Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

59 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Ερωτήσεις για την αιτία:

Ο λόγος να κολληθουν από πάνω ειναι γιατί... :

  1. Θέλεις να βγει πιο φθηνά.
  2. Θέλεις να τελειώσεις πιο γρηγορα
  3. Δεν έχεις που να πετάξεις τα μπαζα
  4. Ο πλάκας δεν θέλει να σπάσει και να απομακρύνει τα παλιά
  5. Ο πλακας βαριέται να κάνει το σωστό
  6. Έχεις πολύ παλιό μπάνιο οπότε τα πλακάκια είναι κολλημένα με τσιμέντο πάνω στο τούβλο και εάν σπάσεις τα παλιά θα θέλει σοβατισμα πρώτα όλος το τοίχος.
  7. Άλλο.
     

Τεχνικες ερωτησεις:

  1. Ξέρει ο πλακας να τα κολλάει από πάνω από αλλά πλακίδια?
  2. Με τι θα τα κολλήσει και τι primer θα βάλει πάνω από τα παλιά?
  3. Θα αλλάξουν και τα είδη υγιεινής?
  4. Εάν όχι, τι θα κάνει γύρω από τα είδη υγειινης? Θα τα βγάλει και θα τα ξανά τοποθετήσει ή όχι?
  5. Εάν όχι τι θα γίνει με την μπανιέρα? Έχει περιθώριο στο πλάι για δεύτερο πλακάκι από πάνω?
  6. Τι θα κάνει στον τοίχο της πόρτας στην συναρμογή με τα κασωματα της πόρτας?
  7. Εάν δεν εχεις χαμηλή οροφή και μετά το πλακάκι έχεις και τοίχο τι θα κάνει εκεί? Θα έχει μεγάλο δόντι.
  8. Τι θα κάνει για να στεγανοποιησει σωστά το σιφωνι δαπέδου.
  9. Τι θα κάνει με τις σωληνώσεις των υδραυλικών? Θα βάλει επεκτάσεις αυτός η θα καλέσεις υδραυλικό?
  10. Τι θα κάνει με τα ηλεκτρολογικα κουτιά από τις πρίζες ρεύματος του μπάνιου (εσωτερικά)? Τα κουτιά θα πρέπει να βγουν πιο έξω αλλιώς δεν θα κουμπώνουν οι πρίζες σωστά και θα βγαίνουν συνέχεια κάτι πολθ επικίνδυνο στο μπάνιο.

 

Τεχνικα γίνεται να κολλήσεις πλακάκια πάνω σε άλλο πλακάκι. Αλλά θέλει καλό πέρασμα ειδικό αστάρι με χαλαζιακη άμμο για να πιάσει σωστά (το ίδιο κάνεις και για πλακάκια σε γυψοσανιδα).

Έχει θέματα όμως στα φινιρίσματα και θέλει προσοχή.

Εάν το κάνεις σωστά γίνεται. Εάν όχι δεν προτείνεται.

Στις πόρτες τι θα κάνεις με τα πρεβαζια? Θα πρέπει να βγουν και να ξαναμπούν και δεν ξέρω εάν έχουν περιθώριο να βγουν κι άλλο έξω.

Γύρω από την λεκάνη εαν δεν βγει και ξαναμπεί  θέλει να κοπουν με πολύ λεπτομέρεια αλλιώς θα φαίνεται χάλια. Αλλιώς θα πρέπει να βγει η λεκάνη και να ξαναμπεί.

Το ίδιο και ο νιπτήρας αν και εκεί είναι πιο εύκολο. Εάν ο νιπτήρας έχει πόδι τότε δεν θα χωράει το πόδι εάν μπει δεύτερη στρώση πλακάκι από κάτω οπότε ή ο νιπτήρας θα σηκωθεί (δύσκολα θα βάλεις στριφωνια ελάχιστα πιο ψηλά στο ίδιο σημείο) θα πρέπει να κοπούν τα πλακάκια γύρω από το πόδι.

Το σιφωνι δαπέδου θέλει να βγει και να ξαναμπεί σωστά στο ύψος του πλακιδιου.

Τα κουτιά από τις πρίζες πρέπει να βγουν και να ξαναμπούν αλφαδια με το καινούργιο πλακάκι.

