Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Φτιάχνουμε μια κατασκευή για deck. Γενικά τα νερα της βροχής τα αποροφάει το χώμα και δεν υπάρχει τροπος να πάνε στο δρομο καθως ειναι λιγο πιο ψηλά. Εαν γεμισει με χωμα κηπου το υπολοιπο θα ειναι πιο χαμηλα το επιπεδο του εδαφους κατω απο το deck.

Ηθελα να γεμισω με χώμα και να βαλω αποστραγγιση αλλά επειδή θελαν γρηγορα αποτελεσματα και διαφωνουσε ο πεθερος μου δε βαλαμε κατι καθως τα θεωρει περιττά. Γενικα ομως δεν υπάρχει θεμα απλα λιμναζει το νερο για λιγες ωρες αν βρεξει. Ομως υπάρχει σκαμα πισινας οποτε θα πεφτουν εκει μου λεει. 

Επισης ειχα πει να βαλουμε χαλικι και υφασμα κατω αλλα διαφωνουσε και τώρα που ειπε να βαλουμε ειναι αργα και δε μπαινω στη διαδικασία. Γενικά δε νομιζω να εχει θεμα η κατασκευη για deck. Διαφωνουσε με μπετο για βαση καθως εχει αρκετη πετρα το χωμα και πιάνει σε μπετο / τοιχο δεξια αριστερα και εβαλε μπετοβεργες που τις κολησε.

Βεβαια θα χάσω και προσβαση στην υδροροή που περναει μεσα καλωδιο φωτοβολταικων.

https://ibb.co/bzQx1Pz
https://ibb.co/P5S6v6v
https://ibb.co/g7djDRr

Εγω αυτό που βλέπω είναι 2 βασικά λάθη:

1) Τα ποδαράκια από κοιλοδοκο δεν έχουν κάποια σταθερή επιφάνεια να πατήσουν και να μοιράσουν το βάρος και σιγά σιγά θα υποχωρήσουν κάποια εκατοστά μέσα στο έδαφος.

Στα ποδαράκια στήριξης έπρεπε να εχουν κολληθεί από κάτω κάποια λαμακια ορίζοντια για να μπορούν να δουλέψουν σωστά.

Με αυτή την κατασκευή πολύ σύντομα θα σας κάνει κοιλιά στην μέση. Ειδικά μόλις αρχίσετε να βιάζετε πράγματα με βάρος συν το δικό σας βάρος. Πχ τραπέζι με καρεκλες, ομπρέλα + 4-5 άτομα

2) Έχετε κάνει το μεταλλικό πλαίσιο μονοκόμματο και ακουμπάει στον τοίχο. Τα μέταλλα έχουν μεγαλες συστολοδιαστολες σε θέρμανση-ψύξη. Έχουν επίσης αρκετη αντοχή οπότε εάν δεν έχουν χώρο να εκτονωθουν μεταφέρουν την δύναμη στα υλικά που ακουμπάνε. Μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα στην βάση των περιμετρικων τοίχων. Εχουν συμβεί πλείστες φορές η μεταλλική κουπαστή του μπαλκονιου να σκάσει τα μπετά από τα πλαϊνά διακοσμητικά κολωνακια όταν εφάπτεται με αυτά.

Πάντα αφήνουμε κάποια εκατοστά απόσταση (ανάλογα το συνολικό μήκος του μετάλλου) ή τα πλαίσια εσωτερικά θα έπρεπε να μην εφάπτονται εντελώς μεταξύ τους. Και για τα ξύλα ισχύει το ίδιο αλλά αυτά ως πιο ελαστικά πιτσικαρουν που είναι κάτι που δεν το θέλεις ούτε.

Δεν έχω πλήρη εικόνα του χώρου οπότε μπορεί να κάνω και λάθος.

 

Αλήθεια τι τύπου ξύλο θα μπει στο deck?

