Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ομοιοπαθείς. Το πρόβλημα επιλύθηκε με συγκόλληση με σιλικόνη.

Που τα βρισκετε και τα αγοραζετε πειτε μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Που τα βρισκετε και τα αγοραζετε πειτε μου....

Γιατί σαμπως ξέρουμε; Πήγα σε μαγαζί, του λέω κάλυμμα Φ150, αυτό είχε αυτό μου έδωσε. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Πράγματι τα σιδεράκια κρατάνε κόντρα αν τα λυγίζεις προς τα κάτω και δεν φεύγει η περσίδα. Παρολαυτα, έβαλα σιλικόνη για να κλείσω τα κενά καλού κακού 

Δεν ξέρω σε βάθος χρόνου βέβαια αν θα κρατήσει λόγω του καυτού αέρα του απορροφητηρα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα εχω ενα air condition carrier 42qhc012dsf το οποιο σε mode ανεμιστηρα δουλευει κανονικα ομως μολις το βαζω σε mode για ψυξη η εξωτερικη μοναδα δεν  ξεκιναει καθολου και μετα απο λιγο μου βγαζε E1 ERROR. ειδα σε βιντεο τι να μετρησεις με πολυμετρο και για να επικοινωνει η εξωτερικη με εσωτερικη μοναδα πρεπει στα 2 και 3 καλωδιο να παιρνεις ενδειξη με ενναλαγη απο αρνητικο σε  θετικο -50 με 50 dc volts εμενα δειχνει 18 με 32 χωρις αρνητικο προσημο.ξερει κανεις αν ειναι σιγουρα η πλακετα που θελει επισκευη και με τι κοστος και αν αξιζει γενικα μηπως μετα την επισκευη ξαναχαλασει ειναι 5 ετων το μηχανημα 

Επεξ/σία από parts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, parts είπε

καλησπερα εχω ενα air condition carrier 42qhc012dsf το οποιο σε mode ανεμιστηρα δουλευει κανονικα ομως μολις το βαζω σε mode για ψυξη η εξωτερικη μοναδα δεν  ξεκιναει καθολου και μετα απο λιγο μου βγαζε E1 ERROR. ειδα σε βιντεο τι να μετρησεις με πολυμετρο και για να επικοινωνει η εξωτερικη με εσωτερικη μοναδα πρεπει στα 2 και 3 καλωδιο να παιρνεις ενδειξη με ενναλαγη απο αρνητικο σε  θετικο -50 με 50 dc volts εμενα δειχνει 18 με 32 χωρις αρνητικο προσημο.ξερει κανεις αν ειναι σιγουρα η πλακετα που θελει επισκευη και με τι κοστος και αν αξιζει γενικα μηπως μετα την επισκευη ξαναχαλασει ειναι 5 ετων το μηχανημα 

Ποια πλακέτα είναι είναι της εξωτερικής ή εσωτερικής μονάδας;

Υπάρχουν μαγαζιά που αναλαμβάνουν πάντως επισκευή .

Εαν είναι της εσωτερικής μονάδας έχω δεί οτι υπάρχουν και Universal πλακέτες αλλά έχουν διαφορά εάν είναι inverter 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε νεα ηλεκτρολογικη εγκατασταση, τι ποσοστο περιπου ειναι το κοστος για σκαψιματα-σωληνωσεις-οδευσεις και τι ποσοστο οι καλωδιωσεις, συνδεσεις, γειωση, πινακας κλπ;

Θελω να ακυρωσω την αναθεση που εχω κανει στον ηλεκτρολογο, γιατι μετα το περασμα των σωληνωσεων εχει χαθει και με παει απο μερα σε μερα, εδω και κανα διμηνο. 

Μου ειχε δωσει προσφορα 5000 για σπιτι ~130τμ, υλικα δικα του. 

