Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, papoys1 είπε

Φίλε αν και λένε πως κάνουν ζημιά τα σκληρά απορυπαντικά εγώ εριξα λίγη βεβαια χλωρίνη , σόδα , απορρυμαντικό σκόνη για το χέρι , ετριψα την τέντα  με το χέρι με σκληρή βούρτσα και έγινε καινούργια. Ξέπλυνα με το πιεστικό. Μετά από 5 χρόνια μια χαρά είναι σκέφτομαι σε 1-2 χρόνια να της κάνω ένα πλύσιμο ακόμη γιατί είναι ισόγειο δίπλα στο δρόμο και λερώνει..  Το μίγμα το έφτιαξα σε κουβά που βουτούσα τη βούρτα.

Ειχα ανεβάσει και βιντεάκι να δεις το αποτέλεσμα.

https://www.youtube.com/watch?v=JUqYsx8BnM8

 

 

Ερωτηση:

Πως την κατεβασες απο το ρολο της?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 ώρες πριν, papoys1 είπε

Φίλε αν και λένε πως κάνουν ζημιά τα σκληρά απορυπαντικά εγώ εριξα λίγη βεβαια χλωρίνη , σόδα , απορρυμαντικό σκόνη για το χέρι , ετριψα την τέντα  με το χέρι με σκληρή βούρτσα και έγινε καινούργια. Ξέπλυνα με το πιεστικό. Μετά από 5 χρόνια μια χαρά είναι σκέφτομαι σε 1-2 χρόνια να της κάνω ένα πλύσιμο ακόμη γιατί είναι ισόγειο δίπλα στο δρόμο και λερώνει..  Το μίγμα το έφτιαξα σε κουβά που βουτούσα τη βούρτα.

Ειχα ανεβάσει και βιντεάκι να δεις το αποτέλεσμα.

https://www.youtube.com/watch?v=JUqYsx8BnM8

Το ιδιο εκανα και εγω στην δικια μου, την κατεβασα την πηγα στον τεντα, την εραψε και μετα την επλυνα και την εβαλα πισω. Εγω κανω ενα μείγμα απο απορρυπαντικό υγρο ρούχων και μαγειρικη σοδα και με ενα ψεκαστηρι το ρίχνω στην τεντα και έπειτα με βούρτσα την τρίβω. Την πλενω μια φορα τον χρονο και ειναι μια χαρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν προκειται να την κατεβασω την τεντα και γι αυτο θελω το πιεστικο με το υγρο, ειναι καλυτερα να βαλω αραιωμενο υγρο πιατων, η απορυπαντικο ρουχων με σοδα η ξυδι στο μπουκαλακι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, spocky είπε

Επειδη δεν προκειται να την κατεβασω την τεντα και γι αυτο θελω το πιεστικο με το υγρο, ειναι καλυτερα να βαλω αραιωμενο υγρο πιατων, η απορυπαντικο ρουχων με σοδα η ξυδι στο μπουκαλακι?

αν ψαξεις θα δεις εχει και ειδικα καθαριστικά για τεντες. Κάποιος τέντας ειχε πει να μην βάζουμε απορρυπαντικά γιατι καταστρέφουν την αδιαβροχοποιηση της της τέντας. Παρε ενα σαν και αυτο (δεν το εχω δοκιμάσει). Εγω την κανω με υγρο απορρυπαντικό ρούχων πλυντηρίου, που ειναι πρασσινο σαπούνι Μασσαλιας.
https://www.leroymerlin.gr/gr/portes-parathura-skales/tedes/axesouar-gia-tedes/eidiko-katharistiko-tentas-1-l-62195196

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, spocky είπε

Επειδη δεν προκειται να την κατεβασω την τεντα και γι αυτο θελω το πιεστικο με το υγρο, ειναι καλυτερα να βαλω αραιωμενο υγρο πιατων, η απορυπαντικο ρουχων με σοδα η ξυδι στο μπουκαλακι?

