Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, parts είπε

Εδώ είναι κάπου?

Screenshot_20240609_151545_Gallery.jpg

Screenshot_20240609_151542_Gallery.jpg

Μεχρι να βγάλει ερορ, γυρίζει ο μεγάλος έλικας στην εξωτερική μονάδα; Εάν όχι τότε κάνε μια δοκιμή με ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ. Βγάλε το εξωτερικό περίβλημα της μονάδας ώστε να έχεις πρόσβαση στον έλικα . Ύστερα αφού πατήσεις ον στο τηλεκοντρόλ δώσε χειροκίνητα μια ώθηση προς τα δεξιά στον έλικα και δες εάν θα ξεκινήσει. Αν πάρει, απομακρύνσου και σβήσε το κλιματιστικό. Αν ισχύει αυτό τότε θέλει αλλαγή ο πυκνωτής του έλικα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, parts είπε

Πρέπει όντως να σταμάτησε μετά απο 1η φορά που δοκίμασα να βάλω ζέστη πριν 2 μήνες μετά ξαναέβαλα ψύξη και δουλευε κανονικά και μετα από 2 μήνες ανενεργό εβγαλε το error e1. L με Ν εξωτερικής μονάδας μέτρησα 236 volt 2 με 3 μέτρησα 18με 32 Volt χωρίς να πάει σε αρνητικό DC. Αφού έβγαλε το error e1  άρχισε ναμην δουλεύει το τηλεκοντρόλ και μετα άνοιξα την εσωτερική μονάδα και το ξεκίνησα από το manual πλήκτρο. Τώρα δουλεύει μόνο σε mode ανεμηστηρα μόνο

Screenshot_20240609_150359_Gallery.jpg

"When the air conditioner displays the E1 code on the display panel and won't turn on, it means the room thermistor (a device connected to the thermostat that detects the room temperature) is shorted or defective"

LG:
"The E1 error code is an AUTO-STOP PROTECTION indicating a short or open circuit in the indoor pipe sensor.

Try unplugging the unit and waiting 2 minutes for the power to discharge. Then plug the unit back in.

If the error code reappears, the unit will require a repair service. Please visit our Request a Repair page for further assistance"

 

Κοίτα το manual του δικού σου κινητού. Γενικά εάν δεν στρώσει μονο του θέλεις τεχνικό και επισκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμαμαι καλα σε παλιο Samsung που ειχα, απλο οχι ινβερτερ, 9αρι, και στα 8 χρονια τιναξε τα πεταλα εβγαζε και αυτο Ε1 και ηταν ή πλακετα ή πυκνωτες της εξωτερικης. Αλλοτε επαιρνε μπροστα υστερα απο αρκετα ανοιξε κλεισε αλλοτε οχι, αλλοτε εκει που δουλευε σταματουσε στα μισα. Οταν με τα πολλα σταματησε να παιρνει ή σταματαγε πολυ συχνα μονο του με Ε1, καλεσα τεχνικο (εξωτερικο ηταν εκτος εγγυησης) και ξεκινησε απο τη φθηνη λυση των εξωτερικων πυκνωτων. Λειτουργησε κομπλε για κανα χρονο (χωρις τρελη/συνεχη χρηση χειμωνα-καλοκαιρι, τοτε ακομα ηταν καλες εποχες και επαιζε πετρελαιο) και μετα παλι Ε1. Οποτε η λυση ηταν πλακετα, 300+ ευρω συν εργασια οποτε προτιμησα να αγορασω καινουριο και πηρα το Toshiba.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/06/2024 at 11:42, peragialos said:

Καλημέρα. Για παροχή υδροδότησης(νέο ρολόι ΕΥΔΑΠ) ο υδραυλικός προτείνει είτε σωλήνα valsir στα 15€/m είτε rehau στα 22€/m προφανώς με όλα μέσα και κανάλι Φ75 εκεί που είναι εξωτερική. Η διαφορά ποιότητας είναι πολύ μεγάλη για να μην πάω στην πιο φθηνή; μιλάμε για 25-28 μέτρα στο σύνολο.

rehau ειναι πιο επωνυμοι θεωρητικα στο μελλον μπορεις να βρεις κομματι ή ενωση πολυ πιο ευκολα. Νομιζω οτι παρεχουν καλυτερη ηχομονοση και ισως καλυτερες αντοχες υψηλο κρυο.

