Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

TEKTO έχει λ 0.07~8 οπότε θέλει περίπου το 2πλάσιο, όχι το 3πλάσιο πάχος. Αν θες να φτιάξεις κλίσεις, θεωρώ ότι είναι μια καλή λύση. Για τα inclined ισχύει αλλά αν βάλεις TPO από επάνω, και να ρηγματώσει από κάτω δεν τρέχει τιποτα. Γενικά εγώ είμαι της από πάνω φιλοσοφίας, δεν μου αρέσουν οι εσωτερικές θερμομονώσεις εκτός αν δεν υπάρχει άλλη επιλογή.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τελικά συμφοριτες τι προτείνετε για την περίπτωση μου με την λογική να μην τρώμε φακές για 20 χρόνια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stedes είπε

Θα ήθελα σε παρακαλώ αν μπορείς να μου προτείνεις ποιος θα είναι καλύτερος τρόπος αυτής της ανακαίνισης να κάνω δηλαδή υγρό μόνωση από πάνω χωρίς να βάλω πετροβάμβακα από κάτω ? Λέω αυτό διότι για 60 m2 σύνολο μου ζητούν 3500€ τα οποία δεν υπάρχουν 

Όπως είπα και πιο πάνω ή υγρομονωση/θερμομόνωση δωματος είναι από τις πιο περίπλοκες και ακριβές εργασίες ανά τετραγωνικό στην οικοδομή.

Χωρίς να γνωρίζω λεπτομερειες του τι ακριβώς περιλαμβανει η προσφορά που ανέφερες δεν ειναι εκτός πραγματικότητας.

Υπολόγισε όπως προανέφερα το κόστος για επιπλέον εργασίες που χρειάζονται (ηλεκτρολόγος, μαραγκός, γυψινα).

 

Η δική μου πρόταση δεν θα είναι πιο φθηνή ίσως αλλα όμως την θεωρώ πιο άμεση, καθαρή και γρήγορη

 

Προσωπικά εάν ήμουν σε σφιχτό budget θα προχωρούσαν σε τοποθέτηση θερμομονωτικων πλακιδίων δωματος όπως πχ τα Polytile, τα Novablock XPS terrace και πολλά πολλά άλλα παρεμφερή. Οι τιμές όπως σε όλα ποικίλουν πολύ.

Πχ

https://domika-devetzoglou.gr/product/polytile-θερμομονωτικό-πλακίδιο-δωμάτων/

Οπότε:

1) Καθαρίζεις, ξύνεις, πλένεις την επιφάνεια της ταράτσας.

2) επισκευάζεις τοπικά τυχόν ρωγμες που υπάρχουν

3) υγρομονωνεις με επαλειφομενο τσιμεντοειδες 3 διασταυρουμενων στρώσεων ή με πολυουρεθανικης βάσης υγρομονωτικο. Το Hyperdesmo που αναφέρθηκε το θεωρώ πολύ καλό. Όχι ότι τα υπόλοιπα της αγοράς δεν είναι βεβαίως καλά.

4) τοποθετεις και κουμπώνεις τα πλακίδια στην οροφή. Καλό είναι να κολληθουν ελαφρώς τοπικά για καλύτερη σταθερότητα. Η χρήση σιλικόνης, αφρού πολυουρεθανης ή κολλάς πλακιδίων δεν έχει σημασία. Θα χρειαστούν κοπές από πλάκα σε γωνίες και λοιπά σημεία. Όπου υπάρξουν κενά γεμίζονται με αφρό πολυουρεθανης και κλείνουν με μονωτικη μαστιχη και επαληφωμενο υγρομονωτικο.

5) γίνεται αρμολογηση (ο πλάκας) με ελαστική μαστιχη για βέλτιστα αποτελέσματα. Αποφεύγεται η χρήση κανονικού στόκου πλακιδίων διότι δεν είναι απόλυτα σταθερά τα πλακίδια και υπάρχουν συστολοδιαστολες που ο κλασικός στόκος δεν μπορεί να πάρει και ρηγματωνεται.

Αποτέλεσμα ένα πλήρως βατό δώμα προστατευμενο από κεραμικό πλακιδιο, θερμομονωμενο και υγρομονωμενο με τις ελάχιστες δυνατές θερμογέφυρες σε ελάχιστο χρόνο και χωρίς ενοχληση και εσωτερικές τροποποιήσεις στα διαμερίσματα.

 

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Προσωπικά εάν ήμουν σε σφιχτό budget θα προχωρούσαν σε τοποθέτηση θερμομονωτικων πλακιδίων δωματος όπως πχ τα Polytile, τα Novablock XPS terrace και πολλά πολλά άλλα παρεμφερή. Οι τιμές όπως σε όλα ποικίλουν πολύ.

