Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 λεπτά πριν, hp8 είπε

βλέπεις να την βάζει από την εξωτερική πλευρά ?

γιαυτό την έκανε με ραμποτε εκτιμώ 12 mm 

ΥΓ. Η γνώμη μου είναι ότι αν το επιχειρήσει θα πρέπει να μπει πρωτα  ένα τελάρο που να έρχεται πρόσωπο με την κάσα του παραθύρου

Το συγκεκριμένο παράθυρο στο βίντεο ειναι πολύ ιδιαίτερο. Στην πράξη έχει κάσα μόνο από απλή κοιλοδοκο χωρίς χείλος. Αντί για χείλος για να κλείνει έχει τα κάγκελα. Δεν είναι τυπικό μεταλλικό οπως υποθέτω είναι του λουτρού.

Αλλά παρόμοιο πράγμα είπα να κάνει και εγώ. Ένα ξύλινο τελάρο όπως αυτό που έκανε ο τύπος που μπορεί να το στερεωσει κομμάτι κομματι εύκολα ανάμεσα σε παράθυρο και κάγκελο. Και πάνω σε αυτό καρφώνει την σιτα και την σιλικοναρει περιμετρικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 ώρες πριν, zio10 είπε

Λογικά σταθερή σίτα δε θέλεις; Γιατί υπάρχει πρόβλημα να μπει;

Ναι σταθερή θα ήθελα, μόνιμη δηλαδή. Το πρόβλημα τοποθέτησης είναι ακριβώς αυτό που αναφέρεται πιο κάτω.

Στο ακριβώς ίδιο παράθυρο μπάνιου μου, απέναντι, έχει μπει σίτα τύπου ύφασμα, που έχει κολληθεί γύρω γύρω με τύπου στόκο και έχει πετύχει ως εργασία. Αλλά δεν έχω ιδέα ποιός την έφτιαξε και από πού ακριβώς προμηθεύτηκε αυτό το καλό υλικό σίτας όπως και το υλικό "στόκος" που χρησιμοποιήθηκε.

16 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Γιατί δεν υπάρχει χώρος να την περάσεις πίσω από το κούφωμα και μεταλλικά κάγκελα.

Εύκολη λύση δεν υπάρχει προφανώς.

Αυτό που σκεφτόμουν είναι

1) Να πάρεις φύλλο σιτας και να το κόψεις στις διαστάσεις που θέλεις.

https://www.e-metalshop.gr/aloyminia/e3arthmata-aloyminioy/syromeno/pania-lastixa-sitas/pani-sitas-fiberglass-timh-tetragwnikoy

2) Κολλάς μαγνητική ταινία γύρω γύρω στο περίγραμμα της σιτας. Καλό είναι να μπει σε 2 ή 3 κομμάτια σε κάθε μήκος ώστε να είναι λίγο flexible για να την περάσεις πιο εύκολα.

https://www.kalogiannis.gr/c/magnites-tainies?gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwv7O0BhDwARIsAC0sjWOm7rQMc1I4rhFuqkoKHJ3utUVZ8dTxMp4SgEZWWPooNiPnbRDxs_4aAjUiEALw_wcB

3) Περνάς την σιτα από πίσω και προσπαθείς να την κολλήσεις στο μεταλλικό πλαίσιο του παραθύρου. Αυτό είναι το δύσκολο κομμάτι γιατι το τέλος δεν σου δίνει χέρι και θα σε παιδέψει.

 

Το παραπάνω πιθανά να γίνει πιο εύκολο εάν την σιτα την κάνεις δύο κομμάτια αντί για ένα. Στην ένωση του βάζεις από πριν ένα μεταλλικο λαμπάκι βιδωμενο στο μεταλλικό πλαίσιο του παραθύρου, αρκετά φαρδύ ώστε να κολλήσουν και τα δύο φύλλα της σιτας σε αυτό.

