Προς το περιεχόμενο

Το Pocophone F1 της Xiaomi επίσημα στην Ελλάδα με τιμή από €359


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, kirileman είπε

Αυτό είναι ένα δικό σου αυθαίρετο και αβάσιμο συμπέρασμα, μία και το μόνο που γνωρίζεις για την οθόνη είναι η ανάλυσή της, η οποία είναι χαμηλότερη του ανταγωνισμού. Τίποτε άλλο. Και όλοι γνωρίζουμε ότι μια οθόνη είναι πολλά περισσότερα από το πλήθος των pixels.

κοίτα επειδή δε ζω σε κάνα βουνό, δε χρειάζεται ιδιαίτερο κόπο να κατανοήσω το προφανές, ούτε κι εσύ και ας κάνεις τα στραβά μάτια για την αγαπημένη σου εταιρεία

 

έχω φτάσει να έχω οθόνη με 1440p , αυτή τη στιγμή έχω μία 1080p τη διαφορά στην ανάλυση την αντιλαμβάνομαι με το παραπάνω παρότι ασήμαντη επί της ουσίας, το να μου λες ότι μια οθόνη 828p είναι καλή (και βάζω μέσα και τον παράγοντα κόστος βεβαίως) απλά δεν μπορώ να το δεχτώ πώς να το κάνουμε τώρα; 

μπορεί να έχει τα πιο τέλεια χρώματα, μπορεί να έχει φοβερές γωνίες, μπορεί να λάμπει αύγουστο στη παραλία μπορεί χίλια δυο, ΑΛΛΑ θα πιξελιάζει έντονα σε σχέση με οτιδήποτε άλλο υπάρχει σε αυτά τα χρήματα και κάθε φορά που θα άνοιγα να διαβάσω φόρουμ θα μου έκανε μπαμ 

 

άρα λοιπόν δεν έχει καμιά λογική να πιάνουμε κάθε φορά αυτό που ικανοποιεί τον εγωισμό μας για να βγάλουμε το τι είναι καλό και τι όχι ή τι είναι καλύτερο και χειρότερο, κάποια πράγματα είναι αντικειμενικά αυτά που είναι και η ανάλυση είναι βασικότατο χαρακτηριστικό μιας οθόνης για να το παραβλέψουμε, το αμέσως χειρότερο δηλαδή είναι 480p δεν υπάρχει πιο πάτος αν θέλουμε να μιλάμε για smart

 

το ότι θα κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά με αυτή την οθόνη είναι γεγονός, απλά σίγουρα μπορείς να την κάνεις πιο καλά σε αυτόν τον συγκεκριμένο τομέα με ένα άλλο κινητό

 

και καλό θα ήταν το όποιο συγκριτικό να γίνεται με συσκευές ανάλογου κόστους ώστε να έχουν νόημα, σύγκρινέ μου poco με iphone se για παράδειγμα, όχι αδόκιμα πράγματα και διλήμματα που δεν αφορούν κανένα στην πραγματικότητα 

 

 

 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kirileman είπε

Αυτό είναι ένα δικό σου αυθαίρετο και αβάσιμο συμπέρασμα, μία και το μόνο που γνωρίζεις για την οθόνη είναι η ανάλυσή της, η οποία είναι χαμηλότερη του ανταγωνισμού. Τίποτε άλλο. Και όλοι γνωρίζουμε ότι μια οθόνη είναι πολλά περισσότερα από το πλήθος των pixels.

Ολα ειναι θεμα τιμης. Δεν εχεις τις ιδιες απαιτησεις απο ενα αυτοκινητο που ζηταει τιμη Tesla και απο ενα που ζηταει τιμη Opel. Αλλες απαιτησεις θορυβου εχεις απο τα ContiSilent και αλλα απο τα Continetal του κιλου

2 λεπτά πριν, logistoulis είπε

σύγκρινέ μου poco με iphone se για παράδειγμα, όχι αδόκιμα πράγματα και διλήμματα που δεν αφορούν κανένα στην πραγματικότητα

Εγω θα ελεγα να συγκρινει το XR με το 1+ 6T. 100 ευρω πιο φτηνο βεβαια αλλα I am game :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vrwmiaris είπε

Να πούμε και του στραβού το δίκιο, για να αρχίζει να ασχολείται ο πιλ με την ξιαομι νιώθει ότι απειλείται.