Επειδή είναι η περίπτωση μου τέτοια (σφιχτά τα οικονομικά και κοινόχρηστη ταράτσα που επηρεάζει εμένα λόγω τελευταίου ορόφου) κλίνω προς μια λύση που ξεφεύγει λίγο από τα τυποποιημένα. Περιληπτικά περιγράφω

Εξηλασμένη πολυστερίνη ειδική για ταράτσα σε μικρό πάχος (υπάρχουν λόγοι) πάνω σε παλιό επαλειφόμενο στεγανωτικό που δεν γνωρίζω τι είναι ακριβώς και κάλυψη με υπάρχοντα πλακίδια μαρμάρου που έχουν ξηλωθεί από άλλο σημείο και είναι σε καλή κατάσταση. Το ερώτημα είναι πως θα γίνει η κόλληση του κάθε υλικού πχ κόλα θερμομόνωσης; κόλα πλακιδίων; και η αρμολόγηση του μαρμάρου. Κάτι περισσότερο δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει γιατί 99% οι άλλοι ιδιοκτήτες δεν θα θέλουν να συνεισφέρουν κι εμένα δεν με ενδιαφέρει το απόλυτο αποτέλεσμα. Επίσης, αν έχεις άποψη, για τις βάσεις ενός υπάρχοντος ηλιακού που δεν είναι δικός μου και δεν θέλω να τον πειράξω, πως αντιμετωπίζονται ή πως ενσωματώνονται;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Επειδή είναι η περίπτωση μου τέτοια (σφιχτά τα οικονομικά και κοινόχρηστη ταράτσα που επηρεάζει εμένα λόγω τελευταίου ορόφου) κλίνω προς μια λύση που ξεφεύγει λίγο από τα τυποποιημένα. Περιληπτικά περιγράφω

Εξηλασμένη πολυστερίνη ειδική για ταράτσα σε μικρό πάχος (υπάρχουν λόγοι) πάνω σε παλιό επαλειφόμενο στεγανωτικό που δεν γνωρίζω τι είναι ακριβώς και κάλυψη με υπάρχοντα πλακίδια μαρμάρου που έχουν ξηλωθεί από άλλο σημείο και είναι σε καλή κατάσταση. Το ερώτημα είναι πως θα γίνει η κόλληση του κάθε υλικού πχ κόλα θερμομόνωσης; κόλα πλακιδίων; και η αρμολόγηση του μαρμάρου. Κάτι περισσότερο δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει γιατί 99% οι άλλοι ιδιοκτήτες δεν θα θέλουν να συνεισφέρουν κι εμένα δεν με ενδιαφέρει το απόλυτο αποτέλεσμα. Επίσης, αν έχεις άποψη, για τις βάσεις ενός υπάρχοντος ηλιακού που δεν είναι δικός μου και δεν θέλω να τον πειράξω, πως αντιμετωπίζονται ή πως ενσωματώνονται;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Εγώ συμφωνώ με αυτή την πρακτική, με την προσθήκη μιας στρώσης μεμβράνης ανάμεσα στο μονωτικό και το πλακίδιο, τύπου CL69, Bostik Ardatape Membrane κ.α. με τα ανάλογα ειδικά τεμάχια για γωνίες κλπ. 
Το υπάρχον παλιό επαλειφόμενο είναι η τελευταία γραμμή άμυνας, αλλά η μεμβράνη κάτω από το πλακίδιο η πρώτη. 
Η πολυστερίνη κολλιέται με κόλλα θερμοπρόσοψης καλή (πχ Baumit Pro) και η μεμβράνη και τα πλακίδια με κόλλα κατηγορίας S1/S2 flex. Πχ δες δημοσίευση:
https://fb.watch/r_PaJnP-pI/

Τα πλακίδια με θερμομόνωση δεν τα συμπαθώ, γιατί η υγρασία θα περάσει σίγουρα κάτω από την μόνωση, και μαζί βρωμιές και ρύποι, το οποίο θα δημιουργήσει λιμνάζουσες υγρασίες από κάτω. Έτσι πάει περίπατο και η θερμομόνωση, και τρώγεται σιγά σιγά και η υγρομόνωση. Θέλει κλίσεις 2% αυτή η λύση, να διώχνει τα νερά γρήγορα.

@stedes ρε φίλε δεν ξέρω... εγώ 50 τετραγωνικά δικά μου που έχω και θέλω να τα κάνω οικονομικά (αλλά έχω κλίση) θα κάνω επικόλληση XPS 300, κόλλα πλέγμα και πέρασμα hyperdesmo, με ειδικές ταινίες στεγάνωσης για γωνίες. Δεν θέλω υψηλή βατότητα όμως...Αν δεν είχα κλίση, θα έβαζα incline.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Doubt είπε

Επειδή είναι η περίπτωση μου τέτοια (σφιχτά τα οικονομικά και κοινόχρηστη ταράτσα που επηρεάζει εμένα λόγω τελευταίου ορόφου) κλίνω προς μια λύση που ξεφεύγει λίγο από τα τυποποιημένα. Περιληπτικά περιγράφω

Εξηλασμένη πολυστερίνη ειδική για ταράτσα σε μικρό πάχος (υπάρχουν λόγοι) πάνω σε παλιό επαλειφόμενο στεγανωτικό που δεν γνωρίζω τι είναι ακριβώς και κάλυψη με υπάρχοντα πλακίδια μαρμάρου που έχουν ξηλωθεί από άλλο σημείο και είναι σε καλή κατάσταση. Το ερώτημα είναι πως θα γίνει η κόλληση του κάθε υλικού πχ κόλα θερμομόνωσης; κόλα πλακιδίων; και η αρμολόγηση του μαρμάρου. Κάτι περισσότερο δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει γιατί 99% οι άλλοι ιδιοκτήτες δεν θα θέλουν να συνεισφέρουν κι εμένα δεν με ενδιαφέρει το απόλυτο αποτέλεσμα. Επίσης, αν έχεις άποψη, για τις βάσεις ενός υπάρχοντος ηλιακού που δεν είναι δικός μου και δεν θέλω να τον πειράξω, πως αντιμετωπίζονται ή πως ενσωματώνονται;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Οπως είπε και ο @mechpanos  θα υπάρχει θέμα με την υγρασία που θα περνάει από κάτω και πως θα την διαχειριστεις.

