Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Κατα βάση Όχι. Θέλεις τα Volts να είναι σωστά.

Τα Ah μπορούν να είναι όσο θέλεις. Εαν χωράει μεγαλύτερη μπαταρία τότε βάλε την μεγαλύτερη (μεγαλύτερη χωρητικότητα = μεγαλύτερος όγκος).

Μπορείς βέβαια να βάλεις και 12V μπαταρία αλλά θέλει κάποιες μοντες.

Καταρχην δίνεις διπλάσια ισχύ στο αυτοκινητάκι οπότε θα γίνει πολύ απότομο. Επίσης μπορεί να υπερθερμανθουν και να καούν οι καλωδιώσεις ή το μοτέρ του (αναλόγως την ποιότητα του μοτέρ και το πάχος των καλωδίων).

Δες το βιντεακι για να καταλάβεις τι πρεπει να κάνεις σε αυτή την περίπτωση. Και σκέψου ότι αυτός το πήγε από 12 στα 18 (+50%) ενώ εσύ από 6 στα 12V (+100%)

Οπως θα δεις μπορείς να βάλεις κάλλιστα και αλλού τύπου 6V μπαταριες όπως λιθιου με την κατάλληλη μοντα στις συνδέσεις τους

 

Αφού είπε ότι έχει δύο εξάβολτες σε σειρά.

Με μία δωδεκάβολτη μια χαρά θα είναι αν χωράει σε σχήμα κλπ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Αφού είπε ότι έχει δύο εξάβολτες σε σειρά.

Με μία δωδεκάβολτη μια χαρά θα είναι αν χωράει σε σχήμα κλπ

Δεν το πρόσεξα.

Οποτε ΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Κατα βάση Όχι. Θέλεις τα Volts να είναι σωστά.

Τα Ah μπορούν να είναι όσο θέλεις. Εαν χωράει μεγαλύτερη μπαταρία τότε βάλε την μεγαλύτερη (μεγαλύτερη χωρητικότητα = μεγαλύτερος όγκος).

Μπορείς βέβαια να βάλεις και 12V μπαταρία αλλά θέλει κάποιες μοντες.

Καταρχην δίνεις διπλάσια ισχύ στο αυτοκινητάκι οπότε θα γίνει πολύ απότομο. Επίσης μπορεί να υπερθερμανθουν και να καούν οι καλωδιώσεις ή το μοτέρ του (αναλόγως την ποιότητα του μοτέρ και το πάχος των καλωδίων).

Δες το βιντεακι για να καταλάβεις τι πρεπει να κάνεις σε αυτή την περίπτωση. Και σκέψου ότι αυτός το πήγε από 12 στα 18 (+50%) ενώ εσύ από 6 στα 12V (+100%)

Οπως θα δεις μπορείς να βάλεις κάλλιστα και αλλού τύπου 6V μπαταριες όπως λιθιου με την κατάλληλη μοντα στις συνδέσεις τους

 

Μα εδώ δεν αλλάζει κάτι στα volt. είναι δύο μπαταρίες των 6V σε σειρά, που σημαίνει ότι ήδη είναι 12V το όχημα.

Edit : Για κάποιο λόγο μου διέφυγε ότι υπάρχει άλλη σελίδα. sorry για την διπλή απάντηση.

Επεξ/σία από manolis940
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

Θα μπορουσα να τις αντικαταστησω με μια στα 12volt ιδια amber; ή  να το αφησω ετσι; 

Θα μπορούσες αλλά εφόσον υπάρχουν οι μπαταρίες που θες και σε λογική τιμή γιατί να μπεις στη διαδικασία;

Θα πρέπει να ψάξεις να ταιριάξεις διαστάσεις, πιθανά να χρειαστεί διαφορετικούς ακροδέκτες για την μπαταριά κοκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραψα σχετικά θερμοπροσοψη στο παρακάτω λινκ, αν ξέρει κανείς κάτι θα με βοηθούσε πολύ.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/449649-θερμοπρόσοψη-θερμομόνωση/page/10/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Μέσα στο αμέσως επόμενο διάστημα θα αλλάξω πλακάκια στο μπαλκόνι μου γιατί λόγω κακής κλίσης δεν φεύγουν τα νερά σωστά, και έχω και αντίστοιχα θέματα με υγρασία εσωτερικού του σπιτιού.

Μιας και θα μπω στην διαδικασία αντικατάστασης των πλακιδίων, μου προτάθηκε να μπει και μία στρώση μόνωσης κάτω από τα πλακίδια ούτως ώστε ακόμη και εάν περάσει από αυτά νερό, να μην απορροφάται από τσιμέντα/δάπεδο/τοίχους.