Θα ειναι πολύ δυσκολο να την τρίψεις μετα που θα ριξεις το απορρυπαντικό. Το είχα δοκιμάσει με μία στης κορης αλλά δεν έγινε τίποτε. Λίγο λούκι αλλά την κατέβασα και την έπλυνα κατω.Δεν ξερω τι λένε για τα απορρυπαντικά ,ψαλλα οι τέντες που επλυνα με αυτοσχέδιο μίγμα έχουν συμπληρώσει 17 χρόνια και μια χαρά είναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Ερωτηση:

Πως την κατεβασες απο το ρολο της?

 

Αρχικά βγάζεις την κάτω σωλήνα που την γαντζώνουμε για να τεντώσει προς τη μία ή άλλη πλευρά που σε βολεύει. Συνήθως η σωλήνα έχει τάπες δεξιά και αριστερά τις οποιες θα βγαλεις. Συνέχεια  ξετυλίγεις τελείως στο μπαλκόνι ή στη βεράντα το πανί κόβεις τα σύρματα που την κρατάνε στο πάνω σίδερο και είσαι έτοιμος.

Πριν τα κόψεις δες πως είναι περασμένα για να την δέσεις πάλι μετά το ίδιο τρόπο και ακολουθείς την αντίθετη διαδικασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Με έχει πιάσει προκοπή και θέλω να βάψω την κουπαστή στα κάγκελα στο μπαλκόνι μου. Είναι μεταλική, ορθογώνια, 10*4. Αυτή τη στιγμή είναι σε κακά χάλια από άποψη βαφής αλλά χωρίς σκουριές κλπ. Το θέμα μου είναι ότι είμαι αμπαλούμπεν όσον αφορά στη μεθοδολογία και στα υλικά που χρειάζονται σε αυτές τις δουλειές.

Θα χρειαστεί να τρίψω;

Χρειάζεται να περάσω πρώτα κάποιο προστατευτικό, μήνιο ή οπως το λένε, και μετά βαφή; Τι παίρνω για χρώμα;

Όποιος μπορεί να δώσει οδηγίες προς ναυτιλομένους είναι ευπρόσδεκτος :)

Αν χρειάζεται να δώσω περισσότερες πληροφορίες, πείτε μου. είπα αυτά που νόμιζα ότι αρκούν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, foniki_melitzana είπε

Όποιος μπορεί να δώσει οδηγίες προς ναυτιλομένους είναι ευπρόσδεκτος

youtude 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, foniki_melitzana είπε

Καλημέρα! Με έχει πιάσει προκοπή και θέλω να βάψω την κουπαστή στα κάγκελα στο μπαλκόνι μου. Είναι μεταλική, ορθογώνια, 10*4. Αυτή τη στιγμή είναι σε κακά χάλια από άποψη βαφής αλλά χωρίς σκουριές κλπ. Το θέμα μου είναι ότι είμαι αμπαλούμπεν όσον αφορά στη μεθοδολογία και στα υλικά που χρειάζονται σε αυτές τις δουλειές.

Θα χρειαστεί να τρίψω;

Χρειάζεται να περάσω πρώτα κάποιο προστατευτικό, μήνιο ή οπως το λένε, και μετά βαφή; Τι παίρνω για χρώμα;

Όποιος μπορεί να δώσει οδηγίες προς ναυτιλομένους είναι ευπρόσδεκτος :)

Αν χρειάζεται να δώσω περισσότερες πληροφορίες, πείτε μου. είπα αυτά που νόμιζα ότι αρκούν :P

μια φωτό θα λύσει πολλές απορίες...

μασιφ???

σε γενικές γραμμές θες τρίψιμο, αστάρωμα, βάψιμο...

υπάρχουν χρώματα που βάφεις κατευθείαν στην σκουριά, αλλά δεν γλυτώνεις το τρίψιμο... 

στο χρωματοπωλείο θα σου λυσουν όλες τις απορίες και θα σου δωσουν ότι πρέπει...και ότι αντέχει η τσέπη σου..

