Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Σωστά τα λέτε, αλλά..

Τα μάρμαρα είναι στην ταράτσα 2 χρόνια τώρα και πρέπει να γίνει χρήση κάπου, οπότε το μόνο δίλημμα είναι αν θα μπει και μονωτικό ή σκέτα τα μάρμαρα.

Αν βάλω σκέτα τα μάρμαρα με τη λογική "δεν θα έχει αποτέλεσμα το μονωτικό", του χρόνου το χειμώνα (ίσως) θα κοπανάω το κεφάλι μου στον τοίχο και γυρισμός δεν θα υπάρχει.

Ευχαριστώ πάντως.

Ποιος είναι ο σκοπός σου? Να τοποθετήσεις τα μάρμαρα?

Όπως είπες είναι να μην έχεις μουχλες στο διαμέρισμα από κάτω. Η απάντηση σε αυτό είναι ότι δεν θα τα καταφέρεις με αυτό τον τρόπο.

Θέλεις να έχεις ελάχιστα λιγότερες θερμικές απώλειες? Ακολούθησε τα βήματα που σου είπα με τα επιπλέον βηματα για βελτιστοποιηση που ανέφερα (επέκταση κατά το δυνατόν της επιφάνειας και ξεκίνημα από τις κορυφές των λεκανών απορροής.

Δεν θα κάνει κακό. Εάν το κάνεις μόνος σου θα έρθει φθηνά. Εάν βρεις κάποιο φθηνό μάστορα ίσως το ίδιο. Εάν είναι να πληρώσεις πολλά τότε μην κάνεις τίποτε.

Όπως είπα δεν υπάρχει εύκολη σωστή και φθηνή λύση σε θερμομόνωση/υγρομόνωση ταράτσας. Sorry

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Θέλεις να έχεις ελάχιστα λιγότερες θερμικές απώλειες? Ακολούθησε τα βήματα που σου είπα με τα επιπλέον βηματα για βελτιστοποιηση που ανέφερα (επέκταση κατά το δυνατόν της επιφάνειας και ξεκίνημα από τις κορυφές των λεκανών απορροής.

Δεν θα κάνει κακό. Εάν το κάνεις μόνος σου θα έρθει φθηνά. Εάν βρεις κάποιο φθηνό μάστορα ίσως το ίδιο. Εάν είναι να πληρώσεις πολλά τότε μην κάνεις τίποτε.

Οικονομική προσφορά δεν έχω πάρει, όταν πάρω θα επανέλθω. Μόνος μου δεν..

7 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Όπως είπα δεν υπάρχει εύκολη σωστή και φθηνή λύση σε θερμομόνωση/υγρομόνωση ταράτσας. Sorry

ΟΚ, προσπαθώ αυτό που μπορεί να γίνει, να γίνει τουλάχιστον σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει αυτό που διάβασα κάπου ότι δεν χρειάζεται καμία άδεια για να κλείσεις μπαλκόνι με ανοιγμένα τζάμια;

Σαν αυτά που βάζουν σε μαγαζιά πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερίζω την παρέα.

Ερώτηση προς όσους ασχολούνται κι έχουν γνώση.

Πήρα προσφορά από πλάκα:

2 δωμάτια περί τα 13m έκαστο

1 wc περίπου 2.5m(20 με τοίχους)

1 μπάνιο 4m(20 με τοίχους)

(m=τετραγωνικά)

Εργασία μόνο, με γέμισμα - τσιμεντοκονία και στους 4 χώρους, τιμή 2500€

Μου φάνηκαν πολλά άλλα δεν έχω επαφή με την αγορά.

Είναι καλή τιμή; Αν το διαιρέσουμε με τετραγωνικά ξεπερνάει τα 35€/μέτρο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Καλησπερίζω την παρέα.

Ερώτηση προς όσους ασχολούνται κι έχουν γνώση.

Πήρα προσφορά από πλάκα:

2 δωμάτια περί τα 13m έκαστο

1 wc περίπου 2.5m(20 με τοίχους)

1 μπάνιο 4m(20 με τοίχους)

(m=τετραγωνικά)

Εργασία μόνο, με γέμισμα - τσιμεντοκονία και στους 4 χώρους, τιμή 2500€

Μου φάνηκαν πολλά άλλα δεν έχω επαφή με την αγορά.

Είναι καλή τιμή; Αν το διαιρέσουμε με τετραγωνικά ξεπερνάει τα 35€/μέτρο...