Ειναι δικαιο να του δωσω το 33% του ποσου ~(1700 ευρω) για την εργασια μεχρις στιγμης; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, parts είπε

air condition carrier 42qhc012dsf το οποιο σε mode ανεμιστηρα δουλευει κανονικα ομως μολις το βαζω σε mode για ψυξη η εξωτερικη μοναδα δεν  ξεκιναει καθολου και μετα απο λιγο μου βγαζε E1 ERROR       η εξωτερικη με εσωτερικη μοναδα πρεπει στα 2 και 3 καλωδιο να παιρνεις ενδειξη με ενναλαγη απο αρνητικο σε  θετικο -50 με 50 dc volts εμενα δειχνει 18 με 32 χωρις αρνητικο προσημο.

Η τάση στο L1 του εξω μηχανήματος και γείωση πόσο είναι ? Η ταση του μεσα στο L1 κα L2 πόση είναι  Δεν γράφεις πως προέκυψε το πρόβλημα Πότε λειτούργησε τελευταία φορά σε ψύξη ? Έκανες μετάβαση από θέρμανση σε ψύξη ? Βγαλτο από την πρίζα για 3-4 λ Πάτα το κουμπί εκκίνησης  από κοντρόλ να αδειάσει από τάση πλακέτα κλπ   Βγάλε τις μπαταρίες από το κοντρόλ πάτα το κουμπί εκκίνησης να αδειάσει από ρεύμα το κοντρόλ Ξαναβάλε τις μπαταρίες Ρύθμισε το κοντρόλ  χωρίς να είναι το κλιματιστικό στην πρίζα απο mode σε  cool Κλείσε το κοντρόλ Βάλε το κλιματιστικό στην πρίζα (προτείνεται η φάση να είναι στο L ) Περίμενε 3 λ και ενεργοποίησετο  από το κοντρόλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, sargyrop81 είπε

Σε νεα ηλεκτρολογικη εγκατασταση, τι ποσοστο περιπου ειναι το κοστος για σκαψιματα-σωληνωσεις-οδευσεις και τι ποσοστο οι καλωδιωσεις, συνδεσεις, γειωση, πινακας κλπ;

Θελω να ακυρωσω την αναθεση που εχω κανει στον ηλεκτρολογο, γιατι μετα το περασμα των σωληνωσεων εχει χαθει και με παει απο μερα σε μερα, εδω και κανα διμηνο. 

Μου ειχε δωσει προσφορα 5000 για σπιτι ~130τμ, υλικα δικα του. 

Ειναι δικαιο να του δωσω το 33% του ποσου ~(1700 ευρω) για την εργασια μεχρις στιγμης; 

 

Το κόστος των υλικών μέχρι εδώ είναι γελοίο. Πόσες μέρες δούλεψε το συνεργείο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Για παροχή υδροδότησης(νέο ρολόι ΕΥΔΑΠ) ο υδραυλικός προτείνει είτε σωλήνα valsir στα 15€/m είτε rehau στα 22€/m προφανώς με όλα μέσα και κανάλι Φ75 εκεί που είναι εξωτερική. Η διαφορά ποιότητας είναι πολύ μεγάλη για να μην πάω στην πιο φθηνή; μιλάμε για 25-28 μέτρα στο σύνολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, sargyrop81 είπε

Σε νεα ηλεκτρολογικη εγκατασταση, τι ποσοστο περιπου ειναι το κοστος για σκαψιματα-σωληνωσεις-οδευσεις και τι ποσοστο οι καλωδιωσεις, συνδεσεις, γειωση, πινακας κλπ;

Θελω να ακυρωσω την αναθεση που εχω κανει στον ηλεκτρολογο, γιατι μετα το περασμα των σωληνωσεων εχει χαθει και με παει απο μερα σε μερα, εδω και κανα διμηνο. 

Μου ειχε δωσει προσφορα 5000 για σπιτι ~130τμ, υλικα δικα του. 

Ειναι δικαιο να του δωσω το 33% του ποσου ~(1700 ευρω) για την εργασια μεχρις στιγμης; 

 

Τις περισσοτερες μερες δουλειάς και κόπος παντως είναι τα σκαψιματα και σωληνώσεις.

