Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας ευχαριστώ όλους.

Καταλήγουμε στο 3αρι xps μαζί με περλομπετόν.

Αν οι "μέσοι" υπολογισμοί μου πέσουν μέσα, μιλάμε για εξοικονόμηση ~1t σε κάθε δωμάτιο.

Μια ακόμη ερώτηση:

τις πλάκες (xps) λέτε να τις βάλω έτσι χύμα κάτω; Ρωτάω επειδή ο SeNNinhA αναφέρθηκε στο floating του πράγματος.

Έλεγα μήπως βάλω κάποια τσιμεντοειδή κόλλα (ίσως θερμοπρόσωψης;) για να πακτώσουν κάτω, να μην κουνιούνται και να μπορεί να μπει οδηγός(στράντζο για πήχη) επάνω τους χωρίς να υπάρχουν θέματα ταλάντωσης.

Μου φάνηκε καλή και η ιδέα του hp για διακένα και "δέσιμο" του εγχειρήματος. Τι λέτε;  Μάλλον είναι θεωρητική η ερώτηση και δύσκολα κάποιος θα έχει επίγνωση, ωστόσο παραθέτω τον προβληματισμό προς συζήτηση. Έτσι κι αλλιώς, οι πλάκες (xps) θα μπουν απλά για να μην πάρει βάρος η πλάκα και όχι για τις θερμικές τους ιδιότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 hour ago, senes said:

Πιθανόν σε φθαρμένο μηχανισμό βρύσης (μη σφαιρικής μάλλον) ή φλοτέρ καζανακίου όπου κατά το κλείσιμο της παροχής δημιουργεί τον ήχο λόγω τυρβώδους ροής ή μικρο-υδραυλικών πληγμάτων. Πόση πίεση νερού (bar) έχετε στις παροχές σας;

υδραυλικός θα πρέπει να το μετρήσει με μανομετρο;

θέλω όταν ξαναγίνει να τρέξω σε έναν έναν να ρωτήσω ποιος άνοιξε βρύση για να δω απο που προέρχεται.

Νόμιζα ότι θα ήταν κάποιος συντονισμός στις σωληνώσεις και θα ήθελε τρυπημα στον τοίχο και δέσιμο του σωλήνα πίσω από τον τοίχο μου. Μπορεί απλά να φταίει κάποιος μηχανισμός καζανακιού ή βρύσης; τόσο απλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Σας ευχαριστώ όλους.

Καταλήγουμε στο 3αρι xps μαζί με περλομπετόν.

Αν οι "μέσοι" υπολογισμοί μου πέσουν μέσα, μιλάμε για εξοικονόμηση ~1t σε κάθε δωμάτιο.

Μια ακόμη ερώτηση:

τις πλάκες (xps) λέτε να τις βάλω έτσι χύμα κάτω; Ρωτάω επειδή ο SeNNinhA αναφέρθηκε στο floating του πράγματος.

Έλεγα μήπως βάλω κάποια τσιμεντοειδή κόλλα (ίσως θερμοπρόσωψης;) για να πακτώσουν κάτω, να μην κουνιούνται και να μπορεί να μπει οδηγός(στράντζο για πήχη) επάνω τους χωρίς να υπάρχουν θέματα ταλάντωσης.

Μου φάνηκε καλή και η ιδέα του hp για διακένα και "δέσιμο" του εγχειρήματος. Τι λέτε;  Μάλλον είναι θεωρητική η ερώτηση και δύσκολα κάποιος θα έχει επίγνωση, ωστόσο παραθέτω τον προβληματισμό προς συζήτηση. Έτσι κι αλλιώς, οι πλάκες (xps) θα μπουν απλά για να μην πάρει βάρος η πλάκα και όχι για τις θερμικές τους ιδιότητες.

Βαρη κονιαματων για γεμισματα δαπέδων:

Τσιμεντοκονία: 1500-1700 Kg/m3 (100-120Kg/m2/7cm παχος)

Περλομπετον: 800 Kg/m3 (55Kg/m2/7cm παχος)

Αφρομπετόν: 300 Kg/m3 (20Kg/m2/7cm παχος)

Το βέλτιστο που έχεις να κάνεις είναι να καθαρίσεις και να ξύσεις καλά το δάπεδό σου ώστε να κάτσουν καλά και ίσια οι πλάκες του XPS πάνω στην πλάκα του μπετου και να κουμπώσουν καλά μεταξύ τους.

Το περλομπετόν έχει ακόμη αρκετό βάρος για να τις κρατήσει κατω εαν τοποθετηθούν σωστα.

Θερμοπρόσοψη με 9,50 €/τμ, Χαμηλές Τιμές, Θερμομόνωση & Μόνωση ...