 

Απ' όσο ξέρω μπάνιο ,wc , οι πλακαδες παίρνουν περίπου 1500+ .  Τώρα 500 για κάθε δωμάτιο, αν είναι δύο άτομα δε θα υπολογίσουν 150 τη μέρα; Προφανώς σίγουρα θέλουν τρεις μέρες, οπότε 450. Κάπου εκεί θα σου βγει νομίζω. Καλό είναι να πάρεις άλλη μια προσφορά και σύγκρινε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/2/2024 στις 3:01 ΜΜ, costas_ είπε

Εαν το σκεύτεσαι για μεγάλο πλακάκι 120Χ60, δες εδω πως μπήκαν στην δική μου κουζίνα. Περισσότερη ώρα μου πήρε να ανοίξω τις τρύπες για τις πρίζες παρά η τοποθέτηση

 

IMG_20220401_141950.jpg

IMG_20220405_192825.jpg

Τέτοιο πλακάκι το συστήνεις για οροφή ψάχνω έναν τροπο να μην έχω μούχλα στην οροφή του μπάνιου μου.

Το μπάνιο μου ειναι 2 μέτρα ψηλό και μαζεύει μούχλα η ορορφή. Έτσι σκευτόμουν να αξιοποιήσω ένα εξαεριστικό όπως:
https://www.skroutz.gr/s/22219826/Eurolamp-147-33250-Epitoichios-Exaeristiras-Mpaniou-100mm-Leykos.html
 

Αλλά στο να το βάλω στο πατάρι και ο εξαερισμός να γίνετε με PVC κάπως δείχνω στο attatchment. (Το πορτοκαλί ειναι η σωλήνα και το ροζ ειναι το μοτερ που σκεύτομαι). Η ιδεα ειναι ότι ο Υδρατμός πάει ψηλα και με το εξαεριστικό θα τον ρουφώ σαν απορροφητήρα.
 

layout.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τι να σου πω? Ε όχι και πλακάκι στην οροφή ... σαν τάφος θα γίνει (sorry κιόλας). 

Εγώ έχω παράθυρο στο μπανάκι καθε μέρα ανοικτό και το ταβάνι είναι μαύρο από την μούχλα. 

Οσο για το μοτεράκι αυτό, κάνει πάρα πολύ θόρυβο, βρές την σειρά silence που δεν ακούγεται καθόλου. 

Για το σχέδιό σου τώρα, πρέπει να έχεις ροή αέρα και στο σχέδιο φαίνεται η έξοδος, η είσοδος που είναι ? Θα έχεις φυσική αναπνοή ή όχι?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, troi.g είπε

Απ' όσο ξέρω μπάνιο ,wc , οι πλακαδες παίρνουν περίπου 1500+ .  Τώρα 500 για κάθε δωμάτιο, αν είναι δύο άτομα δε θα υπολογίσουν 150 τη μέρα; Προφανώς σίγουρα θέλουν τρεις μέρες, οπότε 450. Κάπου εκεί θα σου βγει νομίζω. Καλό είναι να πάρεις άλλη μια προσφορά και σύγκρινε. 

Έχουν ξεφύγει δηλαδή...

1500€ ταρίφα για μπάνιο wc, άσχετα από δυσκολία - τετραγωνικά;

Χρόνο αποπεράτωσης έδωσε περί τις 7 ημέρες... δηλαδή 2 άτομα μιλάμε για πάνω απο~350€/ημέρα....καθαρά στην τσέπη τους.

Κάτι δεν πάει καλά...

Έχουν ανοίξει οι δουλειές τους και ζητάνε ότι θέλουν μου φαίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, costas_ είπε

 

Τι να σου πω? Ε όχι και πλακάκι στην οροφή ... σαν τάφος θα γίνει (sorry κιόλας). 

Εγώ έχω παράθυρο στο μπανάκι καθε μέρα ανοικτό και το ταβάνι είναι μαύρο από την μούχλα. 

Οσο για το μοτεράκι αυτό, κάνει πάρα πολύ θόρυβο, βρές την σειρά silence που δεν ακούγεται καθόλου. 

Για το σχέδιό σου τώρα, πρέπει να έχεις ροή αέρα και στο σχέδιο φαίνεται η έξοδος, η είσοδος που είναι ? Θα έχεις φυσική αναπνοή ή όχι?  