Τι είδους υλικό θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σε τέτοιες περιπτώσεις και ποιό το κόστος; έχει κάνει κανείς σας ανάλογη παρέμβαση στο σπίτι του; αν ναι είστε ευχαριστημένοι από τα υλικά που επιλέχθηκαν και ποιά ήταν αυτά;

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν άπειρα βίντεο στο youtube (δε γνωρίζω κατά πόσο είναι έγκυρα) που φαίνεται να χρησιμοποιούν κάποιο τσιμεντοειδές για την υγρομόνωση.

(τον κράζουν πολλοί γιατί είναι πατεντάκιας οπότε προσοχή το βάζω καθαρά ενδεικτικά)

 

Να συμπληρώσω εγώ μια απορία προς αυτούς που θα απαντήσουν.

Αν τα νερά δεν περάσουν προς τα κάτω, τελικά τι απογίνονται;
Δεν στραγγίζουν ποτέ;

Μουχλιάζουν και κάνουν σαθρό όλο το υπόστρωμα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Alchemist` είπε

Καλησπέρα,

Μέσα στο αμέσως επόμενο διάστημα θα αλλάξω πλακάκια στο μπαλκόνι μου γιατί λόγω κακής κλίσης δεν φεύγουν τα νερά σωστά, και έχω και αντίστοιχα θέματα με υγρασία εσωτερικού του σπιτιού.

Μιας και θα μπω στην διαδικασία αντικατάστασης των πλακιδίων, μου προτάθηκε να μπει και μία στρώση μόνωσης κάτω από τα πλακίδια ούτως ώστε ακόμη και εάν περάσει από αυτά νερό, να μην απορροφάται από τσιμέντα/δάπεδο/τοίχους.

Τι είδους υλικό θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σε τέτοιες περιπτώσεις και ποιό το κόστος; έχει κάνει κανείς σας ανάλογη παρέμβαση στο σπίτι του; αν ναι είστε ευχαριστημένοι από τα υλικά που επιλέχθηκαν και ποιά ήταν αυτά;

ευχαριστώ.

Εάν έχεις υγρασία μέσα στο δάπεδο σου τότε εκτός από κακή κλίση πρέπει να έχεις και ρηγματωσεις κάπου σε σοβατεπια και κατωκασια.

Που ακριβώς λημναζει το νερό? Το έχεις τσεκάρει? Από που πιθανά μπαίνει μέσα? Τι ακριβώς εχεις παρατηρήσει στο εσωτερικό του? Έχει σημασία για τις ενέργειες επισκευής που πρέπει να κάνεις.

Έχεις συμβουλευτεί μηχανικό πριν να αποφασίσεις να προχωρήσεις ή πως αποφάσισες τις ενδεδειγμενες ενέργειες? Σε θέματα υγρασίας είναι σημαντικό να βρίσκεις την πραγματική αιτία και όχι εύκολο να βρεθεί τις περισσότερες φορές.

 

Στο ερώτημα σου:

Αφού ξηλώσεις τα πλακάκια θα πρέπει να ξηλώσεις και την τσιμεντοκονια τους από κάτω και να την ξαναπεράσεις με τις σωστές κλίσεις. Πολλά τα μπάζα να ξέρεις.

Εάν μπορεί να βρεθεί το πρόβλημα των κλισεων και θέλεις να μην ξηλώσεις την τσιμεντοκονια τότε χρειάζεσαι καλό μάστορα και ειδικά υλικά για να καταφέρεις να δημιουργήσεις κλίσεις με προσθήκη ελάχιστου υλικού. Προσοχή γιατι εάν δεν γίνει σωστά με τα κατάλληλα υλικα απλά θα σου ξεκολλήσει η νέα φλούδα υλικού μαζί με τα πλακάκια σου και τζαμπα κόπος και υλικά.

Την υγρομονωση σου απο κάτω την κάνεις με 2 στρώσεις τσιμεντοειδούς περασμένες με πινέλο η βούρτσα σε στρώσεις με κάθετη φορά η μία με την άλλη. Βέλτιστα 3 στρώσεις. Εύκολο και φθηνό αυτό. Από πάνω του επικολονται τα πλακίδια.

Αλλα πως είπα πριν πρέπει να δεις και τα σημεία περιφερειακά του τοίχου και στις μάρμαροποδιες. Εκεί το τσιμέντοειδες προτείνεται να καλύπτει και ψηλότερα στον τοίχο και στις ποδιές.

Βέλτιστα χαλάς και τον σοβά χαμηλά και τον ξαναπερνας είτε με ειδικό σοβά είτε με σοβά με προσθήκη ειδικού υγρού για την αποφύγη ανερχόμενων τριχοειδων υγρασίων.

Πριν ξεκινήσεις εξασφάλισε ότι έχει βρεθεί το πραγματικό πρόβλημα και τα προβληματικά σημεία.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να αλλαξω τον παγκο της κουζινας.

