοώντας και το μεροκάματο του μάστορα) πέρνα ένα τσιμεντοειδές στεγανωτικό το οποίο διαπνέει και θα θα επιτρέψει το στέγνωμα και θα προστατέψει να μην τραβήξει άλλες υγρασίες από τη βροχή.

Ε θυμάμαι ότι εγώ πήρα ένα πιο καλό, με 100€ υλικά... Τώρα ποιο ήταν, δεν θυμάμαι ούτε πόσα και πόσο πήγαν το τεμάχιο.

Επεξ/σία από mechpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, sailor7733 said:

Για μένα με τις συνθήκες που αναφέρεις μόνο τσιμέντοειδες στεγανωτικο ενός συστατικού τύπου isomat aquamat με 2 χέρια τουλαχιστον με μπατανοβουρτσα η άλλης μάρκας όπως mapei,durostic

Η 2 συστατικών τύπου isomat aquamat elastic  αλλά ακριβό!

Το τσιμέντοχρώμα δεν θα αντέξει τσάμπα λεφτά θα δώσεις.....γνώμη μου!!

 

Μηπως μπορεις να δωσεις λινκ, για να μην γινει κανενα λαθος;

Επισης δεν ειμαι καλος και στους υπολογισμους, ποσο/τι χρειαζεται για 50τμ, να δω τι χρειαζεται και ποσο παει το μαλλι.

============================================================================

5 hours ago, SeNNinhA said:

Δεν ειναι και επιστημη.

Πχ. 9lt στα 35 ευρω

Απόδοση λέει 10-12m2/lt. Δεν ειναι ποτε. Βαλε περίπου στα 8m2/lt

Για 50μ2 θελεις 50/8 = 6.25lt. Για δύο χέρια θέλεις 12.5lt

Με ενα 9λιτρο και ενα 3λιτρο είσαι ΟΚ.

Θα βρεις και ακριβοτερα και φθηνοτερα.

image.png.d608060cdab23f5762f390bb9c620c01.png

 

Ευχαριστω για την προταση!

 

(χαζες ερωτησεις....)

Θελει αραιωση αυτο, ή οπως ειναι το χρησιμοποιεις;

Οπως ειπα, δεν μπορω να μπω ουτε σε παραπανισια εξοδα, ουτε σε εξτρα μαστοριες, και δεν το χω και πολυ με τις τεχνικες εργασιες αλλα δεν μπορει να γινει και τιποτε αλλο επι του παροντος (χρονος, χρημα, μαστορια εκει που λεμε), οποτε, θελω απλα να κανω κατι, να μην το αφησω ερμαιο των καιρικων συνθηκων.

Το τσιμεντοειδες αυτο της kraft, δεν θα ειναι μια σημαντικη βελτιωση, οταν θα πεσει πανω στην παλια τσιμεντενια αυλη, απο πλευρας να περναει λιγοτερο νερο στο τσιμεντο, να μην επικαθεται παγετος πανω στο τσιμεντο οπως και χιονι κλπ; Θελω να πω, δεν θα βοηθησει οντως την κατασταση; Γιατι ο συμφορουμιτης sailor7733 λεει οτι δεν θα γινει δουλεια; Τι στην ευχη, δεν ειναι και καμια λαδομπογια! Και θελω κατι να μπορω ακομη κι εγω που δεν πιανουν τα χερια μου, να μπορω να το κανω. (diy λεμε)

Επισης κανενα λινκ για μπατανοβουρτσες απο skroutz;

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, mindreader είπε

Μηπως μπορεις να δωσεις λινκ, για να μην γινει κανενα λαθος;

Επισης δεν ειμαι καλος και στους υπολογισμους, ποσο/τι χρειαζεται για 50τμ, να δω τι χρειαζεται και ποσο παει το μαλλι.

============================================================================

Ευχαριστω για την προταση!

 

(χαζες ερωτησεις....)