Η εισοδος θα ειναι μια τρύπα στο ταβάνι που θα ειναι το ένα άκρο του PVC σωλήνα. Δλδ ακριβώς απο πάνω έχω πατάρι που θα φιλοξενει το μοτέρ. Ακόμα το μοτέρ θα ανοιγει με διαφορετικο διακόπτη απο του φωτός:

 

layout.png

 

Ακόμα το μοτερ θα ειναι στο πατάρι που μπορεί να ειναι σε ενα ηχωμονοτικο κέλυφος έτσι με τον συνδιασμό αυτόν θα μειώνω τον θόρυβο ενώ πρακτικά κανοντας έναν απορροφητήρα θα απομακρύνω την υγρασία απο το σημείου που μαζέυετε.

Επεξ/σία από PC_MAGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Doubt είπε

Θα τρυπήσετε μπετό 10 πόντους σε διάμετρο; Σε τοίχο δεν μπορεί να μπει;

Tοιχος 20CM απο τσιμεντόλιθο. Άρα το ίδιο ειναι.

Βέβαια μπορεί και σε τοιχο αλλα δεν ξέρω κατά πόσο θα στεγνώνει την οροφή.

Επεξ/σία από PC_MAGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα συστήματα εξαερισμού στα τυφλά μπάνια έτσι λειτουργούν. Το σχέδιο είναι σωστό και ό εξαεριστήρας θα κάνει δουλειά. Πρέπει όμως να μπούν και κανόνες όπου όποιος χρησιμοποιεί το μπάνιο θα πρέπει όταν βγαίνει να αφήνει και την πόρτα  ανοικτή. Δεν γίνεται να είναι κλειστό όλη την ημέρα το μπάνιο να δουλεύει ο εξαερισμός όποτε ανάβουμε το φως !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, costas_ είπε

Ολα τα συστήματα εξαερισμού στα τυφλά μπάνια έτσι λειτουργούν. Το σχέδιο είναι σωστό και ό εξαεριστήρας θα κάνει δουλειά. Πρέπει όμως να μπούν και κανόνες όπου όποιος χρησιμοποιεί το μπάνιο θα πρέπει όταν βγαίνει να αφήνει και την πόρτα  ανοικτή. Δεν γίνεται να είναι κλειστό όλη την ημέρα το μπάνιο να δουλεύει ο εξαερισμός όποτε ανάβουμε το φως !

Είδα όπμως κάποια άλλα που έχουν και αντεπιστροφή τι ειναι αυτό τραβουν και φέρνουν αέρα;

Απ την άλλη δεν μπορώ να βάλω περσίδες κάτω στην πόρτα για να περνά αέρας πχ.

https://www.skroutz.gr/s/39983357/Fepre-Persida-Exaerismou-15x15cm-Tetragoni-me-Sita.html?product_id=137473185&sponsored=listing


Also δεν διστάζω να ανοίγω με Arduino τον εξαερισμό ξεχωριστά με ρελέ το πρωϊ. Έτσι σε συνδιασμό παραθύρου και περσίδες στην πόρτα έχω την λύση που δεν εξαρτάτε απο ανθρώπους.

Επεξ/σία από PC_MAGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Έχουν ξεφύγει δηλαδή...

1500€ ταρίφα για μπάνιο wc, άσχετα από δυσκολία - τετραγωνικά;

Χρόνο αποπεράτωσης έδωσε περί τις 7 ημέρες... δηλαδή 2 άτομα μιλάμε για πάνω απο~350€/ημέρα....καθαρά στην τσέπη τους.

Κάτι δεν πάει καλά...

Έχουν ανοίξει οι δουλειές τους και ζητάνε ότι θέλουν μου φαίνεται...

Τα 1500 που είπα ειναι πολύ ρεαλιστικά. Εχω ακούσει και 1200 μόνο το μπάνιο γιατί είχε πολλές δυσκολίες. Οπότε όλα είναι σχετικά. Καλό είναι να πάρεις μια προσφορά από πλακα που θα σου συστήσουν, και όχι τον φθηνοτερο , γιατί τι να το κάνεις να γλυτώσεις 500 ευρώ, και στο τέλος να σκοντάφτεις από τα "δόντια" που θα έχουν τα πλακάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απ' την άλλη μπορώ να ρυθμίζω το arduino να μην ανάβει το μοτερ απο μια ώρα και μετά πχ. 12:00ΠΜ - 7:00ΜΜ και να αξιοποιώ σενσορα για να κάνω detect πότε ανάβω το φως.

Επεξ/σία από PC_MAGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...