Θα τις εβαζα σε εκτεθειμενο δικτυο σωληνων πχ σε γκαραζ ή σε εισοδο πολυκατοικιας κτλ ή σε επαγγελματικη χρηση

Η φθηνη λυση θα κανει τη δουλεια για μια κατοικια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

rehau ειναι πιο επωνυμοι θεωρητικα στο μελλον μπορεις να βρεις κομματι ή ενωση πολυ πιο ευκολα. Νομιζω οτι παρεχουν καλυτερη ηχομονοση και ισως καλυτερες αντοχες υψηλο κρυο.

Θα τις εβαζα σε εκτεθειμενο δικτυο σωληνων πχ σε γκαραζ ή σε εισοδο πολυκατοικιας κτλ ή σε επαγγελματικη χρηση

Η φθηνη λυση θα κανει τη δουλεια για μια κατοικια

Μα ίσα ίσα, ηχομόνωση στην κατοικία δεν χρειάζεσαι περισσότερο; Στον επαγγελματικό χώρο δεν θα κάνεις πιο συχνά ανακαινίσεις; Δεν νομίζω ότι συμφέρει να κάνεις "οικονομία" στο σπίτι και ειδικά σε κάτι που μπαίνει μέσα σε τοίχους και πατώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, manolis940 said:

Μα ίσα ίσα, ηχομόνωση στην κατοικία δεν χρειάζεσαι περισσότερο; Στον επαγγελματικό χώρο δεν θα κάνεις πιο συχνά ανακαινίσεις; Δεν νομίζω ότι συμφέρει να κάνεις "οικονομία" στο σπίτι και ειδικά σε κάτι που μπαίνει μέσα σε τοίχους και πατώματα.

Δε ξερουμε απο θα περασει τις σωληνωσεις π.χ αν ειναι εκτεθειμενες ή οχι.

 

Καλο ειναι να εχουμε περισσοτερες λεπτομεριες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

rehau ειναι πιο επωνυμοι θεωρητικα στο μελλον μπορεις να βρεις κομματι ή ενωση πολυ πιο ευκολα. Νομιζω οτι παρεχουν καλυτερη ηχομονοση και ισως καλυτερες αντοχες υψηλο κρυο.

Θα τις εβαζα σε εκτεθειμενο δικτυο σωληνων πχ σε γκαραζ ή σε εισοδο πολυκατοικιας κτλ ή σε επαγγελματικη χρηση

Η φθηνη λυση θα κανει τη δουλεια για μια κατοικια

Αφου μιλάμε για υδρευση μιλάμε για θερμομονωση. Η ηχομονωση ειναι απλα παρελκόμενο στις πολυστρωματικές σωλήνες αλλα δεν ειναι το πιστοποιούμενο.

@peragialos

Σε καθε περίπτωση και οι δυο επιλογες ειναι καλές. Εννοειται οτι η πιο ακριβή επιλογη σου δινει μια καλυτερη ποιοτητα. Πιο μεγαλη διαφορά θα σου κανει η καλή εγκατασταση.

Επίσης και οι εσωτερικές σωλήνες μπαίνουν σε σπιραλ.

Αυτο που παντα προτεινεται πια στις νεες οικοδομες ειναι η εγκατσταση πίνακα υδροληψίας.

Η καθε γραμμη ξεχωριστά ερχεται εκει και εαν υπαρχει προβλημα απομονωνεται μονο αυτη και επισκευαζεται κι ολας (αρκεί να εχει μεγαλες καμπύλες η οδευσή της).