Να ξεκινήσουμε με τα δεδομένα:

Α1) θα θερμομονωθει μόνο ένα κομμάτι της ταράτσας.

Α2) το πάχος της μονωσης θα είναι μικρό.

Α3) το υπάρχον επαλειφομενο υγρομονωτικο είναι παλιό

 

Ερωτηματα:

Β1) ποιο το πάχος της μονωσης? Να υποθέσω 3cm?

Β2) τι τύπου είναι το παλιό μονωτικο? Άσπρο ελαστομερες? Άσπρο λολυουρεθανικης βάσης? Γκρι τσιμέντοειδες?

Β3) σε τι κατάσταση είναι το παλιό μονωτικο? Καλή, κακή, μέτρια? Έχει σκασίματα, ξεφλουδισματα, ρωγμες? Είναι ακόμη ελαστικό (για τα λευκά)? Έχετε θέματα υγρασίας αυτή την στιγμή σε κάποιο σημείο στο διαμέρισμα?

Β4) πόσο επαρκείς κλίσεις έχει η ταράτσα στα σημεία που σας ενδιαφέρουν? Μένουν νερά μετά τις βροχές κάπου?

 

Ποια θέματα υπάρχουν:

Γ1) το θερμομονωτικο θα είναι μικρού πάχους. Άρα μιλάμε για μειωμένη θερμομόνωση στο μισό περίπου (σε βέλτιστη εφαρμογή). Θα βελτιωθεί η κατάσταση αλλά όχι ιδιαίτερα.

Γ2) ένα πολύ μεγάλο μέρος της ταράτσας θα μείνει αμονωτο. Τι σημαίνει αυτό? Ότι το χειμώνα θα κρυώνει και το καλοκαίρι θα ζεστενεται. Αποτέλεσμα? Η ζεστη και το κρύο θα διεισδυει αναπόφευκτα κατά πολύ και στο τμήμα του μπετου το οποίο βρίσκεται πάνω από το διαμέρισμα σας. Άρα η μόνωση που θα τοποθετήσετε στην πράξη ΔΕΝ θα λειτουργεί (στις άκρες) και θα λειτουργεί με πολλές απώλειες σε ένα κομμάτι της.

Σε συνδιασμο με το Γ1 το κέρδος θα είναι μικρό.

Γ3) Απορροες ομβρίων υδάτων. Λόγω και της υπόλοιπης ταράτσας είναι δύσκολο να διευθετηθουν σωστά οι ροές μόνο για το κομμάτι που σας αφορά. Είναι πιθανό να γίνει μόνο σε ένα μέρος αυτού. Οι ελεύθερες ροες της ταράτσας προς τις υδρορροές δεν μπορούν να μπλοκαριστουν από την κατασκευή σας.

Εάν είχαμε ένα σχέδιο της ταράτσας με της κλίσεις της και το τμήμα που σας ενδιαφέρει θα μπορούσαμε να μιλήσουμε πιο ειδικά.

Γ4) Λόγω του Γ3 δεν μπορεί να κολληθεί/τοποθετηθεί η θερμομόνωση σε πλήρη επαφή με το δάπεδο της ταράτσας. Πρέπει να αφεθεί κενό από κάτω. Άρα κενό αέρος και άρα επιπλέον θερμικές απώλειες.

 

Συνπερασματικα:

Η τελική πραγματική απόδοση της λύσης που προτείνετε είναι πολύ μικρή. Εάν οι κλίσεις βοηθούν τότε μπορεί να βελτιωθεί κάπως η απόδοση. Εξ αρχής ακόμη και με βέλτιστη εφαρμογή η απόδοση είναι μικρή. Γίνεται ακόμη μικρότερη λόγω του εξ ανάγκης τρόπου τοποθέτησης της.

Η προτεινόμενη από εσάς λύση προτείνεται σε εφαρμογή κυρίως σε κτίρια που βρίσκονται στα νότια της Ελλάδος όπως η Κρήτη και νότια Πελοπόννησος διότι λειτουργεί αρκετά αποτελεσματικά το καλοκαίρι αλλά με προβλήματα το χειμώνα. Εκεί οι απώλειες του χειμώνα είναι ελάχιστες λόγω καιρικών συνθηκών με μειωμένες επίσης τις ημέρες χαμηλών θερμοκρασιών. Το καλοκαίρι παρέχει επαρκή θερμομόνωση μπλοκαροντας την ηλιακη ακτινοβολία ενώ τα κενά λειτουργούν θετικά για τον εξαερισμό του οποιου θερμού αέρα εγκλωνιζεται από κάτω. Οι τυχόν παραμένουσες υγρασίες εξατμιζοντσι εύκολα το καλοκαίρι.