Θα κερδίσεις έτσι σε ακαμψία. Εαν τις κολλήσεις θα είναι στον αέρα οπότε χειροτερα.

 

Το προβλημά σου θα είναι οι σωληνώσεις του καλοριφέρ που τρέχουν πάνω στο πάτωμα.

ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΑ ΦΟΡΟΥΜ - ΘΕΡΜΑΝΣΗ - ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΣ - ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ

Δεν προτείνω να βαλεις τις πλάκες πάνω από αυτές αλλα είναι και δύσκολο να κόψεις τις πλάκες στα σημεια μιας και είναι καμπύλη η διαδρομή τους. Εαν μπορεις βεβαια κάν το.

Η πιο σωστή λύση είναι να ανασηκωθουν οι σωληνώσεις αφού ξεκαρφωθούν από το δάπεδο πρώτα τα στηρίγματά τους και να περαστούν οι μονωτικές πλάκες από κάτω τους. Μετά χρειάζεται να ξαναμπούν τα στηρίγματά τους στο δάπεδο.

Με αυτό τον τρόπο οι σωληνώσεις θερμανσης θα ενσωματωθούν μέσα στο σώμα της στρώσης του περλομπετον και οι όποιες θερμικές τους απώλειες θα παραμείνουν κέρδος του θερμαινόμενου χώρου.

Εαν οι σωληνώσεις μπουν κατω απο τις πλακες του μονωτικού τότε οι απώλειές τους θα θερμαινουν την πλακα μπετον και αρα την οροφή του κατω διαμερίσματος.

Εαν βεβαια οι σωληνώσεις είναι πλαστικές τότε ειναι ευκολο το παραπάνω. Εαν ειναι μεταλλικές υπαρχει θεμα στα περισσοτερα σημεια.

Πλαστικοί σωλήνες θέρμανσης στο πάτωμα Στοκ Εικόνες - εικόνα από : 72239582

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, nickol-us είπε

3αρι xps μαζί με περλομπετόν

Αυτό τον συνδιασμό δεν τον ξέρω πώς θα δουλέψει και τι min πάχος απαιτεί το περλομπετό. Πχ αντίστοιχα για το interfill  που είναι ελαφριά τσιμεντοκονία με αερακτικά πρόσθετα, μου απαγόρεψαν τη χρήση κάτω από 10εκ. οι μηχανικοί μου... 

Ας πουν οι άλλοι!! Για τις πλάκες, εφόσον έχουν βάρος από πάνω είναι περιττή η συγκόλληση κάτω, και ανεπιθύμητη επάνω, από τη στιγμή που έχεις διαφορετικά υλικά και πάχος πάνω από 5εκ. πρέπει το γέμισμα να είναι floating. Κόλλα πλακιδίων θα βάλεις με ελαστικότητα κατηγορίας s1 το νου σου!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

 

Δεν έχει σωλήνες καλοριφέρ. Το μόνο που τρέχει στο πάτωμα είναι σωλήνες νερού, χαλκός, τσιμενταρισμένες.

Έλεγα να κόψω τις πλάκες στο περίγραμμα τους, δεν βγαίνει να κάνω κάτι άλλο... όσο για την επιπεδότητα... άστα. Μιλάμε για πολυκατοικία του 80, παίζουν αγριάδες και μεγάλες διαφορές υψομετρικές (περίπου 2.5cm έβγαλα με το  laser). Θα ξύσω ότι μπορώ...

14 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Κόλλα πλακιδίων θα βάλεις με ελαστικότητα κατηγορίας s1 το νου σου!!!

Μπήκα να δω ειδικό βάρος interfil και είναι ίδιο με της τσιμεντοκονίας... κάτι άλλο παίζει και σου είπαν για 10cm.

S1 κόλλα, γιατί αν επιτρέπεται; Αν θες μου εξηγείς...

Είδα παίζει  mapei & isomat, υπάρχει κάποια άλλη ή προτίμηση ανάμεσα στις 2;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Αυτό τον συνδιασμό δεν τον ξέρω πώς θα δουλέψει και τι min πάχος απαιτεί το περλομπετό. Πχ αντίστοιχα για το interfill  που είναι ελαφριά τσιμεντοκονία με αερακτικά πρόσθετα, μου απαγόρεψαν τη χρήση κάτω από 10εκ. οι μηχανικοί μου... 

Ας πουν οι άλλοι!! Για τις πλάκες, εφόσον έχουν βάρος από πάνω είναι περιττή η συγκόλληση κάτω, και ανεπιθύμητη επάνω, από τη στιγμή που έχεις διαφορετικά υλικά και πάχος πάνω από 5εκ. πρέπει το γέμισμα να είναι floating. Κόλλα πλακιδίων θα βάλεις με ελαστικότητα κατηγορίας s1 το νου σου!!!

