Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Τι εργαλείο να πάρω για να κόψω ίσια μελαμίνη; Δισκοπριονο ή κάποια σταθερή σεγα ή κάτι άλλο;

Αραιά θα το χρησιμοποιώ, 3-4 κομμάτια θέλω να κόψω τώρα και μετά όποτε τύχει.

Edit, βλέπω ότι υπάρχουν και πριόνια χειρός για μελαμίνη. Μήπως και με τέτοιο μπορώ να κάνω δουλειά;

Αν δεν έχεις απαίτηση για πολύ ίσια κοπή θα κάνεις δουλειά και με χειρός.

Αλλιώς και ένα φτηνό δισκοπριονο με καλό όμως δίσκο θα σου κάνει άριστη δουλειά.

(Αν τα κομμάτια είναι τόσο λίγα ίσως είναι προτιμότερο να τα πας σε κάποιον ξυλουργό να στα κόψει, 5 λεπτά θα του πάρει και θα σου κοστίσει και λιγότερο και απο τις δύο επιλογές)

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

28 λεπτά πριν, CorsarioJoao είπε

Αν δεν έχεις απαίτηση για πολύ ίσια κοπή θα κάνεις δουλειά και με χειρός.

Αλλιώς και ένα φτηνό δισκοπριονο με καλό όμως δίσκο θα σου κάνει άριστη δουλειά.

(Αν τα κομμάτια είναι τόσο λίγα ίσως είναι προτιμότερο να τα πας σε κάποιον ξυλουργό να στα κόψει, 5 λεπτά θα του πάρει και θα σου κοστίσει και λιγότερο και απο τις δύο επιλογές)

 

Το σκέφτηκα αυτό αλλά έλεγα με την ευκαιρία να μου μείνει και το εργαλείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Doubt είπε

Προφίλ αλουμινίου ή PVC αν δεν σε πειράζει να φαίνεται εξωτερικά.

Νομίζω θα έχει πιο ωραίο αποτέλεσμα ένα προφίλ να φτιαχτεί για να φαίνεται σωστά η γωνία και να βαφτεί, παρά να μπει σοβάς...μάλλον σε κάτι τέτοιο θα πάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Τι εργαλείο να πάρω για να κόψω ίσια μελαμίνη; Δισκοπριονο ή κάποια σταθερή σεγα ή κάτι άλλο;

Αραιά θα το χρησιμοποιώ, 3-4 κομμάτια θέλω να κόψω τώρα και μετά όποτε τύχει.

Edit, βλέπω ότι υπάρχουν και πριόνια χειρός για μελαμίνη. Μήπως και με τέτοιο μπορώ να κάνω δουλειά;

Ολα εξαρτώνται από το πόσο σταθερο χέρι έχεις.

Το δισκοπρίονο πάντα κόβει ισια πιο εύκολα από τα υπόλοιπα.

Επίσης επειδή έχει περισσοτερες στροφές χαλάει και λιγότερο κατά την κοπή την φλούδα τις μελαμίνης στο σημειο της κοπης.

Υπόψην ότι θελεις και παγκο ή κατι που να λειτουργησει σαν παγκος. 

Προσοχη στην χρήση γιατι μπορεις να βρεθεις με λιγοτερα δαχτυλα!

Γαντια και μαλιστα γαντια με αντισταση κατά της κοπης (χοντρα δερματινα ή και με kevlar) πρεπει να χρησιμοποιηθουν για μεγαλυτερη ασφαλεια. Δεν θα αποτρεψουν το κοψιμο αλλα θα μειωσουν την βλαβη (αλλιως πας σε πολυ ακριβα γαντια)

 

Η σεγα δεν ειναι οτι καλύτερο για να κοψεις ευθεια κομματια. Δεν ειναι αλλωστε αυτος ο σκοπος της. Θελει πολύ σταθερο χερι και παλι λιγο ζικ ζακ θα κανεις.

 

Το βελτιστο ειναι να μετρησεις και να ζητησεις να στα κοψουν εκεί που τα αγοραζεις την ωρα που τα παιρνεις.

16 ώρες πριν, mechpanos είπε

Ρε σεις για να ρωτήσω κ εγώ κάτι... Θέλω να στοκαρω ένα δοκάρι, όπου έφαγε ο ηλεκτρολόγος λίγο για να περάσει ένα πλακέ καλώδιο, το γέμισε αλλά όχι πολύ και κάνει γούβα τώρα... Νόμιζα ότι με χρωμοσοβά θα "έρθει", αλλά τελικά είναι πολύ για να το γεμίσει. Τί να κάνω για να "μαζευτεί " και να μην φαίνεται αηδία; Γωνιόκρανο με δίχτυ και κόλλα δεν μπορώ να βάλω θα πιάσει πολύ έπρεπε να το έκανα εξαρχής, τώρα έχει περαστεί ένα χέρι χρωμοσοβας. 