 

 

Ο πλακας μου λέει ότι το πλακάκι που πήρα είναι πολύ 'σκληρό' στο κόψιμο.

Αυτό είναι 'καλο' η 'κακο' ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Ο πλακας μου λέει ότι το πλακάκι που πήρα είναι πολύ 'σκληρό' στο κόψιμο.

Αυτό είναι 'καλο' η 'κακο' ?

Για εσένα καλό είναι.

Για τον πλακα είναι "κακό" γιατί θα τον παιδέψει περισσότερο και θέλει να είναι πιο μάστορας για να το κόψει σωστά.

Συνήθως μετά από τέτοιες δηλώσεις ακολουθούν άλλες τύπου:

  • Θα μου φάει περισσότερα μεροκάματα.
  • -Δεν γίνεται να κοπεί καλύτερα.
  • Εσύ φταις που το πήρες και μας παιδεύει
  • Δεν κόβεται γι αυτό και έχω πολύ φύρα στα κομματια
  • Κόβεται στραβά γιατί είναι σκληρό οπότε θα πρέπει να μείνει στραβό και θα το στοκαρουμε να φαίνεται λιγότερο.

Και τέτοια τα οποία τα ακούω βερεσέ. Εάν είσαι μάστορας κόβεις και βάζεις τα πάντα. Εάν όχι είσαι απλά ερασιτέχνης.

Δεν λέω ότι θα σου τα πει οπωσδήποτε (μπορεί να είναι καλός μάστορας) αλλά να είσαι προετοιμασμενος

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ο πλακας μου λέει ότι το πλακάκι που πήρα είναι πολύ 'σκληρό' στο κόψιμο.

Αυτό είναι 'καλο' η 'κακο' ?

Καλό. Είναι πορσελανάτο "γρανίτη" που σημαίνει καλό υλικό και ψήσιμο. Αν έχει και καλή στρεβλότητα/καλίμπρα, είσαι άρχοντας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.

Υπάρχει κάποιος τρόπος, σε μικρό παράθυρο φωταγωγού, να μπει σίτα, από εμένα, απ'άκρη σ'άκρη, έτσι ώστε να μην μπαίνουν κουνούπια κ έρποντας έντομα μέσα στο σπίτι; 

Πρόκειται για παράθυρο με μεταλλικό πλαίσιο κλεισίματος και κάγκελο ακριβώς από πίσω του. 

Ενδιάμεσά τους υπάρχει ένα κενό περίπου 2-3 εκατοστά.

Ή μόνη λύση, η αντικατάσταση του με αλουμίνιο παραθυράκι και σίτα σε εκείνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Γεια σας.

Υπάρχει κάποιος τρόπος, σε μικρό παράθυρο φωταγωγού, να μπει σίτα, από εμένα, απ'άκρη σ'άκρη, έτσι ώστε να μην μπαίνουν κουνούπια κ έρποντας έντομα μέσα στο σπίτι; 

Πρόκειται για παράθυρο με μεταλλικό πλαίσιο κλεισίματος και κάγκελο ακριβώς από πίσω του. 

Ενδιάμεσά τους υπάρχει ένα κενό περίπου 2-3 εκατοστά.

Ή μόνη λύση, η αντικατάσταση του με αλουμίνιο παραθυράκι και σίτα σε εκείνο;

Λογικά σταθερή σίτα δε θέλεις; Γιατί υπάρχει πρόβλημα να μπει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, zio10 είπε

Λογικά σταθερή σίτα δε θέλεις; Γιατί υπάρχει πρόβλημα να μπει;

Γιατί δεν υπάρχει χώρος να την περάσεις πίσω από το κούφωμα και μεταλλικά κάγκελα.

3 ώρες πριν, Locke_John είπε

Γεια σας.

Υπάρχει κάποιος τρόπος, σε μικρό παράθυρο φωταγωγού, να μπει σίτα, από εμένα, απ'άκρη σ'άκρη, έτσι ώστε να μην μπαίνουν κουνούπια κ έρποντας έντομα μέσα στο σπίτι; 

Πρόκειται για παράθυρο με μεταλλικό πλαίσιο κλεισίματος και κάγκελο ακριβώς από πίσω του. 

Ενδιάμεσά τους υπάρχει ένα κενό περίπου 2-3 εκατοστά.