Επίσης απλά μπορείς να κολλήσεις τα κομμάτια μεταξύ τους με ειδική ταινια

https://smart-home.gr/el/1976-αυτοκόλλητη-ταινία-επιδιόρθωσης-σήτας-5cmx2m.html

 

Εναλλακτικη 1:

1) Κοβεις πηχάκια πάχους 1-2 εκατοστών (όσο το κενό αναμεσα σε κούφωμα και κάγκελο) και ύψους λίγο μεγαλύτερο από το περιμετρικο ύψος του μεταλλικού κουφώματος και τα τοποθετείς στο κενό. Στην πράξη φτιάχνεις ένα νέο πλαίσιο μεταξύ κουφώματος και καγκελου το οποίο όμως θα είναι πιο ψηλο και θα το βλέπεις να εξέχει. Τα κομμάτια τα βιδώνεις με δύο βίδες σε κάθε γωνιά μεταξύ τους ή τα βιδώνεις στο μεταλλικό κούφωμα. Δεν είναι δύσκολο να τα σταθεροποιησεις ελάχιστα.

2) Κοβεις το κομμάτι της σιτας που χρειάζεσαι και το καρφώνεις/κολλάς πάνω στο πλαίσιο που τώρα πια σου δίνει άνετο χέρι να δουλέψεις.

 

Εναλλακτικη 2:

1) Φτιαχνεις δύο νέα μισά πλαίσια έτοιμα με σιτα.

2) Τα περνάς από την πίσω πλευρά μετά το κάγκελο.

3) Τα βιδώνεις με γωνίες πάνω στον τοιχο

4) Σιλικοναρεις τα κενά περιμετρικά.

 

Δεν έχω εικόνα από το σημείο οπότε τα παραπάνω μπορεί να διαφοροποιηθουν λίγο στις τεχνικές τους λεπτομέρειες τοποθέτησης.

Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση και το χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Locke_John είπε

Ναι σταθερή θα ήθελα, μόνιμη δηλαδή. Το πρόβλημα τοποθέτησης είναι ακριβώς αυτό που αναφέρεται πιο κάτω.

Στο ακριβώς ίδιο παράθυρο μπάνιου μου, απέναντι, έχει μπει σίτα τύπου ύφασμα, που έχει κολληθεί γύρω γύρω με τύπου στόκο και έχει πετύχει ως εργασία. Αλλά δεν έχω ιδέα ποιός την έφτιαξε και από πού ακριβώς προμηθεύτηκε αυτό το καλό υλικό σίτας όπως και το υλικό "στόκος" που χρησιμοποιήθηκε.

Μεταλλικη σιτα, οπως:

https://zalonis.eu/index.php?route=product/category&path=381_565_887&gad_source=1&gclid=CjwKCAjw4ri0BhAvEiwA8oo6F0Vni4i7eIZM5JyotLUkiLarRnw9pMxQWxkJHiJYY_oGJ9sYeW8jKRoClVQQAvD_BwE

 

Σιδηροστοκος μεταλλου όπως:

https://www.skroutz.gr/s/26445703/Vivechrom-Iron-Putty-2-Components-400gr.html

 

Μπορείς να την κολλήσεις και με την χρήση εποξικής κολλας οπως:

https://www.homepraktika.gr/kolles-lipantika-ka8aristika/kolles-sfragistika-silikones-stokoi/kolles/epo3eidikh-kolla-2-systatikwn-se-morfh-stokoy-400gr-(ab)-duro-stick

 

Σε κάθε περίπτωση η περιοχή του μεταλλικού πλαισιου θα πρέπει να καθαριστεί από την βαφή που υπάρχει ώστε η συγκόλληση της σιτας να ειναι απευθείας πάνω στο μέταλλο.