Τι είναι ο πίνακας υδροληψίας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

συμφωνω με @SeNNinhA

Οπως εγραψα εκτος απο ποιοτητα να δωσετε βαση και στη διαθεσιμοτητα μιας και το πιο ακριβο ειναι σχεδον παντου διαθεσιμο ενω το αλλο αμφιβαλλω. Αν ειναι εκτεθειμενο ή θελουμε να βαλουμε το ιδιο (σε περιπτωση ζημιας/ανακαινισης) αυτο παιζει ρολο...

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 minutes ago, vamvakoolas said:

Δε ξερουμε απο θα περασει τις σωληνωσεις π.χ αν ειναι εκτεθειμενες ή οχι.

 

Καλο ειναι να εχουμε περισσοτερες λεπτομεριες

Καλησπέρα. Οι σωλήνες θα μπουν μέσα στο πεζοδρομιο που θα σκαφτεί για περίπου 6 μέτρα και μετά θα ανέβουν την εξωτερική τοιχοποιία μέχρι την ταράτσα όπου και θα μπουν μέσα στο φωταγωγό όπου και βρίσκονται οι συνδέσεις της παλιάς κοινής παροχής. Δεν θα μπουν μέσα σε τοίχους. Για να είμαι πιο σαφής μιλάμε για τρεις παράλληλες παροχές.

Επεξ/σία από peragialos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, peragialos είπε

Καλησπέρα. Οι σωλήνες θα μπουν μέσα στο πεζοδρομιο που θα σκαφτεί για περίπου 6 μέτρα και μετά θα ανέβουν την εξωτερική τοιχοποιία μέχρι την ταράτσα όπου και θα μπουν μέσα στο φωταγωγό όπου και βρίσκονται οι συνδέσεις της παλιάς κοινής παροχής. Δεν θα μπουν μέσα σε τοίχους. Για να είμαι πιο σαφής μιλάμε για τρεις παράλληλες παροχές.

Στο πιο ακριβό θα πήγαινα κι εγώ σε αυτή την περίπτωση λόγω εξωτερικής όδευσης.

Αλλά το σημαντικό είναι να μονωθουν καλά σε ΌΛΑ τα σημεία και να προστατευθει η μόνωση τους από τις καιρικές συνθήκες (πχ μέσα σε μεταλλικό καπάκι.

Μην θεωρείτε ότι η "μόνωση" που εκ κατασκευής έχει η σωλήνα επαρκεί για τις χειμερινές καιρικές συνθήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

κανω ανακαινιση στο σπιτι και μετα απο το ρολοι του νερου ηθελα φιλτρα.

Εκτος απο το φιλτρο σιτα νημα, μου ειπε ο υδραυλικος και εβαλα και ενα φιλτρο χαλαζια.

Τα φιλτρα ειναι atlas του χαλαζια ειναι το ha-10.

Ερωτηση: Ειναι σωστο να εχω φιλτρο χαλαζια για ποσιμο νερο?

Απο οτι καταλαβα ο χαλαζιας διαλυεται σιγα σιγα με την ροη του νερου και προτατευει απο την δημιουργια αλατων.

Ειναι πολυφωσφινικο φιλτρο και χρησιμοποιειται κυριως για συσκευες αλλα στο site της atlas αναφερει οτι κανει και για ποσιμο, αλλα εχω τους ενδοιασμους μου.

Εχει κανεις αποψη?

Σημειωτεον θα βαλω και φιλτρα στην βρυση της κουζινας για το ποσιμο.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Καλησπερα,

κανω ανακαινιση στο σπιτι και μετα απο το ρολοι του νερου ηθελα φιλτρα.

Εκτος απο το φιλτρο σιτα νημα, μου ειπε ο υδραυλικος και εβαλα και ενα φιλτρο χαλαζια.

Τα φιλτρα ειναι atlas του χαλαζια ειναι το ha-10.

Ερωτηση: Ειναι σωστο να εχω φιλτρο χαλαζια για ποσιμο νερο?

Απο οτι καταλαβα ο χαλαζιας διαλυεται σιγα σιγα με την ροη του νερου και προτατευει απο την δημιουργια αλατων.