Αυτό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vrwmiaris είπε

Να πούμε και του στραβού το δίκιο, για να αρχίζει να ασχολείται ο πιλ με την ξιαομι νιώθει ότι απειλείται.

Κανενας δεν "απειλειται" απο τιποτα. Προσωπικες επιλογες ειναι αυτες. 

To μονο που ειναι αντικειμενικα αναγνωρισμενο ειναι οι αριθμοι. Και ο αριθμος των pixel ειναι αδιαμφισβήτητος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, vrwmiaris είπε

Να πούμε και του στραβού το δίκιο, για να αρχίζει να ασχολείται ο πιλ με την ξιαομι νιώθει ότι απειλείται.

φίλε δεν τους ενδιαφέρει το ποκοφον και το κάθε πόκοφον, απλά τους χρήστες apple ειδικά (και από android βέβαια υπάρχουν ανάλογα φρούτα αλλά το κρατάνε περισσότερο μέσα τους) τους τσούζει να τους λες χαζούς που ξοδεύουν ένα σκασμό λεφτά χωρίς λόγο και θέλουν ντε και καλά να δικαιολογήσουν τη σπατάλη τους ως δήθεν ανάγκη, δεν μπορούν να δεχτούν ότι πολύ απλά μπορείς να δώσεις και λίγα λεφτά και να κάνεις άνετα τη δουλειά σου , πρέπει να δώσεις πολλά και αν δεν δώσεις πολλά είσαι απλά πλέμπα γιατί δεν βγάζεις όσα εκείνοι

 

δηλαδή εδώ ξεφεύγουμε από το να κρίνουμε ένα προϊόν και πάμε σε σοβαρά ζητήματα ψυχολογικού ενδιαφέροντος 

 

το ίδιο βέβαια ισχύει και για τον "εξυπνο" που πήρε μια οικονομική συσκευή και νομίζει ότι τους έπιασε όλους κορόιδο.. ενώ δεν έπιασε κανέναν κορόιδο, απλά έκανε μια "τίμια" αγορά δεν ανακάλυψε και τον τροχό, υπάρχουν πιο σοβαρά πράγματα να περηφανευτεί κανείς στη ζωή του 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

δηλαδή εδώ ξεφεύγουμε από το να κρίνουμε ένα προϊόν και πάμε σε σοβαρά ζητήματα ψυχολογικού ενδιαφέροντος 

Αυτό μπορείς να το δεις και αντίστροφα. Επίσης, θα είχε περισσότερο νόημα αν τα iPhones είχαν android. Θα σας σοκάρω, αλλά μπορεί κάποιος να προτιμάει iOs. Αν δεν το δέχεστε, τότε σίγουρα πάμε σε σοβαρά ζητήματα ψυχιατρικού ενδιαφέροντος.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kirileman είπε

Αυτό μπορείς να το δεις και αντίστροφα. Επίσης, θα είχε περισσότερο νόημα αν τα iPhones είχαν android. Θα σας σοκάρω, αλλά μπορεί κάποιος να προτιμάει iOs. Αν δεν το δέχεστε, τότε σίγουρα πάμε σε σοβαρά ζητήματα ψυχιατρικού ενδιαφέροντος.

το έγραψα και το αντίστροφο έκανα έντιτ 

 

όσο για το ios για εμένα προσωπικά είναι ο πλέον απωθητικός λόγος, πολύ περισσότερο από την τιμή.. και να υπήρχε ένα "ποκο" με ios θα έδινα περισσότερα για android 

 

αλλά δεν είναι τυχαίο που το ios βρίσκεται στα iphone, οπότε ας μην κάνουμε υποθέσεις 

 

η κάθε εταιρεία αντιμετωπίζει τους πελάτες της όπως αυτοί της επιτρέπουν να τους αντιμετωπίζει, συνεπώς είναι αναμενόμενο ότι θα γδαρθείτε σε όλα τα επίπεδα όπως και ότι θα ανεχθείτε ένα κουτσουρεμένο λειτουργικό που απλά τρέχει γρήγορα λες και έχει σημασία πλέον που ακόμα και soc της πλάκας πάνε σφαίρα 