Ειναι συνολο 4.3 μετρα ο παγκος καθαρα.

Τι εργασια ειναι λογικο να ζητησουν? Εχει αλλαξει κανεις?

κουζινα ελευθερη,μονο το πλυντηριο πιατων ειναι εντοιχισμενο,οπου και εκει θα μπει ελευθερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, dimviii είπε

θελω να αλλαξω τον παγκο της κουζινας.

Ειναι συνολο 4.3 μετρα ο παγκος καθαρα.

Τι εργασια ειναι λογικο να ζητησουν? Εχει αλλαξει κανεις?

κουζινα ελευθερη,μονο το πλυντηριο πιατων ειναι εντοιχισμενο,οπου και εκει θα μπει ελευθερο.

Δεν ξέρω ακριβώς κοστος αλλά στην πράξη ένα μεροκάματο είναι συν ο πάγκος συν οι αλουμινιογωνίες για τις άκρες συν τα αρμοκαλυπτρα και οι σιλικόνες.

Φρόντισε να έρθει και να πάρει τα μέτρα σου πιο πριν και να κόψει το πάγκο σου στο εργαστήριο για να μην βγάλει ξεφτια.

Επισης να κάνει το ίδιο και για την τρύπα του νεροχύτη.

Θα χρειαστείς φυσικά υδραυλικό για λύσιμο και δέσιμο των υδραυλικών του νεροχύτη. Αν πιάνουν τα χέρια σου το κάνεις και εσύ.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σε καινούριο φύλλο κοντρα πλακέ για να το προστατεύσω από την υγρασία πέρασα αστάρι μετάλλου και στη συνέχεια αυτό το αλκυδικό βερνικόχρωμα ματ σε σκούρα πράσινη απόχρωση. Το  τελικό αποτέλεσμα με απογοήτευσε καθώς είναι πολυ γιαλιστερό, καμία σχέση με ματ που αναγράφει το κουτί. Υποθέτω ότι οι λαδομπογιές και τα αλκυδικά έχουν πάντα μια γυαλάδα.

Σκέφτομαι για να απαλλαγώ από τη γυαλάδα να το ξύσω ελαφρά ίσα για να φύγει η γυαλάδα, και να περάσω από πάνω χρώμα νερού ματ ή ακόμα καλύτερα κιμωλίας. Δεν ξέρω μήπως θέλει πάλι και κάποιο αστάρι. Γίνεται αυτό ή να το ξύσω από την αρχή να φανεί το ξύλο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Δεν ξέρω ακριβώς κοστος αλλά στην πράξη ένα μεροκάματο είναι συν ο πάγκος συν οι αλουμινιογωνίες για τις άκρες συν τα αρμοκαλυπτρα και οι σιλικόνες.

Φρόντισε να έρθει και να πάρει τα μέτρα σου πιο πριν και να κόψει το πάγκο σου στο εργαστήριο για να μην βγάλει ξεφτια.

Επισης να κάνει το ίδιο και για την ουρά του νεροχύτη.

Θα χρειαστείς φυσικά υδραυλικό για λύσιμο και δέσιμο των υδραυλικών του νεροχύτη. Αν πιάνουν τα χέρια σου το κάνεις και εσύ.

ποια ειναι η ουρα του νεροχυτη?

στον Δουλευταρα που με πηρε ενας τηλεφωνο ηθελε εργασια 300.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimviii είπε

ποια ειναι η ουρα του νεροχυτη?

στον Δουλευταρα που με πηρε ενας τηλεφωνο ηθελε εργασια 300.

Sorry. Autofill από το κινητό (ότι να ναι).

Την τρύπα του νεροχύτη έπρεπε να γραφτεί

21 λεπτά πριν, katbo είπε

Καλησπέρα, σε καινούριο φύλλο κοντρα πλακέ για να το προστατεύσω από την υγρασία πέρασα αστάρι μετάλλου και στη συνέχεια αυτό το αλκυδικό βερνικόχρωμα ματ σε σκούρα πράσινη απόχρωση. Το  τελικό αποτέλεσμα με απογοήτευσε καθώς είναι πολυ γιαλιστερό, καμία σχέση με ματ που αναγράφει το κουτί. Υποθέτω ότι οι λαδομπογιές και τα αλκυδικά έχουν πάντα μια γυαλάδα.

Σκέφτομαι για να απαλλαγώ από τη γυαλάδα να το ξύσω ελαφρά ίσα για να φύγει η γυαλάδα, και να περάσω από πάνω χρώμα νερού ματ ή ακόμα καλύτερα κιμωλίας. Δεν ξέρω μήπως θέλει πάλι και κάποιο αστάρι. Γίνεται αυτό ή να το ξύσω από την αρχή να φανεί το ξύλο; 

Αυτό που πέρασες είναι ρηπολινη διαλυτη. Εξ ορισμού δημιουργεί ένα φιλμ σχετικά γυαλιστερό.