Το περασμα των καλωδίων, ειδικα αν δεν εχει δυσκολες γωνίες, είναι αρκετά πιο ευκολο/γρηγορο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, sargyrop81 είπε

Σε νεα ηλεκτρολογικη εγκατασταση, τι ποσοστο περιπου ειναι το κοστος για σκαψιματα-σωληνωσεις-οδευσεις και τι ποσοστο οι καλωδιωσεις, συνδεσεις, γειωση, πινακας κλπ;

Θελω να ακυρωσω την αναθεση που εχω κανει στον ηλεκτρολογο, γιατι μετα το περασμα των σωληνωσεων εχει χαθει και με παει απο μερα σε μερα, εδω και κανα διμηνο. 

Μου ειχε δωσει προσφορα 5000 για σπιτι ~130τμ, υλικα δικα του. 

Ειναι δικαιο να του δωσω το 33% του ποσου ~(1700 ευρω) για την εργασια μεχρις στιγμης; 

 

Θεωρώ ότι πολλά είναι.

Δώσε του τα μεροκαματα (εάν ξέρεις πόσα είναι) με τιμή εργάτη (όχι ηλεκτρολόγου) και ένα μικρό ποσό για τα υλικά (ελάχιστα είναι)

Τα χρονοβόρα είναι τα υπολοιπα.

1) Εργασίες: Τράβηγμα καλωδίων, σύνδεση καλωδιων σε πρίζες, διακόπτες και κουτιά διακλάδωσης, σύνδεση ηλεκτρολογικου πίνακα, τελική τοποθέτηση πριζοδιακοπτων, έλεγχος συνδεσεων σημείου σημείου, έλεγχος πίνακα, πιστοποιήσεις.

2) Υλικα: Καλωδιώσεις, κουτιά, πριζοδιακοπτες, πίνακας, υλικά πιναμα (ασφαλείες, ρελε, διακόπτες κλπ)

Όπως καταλαβαίνεις αυτό που έκανε δεν είναι καν σε εργασια το 1/3 και είναι σχεδόν μηδενικού κόστους υλικών σε σχέση με το συνολο της εργασίας

Κανονικα θα έπρεπε να βάζετε και ρήτρες καλής εκτέλεσης και έγκαιρης εκτέλεσης στις γραπτές πάντα συμφωνίες σας. Φυσικά το να αναφέρετε με τα Υλικά δικά του απλα σας βάζει στην υποχρέωση να δεχτείτε ότι φθηνιαρικο σας τοποθετήσει. Πρέπει να έχετε αναλυτική λιστα με ποσότητες και ποιότητες.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει όντως να σταμάτησε μετά απο 1η φορά που δοκίμασα να βάλω ζέστη πριν 2 μήνες μετά ξαναέβαλα ψύξη και δουλευε κανονικά και μετα από 2 μήνες ανενεργό εβγαλε το error e1. L με Ν εξωτερικής μονάδας μέτρησα 236 volt 2 με 3 μέτρησα 18με 32 Volt χωρίς να πάει σε αρνητικό DC. Αφού έβγαλε το error e1  άρχισε ναμην δουλεύει το τηλεκοντρόλ και μετα άνοιξα την εσωτερική μονάδα και το ξεκίνησα από το manual πλήκτρο. Τώρα δουλεύει μόνο σε mode ανεμηστηρα μόνο

Screenshot_20240609_150359_Gallery.jpg

Επεξ/σία από parts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, parts είπε

Τώρα δουλεύει μόνο σε mode ανεμηστηρα μόνο

κάπου πάνω στην μάσκα εκεί στην  πλακέτα πρέπει να έχεις ένα μπουτον τεστ Αν ναι πιεσετο Αυτο το θετει σε λειτουργια για δοκιμη σε ψυξη  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hp8 είπε

κάπου πάνω στην μάσκα εκεί στην  πλακέτα πρέπει να έχεις ένα μπουτον τεστ Αν ναι πιεσετο Αυτο το θετει σε λειτουργια για δοκιμη σε ψυξη  

Εδώ είναι κάπου?

Screenshot_20240609_151545_Gallery.jpg

Screenshot_20240609_151542_Gallery.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...