Εγώ σκέφτομαι να περάσω ένα γωνιόκρανο αλουμινίου περίπου, να μου φτιάξει τη γωνία, και ή να το βάψω, ή να περάσω αυτό, με χρωμοσοβά...βλακεία έπρεπε να το έχω δει από όταν έκανε το "μερεμέτι" ο ηλεκτρολόγος και να γίνει το κατάλληλο φτιάξιμο της γωνίας...

1000010805.jpg

Δεν βλεπω ότι ειναι και μεγάλη ζημιά για να επισκευαστει

Αυτες οι επισκευες στην πράξη γίνονται με επισκευαστικό στόκο.

Πχ

Durostick D-66 Repair Στόκος Γενικής Χρήσης Ρητινούχος Επισκευαστικός για Έντονες Ρωγμές και Οπές Εξωτερικών- Εσωτερικών Χώρων Λευκός 1kg ΝΤ6601 | Skroutz.gr

 

Φυσικά και ετοιμος ταχυπηκτος επισκευαστικός σοβάς ή αλλα παρεμφερη κονιάματα μπορουν να χρησιμοποιηθουν.

Durostick D-32 Επισκευαστικός Ταχύπηκτος Λευκός Σοβάς 5kg | Skroutz.gr

Durostick DS-247 1Kg Ταχύπηκτο Επισκευαστικό Κονίαμα | Skroutz.gr

 

Εκει που ειναι δεν βλεπω τον λογο να ενισχυσεις την γωνια με γωνιοκρανο. Το κανεις συνηθως σε γωνιες οπου ταλαιπωρούνται συχνα.

9 ώρες πριν, nickol-us είπε

Γιατί δεν παίρνεις λίγο σοβά μιας στρώσης να γεμίσεις τα πολλά και να αφήσεις ίσα ίσα για τον χρωμοσοβά;

Εγώ θα το γέμιζα και μόλις τραβούσε (πριν σφίξει τελείως) θα τον κατέβαζα στο σημείο που θέλω με μια σπάτουλα. Λίγες χαρακιές να πιάσεις ο χρωμοσοβάς και τέλος.

Οπως σου ειπαν.

Θελει υπομονη και χερι.

1) Καθαριζεις απο σκονες

2) Βρεχεις την επιφανεια να νοτισει.

3) Περνας με σπατουλα το οποιο επισκευαστικο επιλέξεις και προσπαθεις να το αλφαδιασεις σωστα. Δεν το ταλαιπωρεις γιατι μετα αφενως θα το χαλασεις και αφετερου θα φυγει απο την θεση του. Μπορεις να το κανεις και πλευρα πλευρα εαν θελεις και με την χρηση απο ενα πηχακι ή ότι αλλο για καλούπι.

4) Αφήνεις στεγνώσει αρκετα αλλα όχι εντελώς ωστε να δέσει αλλα να είναι επεξεργάσιμο.

5) Το τρίβεις για να φέρεις την επιφάνειά του σωστά

6) Πας από την άλλη πλευρα (εαν δεν μπορεσες να κανεις και τις δυο μαζι)

7) Ξαναγεμίζεις εαν χρειαζεται και επαναλαμβάνεις τα παραπανω.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Ολα εξαρτώνται από το πόσο σταθερο χέρι έχεις.

Το δισκοπρίονο πάντα κόβει ισια πιο εύκολα από τα υπόλοιπα.

Επίσης επειδή έχει περισσοτερες στροφές χαλάει και λιγότερο κατά την κοπή την φλούδα τις μελαμίνης στο σημειο της κοπης.

Υπόψην ότι θελεις και παγκο ή κατι που να λειτουργησει σαν παγκος. 

Προσοχη στην χρήση γιατι μπορεις να βρεθεις με λιγοτερα δαχτυλα!

Γαντια και μαλιστα γαντια με αντισταση κατά της κοπης (χοντρα δερματινα ή και με kevlar) πρεπει να χρησιμοποιηθουν για μεγαλυτερη ασφαλεια. Δεν θα αποτρεψουν το κοψιμο αλλα θα μειωσουν την βλαβη (αλλιως πας σε πολυ ακριβα γαντια)

 

Η σεγα δεν ειναι οτι καλύτερο για να κοψεις ευθεια κομματια. Δεν ειναι αλλωστε αυτος ο σκοπος της. Θελει πολύ σταθερο χερι και παλι λιγο ζικ ζακ θα κανεις.