Θελει αραιωση αυτο, ή οπως ειναι το χρησιμοποιεις;

Οπως ειπα, δεν μπορω να μπω ουτε σε παραπανισια εξοδα, ουτε σε εξτρα μαστοριες, και δεν το χω και πολυ με τις τεχνικες εργασιες αλλα δεν μπορει να γινει και τιποτε αλλο επι του παροντος (χρονος, χρημα, μαστορια εκει που λεμε), οποτε, θελω απλα να κανω κατι, να μην το αφησω ερμαιο των καιρικων συνθηκων.

Το τσιμεντοειδες αυτο της kraft, δεν θα ειναι μια σημαντικη βελτιωση, οταν θα πεσει πανω στην παλια τσιμεντενια αυλη, απο πλευρας να περναει λιγοτερο νερο στο τσιμεντο, να μην επικαθεται παγετος πανω στο τσιμεντο οπως και χιονι κλπ; Θελω να πω, δεν θα βοηθησει οντως την κατασταση; Γιατι ο συμφορουμιτης sailor7733 λεει οτι δεν θα γινει δουλεια; Τι στην ευχη, δεν ειναι και καμια λαδομπογια! Και θελω κατι να μπορω ακομη κι εγω που δεν πιανουν τα χερια μου, να μπορω να το κανω. (diy λεμε)

Επισης κανενα λινκ για μπατανοβουρτσες απο skroutz;

Αλλο το τσιμεντοειδες και άλλο το τσιμεντοχρωμα.

Το τσιμεντοειδες ειναι πιο παχυρευστο και το περνάς με χοντρές βούρτσες. Πατρογκες τις λένε.

Η δουλειά του είναι να δημιουργεί υγρομόνωση.

Περνιεται σε δύο στρώσεις η μία σταυρωτά με την άλλη. Μόλις στερεοποιηθει η μία στρώση μπορείς να ξεκινήσεις την επόμενη. Δεν χρειάζεται να περιμένεις να στεγνώσει. Μάλιστα με λίγη υγρασία πιάνει καλύτερα οπότε διαβρεχεις πολύ ελαφρά το υπόστρωμα.

Οταν το περάσεις αφήνει μια αγριάδα στην επιφάνεια του. Δεν ειναι για τελική στρώση. Δεν έχει πρόβλημα με τις υγρασίας αλλά δεν του αρέσει και πολύ ο ήλιος. Ξεραινεται και ρηγματωνεται.

image.jpeg.8cce763bdec39142857b5dea78af819c.jpeg

Το τσιμεντοειδες είναι σκόνη που ανακατεύεται με νερό.

 

Το τσιμεντοχρωμα είναι απλά μια μια βαφή ειδική για το τσιμέντο. Δημιουργεί ναι κρουστα καπως πιο παχιά από τα πλαστικά χρώματα ή όποια και εννοείται προστατευει από τις καιρικές συνθήκες. Είναι όμως πιο λεπτή και θέλει φρεσκάρισμα ειδικά σε δάπεδα

Τα περνάς όπως όλα τα χρώματα. Για να τελειώνεις γρήγορα θέλει φαρδύ πινέλο ή ρολο. .

To Kraft που έβαλα είναι τσιμεντοχρωμα. Το αραιωνεις με νερο 5-10%

Ολα έχουν σχετικές οδηγίες στην ετικέτα πάνω στο κουτί τους

 

Αυτό που λένε όλοι είναι ότι το τσιμεντοχρωμα είναι μια προσωρινή λύση που απλά θα καθυστερήσει την φθορά και θα θέλει συχνό φρεσκάρισμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, SeNNinhA said:

Αλλο το τσιμεντοειδες και άλλο το τσιμεντοχρωμα.

Το τσιμεντοειδες ειναι πιο παχυρευστο και το περνάς με χοντρές βούρτσες. Πατρογκες τις λένε.

Η δουλειά του είναι να δημιουργεί υγρομόνωση.