Το περλομπετον και το αφρομπετον διαφερουν ριζικα σαν δομη.

 

Το περλομπετον ειναι στην πραξη τσιμεντοκονία (τσιμεντο, άμμος και νερο) που στην μάζα της εμπεριέχει και περλίτη που ειναι πολύ ελαφρός. Εξ ου και είναι περίπου στο 40-50% του βάρους της τσιμεντοκονίας. Εξακολουθεί ομως να εχει ικανό βάρος και ειναι μια συμπαγής μάζα αρα εχει και συνοχή και αντοχή σε καμψη. Ειναι απλά μια πιο ελαφριά έκδοση της τσιμεντοκονιας.

image.png.3af1ca71d2ec956b2af441cb7f4d5b76.png

 

Το αφρομπετόν ειναι στην πράξη τσιμέντο και νερο στο οποίο εχει ανακατευτεί με χημικό που δημιουργεί αφρό και κατά την στερεοποίησή του δημιουργεί κυψελίδες τσιμέντου με κενά αέρος στο ενδιάμεσο. Γι αυτό και είναι και πολύ ελαφρύ και πολύ ευθρυπτο ομως.

image.png.0afd1e229f9c8310041474d1a2b4c8c3.png

Οπότε ναι, για αφρομπετόν καλά έκαναν και σου ειπαν όχι

14 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Δεν έχει σωλήνες καλοριφέρ. Το μόνο που τρέχει στο πάτωμα είναι σωλήνες νερού, χαλκός, τσιμενταρισμένες.

Έλεγα να κόψω τις πλάκες στο περίγραμμα τους, δεν βγαίνει να κάνω κάτι άλλο... όσο για την επιπεδότητα... άστα. Μιλάμε για πολυκατοικία του 80, παίζουν αγριάδες και μεγάλες διαφορές υψομετρικές (περίπου 2.5cm έβγαλα με το  laser). Θα ξύσω ότι μπορώ...

Κανε ότι καλύτερο μπορεις. 

Γι αυτο και ειπα ότι αυτές οι πατεντες δεν ενδεικνυνται για αυτη την δουλεια.

 

15 λεπτά πριν, nickol-us είπε

S1 κόλλα, γιατί αν επιτρέπεται; Αν θες μου εξηγείς...

Είδα παίζει  mapei & isomat, υπάρχει κάποια άλλη ή προτίμηση ανάμεσα στις 2;

Κόλλες πλακιδίων: ό,τι χρειάζεται να ξέρετε - MECHA Engineering

Εντάξει δεν ειναι και καμια φοβερη τεχνολογια η S1. Απλά εχει καποια ελαστικότητα σε σχεση με τις κολλες της σειρας. Γενικά χρησιμοποιείται πολύ.

Ολες οι εταιρειες βγαζουν αντιστοιχες.

Η Mapei είναι η πρωην Kerakoll. Μια φορά και εναν καιρό ήταν κορυφαία εταιρεια σε κολλες. Αλλα τωρα πια ειναι ειναι αλλη μια από τις πολλες.

Οτι και να επιλεξεις μια χαρα ειναι. Πιο μεγαλη σημασια εχει να στεγνώσει το υποστρωμα και να μην εχει παραμενουσα υγρασια. Η κολλα μια χαρα θα κολλησει σε στεγνο και μια χαρα θα ξεκουφώσει σε βαθος χρόνου σε υγρο υποστρωμα.

37 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Μπήκα να δω ειδικό βάρος interfil και είναι ίδιο με της τσιμεντοκονίας... κάτι άλλο παίζει και σου είπαν για 10cm.

Εαν ψάχνεσαι για εναλλακτικες θα βρεις παρα πολλα υλικα στην αγορα.

Ενδεικτικα και μονο

NSD 620 | Thrakon

Έτοιμο θερμομονωτικό ελαφροσκυρόδεμα για γεμίσματα δαπέδων και δημιουργία κλίσεων σε περιπτώσεις που απαιτείται χαμηλό βάρος κατασκευής. (spiridakis-domika.gr)

Poliplus XXLight 350, Έτοιμο υπέρ-ελαφρύ θερμομονωτικό κονίαμα (tekto.gr)

PLANOCOLOR PREMIUM SP 17 Kg (ektoxeftis.gr)

NOVACEM PRONTO 25kg Γκρι Ελαφρύ τσιμεντοκονίαμα δαπέδων | Ανδρέου Μόνωση ΑΒΕΤΕ (andreoy.gr)

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Οπότε ναι, για αφρομπετόν καλά έκαναν και σου ειπαν όχι