Εάν το κτιρίο σας βρίσκεται σε τέτοια περιοχή τοτε προχωρήστε άφοβα.

 

Δεν θα έλεγα ότι αξίζει ιδιαίτερα η προσπάθεια αλλά ένα μικρό κέρδος θα υπάρξει οπότε εσείς το κρίνετε.

 

Τοποθετηση της λύσης που προτείνετε:

1) Εαν και εφοσον η υπάρχουσα υγρομονωση δεν είναι σε καλή κατάσταση το θεωρώ επιβεβλημένο να την επισκευασετε πριν να προχωρήσετε. Αλλιώς θα βρεθείτε μελλοντικά να τα ξηλωνετε όλα για να επισκευασετε από κάτω την υγρομονωση σας.

2) εάν είμαστε εντάξει με την υγρομονωση (σε καλή κατάσταση ή νέα) καθαρίζουμε καλά τις επιφάνειες από όλα τα σαθρά.

3) τοποθετούμε τα θερμομονωτικα φύλλα και τα συγκολλουμε σε τυποποιημένη απόσταση πάνω στην επιφάνεια της ταράτσας.

Ένας έξυπνος και απλός τρόπος είναι να τοποθετήσουμε από κάτω πλαστικούς αποστάτες (σε βεργες) που χρησιμοποιούνται στα καλούπια κατά την τοποθέτηση του σιδηρου οπλισμου στα μπετά. Τοποθετούμε σημειακά κάτω από τις πλάκες μονωτικου κολλα (θερμοπροσοψης, πλακίδιων, μαστιχη κλπ αναλόγως από το τι υλικό ειναι η υγρομονωση σας). Αναλόγως το κομμάτι τοποθετούμε κόλλα σε 4 έως 6 σημεία ώστε να αφήσουμε κενό το υπόλοιπο για τις ροες νερού και συστολοδιαστολες του υλικού.

Πχ σε 2cm ύψος που είναι το ελάχιστο.

https://www.baufox.com/αποστάτης-οπλισμού-π-20mm-2mτεμάχιο

Με αυτό τον τρόπο αποκτάται σταθερότητα και μπορείς να περπατήσεις άνετα από πάνω. Εάν το υπόστρωμα είναι ελαστικό (οι θερμομονωτικες πλάκες έχουν αρκετή ελαστικότητα) τότε τα μαρμαρα από πάνω θα αρχίζουν να ραγιζουν μετά από κάποια χρήση. Τα μαρμαρα δεν έχουν αντοχή σε κάμψη.

Αφήνουμε αρμούς ανάμεσα στα φύλλα για την ελεύθερη απορροη των νερών προς την επιφάνεια της ταράτσας.

4) κόβουμε τα μάρμαρα ώστε να ταιριάζουν στα θερμομονωτικα φύλλα ακριβώς. Τα κολλάμε με κόλλα για μαρμαρα πάνω στα θερμομονωτικα φύλλα.

5) αφήνουμε κενά γύρω από τις υπάρχουσες υδροροες ικανά να μπει ανθρώπινο χέρι και να τις καθαρίσει όταν χρειαστεί. Προτείνεται η τοποθέτηση μεταλλικών φυλλοπαγιδων στα σημεία.

6) Δεν αρμολογουμε. Εάν και εφόσον το τελικό αποτέλεσμα μας δίνει ικανοποιητικες κλίσεις συνολικά τότε μπορούμε να αρμολογησουμε με ελαστική μαστιχη αρμολογησης εξωτερικών αρμών.

 

Βελτιστοποιηση της καταστασης:

1) εάν είναι εφικτό επεκτείνουμε το σύστημα μας μέχρι τις κορυφές των λεκανών απορροής της ταράτσας. Σε αυτή την περίπτωση θα μπορέσετε να κλείσετε περιμετρικά τα κενά από κάτω και θα μπορέσετε να αρμολογησετε κι όλας όλη την επιφάνεια. Θα πρεπει όμως τότε να τοποθετήσετε σημεία εξαερισμού (υπάρχουν ειδικά εξαεριστικα τεμάχια που μπορούν να τοποθετηθούν)

2) όσο είναι εφικτό θα ήταν καλό να επεκταθεί η τοποθέτηση της θερμομόνωσης πιο έξω από τα όρια του διαμερίσματος σας (μαποιε μέτρα ίσως) ώστε οι θερμικές απώλειες λόγω της θέρμανσης/ψύξης του υπόλοιπου εμβαδού της ταράτσας να επηρεάζουν λιγότερο την οροφή του διαμερίσματος σας.

 

Δεν θα συμφωνήσω με την τοποθέτηση μεμβράνης κάτω από τα μαρμαρα διότι

Α) έρχεται σε φύλλα τα οποία πρέπει να επικολληθουν μεταξύ τους για να δημιουργήσουν μια ενιαία επιφάνεια χωρίς διαρροές κάτι δυσκολα εφικτό στην συγκεκριμένη περιπτωση.