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 minutes ago, SeNNinhA said:

Άγω αυτό που βλέπω είναι 2 βασικά λάθη:

1) Τα ποδαράκια από κοιλοδοκο δεν έχουν κάποια σταθερή επιφάνεια να πατήσουν και να μοιράσουν το βάρος και σιγά σιγά θα υποχωρήσουν κάποια εκατοστά μέσα στο έδαφος.

Στα ποδαράκια στήριξης έπρεπε να εχουν κολληθεί από κάτω κάποια λαμακια ορίζοντια για να μπορούν να δουλέψουν σωστά.

Με αυτή την κατασκευή πολύ σύντομα θα σας κάνει κοιλιά στην μέση. Ειδικά μόλις αρχίσετε να βιάζετε πράγματα με βάρος συν το δικό σας βάρος. Πχ τραπέζι με καρεκλες, ομπρέλα + 4-5 άτομα

2) Έχετε κάνει το μεταλλικό πλαίσιο μονοκόμματο και ακουμπάει στον τοίχο. Τα μέταλλα έχουν μεγαλες συστολοδιαστολες σε θέρμανση-ψύξη. Έχουν επίσης αρκετη αντοχή οπότε εάν δεν έχουν χώρο να εκτονωθουν μεταφέρουν την δύναμη στα υλικά που ακουμπάνε. Μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα στην βάση των περιμετρικων τοίχων. Εχουν συμβεί πλείστες φορές η μεταλλική κουπαστή του μπαλκονιου να σκάσει τα μπετά από τα πλαϊνά διακοσμητικά κολωνακια όταν εφάπτεται με αυτά.

Πάντα αφήνουμε κάποια εκατοστά απόσταση (ανάλογα το συνολικό μήκος του μετάλλου) ή τα πλαίσια εσωτερικά θα έπρεπε να μην εφάπτονται εντελώς μεταξύ τους. Και για τα ξύλα ισχύει το ίδιο αλλά αυτά ως πιο ελαστικά πιτσικαρουν που είναι κάτι που δεν το θέλεις ούτε.

Δεν έχω πλήρη εικόνα του χώρου οπότε μπορεί να κάνω και λάθος.

 

Αλήθεια τι τύπου ξύλο θα μπει στο deck?

Οσο αφορά το 1, ειχε πει αρχικά ο μάστορας να μπει μπετό για ποδαρακια κατι γιατι θα βουλιάξουν. Ομως ο πεθερος μου που ειναι του αποτελεσματος και 80% βγαινει σωστός παρότι κανει πραγματα που δεν είναι άρτια τεχνικά, του ειπε οτι δεν εχει αναγκη γιατι ειναι σκληρο το εδαφος βραχωδες.

Για το 2 δεν ακουμπάει τελειως, αλλα ο τοιχος ειναι απλά πετρες στη μια πλευρά. Εγώ είχα πει να μην ακουμπάει και να μπει διακοσμητικο βοτσαλο στο κενο γιατι το ξυλο δε προκειτε να κοπει σωστά και θα βγαινουν και αγριοχορτα. Αλλα μου ειπανε "τι λες ρε" και επειδη ελειπα λογω δουλειάς ολη τη μερα κανανε οτι θελαν.

Τα σιδερα τα ειχε βρει ετιμα και τα προσαρμοσε ο μαστορας, δεν αγορασε καινουργια για οικονομία. Βεβαια ειναι χοντρα 3mm και γαλβανιζε αλλα ταλαιπωρημενα επειδη ηταν σε μερος με αλατια. 

Οσο αφορά το ξύλο θα μπει ιρόκο επειδη για καποιους λογους θα το εχει δωρεαν. Ομως εγω το λυπάμαι καθως ειναι καλο ξυλο και το λυπαμαι πολυ καθως θα μπει και βιδωτό καθως ολοι λενε και ο μαστορας οτι ειναι καλυτερο βιδωτο γιατι μπορεις να το γυρισεις αναποδα σε μερικα χρονια οταν χαλασει η μια πλευρα. Εγω λεω πως ειναι βλακείες αυτα αλλα οκ.