 

Ο Σιδηροστοκος θέλει μετά τρίψιμο και πέρασμα με αστάρι πριν την βαφή του.

https://infoservice.com.gr/player/hb-body-sidirostokos-mathainontas-ta-mystika-tou/

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους. Ακομα μια ερωτηση για οσους γνωριζουν μιας και ειναι θεμα ασφαλειας. Στην τοστιερα το καλωδιο σε ενα σημειο ακουμπησε στο μεταλλο το ζεστο και καηκε με αποτελεσμα να εχει φανει το συρμα του ενος απο τα 3 καλωδια.Υπαρχει κατι ασφαλες και αντοχης εκτος απο ταινια φυσικα για να το καλυψω?? η να παω σε νεο καλωδιο?Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, van62 είπε

Καλημερα σε ολους. Ακομα μια ερωτηση για οσους γνωριζουν μιας και ειναι θεμα ασφαλειας. Στην τοστιερα το καλωδιο σε ενα σημειο ακουμπησε στο μεταλλο το ζεστο και καηκε με αποτελεσμα να εχει φανει το συρμα του ενος απο τα 3 καλωδια.Υπαρχει κατι ασφαλες και αντοχης εκτος απο ταινια φυσικα για να το καλυψω?? η να παω σε νεο καλωδιο?Ευχαριστω

Πας σε νέο καλώδιο.

Η εξωτερική προστασία του συγκεκριμένου είναι ένα αρκετά παχύ μονωτικο αλλά σε εσένα καταστράφηκε και η προστασία του εσωτερικού καλωδίου.

Υπάρχουν θερμοσυστελομενα sleeves αλλα:

1) Πως θα το περάσεις εάν δεν το λύσεις από την μία πλευρά? Εάν το λύσεις το αλλάζεις κι όλα ολόκληρο

2) Δεν θα βρεις στο εμπόριο τόσο παχύ sleeve. Και πρέπει να είναι παχύ όχι για να προσφέρει μόνωση αλλα να προσφερει προστασία από μηχανικές καταπονησεις

3) Πιο ειδικά sleeves που μπαίνουν χωρις να λύσεις το καλώδιο φυσικά υπάρχουν αλλα δεν θα τα βρεις σε λιανική. Είναι πολύ ειδικα.

Τυπικα το πας στον ηλεκτρολόγο της γειτονιάς σου και το αλλάζει

Θεωρητικά μπορείς να το αλλάξεις και μόνος σου. Με προσοχή εάν γνωρίζεις από βασικά ηλεκτρολόγικα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/7/2024 στις 10:52 ΜΜ, SeNNinhA είπε

Για εσένα καλό είναι.

Για τον πλακα είναι "κακό" γιατί θα τον παιδέψει περισσότερο και θέλει να είναι πιο μάστορας για να το κόψει σωστά.

Συνήθως μετά από τέτοιες δηλώσεις ακολουθούν άλλες τύπου:

  • Θα μου φάει περισσότερα μεροκάματα.
  • -Δεν γίνεται να κοπεί καλύτερα.
  • Εσύ φταις που το πήρες και μας παιδεύει
  • Δεν κόβεται γι αυτό και έχω πολύ φύρα στα κομματια
  • Κόβεται στραβά γιατί είναι σκληρό οπότε θα πρέπει να μείνει στραβό και θα το στοκαρουμε να φαίνεται λιγότερο.

Και τέτοια τα οποία τα ακούω βερεσέ. Εάν είσαι μάστορας κόβεις και βάζεις τα πάντα. Εάν όχι είσαι απλά ερασιτέχνης.

Δεν λέω ότι θα σου τα πει οπωσδήποτε (μπορεί να είναι καλός μάστορας) αλλά να είσαι προετοιμασμενος

Υπάρχει και η πιθανότητα να είναι μάπα το πλακάκι βέβαια και ναι δημιουργεί όντως προβλήματα.

Όταν ενα πλακάκι είναι σκληρό δεν είναι απαραίτητο ότι είναι και καλό/ποιοτικό.