Β) υπάρχουν πρακτικά θέματα επικόλλησης της μεμβράνης στο μονωτικο και μετά στο πλακιδιο

Γ) στην πράξη η μόνη εκτεθημενη επιφάνεια που μπορούν να λειτουργήσουν είναι οι αρμοι. Το πρακτικό αποτέλεσμα είναι ότι απλά θα γουρνιαζει το νερό στους αρμούς. Εξαιρετικά δύσκολα θα επιτευχθεί κάτι καλύτερο.

 

Ηλιακος η αλλά εμπόδια:

Απλα τοποθετείτε τα υλικά περιμετρικά με τα ανάλογα αναγκαία κοψίματα. Εάν θέλετε αρμολογειτε όπως παραπάνω η όχι. Γεμίζετε πιθανά μεγάλα κενά με αφρό πολυουρεθανης.

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Οπως είπε και ο @mechpanos  θα υπάρχει θέμα με την υγρασία που θα περνάει από κάτω και πως θα την διαχειριστεις.

Να ξεκινήσουμε με τα δεδομένα:

Α1) θα θερμομονωθει μόνο ένα κομμάτι της ταράτσας.

Α2) το πάχος της μονωσης θα είναι μικρό.

Α3) το υπάρχον επαλειφομενο υγρομονωτικο είναι παλιό

 

Ερωτηματα:

Β1) ποιο το πάχος της μονωσης? Να υποθέσω 3cm?

Β2) τι τύπου είναι το παλιό μονωτικο? Άσπρο ελαστομερες? Άσπρο λολυουρεθανικης βάσης? Γκρι τσιμέντοειδες?

Β3) σε τι κατάσταση είναι το παλιό μονωτικο? Καλή, κακή, μέτρια? Έχει σκασίματα, ξεφλουδισματα, ρωγμες? Είναι ακόμη ελαστικό (για τα λευκά)? Έχετε θέματα υγρασίας αυτή την στιγμή σε κάποιο σημείο στο διαμέρισμα?

Β4) πόσο επαρκείς κλίσεις έχει η ταράτσα στα σημεία που σας ενδιαφέρουν? Μένουν νερά μετά τις βροχές κάπου?

 

Ποια θέματα υπάρχουν:

Γ1) το θερμομονωτικο θα είναι μικρού πάχους. Άρα μιλάμε για μειωμένη θερμομόνωση στο μισό περίπου (σε βέλτιστη εφαρμογή). Θα βελτιωθεί η κατάσταση αλλά όχι ιδιαίτερα.

Γ2) ένα πολύ μεγάλο μέρος της ταράτσας θα μείνει αμονωτο. Τι σημαίνει αυτό? Ότι το χειμώνα θα κρυώνει και το καλοκαίρι θα ζεστενεται. Αποτέλεσμα? Η ζεστη και το κρύο θα διεισδυει αναπόφευκτα κατά πολύ και στο τμήμα του μπετου το οποίο βρίσκεται πάνω από το διαμέρισμα σας. Άρα η μόνωση που θα τοποθετήσετε στην πράξη ΔΕΝ θα λειτουργεί (στις άκρες) και θα λειτουργεί με πολλές απώλειες σε ένα κομμάτι της.

Σε συνδιασμο με το Γ1 το κέρδος θα είναι μικρό.

Γ3) Απορροες ομβρίων υδάτων. Λόγω και της υπόλοιπης ταράτσας είναι δύσκολο να διευθετηθουν σωστά οι ροές μόνο για το κομμάτι που σας αφορά. Είναι πιθανό να γίνει μόνο σε ένα μέρος αυτού. Οι ελεύθερες ροες της ταράτσας προς τις υδρορροές δεν μπορούν να μπλοκαριστουν από την κατασκευή σας.

Εάν είχαμε ένα σχέδιο της ταράτσας με της κλίσεις της και το τμήμα που σας ενδιαφέρει θα μπορούσαμε να μιλήσουμε πιο ειδικά.

Γ4) Λόγω του Γ3 δεν μπορεί να κολληθεί/τοποθετηθεί η θερμομόνωση σε πλήρη επαφή με το δάπεδο της ταράτσας. Πρέπει να αφεθεί κενό από κάτω. Άρα κενό αέρος και άρα επιπλέον θερμικές απώλειες.

 

Συνπερασματικα:

Η τελική πραγματική απόδοση της λύσης που προτείνετε είναι πολύ μικρή. Εάν οι κλίσεις βοηθούν τότε μπορεί να βελτιωθεί κάπως η απόδοση. Εξ αρχής ακόμη και με βέλτιστη εφαρμογή η απόδοση είναι μικρή. Γίνεται ακόμη μικρότερη λόγω του εξ ανάγκης τρόπου τοποθέτησης της.