Γενικα ποιο πολυ με απασχολει το αν θα εχει αλγες, κουνουπια απο κατω καθως δεν εχει αποστραγγιση,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Οσο αφορά το 1, ειχε πει αρχικά ο μάστορας να μπει μπετό για ποδαρακια κατι γιατι θα βουλιάξουν. Ομως ο πεθερος μου που ειναι του αποτελεσματος και 80% βγαινει σωστός παρότι κανει πραγματα που δεν είναι άρτια τεχνικά, του ειπε οτι δεν εχει αναγκη γιατι ειναι σκληρο το εδαφος βραχωδες.

Για το 2 δεν ακουμπάει τελειως, αλλα ο τοιχος ειναι απλά πετρες στη μια πλευρά. Εγώ είχα πει να μην ακουμπάει και να μπει διακοσμητικο βοτσαλο στο κενο γιατι το ξυλο δε προκειτε να κοπει σωστά και θα βγαινουν και αγριοχορτα. Αλλα μου ειπανε "τι λες ρε" και επειδη ελειπα λογω δουλειάς ολη τη μερα κανανε οτι θελαν.

Τα σιδερα τα ειχε βρει ετιμα και τα προσαρμοσε ο μαστορας, δεν αγορασε καινουργια για οικονομία. Βεβαια ειναι χοντρα 3mm και γαλβανιζε αλλα ταλαιπωρημενα επειδη ηταν σε μερος με αλατια. 

Οσο αφορά το ξύλο θα μπει ιρόκο επειδη για καποιους λογους θα το εχει δωρεαν. Ομως εγω το λυπάμαι καθως ειναι καλο ξυλο και το λυπαμαι πολυ καθως θα μπει και βιδωτό καθως ολοι λενε και ο μαστορας οτι ειναι καλυτερο βιδωτο γιατι μπορεις να το γυρισεις αναποδα σε μερικα χρονια οταν χαλασει η μια πλευρα. Εγω λεω πως ειναι βλακείες αυτα αλλα οκ.

Γενικα ποιο πολυ με απασχολει το αν θα εχει αλγες, κουνουπια απο κατω καθως δεν εχει αποστραγγιση,

 

Μπετο δεν έβαλε αλλά μερικά λαμακια δεν κατάλαβα γιατί δεν εβαλε. Όσο σκληρό κι αν είναι το έδαφος εάν δεν πατάς πάνω σε πέτρα τότε οι κοιλοδοκο που είναι και κούφια στην μέση θα αρχίσει να μπαίνει κάποια εκατοστά μέσα στο έδαφος

Αυτό που θα την κρατήσει είναι η συνολική αντοχή του μεταλλικού πλαισίου. Αλλά εκει θα αρχίσουν να την ακούν κάποιες από τις κολλήσεις του και να σπάνε.

Βέβαια και πάλι θα την γλυτώσεις με την κακοτεχνία ως ένα σημείο λόγω του ότι το Ιροκο είναι εξαιρετικά σκληρό ξύλο και όπως είναι βιδωμένο προσθέτει ακαμψία ειδικά εάν μπει σε μακρια κομμάτια.

Το ότι την γλυτώνει με τις κακοτεχνίες δεν τις κάνει λιγότερο κακοτεχνιες...

Επίσης είναι τα πάντα αβαφα. Αργά αλλά σταθερά θα σκουριασουν. Ειδικά τα ποδαράκια. Και ειδικά αυτά έπρεπε να είναι βαμενα με βαφή πλοίου.

 

Το Iroko είναι σωστή επιλογή για εξωτερικό χώρο. Το Teak ειναι ακόμη πιο σκληρό αλλά δεν είναι απαραίτητο. Το Iroko βγάζει και μακρύτερες σανίδες. Βραζιλιάνικη καρύδια μια άλλη επιλογή.

Όλα είναι σκληρά μασίφ ξύλα οπότε δεν απορροφούν υγρασίας και αντέχουν πολύ. Σαν σκληρα ξύλα δεν έχουν μεγαλη καταπόνηση και φθορα.

Αφού τα παίρνει σε καλή τιμή τέλεια. Θέλει καλες μύτες και δυνατό τρυπάνι για να μην παιδευτείς.