Επισης είναι και ρηπολινη πολυουρεθανης. Δηλαδή έχει ρητίνες πολυουρεθανης. Άρα δημιουργεί ένα σταθερό εξωτερικό διάφανο προστατετικο φιλμ. Λογικά έχεις περάσει από κάτω αντίστοιχη βελατουρα διαλύτη.

Δεν μπορείς να περάσεις από πάνω χρώματα νερού κατευθείαν.

Θέλει γυαλοχαρταρισμα (180-320-400) και καλό καθαρισμα μετά να φύγει όλη σκόνη από πάνω.

Μέτα καλό ασταρωμα και μετά η βαφή.

Δεν προτείνω χρώμα κιμωλίας εάν ο σκοπός είναι η προστασία από υγρασία. Είναι πολύ ασταθές. Δνε προστατεύει.

Ούτε και τα χρώματα νερού θα σε προστατέψουν καλά μακροχρόνια από υγρασία. Τα φύλλα κοντά πλακέ έχουν αδύναμο σημείο τα πλαϊνά τους από όπου λόγω κατασκευής τους διεισδειει η υγρασία και τα φουσκώνει.

Τα βερνίκια διαλυτου κάνουν σαφέστατα περισσότερη δουλειά σε προστασία απο υγρασία αλλά ακόμη καλύτερα αυτό που ήδη χρησιμοποιήσες.

 

Εαν πάλι θέλεις να αφαιρέσεις εντελώς την βαφή που έβαλες μόλις τότε θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις paint remove. Πχ

https://www.skroutz.gr/s/23171417/Bostik-Den-Braven-Diavrotiko-Paint-Remover-0-375lt.html

Το περνας με πινέλο και περιμένεις να φουσκώσει. Ξύνεις με σπάτουλα και επαναλάμβανεις μέχρι να φύγει όλη η βαφή. Θέλει υπομονή. Σε αεριζομενο χώρο γιατί έχει αναθυμιάσεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/5/2024 στις 10:01 ΠΜ, foniki_melitzana είπε

Καλημέρα! Με έχει πιάσει προκοπή και θέλω να βάψω την κουπαστή στα κάγκελα στο μπαλκόνι μου. Είναι μεταλική, ορθογώνια, 10*4. Αυτή τη στιγμή είναι σε κακά χάλια από άποψη βαφής αλλά χωρίς σκουριές κλπ. Το θέμα μου είναι ότι είμαι αμπαλούμπεν όσον αφορά στη μεθοδολογία και στα υλικά που χρειάζονται σε αυτές τις δουλειές.

Θα χρειαστεί να τρίψω;

Χρειάζεται να περάσω πρώτα κάποιο προστατευτικό, μήνιο ή οπως το λένε, και μετά βαφή; Τι παίρνω για χρώμα;

Όποιος μπορεί να δώσει οδηγίες προς ναυτιλομένους είναι ευπρόσδεκτος :)

Αν χρειάζεται να δώσω περισσότερες πληροφορίες, πείτε μου. είπα αυτά που νόμιζα ότι αρκούν :P

10χ4 σίγουρα στραντζαριστό είναι και είσαι τυχερός που δεν έχει σκουριές. Για να μην πιάσει τρίψε απαλά με  ένα ψιλό γυαλόχαρτο καλύτερα σφουγκαράκι να σε βολεύει στις γωνίες  , σκούπισε μετα με παλιό πανί ,πέρνα πρώτα ασταρι μετάλλου ένα χέρι και μετά αλλο ένα ή δύο καλύτερα χέρια βερνικόχρωμα κοινως λαδομπογια . Αν πάρεις νεφτιού και όχι νερού χρώματα πάρε και ένα δοχείο  γουάιτ σπίριτ για αραίωση καθαρισμό χεριών - εργαλείων .

Αφού είναι μεγάλη επιφάνεια πάρε ρολάκι μικρό 5-6 εκατοστων αλλα με πολύ κοντή τρίχα τελείως κουρεμενο για βερνικόχρωμα να βγάλεις και ωραία επιφάνεια.Δεν βρίσκω κατάλληλο αλλά ζητησέ το όπως το γράφω και δες οι τριχες του να είναι κοντές 2-3 χιλιοστα και σκληρές. Οι πιο μακριές και μαλακές είναι περισσότερο για πλαστικά χρώματα και όχι για βερνικόχρωμα.

Α και ενα σκαφάκι για τις μπογιές σου.

Ευκολο είναι και τώρα που έχει καλό καιρό είναι η καλύτερη εποχή για βάψιμο.

Επεξ/σία από papoys1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...