Η προτεινόμενη από εσάς λύση προτείνεται σε εφαρμογή κυρίως σε κτίρια που βρίσκονται στα νότια της Ελλάδος όπως η Κρήτη και νότια Πελοπόννησος διότι λειτουργεί αρκετά αποτελεσματικά το καλοκαίρι αλλά με προβλήματα το χειμώνα. Εκεί οι απώλειες του χειμώνα είναι ελάχιστες λόγω καιρικών συνθηκών με μειωμένες επίσης τις ημέρες χαμηλών θερμοκρασιών. Το καλοκαίρι παρέχει επαρκή θερμομόνωση μπλοκαροντας την ηλιακη ακτινοβολία ενώ τα κενά λειτουργούν θετικά για τον εξαερισμό του οποιου θερμού αέρα εγκλωνιζεται από κάτω. Οι τυχόν παραμένουσες υγρασίες εξατμιζοντσι εύκολα το καλοκαίρι.

Εάν το κτιρίο σας βρίσκεται σε τέτοια περιοχή τοτε προχωρήστε άφοβα.

 

Δεν θα έλεγα ότι αξίζει ιδιαίτερα η προσπάθεια αλλά ένα μικρό κέρδος θα υπάρξει οπότε εσείς το κρίνετε.

 

Τοποθετηση της λύσης που προτείνετε:

1) Εαν και εφοσον η υπάρχουσα υγρομονωση δεν είναι σε καλή κατάσταση το θεωρώ επιβεβλημένο να την επισκευασετε πριν να προχωρήσετε. Αλλιώς θα βρεθείτε μελλοντικά να τα ξηλωνετε όλα για να επισκευασετε από κάτω την υγρομονωση σας.

2) εάν είμαστε εντάξει με την υγρομονωση (σε καλή κατάσταση ή νέα) καθαρίζουμε καλά τις επιφάνειες από όλα τα σαθρά.

3) τοποθετούμε τα θερμομονωτικα φύλλα και τα συγκολλουμε σε τυποποιημένη απόσταση πάνω στην επιφάνεια της ταράτσας.

Ένας έξυπνος και απλός τρόπος είναι να τοποθετήσουμε από κάτω πλαστικούς αποστάτες (σε βεργες) που χρησιμοποιούνται στα καλούπια κατά την τοποθέτηση του σιδηρου οπλισμου στα μπετά. Τοποθετούμε σημειακά κάτω από τις πλάκες μονωτικου κολλα (θερμοπροσοψης, πλακίδιων, μαστιχη κλπ αναλόγως από το τι υλικό ειναι η υγρομονωση σας). Αναλόγως το κομμάτι τοποθετούμε κόλλα σε 4 έως 6 σημεία ώστε να αφήσουμε κενό το υπόλοιπο για τις ροες νερού και συστολοδιαστολες του υλικού.

Πχ σε 2cm ύψος που είναι το ελάχιστο.

https://www.baufox.com/αποστάτης-οπλισμού-π-20mm-2mτεμάχιο

Με αυτό τον τρόπο αποκτάται σταθερότητα και μπορείς να περπατήσεις άνετα από πάνω. Εάν το υπόστρωμα είναι ελαστικό (οι θερμομονωτικες πλάκες έχουν αρκετή ελαστικότητα) τότε τα μαρμαρα από πάνω θα αρχίζουν να ραγιζουν μετά από κάποια χρήση. Τα μαρμαρα δεν έχουν αντοχή σε κάμψη.

Αφήνουμε αρμούς ανάμεσα στα φύλλα για την ελεύθερη απορροη των νερών προς την επιφάνεια της ταράτσας.

4) κόβουμε τα μάρμαρα ώστε να ταιριάζουν στα θερμομονωτικα φύλλα ακριβώς. Τα κολλάμε με κόλλα για μαρμαρα πάνω στα θερμομονωτικα φύλλα.

5) αφήνουμε κενά γύρω από τις υπάρχουσες υδροροες ικανά να μπει ανθρώπινο χέρι και να τις καθαρίσει όταν χρειαστεί. Προτείνεται η τοποθέτηση μεταλλικών φυλλοπαγιδων στα σημεία.

6) Δεν αρμολογουμε. Εάν και εφόσον το τελικό αποτέλεσμα μας δίνει ικανοποιητικες κλίσεις συνολικά τότε μπορούμε να αρμολογησουμε με ελαστική μαστιχη αρμολογησης εξωτερικών αρμών.

 

Βελτιστοποιηση της καταστασης:

1) εάν είναι εφικτό επεκτείνουμε το σύστημα μας μέχρι τις κορυφές των λεκανών απορροής της ταράτσας. Σε αυτή την περίπτωση θα μπορέσετε να κλείσετε περιμετρικά τα κενά από κάτω και θα μπορέσετε να αρμολογησετε κι όλας όλη την επιφάνεια. Θα πρεπει όμως τότε να τοποθετήσετε σημεία εξαερισμού (υπάρχουν ειδικά εξαεριστικα τεμάχια που μπορούν να τοποθετηθούν)

2) όσο είναι εφικτό θα ήταν καλό να επεκταθεί η τοποθέτηση της θερμομόνωσης πιο έξω από τα όρια του διαμερίσματος σας (μαποιε μέτρα ίσως) ώστε οι θερμικές απώλειες λόγω της θέρμανσης/ψύξης του υπόλοιπου εμβαδού της ταράτσας να επηρεάζουν λιγότερο την οροφή του διαμερίσματος σας.