 

Εάν το σπίτι είναι του πεθερού άφησε τον να κάνει ότι θέλει. Στο δικό μου σπίτι αποφασίζω εγώ μιας και τα δικά μου χέρια πιάνουν και καλύτερα.

Υποθέτω ότι θα αφήσετε κενά ανάμεσα στα ξύλα. Οπότε με μια ψεκαστηρα ρίψεις μια στο τόσο ζιζανιοκτονο αν και σε σημεία χωρίς ήλιο δεν μεγαλώνουν χόρτα.

Ένα δίχτυ εδαφοκαλυψης θα βοηθούσε αλλά θα καθυστερεί πολύ την απορρόφηση του νερου.

Πλάκα μπετου δεν μπορούσες να βαλεις ούτως ή άλλως γιατί δεν έχεις που να αποχετευσεις τα νερα

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Apostol. είπε

Ο κοκοφοινικας τι κανει ακριβως?

Τον χαλαζια τον εβαλα για τα αλατα για να μην γινονται χαλια οι συσκευες (ηλιακος πλυντηρια μπαταριες λουτρου κλπ). Στην κουζινα θα βαλω τρια φιλτρα ακομα δεν εχω αποφασισει ποια ακριβως, με βανες εννοειται.

Κολοκύθια κάνουν, υποτίθεται ότι δεν είναι ίνα απλή αλλα απο κοκοφοινικα κ μαλακώνει το νερό. Εδώ στην περιοχή μου έχουμε γενικά μέτριο προς μαλακό νερό όπως έρχεται.  Μπορεί κ να κάνει θαύματα απλά δεν το έχω δοκιμάσει σε άλλο σχέδιο για να συγκρίνω.  Βασικά όλα καλά είναι κ κάνουν την δουλειά τους αρκεί να τα αλλάζεις στην ώρα τους. Ειδικά αν κάνουν έργα κλπ όταν ανοίγω το πρώτο φιλτρο βρίσκεις διάφορα πράγματα που δεν θες να ήταν στο ποτήρι σου! Για τα αλατα καλός είναι ο χαλαζιας, ότι λιώνει σιγα σιγα με είχε στραβώσει! Πάντως κ εγώ για αυτό εχω δύο σετ από φιλτρα για να ξέρω ότι ηλιακός, πλυντήριο και γενικά σωληνώσεις δεν θα έχουν βρώμα κοκ. Σε ένα έλεγχο ο ηλιακός ήταν κουκούλι.  Κάτι άλατα είχε αλλα τίποτα το ιδιαίτερο, το έκανα καθαρισμό με αφαλατικο και έγινε καθρέφτης 

Επεξ/σία από 360city
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοιου τύπου τέντα μπορεί να μπει σε μπαλκόνι; Να στηριχτεί στο πάνω μπαλκόνι δηλαδή. Γιατί λέει στήριξη σε τοίχο. Αλλάζει κάτι;

Μήπως υπάρχει κάτι που μπορώ να βάλω σαν μικρό σκέπαστρο - προστατευτικό για τη βροχή αντί για τέντα;

PS_421316_01_L.jpg.e5e1f5a4ca63f34c9d7cdb7565261f13.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Τέτοιου τύπου τέντα μπορεί να μπει σε μπαλκόνι; Να στηριχτεί στο πάνω μπαλκόνι δηλαδή. Γιατί λέει στήριξη σε τοίχο. Αλλάζει κάτι;

Μήπως υπάρχει κάτι που μπορώ να βάλω σαν μικρό σκέπαστρο - προστατευτικό για τη βροχή αντί για τέντα;

PS_421316_01_L.jpg.e5e1f5a4ca63f34c9d7cdb7565261f13.jpg

Ναι οι βραχίονες μπαινουν οχι μονο σε κατακορυφο στοιχειο αλλα και σε οριζοντιο. 

Στην οροφη του μπλακονιου θα ειναι μια χαρα. Σε μπετον θα πιασουν. Ο εγκαταστατης θα φροντισει να φερει τα σωστα στηριγματα.