Ή μόνη λύση, η αντικατάσταση του με αλουμίνιο παραθυράκι και σίτα σε εκείνο;

Εύκολη λύση δεν υπάρχει προφανώς.

Αυτό που σκεφτόμουν είναι

1) Να πάρεις φύλλο σιτας και να το κόψεις στις διαστάσεις που θέλεις.

https://www.e-metalshop.gr/aloyminia/e3arthmata-aloyminioy/syromeno/pania-lastixa-sitas/pani-sitas-fiberglass-timh-tetragwnikoy

2) Κολλάς μαγνητική ταινία γύρω γύρω στο περίγραμμα της σιτας. Καλό είναι να μπει σε 2 ή 3 κομμάτια σε κάθε μήκος ώστε να είναι λίγο flexible για να την περάσεις πιο εύκολα.

https://www.kalogiannis.gr/c/magnites-tainies?gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwv7O0BhDwARIsAC0sjWOm7rQMc1I4rhFuqkoKHJ3utUVZ8dTxMp4SgEZWWPooNiPnbRDxs_4aAjUiEALw_wcB

3) Περνάς την σιτα από πίσω και προσπαθείς να την κολλήσεις στο μεταλλικό πλαίσιο του παραθύρου. Αυτό είναι το δύσκολο κομμάτι γιατι το τέλος δεν σου δίνει χέρι και θα σε παιδέψει.

 

Το παραπάνω πιθανά να γίνει πιο εύκολο εάν την σιτα την κάνεις δύο κομμάτια αντί για ένα. Στην ένωση του βάζεις από πριν ένα μεταλλικο λαμπάκι βιδωμενο στο μεταλλικό πλαίσιο του παραθύρου, αρκετά φαρδύ ώστε να κολλήσουν και τα δύο φύλλα της σιτας σε αυτό.

Επίσης απλά μπορείς να κολλήσεις τα κομμάτια μεταξύ τους με ειδική ταινια

https://smart-home.gr/el/1976-αυτοκόλλητη-ταινία-επιδιόρθωσης-σήτας-5cmx2m.html

 

Εναλλακτικη 1:

1) Κοβεις πηχάκια πάχους 1-2 εκατοστών (όσο το κενό αναμεσα σε κούφωμα και κάγκελο) και ύψους λίγο μεγαλύτερο από το περιμετρικο ύψος του μεταλλικού κουφώματος και τα τοποθετείς στο κενό. Στην πράξη φτιάχνεις ένα νέο πλαίσιο μεταξύ κουφώματος και καγκελου το οποίο όμως θα είναι πιο ψηλο και θα το βλέπεις να εξέχει. Τα κομμάτια τα βιδώνεις με δύο βίδες σε κάθε γωνιά μεταξύ τους ή τα βιδώνεις στο μεταλλικό κούφωμα. Δεν είναι δύσκολο να τα σταθεροποιησεις ελάχιστα.

2) Κοβεις το κομμάτι της σιτας που χρειάζεσαι και το καρφώνεις/κολλάς πάνω στο πλαίσιο που τώρα πια σου δίνει άνετο χέρι να δουλέψεις.

 

Εναλλακτικη 2:

1) Φτιαχνεις δύο νέα μισά πλαίσια έτοιμα με σιτα.

2) Τα περνάς από την πίσω πλευρά μετά το κάγκελο.

3) Τα βιδώνεις με γωνίες πάνω στον τοιχο

4) Σιλικοναρεις τα κενά περιμετρικά.

 

Δεν έχω εικόνα από το σημείο οπότε τα παραπάνω μπορεί να διαφοροποιηθουν λίγο στις τεχνικές τους λεπτομέρειες τοποθέτησης.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φωτογραφία θα βοηθούσε αλλά σε 2 περιπτώσεις έχω φτιάξει σταθερή σίτα χρησιμοποιώντας μικρό ηλεκτρολογικό κανάλι για να φτιάξω πλαίσιο και στην ουσία κουμπώνω τη σίτα πάνω στο κανάλι.