Επεξ/σία από kokos23
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Εχω ενα επαναφορτιζομενο αμαξι που παίζει ο μικρος. Τελευταία οσο και να το φορτιζω, δεν ανταποκρινεται, δεν κρατανε οι μπαταριες του.

Το ανοιξα και εχει δυο τετοιες μεσα σε σειρα, 6v που καταληγουν σε 12volt.

Που θα βρω τετοια μπαταρια να τις αλλαξω γιατι καθε μερα εχω γκρινια και αν υπαρχει φορτιστης ξεχωριστως για αυτες. Εχω εναν για το αυτοκινητο αλλα δεν ξερω αν κανει. 

 

Screenshot_20240526_185344_Gallery.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Καλησπερα. Εχω ενα επαναφορτιζομενο αμαξι που παίζει ο μικρος. Τελευταία οσο και να το φορτιζω, δεν ανταποκρινεται, δεν κρατανε οι μπαταριες του.

Το ανοιξα και εχει δυο τετοιες μεσα σε σειρα, 6v που καταληγουν σε 12volt.

Που θα βρω τετοια μπαταρια να τις αλλαξω γιατι καθε μερα εχω γκρινια και αν υπαρχει φορτιστης ξεχωριστως για αυτες. Εχω εναν για το αυτοκινητο αλλα δεν ξερω αν κανει. 

 

Screenshot_20240526_185344_Gallery.jpg

Batteries.gr

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Καλησπερα. Εχω ενα επαναφορτιζομενο αμαξι που παίζει ο μικρος. Τελευταία οσο και να το φορτιζω, δεν ανταποκρινεται, δεν κρατανε οι μπαταριες του.

Το ανοιξα και εχει δυο τετοιες μεσα σε σειρα, 6v που καταληγουν σε 12volt.

Που θα βρω τετοια μπαταρια να τις αλλαξω γιατι καθε μερα εχω γκρινια και αν υπαρχει φορτιστης ξεχωριστως για αυτες. Εχω εναν για το αυτοκινητο αλλα δεν ξερω αν κανει.

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=3-fm-4.5

 

Γυρίζει πολλά αποτελέσματα η google, ακόμη και διαθέσιμα από σκρουτζ βλέπω, δε νομίζω οτι θα δυσκολευτείς κάπου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Liverpool89 είπε

Θα μπορουσα να τις αντικαταστησω με μια στα 12volt ιδια amber; ή  να το αφησω ετσι; 

Πάρε αύριο πρωί στο batteries και θα σου πούνε. Για εμένα δεν παίζουν ρόλο τα Ah (χωρητικότητα) αλλά τα volt.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Liverpool89 είπε

Θα μπορουσα να τις αντικαταστησω με μια στα 12volt ιδια amber; ή  να το αφησω ετσι; 

Κατα βάση Όχι. Θέλεις τα Volts να είναι σωστά.

Τα Ah μπορούν να είναι όσο θέλεις. Εαν χωράει μεγαλύτερη μπαταρία τότε βάλε την μεγαλύτερη (μεγαλύτερη χωρητικότητα = μεγαλύτερος όγκος).

Μπορείς βέβαια να βάλεις και 12V μπαταρία αλλά θέλει κάποιες μοντες.

Καταρχην δίνεις διπλάσια ισχύ στο αυτοκινητάκι οπότε θα γίνει πολύ απότομο. Επίσης μπορεί να υπερθερμανθουν και να καούν οι καλωδιώσεις ή το μοτέρ του (αναλόγως την ποιότητα του μοτέρ και το πάχος των καλωδίων).

Δες το βιντεακι για να καταλάβεις τι πρεπει να κάνεις σε αυτή την περίπτωση. Και σκέψου ότι αυτός το πήγε από 12 στα 18 (+50%) ενώ εσύ από 6 στα 12V (+100%)

Οπως θα δεις μπορείς να βάλεις κάλλιστα και αλλού τύπου 6V μπαταριες όπως λιθιου με την κατάλληλη μοντα στις συνδέσεις τους

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...