 

το μόνο που δικαιολογώ πλέον είναι να έχεις παγιδευτεί στο οικοσυστημά της επειδή τα έχεις ακουμπήσει όλα αυτά τα χρόνια, εκεί ναι δεν υπάρχει γυρισμός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, logistoulis είπε

το μόνο που δικαιολογώ πλέον είναι να έχεις παγιδευτεί στο οικοσυστημά της επειδή τα έχεις ακουμπήσει όλα αυτά τα χρόνια, εκεί ναι δεν υπάρχει γυρισμός

Εδω εισαι λαθος. Υπαρχουν πολλα ατομα που του βολευει πραγματικα το οικοσυστημα της Apple. Αλλους τους βολευει το Android και αλλους τα Windows. Καθαρα θεμα προσωπικης επιλογης. Το οτι εσυ θεωρεις κουτσουρεμενο κατι δεν σημαινει οτι το βλεπουν ολοι ετσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, logistoulis είπε

το έγραψα και το αντίστροφο έκανα έντιτ 

όσο για το ios για εμένα προσωπικά είναι ο πλέον απωθητικός λόγος, πολύ περισσότερο από την τιμή.. και να υπήρχε ένα "ποκο" με ios θα έδινα περισσότερα για android 

αλλά δεν είναι τυχαίο που το ios βρίσκεται στα iphone, οπότε ας μην κάνουμε υποθέσεις 

η κάθε εταιρεία αντιμετωπίζει τους πελάτες της όπως αυτοί της επιτρέπουν να τους αντιμετωπίζει, συνεπώς είναι αναμενόμενο ότι θα γδαρθείτε σε όλα τα επίπεδα όπως και ότι θα ανεχθείτε ένα κουτσουρεμένο λειτουργικό που απλά τρέχει γρήγορα λες και έχει σημασία πλέον που ακόμα και soc της πλάκας πάνε σφαίρα 

το μόνο που δικαιολογώ πλέον είναι να έχεις παγιδευτεί στο οικοσυστημά της επειδή τα έχεις ακουμπήσει όλα αυτά τα χρόνια, εκεί ναι δεν υπάρχει γυρισμός 

Όπως είπες, όλα αυτά είναι δικές σου προσωπικές θέσεις, δεν εκφράζεις κάποια πανανθρώπινη, διαχρονική αλήθεια. Και φυσικά, δεν συμφωνώ με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, logistoulis είπε

το 300 ευρώ κινητό έχει καλή οθόνη για 300 ευρώ και το 700+ δεν έχει καλή οθόνη για τα 700+ που ζητάει, είναι πολύ απλό 

Αυτο ακριβως(μια διορθωση: στα 900€ αρχιζει το iPhone XR).

Δεν ειναι τυχαιο οτι ακομα και σε reviews απο site προσκειμμενα στην apple βαζουν την οθονη στα αρνητικα του iPhone XR:
https://www.theverge.com/2018/10/23/18011306/apple-iphone-xr-review-camera-screen-battery-price

Αναφορά σε κείμενο

 

BAD STUFF

  • Good but not great display
  •  

Τελος, η οθονη του XR υστερει σε καποιους τομεις συγκριτικα ακομα και με την φθηνιαρικη οθονη του iphone 8:
 

Αναφορά σε κείμενο

That’s not to say it matches the quality of previous iPhone LCDs. The iPhone XR LCD definitely shifts a little pink and drops brightness quickly when you look at it off-axis, which often leads to a bit of a shimmery effect when you move the phone around.
Apple told me the XR display should match previous iPhone LCDs in terms of performance, but side by side with an iPhone 8 Plus, the off-axis shifts are definitely more pronounced.



red.jpg

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, narta είπε

Εδω εισαι λαθος. Υπαρχουν πολλα ατομα που του βολευει πραγματικα το οικοσυστημα της Apple. Αλλους τους βολευει το Android και αλλους τα Windows. Καθαρα θεμα προσωπικης επιλογης. Το οτι εσυ θεωρεις κουτσουρεμενο κατι δεν σημαινει οτι το βλεπουν ολοι ετσι. 