 

 

Ευχαριστώ. Το θέμα είναι ότι έχω τα κομμάτια οπότε μου φαίνεται κάπως να τα πάω σε κάποιον μόνο για κόψιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

Καλημερα, εχει η μανα μου το παρακατω ψυγειο

https://www.google.com/search?q=aeg+ψυγειοκαταψυκτης+alarm&tbm=isch&chips=q:aeg+ψυγειοκαταψυκτησ+alarm,online_chips:santo+75438:V61dtppeCfI%3D&client=ms-android-samsung-ss&hl=el&sa=X&ved=2ahUKEwiYyPLrkeKGAxV7oP0HHQf8DPYQ4lYoAHoECAEQBQ&biw=360&bih=667#imgrc=QFor_4NEou1LDM&imgdii=7cNUmgT5lwkrqM

Πως σβηνει το αλαρμ, την εβγαλε αλαρμ και η καταψυξη δειχνει 4 βαθμους. Απλα θελω να σβησω το αλαρμ μπας και ξαναξεκινησει να ψυχει.

βγάλε την μπρίζα, άστο μια μέρα ή έστω όλη τη νύχτα, να ξεκουραστεί, να κοιμηθεί λιγάκι και ξαναβάλτο να δουλέψει, αν δεν τότε θέλει μαστόρι, αν όλα οκ τότε είχε κολλήσει κάποιος αισθητήρας, το οποίο μπορέι να στο ξανακάνει μπορεί και όχι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/6/2024 στις 2:05 ΜΜ, vaslag7 είπε

 

1710210942187-03c25363d40b4841b68a22bb281d0db7-goods.jpeg

Πως θα το κάνω google. Ακόμα μένω σε σπίτι με φέρουσα τοιχοποιήα και στο μέλλον θέλω να βάλω φωτοβολταϊκά στην ταράτσα η να την μετατρέψω σε κεραμοσκεπή.

Όμως φοβάμαι το βάρος όποιας κατασκευής λόγο φέρουσας. Μπορεί μηχανικός να μου πει τι μπορώ και τι δεν μπορώ απο τεχνική άποψης στην ταράτσα μου, αν ναι τι μελέτη πρέπει να κάνει;

Επεξ/σία από PC_MAGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, PC_MAGAS είπε

Πως θα το κάνω google. Ακόμα μένω σε σπίτι με φέρουσα τοιχοποιήα και στο μέλλον θέλω να βάλω φωτοβολταϊκά στην ταράτσα η να την μετατρέψω σε κεραμοσκεπή.

Όμως φοβάμαι το βάρος όποιας κατασκευής λόγο φέρουσας. Μπορεί μηχανικός να μου πει τι μπορώ και τι δεν μπορώ απο τεχνική άποψης στην ταράτσα μου, αν ναι τι μελέτη πρέπει να κάνει;

Ένας στατικος μηχανικός (πολιτικός μηχανικός) μπορεί κάλλιστα να κάνει εκτίμηση της στατικοτητας του κτιρίου. Υπολογίζεται η φερουσα ικανότητα της φερουσας τοιχοποιίας. Δεν είναι κάτι περίεργο ή καινούργιο.

Τα ίδια τα φωτοβολταϊκά δεν έχουν ιδιαίτερο βάρος ανά τετραγωνικό.

Μια τυπική στέγη όμως έχει. Πιθανόν να πρέπει να πας σε αλλού τύπου στέγη με λιγότερο βάρος ή κατασκευή που να μεταφέρει τα φορτία κατευθειαν στην φερουσα τοιχοποιία.

Μιλάς με μηχανικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, PC_MAGAS είπε

φέρουσα τοιχοποιήα

Μερικοί λένε φέρουσα λες και δεν είναι καλή. Με τους περιορισμούς της, η φέρουσα τοιχοποιία είναι μια πόλη καλή επιλογή ενίοτε καλύτερη από οπλισμένο σκυρόδεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Μερικοί λένε φέρουσα λες και δεν είναι καλή. Με τους περιορισμούς της, η φέρουσα τοιχοποιία είναι μια πόλη καλή επιλογή ενίοτε καλύτερη από οπλισμένο σκυρόδεμα.

ΟΚ. Είσαι υπερβολικός.

Σαφώς και έχουν αντοχές οι φερουσες τοιχοποιίες αλλά αυτό ισχύει για φορτια που μπορούν να αλλάβουν σε καταστάσεις ισορροπίας και φυσικά έχει σχέση με το τύπο, τα υλικά αλλά και την γεωμετρία της εξωτερικής αλλά της εσωτερικής τοιχοποιίας.

Το πρόβλημα εγκειται όταν καλούνται να αναλάβουν τα φορτια λόγω των οριζόντιων σεισμικών κυμάτων. Σε αυτή την περίπτωση ένα φορτίο στην οροφή δημιουργει μεγάλες φορτίσεις στην κατασκευή που μπορεί και να την οδηγήσουν και σε κατάρρευση και πρέπει να αποφεύγεται κατά το δυνατόν.