Επεξ/σία από CorsarioJoao
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, CorsarioJoao είπε

Υπάρχει και η πιθανότητα να είναι μάπα το πλακάκι βέβαια και ναι δημιουργεί όντως προβλήματα.

Όταν ενα πλακάκι είναι σκληρό δεν είναι απαραίτητο ότι είναι και καλό/ποιοτικό.

Εξαρτάται σε ποιο σημείο κάνουμε focus στην ποιότητα.

Η αντοχή είναι μόνο ένα σημείο της ποιότητας. Ένα άλλο είναι οι ακριβείς διαστάσεις. Ένα τρίτο είναι η ευθυγράμμιση της επιφανείας και κυρίως των γωνιών σε ένα πλακάκι. Και ένα άλλο είναι η ομοιομορφία στο χρώμα ανάμεσα στα κομμάτια.

Έχω βάλει πλακάκια των 5 ευρώ που ήταν εξαιρετικά σκληρά και δυσκολευομουν να τα τρυπήσω για να τοποθετησω τα είδη υγιεινής. Και όλα τα άλλα στοιχεία τους ήταν μια χαρά.

Το κόστος στα κεραμικά πλακίδια πάει κύριως με τους χρωματισμούς και όχι με το ίδιο το υλικό. Με δεδομένο ότι δεν παίρνεις τίποτε noname οριακα ψημένα πλακάκια Τουρκίας πχ.

Αλλά έχουμε παιδευτεί και με την τοποθέτηση ακριβών πλακιδίων των 60 ευρώ που ήταν μακρόστενα και εξαιρετικά άσχημα κατασκευασμενα όπου οι 4 γωνίες δεν ήταν στο ίδιο επίπεδο και επειδή δεν είχε φάλτσο στις άκρες του δεν μπορούσες και να το κλέψεις με το στοκαρισμα.

 

Το να αναφερεις ένα υπαρκτό πρόβλημα υλικού στην τοποθέτηση του είναι σωστό.

Το να αναφέρεις μια απλή ιδιότητα όπως ότι είναι σκληρό δεν βλέπω να υπάρχει λόγος εκτός και εάν σκέφτεσαι να το χρησιμοποιήσεις ως μελλοντική δικαιολογία.

Χωρίς να προδικαζω τίποτε από την εμπειρία μου ξέρω να αναγνωρίζω στην κατασκευη το τι μου λένε και για ποιον λόγο μου το λένε και ξέρω το τι περιμένω να μου πουν μετά.

Από την δηλωση "το πλακάκι είναι σκληρό" τι ακριβώς πρόβλημα αναμένεις να υπάρχει? Μόνο σαν θετικό θα μπορούσες να το πεις αρχικά. Η σκληρότητα δεν έχει κάποιο φυσικό επακόλουθο στην τοποθέτηση. Κάθε άλλο πιθανό πρόβλημα δεν συνδέεται με την σκληρότητα.

Το μοναδικό πρόβλημα που συνδέεται με την σκληρότητα του πλακιδιου είναι ότι:

- Ειναι σκληρό και δεν μπορώ να το κόψω ακριβώς οπότε θα ανεχτείς την κακοτεχνεια μου αλλά θα στην κρύψω με στόκο.

- Είναι σκληρό και όταν το κόβω μου σπαει!!! Άρα θα σου ξοδέψω περισσότερα πλακάκια.

- Είναι σκληρό και μου παίρνει περισσότερο χρόνο.

Μόνο το τελευταίο το θεωρώ πραγματικοτητα η οποία και πρέπει να πληρωθεί παραπάνω. Αλλά λίγα πλακάκια είναι τόσο σκληρά. Γρανιτοπλακακια κατά βάση που συνήθως πριν την συμφωνία ήδη ο μάστορας ήταν σε γνωση. Ξέρουν και τα ρωτάνε αυτά.

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Εξαρτάται σε ποιο σημείο κάνουμε focus στην ποιότητα.