φίλε εγώ έχω μάθει εδώ και πολλά χρόνια να έχω smartphone (before it was cool για να ξαναπιάσουμε τα αγγλικά τότε που οι άλλοι αγόραζαν τα μικροσκοπικά κινητάκια που ήταν τότε στη μόδα, εγώ από πριν κλείσω τα 20 κυκλοφορούσα με ένα τούβλο στη τσέπη) , οπότε ναι η προσωπική μου επιλογή είναι να έχω smartphone και αυτό δεν επιθυμώ να το διαπραγματεύομαι και ειλικρινά με χαλάει κάθε φορά που βλακώδεις μόδες από τη μηλοεταιρεία έρχονται και σε άλλους και το θέμα smart πάει περίπατο.. 

 

οπότε δεν υπάρχει κάτι να με βολέψει από τη συγκεκριμένη μεριά , έκαναν ένα καλό πριν 10 χρόνια αναμφίβολα, αλλά τρώμε στη μάπα τις αηδίες τους από τότε και οι υπόλοιποι που δεν θέλουμε καμιά σχέση με τη συγκεκριμένη εταιρεία. η δική μου αντιπάθεια έχει καθαρά να κάνει με τα δεδομένα που θέτει τα οποία για μένα σαν χρήστη είναι όλα λάθος (με εξαίρεση ότι κατάργησε το πενάκι και τόνισε την αξία του market) 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, logistoulis είπε

φίλε δεν τους ενδιαφέρει το ποκοφον και το κάθε πόκοφον, απλά τους χρήστες apple ειδικά (και από android βέβαια υπάρχουν ανάλογα φρούτα αλλά το κρατάνε περισσότερο μέσα τους) τους τσούζει να τους λες χαζούς που ξοδεύουν ένα σκασμό λεφτά χωρίς λόγο και θέλουν ντε και καλά να δικαιολογήσουν τη σπατάλη τους ως δήθεν ανάγκη, δεν μπορούν να δεχτούν ότι πολύ απλά μπορείς να δώσεις και λίγα λεφτά και να κάνεις άνετα τη δουλειά σου , πρέπει να δώσεις πολλά και αν δεν δώσεις πολλά είσαι απλά πλέμπα γιατί δεν βγάζεις όσα εκείνοι

δηλαδή εδώ ξεφεύγουμε από το να κρίνουμε ένα προϊόν και πάμε σε σοβαρά ζητήματα ψυχολογικού ενδιαφέροντος 

το ίδιο βέβαια ισχύει και για τον "εξυπνο" που πήρε μια οικονομική συσκευή και νομίζει ότι τους έπιασε όλους κορόιδο.. ενώ δεν έπιασε κανέναν κορόιδο, απλά έκανε μια "τίμια" αγορά δεν ανακάλυψε και τον τροχό, υπάρχουν πιο σοβαρά πράγματα να περηφανευτεί κανείς στη ζωή του 

Το γνωρίζω ότι δεν τους ενδιαφέρει, απλά τους έχει γίνει εμμονή ότι αφού πληρώνουν ακριβά ένα προϊόν,σων και καλά είναι το καλύτερο.πλέον δεν είναι μόνο η Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, vrwmiaris είπε

Το γνωρίζω ότι δεν τους ενδιαφέρει, απλά τους έχει γίνει εμμονή ότι αφού πληρώνουν ακριβά ένα προϊόν,σων και καλά είναι το καλύτερο.πλέον δεν είναι μόνο η Apple.

Αντίστοιχα, έχει γίνει εμμονή σε κάποιους το ότι επειδή εκείνοι επιλέγουν φθηνότερες συσκευές με ορισμένα παρόμοια βασικά specs (ακόμα και αν έχουν διαφορετικό OS και αρκετές άλλες μικροδιαφορές που αθροιστικά αυξάνουν το κόστος), είναι εκείνοι οι έξυπνοι και οι άλλοι οι χαζοί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...