 

Δεν θα συμφωνήσω με την τοποθέτηση μεμβράνης κάτω από τα μαρμαρα διότι

Α) έρχεται σε φύλλα τα οποία πρέπει να επικολληθουν μεταξύ τους για να δημιουργήσουν μια ενιαία επιφάνεια χωρίς διαρροές κάτι δυσκολα εφικτό στην συγκεκριμένη περιπτωση.

Β) υπάρχουν πρακτικά θέματα επικόλλησης της μεμβράνης στο μονωτικο και μετά στο πλακιδιο

Γ) στην πράξη η μόνη εκτεθημενη επιφάνεια που μπορούν να λειτουργήσουν είναι οι αρμοι. Το πρακτικό αποτέλεσμα είναι ότι απλά θα γουρνιαζει το νερό στους αρμούς. Εξαιρετικά δύσκολα θα επιτευχθεί κάτι καλύτερο.

 

Ηλιακος η αλλά εμπόδια:

Απλα τοποθετείτε τα υλικά περιμετρικά με τα ανάλογα αναγκαία κοψίματα. Εάν θέλετε αρμολογειτε όπως παραπάνω η όχι. Γεμίζετε πιθανά μεγάλα κενά με αφρό πολυουρεθανης.

 

Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες απλα θα ηθελα μια τελευταια ερωτηση ,εαν γινουν ολα αυτα με τους ποικιλους τροπους ο ορυκτοβαμβακας απο κατω με την γυψοσανιδα ειναι περιτο? ευχαριστω και παλι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mechpanos είπε


@stedes ρε φίλε δεν ξέρω... εγώ 50 τετραγωνικά δικά μου που έχω και θέλω να τα κάνω οικονομικά (αλλά έχω κλίση) θα κάνω επικόλληση XPS 300, κόλλα πλέγμα και πέρασμα hyperdesmo, με ειδικές ταινίες στεγάνωσης για γωνίες. Δεν θέλω υψηλή βατότητα όμως...Αν δεν είχα κλίση, θα έβαζα incline.

Είναι μια οικονομική λυσηπου δουλεύει με την απαραίτητη προϋπόθεση ότι το δώμα ΔΕΝ θα ειναι βατό.

Για τις ελάχιστες ανάγκες προσβασης, αυτή θα πρέπει να γίνεται εξαιρετικά προσεκτικά. Η κόλλα σπάει πανεύκολα και μπορεί να τραυματίσει το hyperdesmo και να το κόψει τοπικά.

Για τοποθέτηση βαρέων αντικειμένων μόνο πάνω σε μεγάλες πλάκες που θα μοιράζουν το βάρος και όχι ιδιαίτερα βαριά αντικείμενα.

Εννοείται χρειάζεται επίστρωση με ένα νέο στρώμα καθε 6-7 χρόνια.

@stedes

Εαν τα παραπάνω είναι αποδεκτά μπορείς να το σκεφτείς

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, stedes είπε

ο ορυκτοβαμβακας απο κατω με την γυψοσανιδα ειναι περιτο? ευχαριστω και παλι 

Ναι.
Εκτός αν η ανακαίνιση περιλαμβάνει ούτως ή άλλως για τον Α-Β λόγο γυψοσανίδα, οπότε εκεί έχει νόημα να εκμεταλλευτείς την ευκαιρία και να κάνεις την θερμομόνωση από μέσα, με τα όποια μειονεκτήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, stedes είπε

Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες απλα θα ηθελα μια τελευταια ερωτηση ,εαν γινουν ολα αυτα με τους ποικιλους τροπους ο ορυκτοβαμβακας απο κατω με την γυψοσανιδα ειναι περιτο? ευχαριστω και παλι 

Εάν μιλάς για αυτό που ο @Doubt
 θέλει να κάνει τότε έχω πει ήδη ότι ΔΕΝ το θεωρώ αποτελεσματική λύση. Τουλάχιστον με τους περιορισμούς που ο ίδιος βαζει/έχει.

Δεν δημιουργείς σοβαρή θερμομόνωση για τον χειμώνα και οι μουχλες θα είναι δεδομένες χωρίς αφυγραντηρες.

Ξεκαθάρισε μου για τι ακριβώς ρώτας πάντα γιατί κάθε περίπτωση είναι διαφορετικη.

1 ώρα πριν, stedes είπε

Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες απλα θα ηθελα μια τελευταια ερωτηση ,εαν γινουν ολα αυτα με τους ποικιλους τροπους ο ορυκτοβαμβακας απο κατω με την γυψοσανιδα ειναι περιτο? ευχαριστω και παλι 

Η μόνη άλλη οικονομική λύση που μπορώ να σκεφτώ είναι η χρήση πάνελ πολυουρεθανης (σαντουιτς).

Λόγω κλισεων θα πρεπει να χρησιμοποιηθούν τα πάνελ πλαγιοκαλυψης. Εάν βέβαια υπάρχει μια μόνο κλίση τοτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί και πάνελ οροφής.

Είναι μπελαλίδικο και όχι τόσο όμορφο αλλά μπορεί να γίνει.