44 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Ε ναι...κι εγώ τους άκουσα, είδες τι καλό παιδί που είμαι...όχι μόνο τους άκουσα, αλλά τα έμαθα κιόλας κοντεύω να αλλάξω ειδικότητα :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mechpanos είπε

Ε ναι...κι εγώ τους άκουσα, είδες τι καλό παιδί που είμαι...όχι μόνο τους άκουσα, αλλά τα έμαθα κιόλας κοντεύω να αλλάξω ειδικότητα :) 

Κι εγώ κοντεύω να καταλήξω μηχανολόγος λόγω εμπλοκής σε μηχανολογικά έργα. Ετσι πάει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, nickol-us είπε

S1 κόλλα, γιατί αν επιτρέπεται; Αν θες μου εξηγείς...

Γιατί έχει την ικανότητα να παραλλαμβάνει τις συστολοδιαστολές του υποστρώματος χωρίς να κουφώνει.
Durostick Gold /Elastic (S2 - $$$ την πλήρωσα χρυσή πρό ανατιμήσεων όπως θα δεις στις ημερομηνίες των φωτό :( ), Kerakoll H40 Gel (δεν είναι ακριβώς S1 αλλά διαφημίζεται ως τύπου S1), Mapei Maxi S1 και άλλες πολλές, όρεξη να έχεις, για εμένα αν είναι S1 δεν χρειάζεται να δώσεις πολλά παραπάνω λεφτά για την κορυφαία, θα είναι μια τίμια κόλλα...Πχ και System Technica που έβαλα με τα μισά λεφτά από την Durostick, δεν μου εμφάνισε πρόβλημα...Βεράντες και μπάνια όμως ο πλακατζής μου επέμεινε Elastic μόνο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.png.e80ff6a650007ae67fb0794766e39d73.png

 

Εχει ανοιξει αυτη η τρυπα στην εισοδο της πολυκατοικιας, κατι ακομα πιο μικρες. Ποιος ειναι ενας ευκολος και ανθεκτικος τροπος να την κλεισω, ιδανικα με παρομοιο γκρι χρωμα με το γυρω τσιμεντο? Φανταζομαι να ριξω τσιμεντο παραπαει για τοσο μικρη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα την καθάριζα με μια ηλεκτρική σκούπα από χώματα & πετραδάκια, βρέξιμο με ένα ποτήρι νερό και μετά γέμισμα με τσιμέντο ταχείας πήξεως ή με αρμόστοκο πλακιδίων γκρί σκούρο. Και οι δυο σκόνες προετοιμάζονται πανεύκολα με νερό και μπορείς να τις αγοράσεις σε μικρές συσκευασίες . Δες πχ durostick D11 - 3 kg κοστίζει €4

Επεξ/σία από costas_
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, panos4tw είπε

image.png.e80ff6a650007ae67fb0794766e39d73.png

 

Εχει ανοιξει αυτη η τρυπα στην εισοδο της πολυκατοικιας, κατι ακομα πιο μικρες. Ποιος ειναι ενας ευκολος και ανθεκτικος τροπος να την κλεισω, ιδανικα με παρομοιο γκρι χρωμα με το γυρω τσιμεντο? Φανταζομαι να ριξω τσιμεντο παραπαει για τοσο μικρη

 

 

21 λεπτά πριν, costas_ είπε

Εγώ θα την καθάριζα με μια ηλεκτρική σκούπα από χώματα & πετραδάκια, βρέξιμο με ένα ποτήρι νερό και μετά γέμισμα με τσιμέντο ταχείας πήξεως ή με αρμόστοκο πλακιδίων γκρί σκούρο. Και οι δυο σκόνες προετοιμάζονται πανεύκολα με νερό και μπορείς να τις αγοράσεις σε μικρές συσκευασίες . Δες πχ durostick D11 - 3 kg κοστίζει €4

Ότι σου είπαν.

Με το ίδιο γκρι τσιμέντο που είναι και οι υπόλοιποι αρμοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν αφορα DIY σπιτιου, γνωριζει καποιος αν μπαταρια UPS σαν και αυτη, μπορει με καποιο τροπο να ζωντανεψει και να ξαναφορτιστει με μηχανημα αναζωογονησης/φορτισης μπαταριας αυτοκινητου?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτω από το νιπτήρα, υπάρχει έπιπλο σε λευκή λάκα, το οποίο είναι κρεμαστό και δημιουργεί το κενό της φωτογραφίας! Ένα κενό, το οποίο δεν θέλω να είναι ίδιο σε όλο τα μήκους που το έπιπλο ακουμπάει στο νιπτήρα. Βλέπετε κάποια λύση ώστε να μην υπάρχει ανισόπαχο κενό;

Screenshot 2024-06-27 at 00.25.13.png

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...