Η αντοχή είναι μόνο ένα σημείο της ποιότητας. Ένα άλλο είναι οι ακριβείς διαστάσεις. Ένα τρίτο είναι η ευθυγράμμιση της επιφανείας και κυρίως των γωνιών σε ένα πλακάκι. Και ένα άλλο είναι η ομοιομορφία στο χρώμα ανάμεσα στα κομμάτια.

Έχω βάλει πλακάκια των 5 ευρώ που ήταν εξαιρετικά σκληρά και δυσκολευομουν να τα τρυπήσω για να τοποθετησω τα είδη υγιεινής. Και όλα τα άλλα στοιχεία τους ήταν μια χαρά.

Το κόστος στα κεραμικά πλακίδια πάει κύριως με τους χρωματισμούς και όχι με το ίδιο το υλικό. Με δεδομένο ότι δεν παίρνεις τίποτε noname οριακα ψημένα πλακάκια Τουρκίας πχ.

Αλλά έχουμε παιδευτεί και με την τοποθέτηση ακριβών πλακιδίων των 60 ευρώ που ήταν μακρόστενα και εξαιρετικά άσχημα κατασκευασμενα όπου οι 4 γωνίες δεν ήταν στο ίδιο επίπεδο και επειδή δεν είχε φάλτσο στις άκρες του δεν μπορούσες και να το κλέψεις με το στοκαρισμα.

 

Το να αναφερεις ένα υπαρκτό πρόβλημα υλικού στην τοποθέτηση του είναι σωστό.

Το να αναφέρεις μια απλή ιδιότητα όπως ότι είναι σκληρό δεν βλέπω να υπάρχει λόγος εκτός και εάν σκέφτεσαι να το χρησιμοποιήσεις ως μελλοντική δικαιολογία.

Χωρίς να προδικαζω τίποτε από την εμπειρία μου ξέρω να αναγνωρίζω στην κατασκευη το τι μου λένε και για ποιον λόγο μου το λένε και ξέρω το τι περιμένω να μου πουν μετά.

Από την δηλωση "το πλακάκι είναι σκληρό" τι ακριβώς πρόβλημα αναμένεις να υπάρχει? Μόνο σαν θετικό θα μπορούσες να το πεις αρχικά. Η σκληρότητα δεν έχει κάποιο φυσικό επακόλουθο στην τοποθέτηση. Κάθε άλλο πιθανό πρόβλημα δεν συνδέεται με την σκληρότητα.

Το μοναδικό πρόβλημα που συνδέεται με την σκληρότητα του πλακιδιου είναι ότι:

- Ειναι σκληρό και δεν μπορώ να το κόψω ακριβώς οπότε θα ανεχτείς την κακοτεχνεια μου αλλά θα στην κρύψω με στόκο.

- Είναι σκληρό και όταν το κόβω μου σπαει!!! Άρα θα σου ξοδέψω περισσότερα πλακάκια.

- Είναι σκληρό και μου παίρνει περισσότερο χρόνο.

Μόνο το τελευταίο το θεωρώ πραγματικοτητα η οποία και πρέπει να πληρωθεί παραπάνω. Αλλά λίγα πλακάκια είναι τόσο σκληρά. Γρανιτοπλακακια κατά βάση που συνήθως πριν την συμφωνία ήδη ο μάστορας ήταν σε γνωση. Ξέρουν και τα ρωτάνε αυτά.

 

Καλά όλα αυτά και συμφωνώ στα τεχνικά, αλλά δεν υπάρχει λόγος να προδικάζεις οτι ο μάστορας που έκανε το σχόλιο, το έκανε σκεπτόμενος πονηρά.

Ειδικά εφόσον αναγνωρίζεις ότι υπάρχουν προβληματικά υλικά στην αγορά, και δεν υπάρχουν αρκετές πληροφορίες για να κρίνεις.