Περνιεται σε δύο στρώσεις η μία σταυρωτά με την άλλη. Μόλις στερεοποιηθει η μία στρώση μπορείς να ξεκινήσεις την επόμενη. Δεν χρειάζεται να περιμένεις να στεγνώσει. Μάλιστα με λίγη υγρασία πιάνει καλύτερα οπότε διαβρεχεις πολύ ελαφρά το υπόστρωμα.

Οταν το περάσεις αφήνει μια αγριάδα στην επιφάνεια του. Δεν ειναι για τελική στρώση. Δεν έχει πρόβλημα με τις υγρασίας αλλά δεν του αρέσει και πολύ ο ήλιος. Ξεραινεται και ρηγματωνεται.

image.jpeg.8cce763bdec39142857b5dea78af819c.jpeg

Το τσιμεντοειδες είναι σκόνη που ανακατεύεται με νερό.

 

Το τσιμεντοχρωμα είναι απλά μια μια βαφή ειδική για το τσιμέντο. Δημιουργεί ναι κρουστα καπως πιο παχιά από τα πλαστικά χρώματα ή όποια και εννοείται προστατευει από τις καιρικές συνθήκες. Είναι όμως πιο λεπτή και θέλει φρεσκάρισμα ειδικά σε δάπεδα

Τα περνάς όπως όλα τα χρώματα. Για να τελειώνεις γρήγορα θέλει φαρδύ πινέλο ή ρολο. .

To Kraft που έβαλα είναι τσιμεντοχρωμα. Το αραιωνεις με νερο 5-10%

Ολα έχουν σχετικές οδηγίες στην ετικέτα πάνω στο κουτί τους

 

Αυτό που λένε όλοι είναι ότι το τσιμεντοχρωμα είναι μια προσωρινή λύση που απλά θα καθυστερήσει την φθορά και θα θέλει συχνό φρεσκάρισμα.

Ok καταλαβα τωρα.

Η απλη 'λυση' που μαλλον φαινεται να μου ταιριαζει οικονονικα/χρονικα/ταχυτητα/ευκολια κλπ, ειναι το τσιμεντοχρωμα.

Οποτε συμφωνα και με τις χρησιμες πληροφοριες που εδωσες σε προηγουμενο post, αγοραζω αυτα εδω, 9κιλο + 3κιλο:

https://www.skroutz.gr/s/23142218/Kraft-Tsimentochroma-Profi-9lt-Gri.html

https://www.skroutz.gr/s/23142219/Kraft-Tsimentochroma-Profi-3lt-Gri.html

και ειμαι ετοιμος.

Στην τελικη, την περναω φετος την αυλη με αυτο, και θα δω σε τι κατασταση θα τη βρω του χρονου, αφου θα εχει μεσολαβησει ενας χειμωνας. Καλα δεν το σκεφτομαι;

Δωσε μου αν θες και λινκ, να παρω και μερικα καταλληλα-για την εν λογω δουλεια- πινελα, μην ξεμεινω εκει πανω και δεν εχω πως να απλωσω το τσιμεντοχρωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Στην τελικη, την περναω φετος την αυλη με αυτο, και θα δω σε τι κατασταση θα τη βρω του χρονου, αφου θα εχει μεσολαβησει ενας χειμωνας. Καλα δεν το σκεφτομαι;

Απλά αν δεν πιάσει, του χρόνου θα σε παιδέψει να το αφαιρέσεις για να περάσεις οτιδήποτε άλλο. Θα αναβαθμίσει σημαντικά όμως το αισθητικό κομμάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/7/2024 στις 4:33 ΜΜ, mechpanos είπε