Ειναι πολυφωσφινικο φιλτρο και χρησιμοποιειται κυριως για συσκευες αλλα στο site της atlas αναφερει οτι κανει και για ποσιμο, αλλα εχω τους ενδοιασμους μου.

Εχει κανεις αποψη?

Σημειωτεον θα βαλω και φιλτρα στην βρυση της κουζινας για το ποσιμο.

Ευχαριστω.

Εγώ στην κεντρική παροχή έχω δύο μεγάλα φίλτρα , με ίνες κ κοκοφοινικα, διαφορετικά micro για να κρατάνε βρωμιές κλπ έξω από το όλο σύστημα. Στην κουζίνα έχω ζεόλιθο και κάρβουνο.  Το κάρβουνο αλλάζει κάθε 2μηνες γιατί χάνει την δύναμη του.  Σε διάφορα τεστ που έχω κάνει είναι χωρίς βαριά μέταλλα κ χλώριο.  Σε κάθε εισαγωγή εξαγωγή εννοείται ότι μπαίνουν βάνες για να αλλάζει τα φίλτρα μόνος σου χωρίς σφουγγαριστρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, 360city said:

Εγώ στην κεντρική παροχή έχω δύο μεγάλα φίλτρα , με ίνες κ κοκοφοινικα, διαφορετικά micro για να κρατάνε βρωμιές κλπ έξω από το όλο σύστημα. Στην κουζίνα έχω ζεόλιθο και κάρβουνο.  Το κάρβουνο αλλάζει κάθε 2μηνες γιατί χάνει την δύναμη του.  Σε διάφορα τεστ που έχω κάνει είναι χωρίς βαριά μέταλλα κ χλώριο.  Σε κάθε εισαγωγή εξαγωγή εννοείται ότι μπαίνουν βάνες για να αλλάζει τα φίλτρα μόνος σου χωρίς σφουγγαριστρες

Ο κοκοφοινικας τι κανει ακριβως?

Τον χαλαζια τον εβαλα για τα αλατα για να μην γινονται χαλια οι συσκευες (ηλιακος πλυντηρια μπαταριες λουτρου κλπ). Στην κουζινα θα βαλω τρια φιλτρα ακομα δεν εχω αποφασισει ποια ακριβως, με βανες εννοειται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτιάχνουμε μια κατασκευή για deck. Γενικά τα νερα της βροχής τα αποροφάει το χώμα και δεν υπάρχει τροπος να πάνε στο δρομο καθως ειναι λιγο πιο ψηλά. Εαν γεμισει με χωμα κηπου το υπολοιπο θα ειναι πιο χαμηλα το επιπεδο του εδαφους κατω απο το deck.

Ηθελα να γεμισω με χώμα και να βαλω αποστραγγιση αλλά επειδή θελαν γρηγορα αποτελεσματα και διαφωνουσε ο πεθερος μου δε βαλαμε κατι καθως τα θεωρει περιττά. Γενικα ομως δεν υπάρχει θεμα απλα λιμναζει το νερο για λιγες ωρες αν βρεξει. Ομως υπάρχει σκαμα πισινας οποτε θα πεφτουν εκει μου λεει. 

Επισης ειχα πει να βαλουμε χαλικι και υφασμα κατω αλλα διαφωνουσε και τώρα που ειπε να βαλουμε ειναι αργα και δε μπαινω στη διαδικασία. Γενικά δε νομιζω να εχει θεμα η κατασκευη για deck. Διαφωνουσε με μπετο για βαση καθως εχει αρκετη πετρα το χωμα και πιάνει σε μπετο / τοιχο δεξια αριστερα και εβαλε μπετοβεργες που τις κολησε.

Βεβαια θα χάσω και προσβαση στην υδροροή που περναει μεσα καλωδιο φωτοβολταικων.

https://ibb.co/bzQx1Pz
https://ibb.co/P5S6v6v
https://ibb.co/g7djDRr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...