Εχε υποψην σου οτι οι βραχίωνες εχουν διαφορες ποιοτητες και τιμες.

Προσωπικά έβαλα επώνυμους βαρέως τύπου. 

Καταπονούνται πολύ με τον αέρα. Επίσης δεχονται μεγαλύτερη καταπονηση όσο πιο οριζόντια τοποθετούνται. Καποιες φορες σπανε. Σε πολυ αερα τους δικούς μου (αν και σε σχετικα καθετη τοποθετηση) φροντιζω να τους μαζευω τουλαχιστον στα μισα.

Αυτοι στην φωτο λογικα ειναι πιο ελεφρου τυπου απ ότι βλέπω. 

Θα προτεινα εαν σε παιρνει οικονομικα να βαλεις και το μοτερ. Μεγαλη ευκολια και μεγαλη διαφορα οταν θελεις περισσοτερο φως/ηλιο ή σκια. Με το χερι βαριεσαι και την αφηνεις οπως ειναι. Με το μοτερ ομως την ανεβοκατευαζεις κατα το δοκουν.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Προσωπικά έβαλα επώνυμους βαρέως τύπου. 

 

Αυτό. Έβαλα βαρέως τύπου, δεν πάνε πουθενά!!! Βέβαια απ' ότι μου είχε πει τότε ο εγκαταστάτης, με τον βαρέως το μοτέρ είναι απαραίτητο, πιάνεται το χέρι με την μανιβέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Ναι οι βραχίονες μπαινουν οχι μονο σε κατακορυφο στοιχειο αλλα και σε οριζοντιο. 

Στην οροφη του μπλακονιου θα ειναι μια χαρα. Σε μπετον θα πιασουν. Ο εγκαταστατης θα φροντισει να φερει τα σωστα στηριγματα.

Εχε υποψην σου οτι οι βραχίωνες εχουν διαφορες ποιοτητες και τιμες.

Προσωπικά έβαλα επώνυμους βαρέως τύπου. 

Καταπονούνται πολύ με τον αέρα. Επίσης δεχονται μεγαλύτερη καταπονηση όσο πιο οριζόντια τοποθετούνται. Καποιες φορες σπανε. Σε πολυ αερα τους δικούς μου (αν και σε σχετικα καθετη τοποθετηση) φροντιζω να τους μαζευω τουλαχιστον στα μισα.

Αυτοι στην φωτο λογικα ειναι πιο ελεφρου τυπου απ ότι βλέπω. 

Θα προτεινα εαν σε παιρνει οικονομικα να βαλεις και το μοτερ. Μεγαλη ευκολια και μεγαλη διαφορα οταν θελεις περισσοτερο φως/ηλιο ή σκια. Με το χερι βαριεσαι και την αφηνεις οπως ειναι. Με το μοτερ ομως την ανεβοκατευαζεις κατα το δοκουν.

Ευχαριστώ πολύ. Αυτές είναι έτοιμες τέντες τύπου praktiker και τις σκέφτομαι γιατί έχουν και καλή τιμή. Την τοποθέτηση θα την κάνω εγώ δηλαδή.

Μοτέρ υπάρχουν universal που μπορεί να ταιριάξουν;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Ευχαριστώ πολύ. Αυτές είναι έτοιμες τέντες τύπου praktiker και τις σκέφτομαι γιατί έχουν και καλή τιμή. Την τοποθέτηση θα την κάνω εγώ δηλαδή.

Μοτέρ υπάρχουν universal που μπορεί να ταιριάξουν;

 

Μοτερ υπαρχουν. Δεν πανε σετ με τους βραχιωνες. Αλλα δεν ξερω εαν εαν η συγκεκριμενη μπορει να δεχθει. Θα πρεπει να το τσεκαρεις γιατι σε τετοιες φθηνες κατασκευες ειναι πολυ πιθανο να μην υπαρχει προβλεψη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι μου για πείτε μια άποψη όσοι γνωρίζουν.