Εμένα τσιμεντοειδές στεγανωτικό της sika για 50 τετραγωνικά 2 χέρια μου πήγε 100€ υλικά. Αλλά δεν ξέρω αν κάνει το συγκεκριμένο για την περίπτωση σου μιλά με τεχνικό τμήμα καλύτερα. (Πάντως έκανε ΑΡΙΣΤΗ στεγανοποίηση στο δώμα, προσωρινή λύση βέβαια καθώς χρειαζόμαστε κανονική στεγανοποίηση και θερμομόνωση αλλά ο σκοπός ήταν να προστατέψουμε το μπετόν και το γέμισμα που ήταν σφουγγάρι, να του δώσουμε το χρόνο να στεγνώσει και να το προφυλάξουμε μέχρι να πέσει η τελική υγρομόνωση. Έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος)...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Θέλω να φτιάξω το υπόγειο. Έχω δύο θέματα και ζητώ τη συμβουλή σας.

Πρώτο θέμα: Οι τοίχοι έχουν σοβατιστεί, πριν πολλά χρόνια βέβαια, αλλά είναι ακόμα με το σοβά. Για να τους βάψω, τι εργασίες πρέπει να κάνω;

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, doubleh είπε

Καλημέρα.

Θέλω να φτιάξω το υπόγειο. Έχω δύο θέματα και ζητώ τη συμβουλή σας.

Πρώτο θέμα: Οι τοίχοι έχουν σοβατιστεί, πριν πολλά χρόνια βέβαια, αλλά είναι ακόμα με το σοβά. Για να τους βάψω, τι εργασίες πρέπει να κάνω;

Ευχαριστώ πολύ.

Είναι χώρος που κατοικείται;

Αν όχι και δεν έχετε απαιτήσεις για τέλεια επιφάνεια, αστάρι πρώτα και μετά βάψιμο με πλαστικό χρώμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτη η αραιωση τσιμεντοχρωματος με 5-10% νερο, γινεται απλα ριχνοντας νερο μεσα στο δοχειο του;

Δηλαδη για ενα 9κιλο δοχειο τσιμεντοχρωματος, ας πουμε πρεπει να ριξω, μια σχεδον γεματη μπουκαλα νερου 1,5 λιτρου, γεμισμενη περιπου με 1 λιτρο νερου;

---

Πριν περασε με τσιμεντοχρωμα, την φθαρμενη τσιμεντενια αυλη, λεω να την περασω ενα καλο σκουπισμα με κλασικη σκουπα, να φυγει οτι σαθρο και προσθετο-οσο το δυνατον- υπαρχει...οχι οτι θα γινει 'γυαλι', γιατι η φθορα ειναι φθορα, αλλωστε γι'αυτο θα μπει και σε αυτη τη φαση το τσιμεντοχρωμα, να βαλω ενα προσωρινο στοπ στην φθορα χρονο με το χρονο...

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, mindreader είπε

Αυτη η αραιωση τσιμεντοχρωματος με 5-10% νερο, γινεται απλα ριχνοντας νερο μεσα στο δοχειο του;

Δηλαδη για ενα 9κιλο δοχειο τσιμεντοχρωματος, ας πουμε πρεπει να ριξω, μια σχεδον γεματη μπουκαλα νερου 1,5 λιτρου, γεμισμενη περιπου με 1 λιτρο νερου;

 

Ναι και θέλει καλό ανακάτεμα. Τα δοχεία συνήθως είναι σχεδιασμένα να παίρνουν ακριβως αυτή την ποσότητα.

Αλλα επειδή ειναι δύσκολο να το ανακατέψεις ολο μαζί ή και πολλες φορές δεν το χρειάζεσαι όλο, μπορείς να μεταγγίσεις μια ποσότητα σε αλλο δοχείο και να το κάνεις τμηματικά.

Επίσης ειδικα το καλοκαίρι το νερό τείνει να εξατμιστεί και το χρώμα να γίνει πιο παχύρευστο. Οπότε μπορεί να χρειαστεί να ξαναπροσθέσεις νερό εαν δεις την εργασιμότητά του να μειώνεται ή το μίγμα να γίνεται πολύ παχύρευστο.