Ειδικά αν είναι και άσπρο αλουμίνιο βγαίνει και ωραίο αισθητικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω αν γραφω στο σωστο θεμα αλλα θα ηθελα μια προταση για το παρακατω:

Μου χαλασε ενα φωτιστικο led και μαλλον ειναι καμμενο το driver power. Εψαξα νετ αλλα δεν βρηκα ακριβως τα ιδια χαρακτηριστικα για να το αλλαξω. Το driver λεει πανω

Wattage: 13W - 18W

IINPUT: AC85-265V

OUTPUT: 39-63V 280-300mA +-5%

Πρεπει να βρω ακριβως το ιδιο σε χαρακτηριστικα για να το αλλαξω ?Δεν μπορω να βρω συγκεκριμενα το 39-63V.

Επεξ/σία από spocky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, spocky είπε

OUTPUT: 39-63V 280-300mA +-5%

Δεν μπορω να βρω συγκεκριμενα το 39-63V.

Αν δεν είναι ρυθμιζόμενο πάρε ένα σαν αυτό    πρέπει να είσαι οκ 

Επεξ/σία από hp8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Locke_John said:

Γεια σας.

Υπάρχει κάποιος τρόπος, σε μικρό παράθυρο φωταγωγού, να μπει σίτα, από εμένα, απ'άκρη σ'άκρη, έτσι ώστε να μην μπαίνουν κουνούπια κ έρποντας έντομα μέσα στο σπίτι; 

Πρόκειται για παράθυρο με μεταλλικό πλαίσιο κλεισίματος και κάγκελο ακριβώς από πίσω του. 

Ενδιάμεσά τους υπάρχει ένα κενό περίπου 2-3 εκατοστά.

Ή μόνη λύση, η αντικατάσταση του με αλουμίνιο παραθυράκι και σίτα σε εκείνο;

Κατα καιρους βγαζει "μαγνητικη" σιτα το λιντλ. Ειχε παλι προσφατα αν θυμαμαι καλα, για παραθυρα. Παρτην και κοψε την στις διαστασεις που θες.

Αυτοσχεδιο μεν αλλα αν ειναι οντως μεταλλικο το πλαισιο θα κουμπωσει μπαμ επανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hp8 είπε

 

6 λεπτά πριν, Doubt είπε

Εύκολη και γρήγορη για ποιόν? Πρωτάρης ερασιτέχνης να φτιάξει κάτι τέτοιο πολύ δύσκολο.

Γίνεται και πιο εύκολα απ ότι δειχνει το βίντεο.

Αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορείς να μπεις από την εξωτερική πλευρά του παραθύρου μέσα στον φωταγωγο για να την τοποθετήσεις και ανάμεσα σε παράθυρο και κάγκελα εχει μόνο 2-3 πόντους αέρα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Locke_John είπε

Γεια σας.

Υπάρχει κάποιος τρόπος, σε μικρό παράθυρο φωταγωγού, να μπει σίτα, από εμένα, απ'άκρη σ'άκρη, έτσι ώστε να μην μπαίνουν κουνούπια κ έρποντας έντομα μέσα στο σπίτι; 

Πρόκειται για παράθυρο με μεταλλικό πλαίσιο κλεισίματος και κάγκελο ακριβώς από πίσω του. 

Ενδιάμεσά τους υπάρχει ένα κενό περίπου 2-3 εκατοστά.

Ή μόνη λύση, η αντικατάσταση του με αλουμίνιο παραθυράκι και σίτα σε εκείνο;

κάτι παρόμοιο είχα και γω. Πήρα καδρονάκι ξύλινο 2χ2 εκατοστα μέτρησα διαστασεις εφτιαξα τετραγωνο πλαίσιο έβαλα τη σίτα εξωτερικά 'ανοιξα δύο τρυπούλες στα πλαινά καδρονάκια σημαδεψα έβαλα ούπα στον τοίχο και μετά σταθεροποίησα με δύο βίδες.Εγινε τελειο.

η μονη  διαφορά δεν είχα κάγκελο..

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορείς να μπεις από την εξωτερική πλευρά του παραθύρου μέσα στον φωταγωγό για να την τοποθετήσεις και ανάμεσα σε παράθυρο και κάγκελα εχει μόνο 2-3 πόντους αέρα.

βλέπεις να την βάζει από την εξωτερική πλευρά ?

γιαυτό την έκανε με ραμποτε εκτιμώ 12 mm 

ΥΓ. Η γνώμη μου είναι ότι αν το επιχειρήσει θα πρέπει να μπει πρωτα  ένα τελάρο που να έρχεται πρόσωπο με την κάσα του παραθύρου

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...