Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, zoranb είπε

Από ποιά έννοια να είναι overkill... το κόστος, επειδή θα χρησιμοποιηθεί λίγη ποσότητα?

Ναι, ίσως να κάνεις τη δουλειά σου και με κάτι φθηνότερο/μικρότερο. Νομίζω υπάρχει και σε σωληνάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Ναι, ίσως να κάνεις τη δουλειά σου και με κάτι φθηνότερο/μικρότερο. Νομίζω υπάρχει και σε σωληνάριο.

Μια απλή άσπρη σιλικονη αντιμουχλική θα κάνει την δουλειά. Οποιαδήποτε και να ειναι δεν εχει σημασια. Δεν ειναι κατι που πρεπει να δωσουμε ιδιαιτερη προσοχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Θέλω να αλλάξω την κουζίνα λόγω ανακαίνισης.

ΔΕΝ πρέπει να αφαιρεσω και τα πλακάκια για την σωστή τοποθέτηση της?

Οχι. Δεν ειναι απαραίτητο.

Ο νεος παγκος μπαίνει στο ίδιο ύψος με τον προηγούμενο (τυπικά στα 87cm από το δάπεδο). Οπότε θα χωνευτεί κάτω από τα υπάρχοντα πλακάκια και θα σιλικοναριστεί το κενό πρίν να μπει το αρμοκάλυπτρο. Σημαντικό το να υπάρχει ενα μικρό κενό και να σιλικοναριστεί το κενό μεταξύ παγκου και πλακιδίων για να μην φουσκώσει ο πάγκος σου από τα νερά. Ειδικά στο σημείο του νεροχύτη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, χαλασε η κλειδαρια στο χωριο, μπορω να βγαλω καπως τον αφαλο της κλειδαριας να βαλω καινουριο η παει πακετο? βλεπω το κουτι το εχουν  κολημενο πανω στη πορτα η κλειδαρια ειναι CISA απο οτι λεει επανω

 

 

1719994991836.jpg

1719994991839.jpg

1719994991841.jpg

1719994991844.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Καλημέρα, χαλασε η κλειδαρια στο χωριο, μπορω να βγαλω καπως τον αφαλο της κλειδαριας να βαλω καινουριο η παει πακετο? βλεπω το κουτι το εχουν  κολημενο πανω στη πορτα η κλειδαρια ειναι CISA απο οτι λεει επανω

 

 

1719994991836.jpg

1719994991839.jpg

1719994991841.jpg

1719994991844.jpg

Λεγεται "Κουτιαστή Κλειδαριά" και αλλάζει ολο μαζί το κουτί της, εξ ού και το όνομα. Βγαίνει σε τετραγωνη και σε παραλληλογραμη όπως η δική σου.

Κουτιαστές Κλειδαριές | Skroutz.gr

Η Cisa βγαζει ακόμη αλλα θα βρεις ισως και άλλες πιο φθηνες 

Cisa 50211.45.2 Κουτιαστή Κλειδαριά 45mm Αριστερή σε Κόκκινο Χρώμα | Skroutz.gr

Cisa 50211.45.2 Κουτιαστή Κλειδαριά 45mm Αριστερή σε Κόκκινο Χρώμα

 

 

 

Στηρίζεται στις δυο μπροστινές βίδες

image.png.d9a2741b4d7c2b0c5cc27523ce97b74b.png

και στις 2 πλαινές βίδες που στην δική σου περίπτωση δεν υπάρχουν

image.png.6794399ef8dc84cb92badfcd7c5ae072.png'

 

Στην περίπτωσή σου οι δύο πλαινές βίδες δεν υπάρχουν (δεν ξετρυπήθηκε ποτέ το σίδερο της πόρτας) και υπάρχουν πονταρίσματα (υποθέτω θα υπάρχει και ενα απο κάτω)

image.png.f8fc36700b76956fa568e77f8fda7b3c.png

 

Για να την αλλάξεις ξεβιδώνεις τις δυο βιδες που βλεπεις και κόβεις με ενα τροχο τις κολλήσεις. Μπορεί να σπάσουν ισως με ενα σφυρί και ενα καλέμι εαν δεν εχεις τροχο.

 

Αυτα.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Λεγεται "Κουτιαστή Κλειδαριά" και αλλάζει ολο μαζί το κουτί της, εξ ού και το όνομα. Βγαίνει σε τετραγωνη και σε παραλληλογραμη όπως η δική σου.