Αν είναι να σχολιάσουμε κάτι που γνωρίζουμε καλά, καλό είναι να είμαστε όσο αντικειμενικότεροι μπορούμε ώστε να βοηθάμε και να μην προδιαθέτουμε αρνητικά τους ερωτώντες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Χωρίς να προδικαζω τίποτε από την εμπειρία μου ξέρω να αναγνωρίζω στην κατασκευη το τι μου λένε και για ποιον λόγο μου το λένε και ξέρω το τι περιμένω να μου πουν μετά.

 

 

Στις 7/7/2024 στις 9:52 ΜΜ, SeNNinhA είπε

 

Δεν λέω ότι θα σου τα πει οπωσδήποτε (μπορεί να είναι καλός μάστορας) αλλά να είσαι προετοιμασμενος

 

26 λεπτά πριν, CorsarioJoao είπε

Καλά όλα αυτά και συμφωνώ στα τεχνικά, αλλά δεν υπάρχει λόγος να προδικάζεις οτι ο μάστορας που έκανε το σχόλιο, το έκανε σκεπτόμενος πονηρά.

Ειδικά εφόσον αναγνωρίζεις ότι υπάρχουν προβληματικά υλικά στην αγορά, και δεν υπάρχουν αρκετές πληροφορίες για να κρίνεις.

Αν είναι να σχολιάσουμε κάτι που γνωρίζουμε καλά, καλό είναι να είμαστε όσο αντικειμενικότεροι μπορούμε ώστε να βοηθάμε και να μην προδιαθέτουμε αρνητικά τους ερωτώντες.

 

Όπως θα δεις και παραπάνω δεν προδικασα τίποτε.

Αλλα όταν με ρωτάνε, δεν θα εξοραΐσω τα πραγματα για να είμαι politicaly correct.

Ωφειλω να αναφέρω την εμπειρία μου.

Μεγάλα παιδιά είμαστε ο καθένας πρεπει να φιλτράρει ότι διαβάζει. Δεν θα υποδείξω σε κανένα τι να κάνει.

Δεν θεωρώ οτι εχω κάνει κάτι λάθος οπότε και δεν σκοπεύω να απολογηθώ. Sorry

Παρεμπιπτοντως δεν έχω πάρει απαντήσεις στις τεχνικές λεπτομέρειες για την τοποθέτηση των πλακιδίων πάνω από τα υπάρχοντα.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

 

 

Όπως θα δεις και παραπάνω δεν προδικασα τίποτε.

Αλλα όταν με ρωτάνε, δεν θα εξοραΐσω τα πραγματα για να είμαι politicaly correct.

Ωφειλω να αναφέρω την εμπειρία μου.

Μεγάλα παιδιά είμαστε ο καθένας ωφειλει να φιλτράρει ότι διαβάζει. Δεν θα υποδείξω σε κανένα τι να κάνει.

Δεν εχω κάτι λάθος που έκανα και δεν σκοπεύω να απολογηθώ. Sorry

Δεν ζήτησε κάποιος να απολογηθείς και δεν υπάρχει λόγος.

Δεν είδα να αναφέρεις κάπου ότι μπορεί και να είναι προβληματικό το υλικό και γι αυτό έκανα το σχόλιο.

Ο σκοπός ήταν να συμπληρωθεί η κατα τ άλλα σωστή σου αρχική σκέψη πάνω στο θέμα.

Υπάρχει καλό υλικό στο οποίο και αναφέρθηκες, υπάρχει κακός μάστορας και καλός μάστορας στους οποίους επίσης αναφέρθηκες, υπάρχει όμως και το κακό υλικό στο οποίο δεν είχες αρχικά αναφερθεί.

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Locke_John είπε

Ναι σταθερή θα ήθελα, μόνιμη δηλαδή. Το πρόβλημα τοποθέτησης είναι ακριβώς αυτό που αναφέρεται πιο κάτω.

 

 

εγραψα και παραπάνω ανεβαζω φωτο. καδρονακι 4 γωνιες σίτα απέξω  και στήριξη με 2 βίδες δεξιά αριστερά μ,ε ούτα στον τοίχο. Βγαίνει εύκολα για επισκευή σίτας.