Ένας στατικος μπορεί άνετα να τα υπολογίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

ΟΚ. Είσαι υπερβολικός.

Σαφώς και έχουν αντοχές οι φερουσες τοιχοποιίες αλλά αυτό ισχύει για φορτια που μπορούν να αλλάβουν σε καταστάσεις ισορροπίας και φυσικά έχει σχέση με το τύπο, τα υλικά αλλά και την γεωμετρία της εξωτερικής αλλά της εσωτερικής τοιχοποιίας.

Το πρόβλημα εγκειται όταν καλούνται να αναλάβουν τα φορτια λόγω των οριζόντιων σεισμικών κυμάτων. Σε αυτή την περίπτωση ένα φορτίο στην οροφή δημιουργει μεγάλες φορτίσεις στην κατασκευή που μπορεί και να την οδηγήσουν και σε κατάρρευση και πρέπει να αποφεύγεται κατά το δυνατόν.

Ένας στατικος μπορεί άνετα να τα υπολογίσει.

Ώπα εγώ δεν είπα σε υπάρχουσα φέρουσα, να πάει κάποιος χωρίς στατικό, να κάνει επέμβαση!!! 

Αυτό που λέω είναι ότι η φέρουσα αν είναι σωστά κατασκευασμένη, έχει πάρα πολύ καλή συμπεριφορά και αντοχή αιώνων. Υπάρχουν χιλιάδες κτίρια που το επιβεβαιώνουν.

Μάλιστα, η παρουσία φορτίου στην οροφή βοηθάει, δεν επιδρά αρνητικά, κυρίως η πλάκα η οποία δένει και όλη την κατασκευή.

Για την περίπτωση του φίλου, θα έλεγα άφοβα φωτοβολταϊκά χωρίς όμως στέγη. Για προσθήκη στέγης, γνώμη στατικού. Αν το ενεργό πάχος της τοιχοποιίας είναι άνω των 25εκ, υπάρχουν σεναζ κάτω και άνω απ' τα παράθυρα, και ομοιόμορφη γεωμετρία, είμαστε σε καλό δρόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/6/2024 στις 10:58 ΠΜ, zio10 είπε

Τι εργαλείο να πάρω για να κόψω ίσια μελαμίνη; Δισκοπριονο ή κάποια σταθερή σεγα ή κάτι άλλο;

Αραιά θα το χρησιμοποιώ, 3-4 κομμάτια θέλω να κόψω τώρα και μετά όποτε τύχει.

Edit, βλέπω ότι υπάρχουν και πριόνια χειρός για μελαμίνη. Μήπως και με τέτοιο μπορώ να κάνω δουλειά;

δισκοπρίονο χωρίς δευτερη σκέψη.

Επεξ/σία από DrLo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, steliosss94 είπε

Ποσες μερες μετα την τσιμεντοκονια μπορω να βαλω πλακακι; 20 μερες ειναι καλα;

Edit: 80τμ σπιτι

Έχει σχέση με το πάχος της τσιμεντοκονιας και τις εξωτερικές συνθήκες θερμοκρασίας και υγρασίας.

Πολύ πολύ χοντρικά υπολογίζεις 5-7 ημερες ανά εκατοστό πάχους τσιμεντοκονιας.

Οπότε 20 ημέρες όχι δεν είναι αρκετές.

Υποθέτω ότι το μέσο πάχος της τσιμεντοκονιας σου είναι 10cm.

Φυσικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις έτοιμα μίγματα με πρόσθετα που φτάνουν θεωρητικά σε εξαιρετικά γρήγορη ξήρανση εντός λίγων ημερών.

Πχ

https://baumit.gr/files/gr/pdf_files/pds_rapido_1___speedestrich_e_300_se_1_bgr_he_31328.pdf

Μπορείς να ελέγξεις την υγρασία με υγρασιομετρο αρκεί να το χρησιμοποιήσεις σωστά και να είναι πιστοποιημενο και διαβαθμισμενο αλλιώς μπορεί να δείξει ότι να ναι.

Ένας μπακαλιστικος τρόπος να ελέγξεις είναι να στρώσεις μια μεμβράνη σε όλη την επιφάνεια και να δεις εάν έχει θολώσει πουθενά μετά από μια πλήρη ημέρα με καλή θερμοκρασία

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, steliosss94 είπε

Ποσες μερες μετα την τσιμεντοκονια μπορω να βαλω πλακακι; 20 μερες ειναι καλα;

Edit: 80τμ σπιτι

1 μέρα Χ πάχος τσιμεντοκονίας σε χιλιοστά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...