Θσ χρειαστεις μάστορα για τοποθέτηση πάνελ. Με ένα τροχό θα κόψει όπου χρειαστεί και τοπικά πάλι θα γεμίσει με αφρό πολυουρεθανης.

Οι αρμοι και πάλι θα στοκαριστουν με ελαστική μαστιχη αρμών.

Η θερμομόνωση της πολυουρεθανης είναι πολύ ανώτερη από την αντίστοιχη του XPS και την υγρομονωση αλλά και την προστασία  τη κάνει το μεταλλικό φύλλο του πάνελ.

Έχει μπελά αρκετό να σημαδέψεις και να κόψεις σωστά τα φύλλα και θέλεις μάστορα μερακλή για να σου τα κάνει σωστά και όχι τσαπατσουλικα με μεγάλες τρύπες στις κοπες του.

Δεν είναι ότι μου αρέσει αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Τα φύλλα έχουν 15-20 ευρώ το τετραγωνικό. Να πούμε αλλά 10-15 ο μάστορας? Υποθέτω γιατί δεν ασχολούμαι πια με αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Β1) ποιο το πάχος της μονωσης? Να υποθέσω 3cm?

2 ή 3, ναι

4 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Β2) τι τύπου είναι το παλιό μονωτικο? Άσπρο ελαστομερες? Άσπρο λολυουρεθανικης βάσης? Γκρι τσιμέντοειδες?

Άσπρο whaterver, δεν γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρέα, 

 

Πρόκειται να κάνω ανακαίνιση σαλονι-κουζινα και θελω να βαλω γυψοσανιδα οροφης με κρυφο led φωτισμό και spots.

Θέλω όμως να έχω διάφορα led όπου να ανάβουν ξεχωριστα και οχι ολα μαζι με εναν διακοπτη.

Πχ χρειαζομαι 5 διαφορετικους διακοπτες για να αναβουν ξεχωριστα. 

 

Τι μου προτεινετε; 

Να ψαξω λυσεις μεσω smart home ωστε να τα χειριζομαι απο κινητο ή υπάρχει λυση ωστε να τα ρυθμίζω οπως με βολευει απο κάποιον πινακα (οθονη αφής στον τοίχο) ;

 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Β3) σε τι κατάσταση είναι το παλιό μονωτικο? Καλή, κακή, μέτρια? Έχει σκασίματα, ξεφλουδισματα, ρωγμες? Είναι ακόμη ελαστικό (για τα λευκά)? Έχετε θέματα υγρασίας αυτή την στιγμή σε κάποιο σημείο στο διαμέρισμα?

Μέτρια μάλλον είναι το πιο σωστό. Έχει κάποια μικρά βαθουλώματα σαν κεφάλι καρφιού σε αρκετά σημεία, υποθέτω ατέλειες του μπετού, που έχουν πιάσει μαύρη μούχλα. Οι υγρασίες είναι υγροποιήσεις στο ταβάνι εσωτερικά και γιαυτό θα γίνει η εργασία που σκέφτομαι. Είχα πρόβλημα μούχλας κι έχει περαστεί αντιμουχλικό χρώμα στο ταβάνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Doubt είπε

2 ή 3, ναι

Η αλήθεια είναι ότι σε αυτό το πάχος δεν θα αντέξει να λειτουργήσει σαν υπόστρωμα πάνω στους αποστάτες που πρότεινα.

Τα μαρμαρα είναι και βαριά σαν και δεν αντέχουν να πατάς πάνω τους εάν δεν εφαρμόζουν καλά στο υπόστρωμα. Σπάνε.

Θεωρω ότι θα έχεις τεράστια προβλήματα κάθε είδους σε αυτή τη λύση και δεν θα κερδίσεις και σε θερμομόνωση.

Δεν θα το έκανα. Το θεωρω σπατάλη χρημάτων.

Καλυτερα να κάνεις αυτό που πρότεινε ο @mechpanos  με το μονωτικο μόνο και επικάλυψη με πλέγμα, κολλα και hyperdesmo ενήμερωνοντας την οικοδομη ότι δεν πρέπει να περπατάνε από πανω.

Εναλλακτικα μπορεις να τοποθετήσεις φύλλα λαμαρινας από πάνω για προστασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Β4) πόσο επαρκείς κλίσεις έχει η ταράτσα στα σημεία που σας ενδιαφέρουν? Μένουν νερά μετά τις βροχές κάπου?

Μόνο σε ένα σημείο κρατάει νερό, αντιμετωπίζεται σχετικά εύκολα όπως μου είπαν.

4 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Γ2) ένα πολύ μεγάλο μέρος της ταράτσας θα μείνει αμονωτο. Τι σημαίνει αυτό? Ότι το χειμώνα θα κρυώνει και το καλοκαίρι θα ζεστενεται.

Το συντριπτικά μεγαλύτερο μέρος θα μονωθεί. Ένα κομμάτι που είναι μπαλκόνι από κάτω δεν θα το καλύψω, δεν θα έχει κάποιο αποτέλεσμα και δεν με ενδιαφέρει κιόλας να γίνουν όλα στην εντέλεια. Οροφοδιαμέρισμα ρετιρέ είναι, 45 τετραγωνικά.

Υ.Γ. στην Αθήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...