IMG-20240711-105412.jpg

 

IMG-20240711-105417.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, CorsarioJoao είπε

Δεν ζήτησε κάποιος να απολογηθείς και δεν υπάρχει λόγος.

Δεν είδα να αναφέρεις κάπου ότι μπορεί και να είναι προβληματικό το υλικό και γι αυτό έκανα το σχόλιο.

Ο σκοπός ήταν να συμπληρωθεί η κατα τ άλλα σωστή σου αρχική σκέψη πάνω στο θέμα.

Υπάρχει καλό υλικό στο οποίο και αναφέρθηκες, υπάρχει κακός μάστορας και καλός μάστορας στους οποίους επίσης αναφέρθηκες, υπάρχει όμως και το κακό υλικό στο οποίο δεν είχες αρχικά αναφερθεί.

Αυτά.

Δεν ερωτηθηκαμε για τις πιθανές ποιότητες υλικών.

Το παλικάρι ρώτησε συγκεκριμένα εάν το ότι του είπε ο μάστορας ότι το πλακακι είναι σκληρό είναι καλό ή κακό.

Απαντήθηκε επ ακριβώς σύμφωνα με την δική μου γνώμη.

Και έβαλα ερωτηματικά στην δήλωση του πλακα. Γιατί? Διότι εάν το έλεγε ως θετικό στοιχείο όπως και είναι, θα έλεγε, "μπράβο καλό πλακακι, σκληρο" ή κάτι τέτοιο οπότε ο φίλος μας δεν θα είχε απορία εάν του το είπε για καλό ή για κακό.

Εάν πάλι το πλακακι είχε άλλες ατέλειες ο μάστορας θα μιλούσε για αυτές γιατί θα τον ζοριζαν αφενός και θα ήθελε να το αναφέρει και στον πελάτη του.

Οπότε το να αναφέρεις απλά ότι είναι σκληρό μου γεννάει ερωτήματα. Δεν σημαίνει κάτι οπωσδήποτε. Δεν γνωριζω την ακριβή στιχομυθία.

8 λεπτά πριν, papoys1 είπε

εγραψα και παραπάνω ανεβαζω φωτο. καδρονακι 4 γωνιες σίτα απέξω  και στήριξη με 2 βίδες δεξιά αριστερά μ,ε ούτα στον τοίχο. Βγαίνει εύκολα για επισκευή σίτας.

IMG-20240711-105412.jpg

 

IMG-20240711-105417.jpg

Και πως το βάζεις αυτό όταν κολλητά από έξω έχεις κάγκελα?

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Το παλικάρι ρώτησε συγκεκριμένα εάν το ότι του είπε ο μάστορας ότι το πλακακι είναι σκληρό είναι καλό ή κακό.

Προσωπικά κατάλαβα οτι ρωτάει αν το ότι είναι σκληρό το πλακάκι στο κόψιμο, κάτι που πληροφορήθηκε απο τον πλακά του, είναι καλό ή κακό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, CorsarioJoao είπε

Προσωπικά κατάλαβα οτι ρωτάει αν το ότι είναι σκληρό το πλακάκι στο κόψιμο, κάτι που πληροφορήθηκε απο τον πλακά του, είναι καλό ή κακό.

 

Το οποίο και απαντηθηκε...

Στις 7/7/2024 στις 9:52 ΜΜ, SeNNinhA είπε

Για εσένα καλό είναι.

Για τον πλακα είναι "κακό" γιατί θα τον παιδέψει περισσότερο και θέλει να είναι πιο μάστορας για να το κόψει σωστά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Το οποίο και απαντηθηκε...

 

Μα το σκληρό στο κόψιμο πλακάκι δεν είναι απαραίτητα καλό/ποιοτικό.

Επεξ/σία από CorsarioJoao
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...