Κουτιαστές Κλειδαριές | Skroutz.gr

 

Στηρίζεται στις δυο μπροστινές βίδες

image.png.d9a2741b4d7c2b0c5cc27523ce97b74b.png

και στις 2 πλαινές βίδες που στην δική σου περίπτωση δεν υπάρχουν

image.png.6794399ef8dc84cb92badfcd7c5ae072.png'

 

Στην περίπτωσή σου οι δύο πλαινές βίδες δεν υπάρχουν (δεν ξετρυπήθηκε ποτέ το σίδερο της πόρτας) και υπάρχουν πονταρίσματα (υποθέτω θα υπάρχει και ενα απο κάτω)

image.png.f8fc36700b76956fa568e77f8fda7b3c.png

 

Για να την αλλάξεις ξεβιδώνεις τις δυο βιδες που βλεπεις και κόβεις με ενα τροχο τις κολλήσεις. Μπορεί να σπάσουν ισως με ενα σφυρί και ενα καλέμι εαν δεν εχεις τροχο.

 

Αυτα.

Μαλιστα ευχαριστω, ναι εχει και απο κατω πονταρισια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το γέμισμα δαπέδων που αναφέρθηκε και νωρίτερα έχουμε μια ιδέα για το κόστος χοντρικά ανα τ.μ για γέμισμα με αφρομπετόν; Αν κατάλαβα σωστά πρέπει να γίνει με ειδική μηχανή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, zio10 είπε

Για το γέμισμα δαπέδων που αναφέρθηκε και νωρίτερα έχουμε μια ιδέα για το κόστος χοντρικά ανα τ.μ για γέμισμα με αφρομπετόν; Αν κατάλαβα σωστά πρέπει να γίνει με ειδική μηχανή. 

Υπολογισε 10-15 ευρω/μ2

Ναι θελει μια μηχανη αναδευσης με πρεσα. 

Αλλα μπορεις να κανεις την αναδευση και με κλασικη μπετονιερα και να το ριξεις με καρότσι εαν ειναι μικρη ποσοτητα

Tσιμεντο, νερο με καποια χημικα που δημιουργουν αφρο ειναι.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Υπολογισε 10-15 ευρω/μ2

Ναι θελει μια μηχανη αναδευσης με πρεσα. 

Αλλα μπορεις να κανεις την αναδευση και με κλασικη μπετονιερα και να το ριξεις με καρότσι εαν ειναι μικρη ποσοτητα

Tσιμεντο, νερο με καποια χημικα που δημιουργουν αφρο ειναι.

 

Σ'ευχαριστώ, είναι νορμάλ το ποσό οπότε νομίζω δεν αξίζει να μπω στη διαδικασία να το κάνω μόνος μου. Είναι και τα τετραγωνικά λίγα οπότε είναι οκ, θα κάνω το ξήλωμα του ξύλινου πατώματος μόνος μου αλλά θα βρω κάποιον άλλον να κάνει το γέμισμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, zio10 είπε

Σ'ευχαριστώ, είναι νορμάλ το ποσό οπότε νομίζω δεν αξίζει να μπω στη διαδικασία να το κάνω μόνος μου. Είναι και τα τετραγωνικά λίγα οπότε είναι οκ, θα κάνω το ξήλωμα του ξύλινου πατώματος μόνος μου αλλά θα βρω κάποιον άλλον να κάνει το γέμισμα. 

Πρεπει να παρεις προσφορες. Μια χοντρικη εκτιμηση ηταν. Για λιγα τετραγωνικα πιθανα να εχουν καποιο ελαχιστο ποσό για να καλυφθούν τα μεροκάματα του προσωπικου και η μετακινηση του μαζι με το μηχανημα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SeNNinhA είπε

Πρεπει να παρεις προσφορες. Μια χοντρικη εκτιμηση ηταν. Για λιγα τετραγωνικα πιθανα να εχουν καποιο ελαχιστο ποσό για να καλυφθούν τα μεροκάματα του προσωπικου και η μετακινηση του μαζι με το μηχανημα.

Θα ρωτήσω σε πρώτη φάση τους πλακάδες που έχω υπόψη μου για να κάνουν την τοποθέτηση, ίσως συνεργάζονται με κάποιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...