Το λιγο περισσότερο ή λίγο λιγότερο νερό δεν θα κανει διαφορά στην ποιοτητα. Απλα στην εργασιμότητα. Εαν εχει λίγο νερο θα σου τρώει πιο μεγάλη ποσότητα, εαν εχει πολυ νερό θα απλώνεις πιο λεπτή στρώση.

 

56 λεπτά πριν, mindreader είπε

Πριν περασε με τσιμεντοχρωμα, την φθαρμενη τσιμεντενια αυλη, λεω να την περασω ενα καλο σκουπισμα με κλασικη σκουπα, να φυγει οτι σαθρο και προσθετο-οσο το δυνατον- υπαρχει...οχι οτι θα γινει 'γυαλι', γιατι η φθορα ειναι φθορα, αλλωστε γι'αυτο θα μπει και σε αυτη τη φαση το τσιμεντοχρωμα, να βαλω ενα προσωρινο στοπ στην φθορα χρονο με το χρονο...

Θελεις πρώτα ενα καλό τρίψιμο να φύγουν όλα τα σαθρά. Μια απλή συρματόβουρτσα θα κάνει την δουλειά.

image.png.8f88afe851271fb195650476192152aa.png

Μετά σκουπίζεις καλά και τέλος ξεπλένεις με λαστιχο.

Απομακρύνεις με την σκούπα ότι νερά παραμένουν. Αν και εαν μένουν νερά σε εκείνα τα σημεία θα έπρεπε να κάνεις ενα γέμισμα με επισκευαστικό τσιμέντο.

Αφήνεις λίγο να στεγνώσει Μετά βάφεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Doubt είπε

Είναι χώρος που κατοικείται;

Αν όχι και δεν έχετε απαιτήσεις για τέλεια επιφάνεια, αστάρι πρώτα και μετά βάψιμο με πλαστικό χρώμα.

Ευχαριστώ πολύ.

Θα το χρησιμοποιούμε σαν βοηθητικό χώρο, play room, περιστασιακά να φιλοξενηθεί κάποιος.

Να το τρίψω λέτε ή δεν χρειάζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, doubleh είπε

Καλημέρα.

Θέλω να φτιάξω το υπόγειο. Έχω δύο θέματα και ζητώ τη συμβουλή σας.

Πρώτο θέμα: Οι τοίχοι έχουν σοβατιστεί, πριν πολλά χρόνια βέβαια, αλλά είναι ακόμα με το σοβά. Για να τους βάψω, τι εργασίες πρέπει να κάνω;

Ευχαριστώ πολύ.

 

2 ώρες πριν, Doubt είπε

Είναι χώρος που κατοικείται;

Αν όχι και δεν έχετε απαιτήσεις για τέλεια επιφάνεια, αστάρι πρώτα και μετά βάψιμο με πλαστικό χρώμα.

 

Ο σοβάς θέλει καλό τρίψιμο πρώτα και μετά καλό σκούπισμα με την ηλεκτρικη σκούπα ή και με βρεγμένο πανί για να φύγουν οι σκόνες από πάνω του.

Εάν μείνουν σαθρά ή σκόνες πάνω, το αστάρι δεν θα πια καλά ούτε και το χρώμα και θα έχετε μετά το πλαστικό να ξεφλουδιζει σαν αυτοκολλητο από τον τοίχο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

 

 

Ο σοβάς θέλει καλό τρίψιμο πρώτα και μετά καλό σκούπισμα με την ηλεκτρικη σκούπα ή και με βρεγμένο πανί για να φύγουν οι σκόνες από πάνω του.

Εάν μείνουν σαθρά ή σκόνες πάνω, το αστάρι δεν θα πια καλά ούτε και το χρώμα και θα έχετε μετά το πλαστικό να ξεφλουδιζει σαν αυτοκολλητο από τον τοίχο.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Αν έχει σαθρά, τα βγάζω και στοκάρω με τι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...