Έβαψα κάποια ντουλάπια με χρώμα κιμωλίας και έβαλα και από πάνω βερνίκι διάφανο για χρώμα κιμωλίας. Το αποτέλεσμα χρωματικά δεν μου άρεσε και θέλω να τα βάψω με άλλο χρώμα κιμωλίας (πιο σκούρο αν έχει σημασία). Μπορώ να βάψω απευθείας πάνω από το βερνίκι; Στις περισσότερες αναζητήσεις που κάνω λένε πως ναι. Το έχει επιχειρήσει κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kax54638 είπε

Φίλοι μου για πείτε μια άποψη όσοι γνωρίζουν.

Έβαψα κάποια ντουλάπια με χρώμα κιμωλίας και έβαλα και από πάνω βερνίκι διάφανο για χρώμα κιμωλίας. Το αποτέλεσμα χρωματικά δεν μου άρεσε και θέλω να τα βάψω με άλλο χρώμα κιμωλίας (πιο σκούρο αν έχει σημασία). Μπορώ να βάψω απευθείας πάνω από το βερνίκι; Στις περισσότερες αναζητήσεις που κάνω λένε πως ναι. Το έχει επιχειρήσει κάποιος;

Καλό τριψιμο πρωτα.

Πέρασμα καταλληλου ασταριου. Εγώ πάντα προτιμώ 2 χέρια

Μετά βαψιμο.

Είναι στανταρ διαδικασία ότι και να κανεις

Χωρις και τα δύο τα παραπάνω θα βαψεις αλλά θα σου ξεφλουδισει πολύ γρήγορα.

Το βερνίκι πάνω από το χρώμα κιμωλίας αλλοιώνει το τελικό αποτέλεσμα. Από την άλλη σκέτο χρώμα κιμωλίας φθείρεται πολύ γρήγορα

Αυτό που ποτέ δεν μπορείς να κάνεις είναι να περάσεις οποιοδήποτε layer με ισχυρότερους διαλύτες πάνω από στρώση με πιο αδύναμους διαλύτες. Αλλά δεν έχει σχέση με εσένα.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τη γνώμη σας παρακαλώ! Πρόκειται να ανακαινίσω ένα ψιλοπαλιό σπίτι, οπότε το ταβάνι θα ξηλωθεί και θα γίνει καινούριο με γυψοσανίδα. Επειδή θα χρειαστεί αλλαγή και η ηλεκτρολογική εγκατάσταση, σκέφτηκα για να γλιτώσω κάμποσο σκάψιμο στους τοίχους να περαστεί όλη η νέα εγκατάσταση πάνω από τις γυψοσανίδες.
Στα σημεία που συνήθως υπάρχουν τα κουτιά διακλάδωσης μέσα στον τοίχο, εκεί στην ένωση της γυψοσανίδας με τον τοίχο να σκαφτεί λίγο και να κατέβουν τα καλώδια όπου χρειάζεται. Με άλλα λόγια, γλιτώνω όλα τα οριζόντια σκαψίματα στους τοίχους για την νέα εγκατάσταση, ενώ τα κάθετα προφανώς θα πρέπει να γίνουν.   
Επιπλέον, σε ένα αποθηκάκι μπορεί να τοποθετηθεί ένα (αφαιρούμενο) πλέγμα στην γυψοσανίδα, ώστε να είναι η εγκατάσταση επισκέψιμη

Επεξ/σία από kodimits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/06/2024 at 18:07, SeNNinhA said:

Στο πιο ακριβό θα πήγαινα κι εγώ σε αυτή την περίπτωση λόγω εξωτερικής όδευσης.

Αλλά το σημαντικό είναι να μονωθουν καλά σε ΌΛΑ τα σημεία και να προστατευθει η μόνωση τους από τις καιρικές συνθήκες (πχ μέσα σε μεταλλικό καπάκι.

Μην θεωρείτε ότι η "μόνωση" που εκ κατασκευής έχει η σωλήνα επαρκεί για τις χειμερινές καιρικές συνθήκες.

Πιθανότατα αυτό θα κάνω και γω, μία φορά θα την βάλω(ελπίζω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...